Uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Gminą Stalowa Wola, PGE EO i Euro-Park

Image

16 marca w budynku Stalowowolskiej Strefy Gospodarczej zostało zainicjowane powstanie w Stalowej Woli i wokół Stalowej Woli systemu zielonej energii, systemu energii odnawialnej, który będzie stanowił źródło zasilania dla nowoczesnych gałęzi przemysłu, które w Stalowej Woli rozpoczynają swój proces inwestycyjny.

- Jesteśmy w szczególnym roku 85- lecia miasta Stalowej Woli, kiedy nawiązujemy do tej genialnej idei Centralnego Okręgu Przemysłowego, która 85 lat temu dała życie naszemu miastu, dała życie gospodarcze całemu regionowi. Ona wychodziła z tej strategicznej myśli polskiego rządu Eugeniusza Kwiatkowskiego, wicepremiera i ówczesnych władz II Rzeczpospolitej, że ta ziemia potrzebuje strategicznych inwestycji. Można powiedzieć, że prawie dokładnie 86 lat temu, kiedy 20 marca ścięto pierwszą sosnę pod budowę Zakładów Południowych, Stalowej Woli, oprócz przemysłu, kolejnym elementem, który był niezbędny, to była energetyka, to właśnie Elektrownia Stalowa Wola, która rozpoczęła swoją działalność w tamtych latach, jako niezbędny element budowy nowoczesnego projektu gospodarczego. My dzisiaj nawiązując do tamtych czasów, do tego co się działo 85 lat temu, podjęliśmy się, dzięki wsparciu rządu Prawa i Sprawiedliwości, tego wielkiego wyzwania jakim jest budowa strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro- Park Stalowa Wola. W przestrzeni do inwestowania, która ma mieć unikalny charakter, nie tylko na skalę ogólnopolską, ale również europejską. Oprócz przestrzeni, wszystkich ważnych elementów sieciowych, takich jak: woda, możliwość zrzutu ścieków przemysłowych, bardzo silne, doświadczone kadry pracowników, jest niezbędny element jakim jest właśnie energia elektryczna. Dzisiaj Polska Grupa Energetyczna, jako pierwszy element, podjęła się wybudowania istotnego przyłącza energii elektrycznej, który już dzisiaj jest realizowany przez PGE Dystrybucja - mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, na terenie Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro- Park Stalowa Wola, zamierza uruchomić instalację ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy blisko 100 MW. W tym celu podpisane zostało porozumienie z Miastem Stalowa Wola oraz spółką Euro-Park Stalowa Wola z Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu. Wyprodukowana w nowych instalacjach zielona energia będzie wykorzystywana na potrzeby miasta oraz przedsiębiorstw prowadzących działalność na terenie Parku Inwestycyjnego oraz Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Dzisiejsze porozumienie, to kolejny przykład modelowej współpracy między miejscowym samorządem, a PGE. Na początku roku rozpoczęliśmy budowę największego w naszej historii przyłącza sieciowego dla Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola, teraz planujemy wspólne inwestycje w odnawialne źródła energii. Zamierzamy uruchomić tu farmy wiatrowe i fotowoltaiczne energii o łącznej mocy blisko 100 MW oraz magazyny energii o pojemości do 30 MWh. To wszystko sprawi, że więcej zielonej energii trafi do sieci, a nowoczesna sieć dystrybucyjna zapewni pewniejsze dostawy tańszej energii dla naszych klientów– mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Zgodnie ze wstępnymi założeniami budowa pierwszych instalacji może ruszyć już za rok. Grupa PGE będzie mieć do dyspozycji ponad 70 ha gruntów, na których można uruchomić elektrownie słoneczne o łącznej mocy 70 MW. Dodatkowo rozważana jest też budowa 7 turbin wiatrowych o mocy do 4 MW każda, centrum serwisowego OZE oraz magazynów energii o pojemności do 30 MWh.

- Planując uruchomienie inwestycji OZE na terenie Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola kontynuujemy nasze działania inwestycyjne w regionie. Już teraz w pobliskiej Gminie Grębów trwają pracę związane z budową jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych PV Jeziórko. Docelowo w 2024 roku osiągnie ona moc 153 MW – mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

Strategiczny Park Inwestycyjny Euro-Park Stalowa Wola, to teren o powierzchni blisko tysiąca hektarów, który został przeznaczony pod inwestycje przemysłowe, związane ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem nowoczesnych technologii w dziedzinie energii, elektromobilności, transportu, technologii wodorowej, lotnictwa oraz motoryzacji.

Prezydent podkreśla, że realizacja nowoczesnego projektu nastąpi w oparciu o najwyższe standardy ekologiczne. Będzie to nie tylko zielona energia, nie tylko instalacje, które będą wyróżniały miasto, ale obok elektrowni wiatrowej, obok elektrowni słonecznej, magazyny energii, które są przyszłością, także centrum serwisowe, które jednocześnie będzie dawać kolejne miejsca pracy.

