Jak samemu produkować wędliny w domu — poradnik dla początkujących

Materiał zewnętrzny Image

Sklepowe wędliny już od dawna budzą wątpliwości co do zdrowotnego składu. Napakowane ulepszaczami smaku, a także konserwantami wszelkiej maści stają się nie tylko sztuczne i niezdrowe, lecz po prostu niesmaczne. Z tego względu coraz bardziej opłacalna staje się domowa produkcja wędlin na własny użytek. Wytwarzając samodzielnie kiełbasę, doskonale wiesz, co w niej jest i na jaki smak możesz liczyć. Podpowiadamy zatem, jak samemu produkować wędliny i jaki sklep wędzarniczy wybrać, by zaopatrzyć się we wszystko, co potrzebne do domowego wyrabiania mięsa.

Od czego zacząć przygotowanie domowych wędlin?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że wędzenie wymaga odpowiedniej wiedzy. Dlatego zanim zdecydujesz się na wyrabianie własnych wędlin, koniecznie zaczerpnij nieco informacji na ten temat, by nie zaszkodzić sobie i bliskim. Znaczenie ma między innymi proces peklowania wyrobów, a także solenia czy parzenia kiełbas. Nie bez znaczenia pozostają osłonki białkowe do kiełbas, które stanowią niezbędny element każdych wędlin.

Musisz wiedzieć, że w zależności od sposobu przygotowania, możesz zdecydować się na wykonane wędlin surowych, dojrzewających, wędzonych, a także parzonych. W domowych warunkach z pewnością nie będziesz w stanie przyrządzić wędzonych mięs. Na początek mogą być one też za trudne w realizacji. Najlepiej zacząć od przygotowania standardowych parzonych kiełbas, a nawet wędlin w słoikach.

Co potrzebujesz, by zacząć?

Do domowego przygotowywania wędlin potrzebujesz odpowiednich produktów i akcesoriów. Podstawą będą osłonki białkowe, które znane są jako jelita baranie, wołowe, jak i wieprzowe. Pozwalają uformować kiełbasę, a także wpływają na jej smak i aromat. Ich rodzaj zależy od tego, jakie wędliny chcesz przygotować. Cienkie kiełbasy, parówki czy kabanosy najlepiej uformować z jelit baranich, z kolej kiełbasy dojrzewające, parzone czy nawet pasztety z jelit wołowych. Pamiętaj, by wybierać je jedynie ze sprawdzonych źródeł, między innymi jelita baranie dostępne w sklepie Jelux wyróżniają się świetną jakością.

Oprócz flaków możesz potrzebować także między innymi:

• maszynkę do mielenia mięsa,

• nadziewarkę,

• szynkowar,

• termometr do mięsa i wędlin itp.

a także wiele innych akcesoriów, gdy nabierzesz już wprawy w przygotowywaniu kiełbas. Cennym nabytkiem bez wątpienia jest własna wędzarnia, np. w ogródku. Pozwoli Ci przygotować wyśmienite wędliny, niezwykle aromatyczne.

Jaki sklep wędzarniczy wybrać?

Wybrany przez Ciebie sklep wędzarniczy powinien mieć świetne opinie wśród klientów. Zakup akcesoriów oraz produktów do wędzenia to ważna decyzja. Przede wszystkim osłonki białkowe muszą być odpowiednio przechowywane i dostarczane właściwie zapakowane. W końcu to produkty, które są spożywane i stanowią produkt odzwierzęcy. Powinien być zatem najlepszej jakości i wysokiej świeżości. W ten sposób nie tylko zapewnisz swoim domowym wędlinom wyśmienity smak, lecz także zadbasz o swoje zdrowie, jak i bliskich.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =