Jerzy Augustyn chce by w Stalowej Woli powstawało więcej schronów

Image

Wiceprzewodniczący RM Jerzy Augustyn napisał interpelację w sprawie stanu obrony cywilnej w Gminie Stalowa Wola. Proponuje on aby w ramach szeroko pojętego budownictwa wprowadzić konieczność zaprojektowania i obowiązek wybudowania schronów wraz z niezbędnym ich wyposażeniem.

Jerzy Augustyn w swoim piśmie pyta o lokalizację schronów, ich stan techniczny, stan wyposażenia, o to czy w ostatnich latach wybudowano jakieś nowe schrony, wyznaczono pomieszczenia dla ludności cywilnej spełniające warunki schronienia i przetrwania. Zgłosił on także wniosek, aby w ramach szeroko pojętego budownictwa:

- przemysłowego i wielorodzinnego - wprowadzić konieczność zaprojektowania i obowiązek wybudowania schronów wraz z niezbędnym ich wyposażeniem z przeznaczeniem dla pracowników i ludności cywilnej na wypadek „W”;
- jednorodzinnego – wprowadzić dobrowolność budowania schronów na wypadek „W” wraz z niezbędnym ich wyposażeniem, z przeznaczeniem dla rodziny i sąsiadów wraz z możliwością ich sfinansowania w części lub całości z budżetu państwa.

W odpowiedzi na interpelację czytamy, że w miejskiej ewidencji budowli ochronnych, zewidencjonowanych jest 51 obiektów o łącznej pojemności dla 4 702 osób. Schrony i ukrycia na terenie miasta Stalowej Woli zlokalizowane są w budynkach przy ulicach: Popiełuszki 3, Wyszyńskiego 14, 15, 17, 19, 19a, 21, 21a, 23, Narutowicza 9, Staszica 6, 7, 8, 9, 14, 16 ,18, Mickiewicza 16, Metalowców 6, 7, 9, Hutnicza 10, 13, Dąbrowskiego 5, 7. Schrony i miejsca ukrycia w czasie pokoju są użytkowane przez mieszkańców np. jako piwnice, sale zebrań, magazyny, świetlice, siłownie i inne. Z większością właścicieli, administratorów i zarządców budynków mieszkalnych, w których znajdują się budowle ochronne zostały podpisane porozumienia, precyzujące użytkowanie budowli ochronnych w czasie pokoju oraz terminu w jakim muszą oni opuścić takie pomieszczenie w chwili wprowadzenia stanu podwyższonej gotowości obronnej państwa, z jednoczesnym ich opróżnieniem z przedmiotów własnych i przywróceniem funkcji ochronnych. Pozostałe 20 obiektów ochronnych znajduje się na terenie dawnej huty oraz elektrowni (dla załóg zakładów pracy).

W III kwartale 2022 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zleciło Państwowej Straży Pożarnej przegląd schronów, ukryć i podpiwniczonych budynków wielorodzinnych, usługowych, handlowych oraz garaży i przejść podziemnych w całym kraju. Przegląd taki odbył się również w Stalowej Woli i na podstawie danych zebranych podczas w/w przeglądu jest przygotowywana aplikacja dla ludności, która będzie miała za zadanie wskazać drogę do najbliższego schronu lub miejsca ukrycia. Przegląd ten miał za zadanie pokazać również rząd wielkości potrzebnych środków na doposażenie i remont schronów i ukryć- czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego.

Aktualnie obowiązujące krajowe przepisy prawne nie regulują spraw obrony cywilnej, a co za tym idzie utrzymania, konserwacji, modernizacji oraz projektowania i budowania nowych budowli ochronnych.

