Pożyczki na raty – przekonaj się, czy warto!

Materiał zewnętrzny Image

Rynek pożyczek pozabankowych znacznie się zmienił, a to wpłynęło na rozszerzenie oferty i poprawę jakości usług. Szybkie pożyczki to nie jedyny produkt, z którego mogą skorzystać klienci. Pożyczki na raty wydają się być ciekawą alternatywą dla standardowego kredytu. Przyjrzyjmy się szczegółom.

Pożyczki na raty a chwilówki

Obecnie wzięcie pożyczki nie jest czymś skomplikowanym. Dostęp do Internetu zdecydowanie ułatwił całą procedurę. Bardziej problematyczne może być dokonanie właściwego wyboru oferty. Pożyczka na raty wyróżnia się na tle pozostałych zobowiązań pozabankowych. Dotyczy to przede wszystkim terminu spłaty zadłużenia, który może wynosić nawet kilkanaście miesięcy. Pod tym względem pożyczki na raty są podobne do kredytów bankowych. Zdarza się, że standardowy okres spłaty chwilówek nie dla każdego jest odpowiedni. Z reguły wynosi on 30 dni, a to bywa obciążeniem dla domowego budżetu. Pożyczkę ratalną można natomiast rozłożyć na dłuższy okres – od kilku do kilkudziesięciu rat. Harmonogram spłaty klient dostosuje do swoich możliwości finansowych. To zdecydowanie lepsza opcja dla osób szukających długoterminowego zobowiązania.

Czy pożyczka na raty jest dla każdego?

Otrzymanie zobowiązania finansowego zwykle wymaga spełnienia szeregu formalności. Firmy pożyczkowe starają się dopasować do potrzeb klienta i nieco uproszczają ten proces. Lista wymagań wobec potencjalnego klienta nie jest długa, lecz nadal trzeba pamiętać o kilku warunkach. Posiadanie aktualnego dowodu osobistego jest jednym z nich. Przyszły pożyczkobiorca powinien także zadbać o dochody, które umożliwią mu spłatę długu. Aby uzyskać taką pożyczkę, wbrew pozorom nie wystarczy być pełnoletnim. Większość instytucji ustawia minimalny wiek na 21 lat. Pozostałe warunki do spełnienia to osobisty rachunek bankowy, numer telefonu, a także adres e-mail, który będzie niezbędny przy wnioskowaniu online.

Jakie są koszty pożyczki ratalnej?

Przy wyborze pożyczki wiele osób kieruje się jej kosztami. Nie budzi to jednak zdziwienia, ponieważ opłaty związane z zaciągnięciem zobowiązania mogą okazać się zbyt wysokie. Dlatego warto wcześniej zorientować się w temacie kosztów pożyczki na raty. Podzielimy je na kilka części:

• część kapitałowa (kwota, którą pożyczamy),

• odsetki,

• koszty dodatkowe.

Trudno jednoznacznie oszacować, ile będzie kosztować pożyczka ratalna. Ostateczna wysokość zobowiązania zależy przede wszystkim od jego wysokości oraz terminu spłaty. Nie da się ukryć, że przy dłuższym okresie spłaty, koszty pożyczki rosną. Różnica między poszczególnymi ofertami może być znacząca. Przed zaciągnięciem zobowiązania polecamy porównywać oferty pożyczki na raty dostępne na rynku korzystając z porównywarki typu https://super-pozyczka.pl/pozyczki-ratalne/. Dzięki temu możemy uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości, jeśli na przykład koszty pożyczki nas przerosną.

Pożyczki na raty – zalety i wady

Na tle innych produktów pozabankowych to pożyczka online na raty wyróżnia się długością okresu kredytowania. Wynosi on nawet kilkanaście miesięcy, czyli podobnie jak w przypadku kredytów w banku. Kolejna zaleta to formalności ograniczone do minimum. To natomiast powoduje, że wnioskowanie o pożyczkę jest banalnie proste i na dodatek błyskawiczne. Niektóre instytucje reklamują się przez hasła „pożyczka w 15 minut”. Czy jest to możliwe? Być może, chociaż rzadko. Wypełnienie wniosku zajmuje co prawda kilka minut. Do tego dochodzi jeszcze czas na rozpatrzenie go przez firmę. Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi musimy jednak oczekiwać na przelew środków. Oczywiście możliwe jest to, że klient posiada konto w tym samym banku co pożyczkodawca. Wówczas przelew powinien zostać od razu zrealizowany. Dużo zależy więc od godzin księgowania przelewów przez poszczególne banki. Należy wspomnieć również o dowolnym celu konsumpcyjnym jako jednej z zalet pożyczki na raty. Klient może wydać gotówkę na co tylko ma ochotę.

Nie będziemy ukrywać, że wzięcie pożyczki pozabankowej to wyłącznie same zalety. Pożyczki na raty nie są bez wad. Jedną z nich to często wyższe koszty ze względu na wydłużony okres spłaty. Dlatego, o czym już wspominaliśmy, bardzo ważne jest, żeby wcześniej porównać ze sobą oferty i wybrać tę najbardziej dopasowaną do nas. Pochopne, nieprzemyślane decyzje mogą mieć wypływ na ryzyko popadnięcia w spiralę zadłużenia.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =