Coraz więcej rodziców nie chce szczepić dzieci

Image

155 postępowań przeciwko antyszczepionkowcom? To dzieje się naprawdę. Kara za brak szczepień? Nawet 10 tys. zł.

Pandemia koronawirusa, jak również nasilenie się ruchów antyszczepionkowych przyczyniło się do tego, że część rodziców zaczęło uchylać się od obowiązku szczepienia swoich dzieci przeciwko wirusom odry, świnki i różyczki. Takie działania mogą przynieść poważne konsekwencje zdrowotne. Czy grozi nam powrót dawnych, nierzadko śmiertelnych chorób, z którymi w Polsce już sobie poradziliśmy?

Podczas posiedzenia Rady Powiatu Stalowowolskiego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny lek. Stanisław Pieprzny podkreślił, że spadek wyszczepialności na choroby zakaźne dzieci do 2 roku życia wynosi obecnie aż 10%.

- W tej chwili nie odnotowaliśmy większego zachorowania w tych grupach, natomiast trzeba pamiętać, że te dzieci, które nie są szczepione, są narażone na to, że na skutek migracji, która nastąpiła do nas z terenów wschodnich, Ukrainy pewne rodzaje chorób mogą się znów pojawić. Wydawało się, że pewne choroby stały się w zasadzie nieobecne w społeczności naszych dzieci przez powszechność obowiązkowych szczepień i przez to, że te szczepienia tylko w poszczególnych przypadkach były zaniechane na skutek przeciwskazań typowo medycznych, to takie ryzyko w tej chwili się pojawiło- mówi Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Stalowej Woli.

Obecnie prowadzone jest dochodzenie w około 155 przypadkach uchylania się od szczepień.

- Te osoby wysyłają w ramach dostępu do informacji publicznej z góry przygotowany cały szereg pytań, na które jesteśmy zobowiązani odpowiedzieć. Chodzi głównie o opóźnianie i ewentualnie unikniecie tego obowiązku- mówi lek. Stanisław Pieprzny.

Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z tego, że w przypadku odmowy obowiązkowego szczepienia Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny może nałożyć na nich grzywnę. Zanim do tego dojdzie, podejmowane są działania edukacyjne nakłaniające rodziców do zaszczepienia swoich dzieci. Wysyłane są także upomnienia. Jeśli to nie przynosi oczekiwanych rezultatów, Sanepid może nałożyć karę pieniężną, która maksymalnie może wynieść 10 tys. zł.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Kxkdk

Czekaj, czekaj, jeśli czepionka cię chroni przed choroba i zarażeniem to co cię obchodzi, ze ktoś się nie zaczepi? A jeśli nie chroni to gdzie sens?

~Hols

Jedno mnie bardzo ciekawi. Z artykułu można wywnioskować, że na Ukrainie dzieci się nie szczepi i do chwili obecnej nie wybuchła tam epidemia. Może mi to ktoś wytłumaczyć?

~Essa

Blokujecie komentarze na potęgę

mad_dog

buhAHAHA , ale ukry to juz nie muszą sie szczepić , a powrót wspomnianych w artykule chorób + zwiększona zachorowalność na HIV to właśnie ich zasługa

~Erdeeskowa

Erdeesik ma wściekliznę i kiłe jego szczepić

~mama

brawo Stalowa Wola !

~oki

Wpuścili miliony Ukraińców bez żadnych szczepień i nie ma problemu? Problem jest tylko z polskimi rodzicami, którzy po dwóch latach prania mózgu fałszywą pandemią i nachalną propagandą szczepionkową stracili zaufanie do wszystkich szczepionek.
Czy ktoś się zastanawiał, że wiele ukraińskich dzieci jest w polskich szkołach, (a oni nie przechodzą takiego kalendarza szczepień jak polskie dzieci) i mogą roznosić choroby, których u nas nie było, a tam występują, np. polio, błonica, gruźlica. Mówił o tym rok temu dr. Grzesiowski i rekomendował szczepienie na te choroby Ukraińców, którzy będą w naszym kraju dłużej niż 3 miesiące. Czy nasza lokalna służba zdrowia posiada informacje w tej kwestii?

~Kij

To znaczy, ze powoli ludzie w Stalowej Woli zaczynaja myslec.

~Oponnen

Spokojnie kowidianie. Preparat na wirus wuhański to nie szczepionka smiech2

~ssss

pytanie : jesli Twoja szczepionka dziala, to po co ja mam sie szczepic ?

~stalowa

Wielu lekarzy swiadomie nie szczepi swoich dzieci , oczywiscie oficjalnie to robia ale szpryca idzie w zlew...
ciekawe dlaczego?

~PIELĘGNIARKA

No, to nakładajcie kary pieniężne, ale minimum 50 tys. A najlepiej odbierzcie prawa rodzicielskie .Jak widać głupota rodziców nie ma granic i ciemnogród ma się dobrze.

Lucyferianin

Hahahha tak to trzeba nasze wyszczepić jak syf ze wschodu wpuściliscie ???Logika level hard .To jak uprawiać sex bez gumy z chorym na syfilis i leczyć tego kto go zaraził.

Lucyferianin

Hahahha tak to trzeba nasze wyszczepić jak syf ze wschodu wpuściliscie ???Logika level hard .To jak uprawiać sex bez gumy z chorym na syfilis i leczyć tego kto go zaraził.

~Russij43

Sąsiad po 60 tce poszedł się zaszczepić i po 1 dawce po10 dniach już nie żył.Tak samo ciotka w2021 musiała zaszczepić się na C 19 po operacji tydzień w domu i zgon.Wujek po zaszczepieniu rok i zgon.To są eksperymenty na ludziach a lekarze zmuszają do eksperymentu.

~Bikpen

Do Kalrylay
Od dziesiątek lat ludzie tak myśleli ale niedawno to się zmieniło po covidovej zakłamanej psychozie i cieszę się bo ludzie powoli zaczynaja myśleć samodzielnie. A nawet jeśli ty masz racje to oni są wolnymi ludźmi maja prawo się mylić. Ale pamiętaj że to ty możesz być w błędzie.

~Hhhh

Szczepicie się nawet 10 dawek. Mam to gdzieś.

~Obywatel

Dla Antyszczczepionkowcòw ktòrzy są np agresywni i mogą nawet coś zrobić danej osobie itp. to kara przynajmniej 5 do 10 lat więzienia i to bez łagodnego traktowania doliczając do tego minimum jeszcze 50 tyś kary

~Kckd

Kałray bo tylko ty masz wiedzę i nikt inny…

~ela

~Kalrlay

Całkowicie się z tobą zgadzam

b.l.u.e.

Będzie płacz jak się choroba pojawi.

~Kalrlay

Od dziesiątek lat wiadomo, że szczepionki chronią nasze zdrowie, ale musi się znaleźć taka banda dzikusów, która będzie wiedzieć bo poświęciła trzy minuty na jakiś pseudonaukowy artykuł, mówiący, że jest inaczej. Takie kary powinny być znacznie wyższe, a rodzice dodatkowo oskarżani o ryzyko zagrożenia dla swoich dzieci to by się nauczyli. Rośnie nam kolejne pokolenie tumanów szerzące swoje szurskie teorie.

~JASIO

MAJĄ WAS JUŻ MENDY DOŚĆ