Uwaga na oszustów podszywających się pod ZUS

Image

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Nie należy klikać w podejrzane linki, ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia – informuje Wojciech Dyląg - rzecznik ZUS w regionie.

Na problem zwraca uwagę również serwis Niebezpiecznik.pl, który na swoim koncie na Twitterze napisał m.in. "Uważajcie na e-maile "o błędnym logowaniu do PUE / ZUS"!. W załączniku oszuści zachęcają do otworzenia pliku .xll (zupełnie jak w przypadku wczorajszych ataków "na NFZ")".

- Wiadomości o zmianie kanału odzyskiwania dostępu do profilu na PUE ZUS, zawierające w załączniku plik logowania, nie są wysyłane przez ZUS. Zakład nie wysyła do nikogo załączników z plikiem logowania, nie prosi też o podawanie danych wrażliwych niezabezpieczonymi kanałami komunikacji” –mówi Wojciech Dyląg. Fałszywe maile wyglądają wiarygodnie – mogą wyświetlać się w domenie zus.pl, a także zawierać informację o loginie PUE (są to jednak przypadkowe liczby). Dlatego zaleca się dokładne czytanie treści otrzymywanych maili i weryfikowanie wszelkich zawartych w nich informacji.

ZUS zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści, zwłaszcza informacji o rzekomych zmianach dokonanych na PUE ZUS przez klienta, który nie podejmował jakichkolwiek działań.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Mateusz

Oszuści podszywający się za oszustów, przecież to masło maślane

kabi

migomat ty taki sam zielony jak szczypiorek. Cały świat tak robi.

~Migomat

To nie prawo kabeusz tylko grabierz. Wytłumacz dlaczego składki pierwszych wpłacających były wypłacane na emerytury starszemu pokoleniu które złotówki do systemu nie odłożyło?

kabi

Szczypiorek, strasznie zielony jesteś. Znasz prawo?

~Szczypiorek

Przecież ZUS jako taki to też złodziej całe życie oddajesz składki ,umierasz po kilku miesiącach na emeryturze a składki gdzie są wtedy?? Dlaczego dzieci nie dostają tego co rodzic odkładał przez całe życie??

~Polak

Trafił w końcu swój na swojego

~M3M

Czy w przypadku "oszustów" podszywających się pod ZUS nie mamy przypadkiem do czynienia z aktorami odgrywającymi taką rolę?

~Polon

Szkoda, że nie wiadomo kto tu jest większym oszustem. ZUS, czy rzekomy ZUS?