- Dzięki współpracy z Grupą PGE tworzymy w Stalowej Woli najbardziej unikalny obszar inwestycyjny w Europie. Ze swej strony oferujemy bardzo dobre tereny pod działalność biznesową, dostępność mediów sieciowych oraz energię elektryczną. W niedalekiej przyszłości ta energia elektryczna będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych, z elektrowni wiatrowych oraz z paneli słonecznych. W ten sposób nasza oferta, którą kierujemy do inwestorów będzie jeszcze bardziej konkurencyjna i kompleksowa. Jestem przekonany, że przełoży się to w przyszłości na jeszcze większe zainteresowanie Stalową Wolą przez duże przedsiębiorstwa – mówi Lucjusz Nadbereżny, Prezydent Miasta Stalowej Woli.

Wiceminister Infrastruktury podkreślił, że aby teren był atrakcyjny dla inwestorów, musi spełniać kilka przesłanek, ale w pierwszej kolejności potrzebna jest aktywność władzy samorządowej.

- Mamy tutaj w Stalowej Woli, mamy bardzo aktywnego i skutecznego prezydenta miasta, który od wielu lat stwarza idealne warunki do tego, aby w Stalowej Woli inwestować. Jednym z takich przykładów jest stworzenia Euro-Parku Stalowa Wola, ten magnes, który przyciągnął koreańskiego potentata, koreańskiego giganta, firmę SK nexilis, która podjęła decyzję o inwestowaniu właśnie w naszym mieście. Druga przesłanka, to dobra komunikacja. Stalowa Wola jest bardzo dobrze skomunikowana, Stalowowolska Strefa Ekonomiczna wewnątrz posiada sprawny układ komunikacyjny, a dzięki środkom rządowym, ten układ zostanie poprawiony. Oczywiście ważna jest też dostępność, czy to obwodnicy Stalowej Woli i Niska, czy też drogi S19. Zapewnia to wpięcie do tego systemu dróg szybkiego ruchu i to również jest ta przyczyna, która potencjał gospodarczy i ekonomiczny naszego miasta czyni bardzo dużym. Trzeci element, to media, czyli wszystko to, co jest potrzebne aby przedsiębiorstwa, biznes, mógł być tutaj prowadzony, czyli dostępność do nośników energetycznych. Przyłącze, które będzie służyło do SK nexilis, to jedno, a dzisiaj wspólny projekt zielonej energii, to drugie- mówi wiceminister Rafał Weber.

Prezes zarządu Euro- Park Stalowa Wola Tomasz Miśko podkreślił, że podpisane w czwartek porozumienie potwierdza, że w Stalowej Woli jest możliwość nowoczesnego prowadzenia firmy, z zachowaniem wszystkich zobowiązań w obszarze regulacji europejskich i międzynarodowych. Daje to miastu przewagę nad konkurencją, nad innymi miejscowościami.

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna została utworzona w 1997 roku. Obejmuje ona 35 powiatów, zlokalizowanych w województwach podkarpackim, lubelskim i mazowieckim. Jej celem jest przyspieszenie aktywności gospodarczej regionu m.in. poprzez przyciąganie inwestycji, rozwój eksportu i tworzenie nowych miejsc pracy. Na tym terenie Grupa PGE realizuje jedną z największych w Polsce inwestycji fotowoltaicznych - farmę PV Jeziórko w Gminie Grębów. Docelowo w 2024 roku osiągnie ona moc 153 MW.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 24 elektrownie fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2433,1 MW.

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~klops4

Popgonmy pi-siorow na jesieni.Straca stolki i zobaczymy gdzie znajda cieple posadki .

~taka prawda

Do kolizja, o faktach się nie dyskutuje hejterze jak nie masz argumentów to siedź bardzo cichutko.

~kolizja

Jak z takim durniem dyskutować na argumenty skoro nawet ostatnie dane z GUS-u za m-c luty mówiące o inflacji 18,4% go nie przekonują? On żyje w świecie równoległym i nawet nie dostrzegł, że w IV kw. roku ubiegłego że został oszukany przez Obajtka na paliwie ponad 1 zł/litr. Nie widzi cen mleka, jaj, warzyw, owoców, chleba i pieczywa ogółem. Ja mogę rozmawiać z ludźmi prostymi lecz posiadającymi dobry wzrok. Ty nie pisz bzdur bo poziom wiedzy u ciebie jest porażający. Powinien być prezenterem w tvp info albo I progr.

~taka prawda

Do zorro , to ty brednie wypociłeś i podważasz argumenty i fakty. Drożyzna to była w naszym mieście jak przy korycie w WARSZAWIE siedziało peło bo wszystko w stosunku do zarobków było kosmicznie drogie. Chcesz przykładu to masz za peło, większość POLAKÓW to za 4 złotych pracowali na godzinę a litr paliwa kosztował średnio 6 złotych czyli na litr paliwa musiałeś pracować ponad godzinę. Dziś nikt nie pracuje za mniej jak 25 złotych na godzinę a benzyna kosztuje 6 złotych 50 groszy na większości stacji paliw. Więc za godzinę pracy mają przynajmniej 4 litry benzyny [średnio]. To o jakiej drożyźnie ty gęgasz hejterze. Kupowałem ostatnio masło po 3 złotych 50 groszy za kostkę najlepszego masła w POLSCE i cukier po 4 złotych za kilogram. Więc się ciebie pytam kiedy ostatnio masło było po 3 złotych 50 groszy za kostkę, chyba w latach początkowych 90. O jakiej ty biedzie piszesz , biedę to mają ci co piją alkohol codziennie i palą fajki paczkę dziennie. Bo można przepalić 600 złotych miesięcznie a przepić drugie tyle.

~zorro

Do "taka prawda" nie zachęcaj wszystkich do czynów masochistycznym dlatego, że tobie sprawia to przyjemność. Lubisz okładać się to twoja sprawa. Argumentacja w "dobrobycie" panującym z naszym mieście jest z pogranicza groteski i absurdu. Dajesz niepoważne przykłady inżyniera z zarobkiem 4 tysace złotych gdzieś tam w Polsce. Wiedz jedno, że w tym twoim edenie nawet za 4 tysiące inżynier nie ma pracy jeśli nie poszuka znajomości. Co do słoików to jedna blaga bowiem jeśli ktoś żyje w biedzie a stan ten dotyczy większości mieszkańców poprzez drożyznę jaka zafundował Nadbereżny i jego kumple to powiedz jak on może swojemu dziecku cokolwiek kupić i włożyć do słoika? Nie bądź prymitywnym i pożytecznym zarazem idiotą! Kto w te brednie uwierzy. Miasto jakim dotychczas była Stalowa Wola dokąd nie wpadł twój idol LN tętniła życiem kulturalnym, sportowym i wieloma innymi dziedzinami. Przywołujesz kina, a gdzie one są? Dwie sale w Heliosie i w dodatku prywatne? Osobiście znane są mi przypadki , że odwiedzające dzieci swoich rodziców w EDENIE ZASILAJĄ ich SWOJĄ KASĄ BOWIEM NIE STARCZA NA NIC. Powiedz jedno czy ty taki już jesteś czy tylko tak piszesz bo ci za to dobrze płacą? Człowieku przejrzyj się w lusterku chociaż raz dziennie.

~twójsympatyk

Do taka prawda , w same centrum trafiłeś brawo 100 procent racji.

~Merdek

Jak to dobrze że to tylko przedwyboucze przetaugi i pouozumienia smiech2 smiech2 smiech2

~miękiszon

W czerwcu 1976 toku by organizowane wyjazdy autokarów z różnej maści aktywistami do Radomia w celu potępienia tamtejszych robotników za strajk jakiego mieli się dopuścić a nazwano ich "warchołami". Oni czyli wyjeżdżająca zbieranina miała jednocześnie zamanifestować poparcie dla dzielnej władzy w Warszawie za słuszną linię partii i rządu zmierzającą do neutralizacji niezadowolenia społecznego. Tak było faktycznie. W najbliższy wtorek tj. 22 marca ma wyjechać jeden/ dwa autokary z aktywistami pis-u ze Stalowej Woli do Warszawy celem zamanifestowania poparcia dołów dla polityki "węglowe" premiera Morawieckiego. Stalowa Wola jest silna węglem załatwionym przez premiera a nie przez wydobycie i swobodną sprzedaż rodzimych firm i górnictwa. Czy państwo widzicie podobieństwo z PRL-em? Różnice są kosmetyczne, tam był czerwiec a teraz marzec, tam autokary załatwiała partia a teraz MZK organizator główny wyjazdu. Idea jest ta sama bowiem trzeba dać władzy bilecik pokrzepiający jej działania. Brawo panie Nadbereżny bowiem to pan stoi za PRL bis!

~Ubek

Stalowe miasto jest na wikcie i sznurku Nadbereźnego dlatego często pojawia się cenzura. Zuchy rodem z PRL.
Urbanizacja dziennikarstwa.

~Romek

Turbiny wiatrowe w pisogrodzie, przecież to mózgi zacienia.