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji są prowadzone prace legislacyjne nad projektem ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej, w której podczas opiniowania Wojewoda Podkarpacki zauważa brak przepisów dotyczących budownictwa ochronnego i jednocześnie wnioskuje o ich wpisanie cyt. Biorąc także pod uwagę obecny stan budownictwa ochronnego, nieodpowiadający potrzebom zapewnienia skutecznej ochrony ludności, spowodowany wieloletnimi zaniedbaniami, w nowej ustawie regulującej obszar ochrony ludności i obrony cywilnej muszą znaleźć się uregulowania dot. budownictwa ochronnego. Wspomniane przepisy powinny określać w szczególności: podmioty odpowiedzialne za utrzymanie gotowości zasobów budownictwa ochronnego oraz źródła finansowania procesu inwestycyjnego tworzenia nowych budowli ochronnych i przedsięwzięć remontowych mających na celu zapewnienie właściwego stanu dotychczasowych zasobów- czytamy w piśmie.

Wniosek Jerzego Augustyna odnośnie wprowadzenia konieczności budownictwa ochronnego dla budynków wielorodzinnych i przemysłowych oraz dobrowolności dla budynków jednorodzinnych został przekazany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Mieszkaniec

Jurek, po co ci schrony, ciebie Ruscy nie ruszą, przecież im kiedyś mocno służyłeś jak byłeś Szefem młodzieżówki socjalistycznej w HSW

~Tchórz

XD Ostatnią rzeczą jaką chcę to siedzieć i umrzeć w schronie.

~jola

Te schrony, które niby mamy, to schrony raczej od deszczu a nie przed atakiem wroga. Śmiać mi się chce.

~kaktus

- do ??? - Czy chciałeś powiedzieć, że w razie czego władza naszego miasta pierwsza gdzieś ucieknie ??? Nie wierzę.

~???

Drogi panie w razie konfliktu ma pan większe szanse jak pan pobiegnie na pola, błonia czy do lasu niż jak się pan stłoczy w schronie. Poza tym w razie konfliktu wróg zawsze atakuje tam gdzie produkują broń, energię, gdzie są stalownie, odlewnie gdzie można przejść na konkretną wtedy potrzebną produkcję itp. a nie gdzie produkują skarpety czy majtki. Więc hm i tak idziemy w razie czego na pierwszy ogień. Poza tym dąży się zawsze do zlikwidowania konfliktu a nie jego zaogniania jak to się teraz dzieje. I tak na koniec politycy w tym kraju zawsze wieją pierwsi w razie jakiegokolwiek konfliktu, to zwykły Kowalski zostanie z problemem a największym problemem niestety nie są wtedy schrony.

~SBM

Należy bezwzględnie poszukać fundusze na budowę nowych wielofunkcyjnych schronów dla ludności cywilnej wraz z całą infrastrukturą ochronną i wyposażeniem medycznym, magazyny żywności, środków ochrony osobistej, odzieży itp. Obrona Cywilna musi działać i ćwiczyć na wypadek wybuchu działań wojennych lub chociażby skażenia radiologicznego, chemicznego, biologicznego itp. lub katastrofy przemysłowej. Zagrożenie jest realne i na wypadek gdyby się zdarzyło większość z Nas po prostu zginie lub odniesie poważne rany czy to fizyczne czy psychiczne. Schronienie dla 4500 osób dla miasta blisko 60 000 tysięcznego brzmi jak wyrok dla reszty ? Nie łudźmy się Stalowa Wola jest na celowniku Rosji i Nikt o zdrowym myśleniu nie powinien tego lekceważyć. Warto być tego świadomym ! Jeżeli miasto zostanie zaskoczone nie mając systemów wczesnego ostrzegania, alarmowych, dróg i miejsc ewakuacji, schronów, gotowej obrony powietrznej to mogą nas dosięgnąć rakiety, drony, balony lub co mniej prawdopodobne atak powietrzny przy udziale samolotów. Nie musimy jako Polska nic odkrywać inne kraje mają gotowe rozwiązania i należy z nich czerpać jak chociażby Finlandia czy Japonia. Posiadają mocną armię i obronę cywilną w tym Finlandia góruje schronami dla ludności cywilnej. Oczywiście te kraje są różne i bogate jednak łączy je jedno za sąsiada mają Rosję. Podsumowując dopóki trwa wojna na Ukrainie nie możemy spać spokojnie wieloletnie zaniedbania trzeba zlikwidować i budować budynki publiczne jak szkoły, przedszkola, szpitale, urzędy, sklepy wielkopowierzchniowe, zakłady przemysłowe itp. wraz ze schronami. Widać to doskonale na Ukrainie gdzie w tych szkołach w których brak schronów zajęcia się nie odbywają, co przy przerwach prądu i internetu utrudnia zdalne nauczanie. W innych krajach czy w niektórych stanach USA to standard chociaż cel był inny przeciw huraganom ale schron ma wytrzymać prawie wszystko .... .