~Ala

Namaszczony przez kler masakra

~Orakes

Zauazyliscie ze artykuly z kosciolem nie mozna komentowac. Wynika z tego jakas instytucja sie boi PRAWDY i ze strona SM wykonuje polecenia z gory od panujacej obecnie wladzy koscielno-rzadowej. Prawda Was wyzwoli

~Jp2OP

Facet jest pedofilem, jp2 wie o tym, to wysyla go do innego kraju na do duszpasterstwa i na studia dotyczace dzieci(!). Tam jest przez niego odwiedzany jak przyjaciel. Z ofiarami tego zboka sie nigdy nie spotkal.Jak inaczej mozna to zrozumieć.... Prosze o wyjaśnienie obroncow jp2

~Jp2OP

Koncertuja na czesc obrony pedofilów. Jp2 nie byl kasjerem w biedronce od ktorego nic nie zalezalo. Wszystko swiadczy juz tylko o tym ze albo kryl wprost, albo nie byl odpowiednim człowiekiem do tego stanowiska. Na pewno nie swiety.

~Katotaliban

Parobek kosciola rzadzi mieszkancami (wierzacymi i niewierzacymi)

~Ubek

Apeluję
Mieszkańcy tego Miasta którzy nie dali się nabrać propagandzie PiS.
Uciekajcie z tego Miasta, Rzeszów czeka z otwartymi rękoma.
Za 20 lat Stalowa Wola będzie atrakcją turystyczną -Skansenenem.

~Jolka

Uwaga nowa płyta

Mega wydanie w wersji winylowej Wydawnictwo: TRWAM

Tytuł płyty: GÓWNO MAM

Zespól: PIS czyli Pie.dolnięci I Stuknięci

~Jolka

PiS=Pie.dolnięci i Stuknięci

~Ubek

Do 2021 Nadbereźny twierdził że Stalowa Wola rozwija się gospodarczo a pracy ci u nas dostatek. Po przyjeździe Gowina stwierdził że MIASTO idzie w przepaść i bez inwestycji dalej nie pociągnie. Skąd ta zmiana. Czyżby chłopiec z piaskownicy poszedł do szkoły.

~oswiecony

przestance wreszcie wycinac lasy nieroby !

~fufik

he ,he to ukrainiec i dlatego tak innych obraza.

e2rds

~Stary erdeesa, bo padlina ma takiego samego syna, ale to nie moja wina, że takiego masz.

~Stary erdeesa

Mój syn miał zawsze nierówno pod sufitem

e2rds

Zobaczymy, czy zaśmie.dzi dzisiaj czy nie i co ty na to ~He he, obleśny zboczony świniaku.

e2rds

~He he, obleśny zboczony świniak dalej kwicz i nie śmie.dzi padliną.

~dumdum

Z jednym ze stwierdzeń "takiej prawdy" można się zgodzić ano że w przeszłości każdy marzył o skoku "cywilizacyjnym" jakim była rozwijająca się Stalowa Wola. Taki skocz jak mówisz cywilizacyjny zrobiła rodzina Nadbereżnych, ojciec z rubieży wschodnich a mama chyba ze Słomianej. Zakotwiczyli w mieście bo dla nich był to rzeczywisty a nie propagandowy skok do lepszego życia. Gdzie teraz są? Ano gdzieś w którejś wiosce w gminie Pysznica. Czyli wyemigrowali tam skąd przyszli. Płonne jest życzenie, że każdy tu ma wrócić, chyba że ma grobowiec na cmentarzu. Nie sil się mądrości bo miasto zjeżdża po równi pochyłej w dół/

~goya

Do "mieszkaniec". przyjacielu/ko czapki z głów przed Toba i pełen szacun. Lepiej nie mogłeś tego wyłuszczyć, krok po kroku i aż do bólu. Masz 100% rację z każdym z zaobserwowanych fragmentów życia miasta, które niestety ale traci wiele funkcji miejskich(chyba ostatnim razem to jakieś 4 lata wstecz jak ktokolwiek gościł na estradzie w mieście). Z tym miastem to tak jak z polem nieuprawianym albo w sposób amatorski uprawianym więc ugorzeje i miast plonów mamy chwasty. Na potwierdzenie Twoich obserwacji dodam, że mój syn ukonczył jedną z warszawskich uczelni i od razu tam podjął pracę. Do miasta przyjeżdża w wolnych od pracy chwilach. Do czego ma tu przyjeżdżać skoro najlepszy stołek to w urzędzie miasta a nie każdy widzi siebie jako urzędnika. Odkryłeś wielką mizerię ale dyzurni krytycy od razu skoczą nam do oczu, że tu jest raj stworzony przez bardzo nieudolnego organizatora życia w mieście p. LN.

~emeryt43

Pogonić tych wszystkich nierobów z Sejmu i Senatu!!I cały ten rząd z Kaczorem na czele!!! PO I PIS to ci sami zlodzieje.

~He he

Stary obleśny sflaczały zboczony erdeesik zrobiony przez fraglesika hehe

~dziadek605

~He he, to świniak kwiczy tutaj przy korycie.