~kaktus

Jeżeli Stalowa Wola MÓWI że ma 51 schronów to prawdopodobnie jest to bzdura. Wydaje mi się, że w Stalowej Woli raczej nie ma schronów wyposażonych w urządzenia, w które pomieszczenia - obiekty nazywane schronami muszą być wyposażone. W schronie, osoby przebywające MUSZĄ jakoś funkcjonować, a więc oddychać, jeść, umyć się, załatwić potrzeby fizjologiczne no i o co najbardziej chodzi powinny być zabezpieczone przed wybuchami oraz przed rażeniem środkami chemicznymi. Czy to co podaje władza Stalowej Woli o zasobach ochronnych dla ludności spełnia takie funkcje ? Schron to schron i nie może być wykorzystywany na nic innego. W końcu powinien być dostępny i spełniać swoje zadanie w KAŻDEJ chwili. W razie czego nie będzie czasu na szukanie kluczy, wynoszenie zalegających gratów czy innych rzeczy, nie mówiąc już o doprowadzaniu mediów; wody, kanalizacji czy instalacji dostarczającej czyste powietrze. Czy na terenie miasta Stalowa Wola są miejsca ochronne dla ludności? Takie zadania są obowiązkiem państwa polskiego, a nie zadaniem gmin. Jakoś czarno widzę ten temat. Czekam na końcowy efekt pracy Państwowej Straży Pożarnej w zakresie weryfikacji miejsc nadających się na miejsca schronienia. I wcale nie chodzi o miejsca schronienia przed deszczem czy wiatrem. Tu dopiero będą rewelacje i ukaże się poziom myślenia, wiedzy i odpowiedzialności osób zatrudnionych w resortach mundurowych. Zobaczycie sami.

~nobody

Anulować "Elytom" zabukowane bilety do Zaleszczyk. (nie będą Nas wtedy pchali do wojny)

Larios

A nie lepiej prowadzić rozsądną politykę i nie powielać błędów Sanacji??

~nikt

Towarzyszu Augustyn - Panu już dziękujemy !!!

~Ewka

Beton zawsze pozostanie betonem nawet w formie schronu.

~boby

Niech sobie wykupi na Wasilewskiej !!!

~Żal

Pan Augustyn robi sobie żarty z ludzi? Jak długo mieszkańcy z Wyszyńskiego proszą o pomoc? Od lat................Gdzie Pan był? Dlaczego nic nie zostało zrobione? Wybory się zbliżają?

~Laas

No i co że chce?
Ja też dużo rzeczy chcę.

~toż to szok

Radni - byliście zapraszani do schronów we wspólnotach. Do rupieciarni bez dojścia, do klatek bez dróg ewakuacyjnych, do piwnic bez prawa wejścia - teraz żartujecie? LN też był zapraszany. Mówił, że to problem Wspólnoty. Straż mówi, że to nie ich problem, PINiB nie wtrąca się, Sanepidu to nie interesuje, a dzielnicowego nikt nie widział.

~Wowo

Ten to zawsze wyskakuje z jakimś nierealnym pomysłem. Ważne że mówią że chce coś robić. Żenada...

~ekolog

@hucu, a to on z PiSu jest? Nie wiedziałem.

~Hucu

Przecież to jego polityczni kamraci atakują teraz Ukrainę. Przed czym zatem chcę się on chować?