Oświetlenie – istotny element każdej aranżacji

Materiał zewnętrzny Image

W naszej strefie klimatycznej bardzo często korzystamy ze sztucznego światła, dlatego odpowiednio dobrane oświetlenie jest niezwykle istotnym elementem aranżacji każdego mieszkania. Oświetlenie powinno być przede wszystkim funkcjonalne, czyli musi zapewniać nam bezpieczne poruszanie się po mieszkaniu i możliwość wykonywania codziennych czynności. Nie bez znaczenia są jednak walory estetyczne i wprowadzenie odpowiedniego nastroju.

Jak oświetlenie wpływa na nasze samopoczucie?

Oświetlenie ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Ciepłe światło wprowadza nas w stan relaksu i odpoczynku. Żółta barwa jest łagodna dla wzroku i przygotowuje nasz organizm do snu. Z kolei chłodne odcienie światła pobudzają nas do działania i sprzyjają pracy intelektualnej. Oświetlenie powinno być więc indywidualnie dobrane do każdego pomieszczenia. Inny rodzaj światła sprawdzi się w biurze, a inny w klimatycznej sypialni. Dobór oświetlenia i lamp powinien się opierać na indywidualnych potrzebach użytkowników, zapewniając komfortowe warunki do pracy i wypoczynku.

Różne rodzaje oświetlenia[/p][t] Rola oświetlenia w mieszkaniu może być bardzo różna. Wyróżniamy jego trzy podstawowe zakresy:

Oświetlenie ogólne – zapewnia bezpieczne poruszanie się po mieszkaniu. Będą to najczęściej lampy centralne, które oświetlają poszczególne pomieszczenia.

Oświetlenie akcentujące – nadaje wnętrzu charakter i głębię, dba o nastrój i klimat pomieszczenia. Może to być oświetlenie boczne, które będzie skierowane na obraz lub grafikę albo po prostu lampka będąca dekoracyjnym element aranżacji.

Oświetlenie zadaniowe – niezbędne w miejscu, gdzie pracujemy i potrzebujemy odpowiedniego oświetlenia, na przykład podczas gotowania lub czytania.

Patrząc na względy ekonomiczne, oświetlenie mieszkania powinno być zaprojektowane tak, aby było go wystarczająco dużo w miejscach, gdzie wykonujemy zadania wymagające precyzji, a zredukowane tam, gdzie nie jest ono tak bardzo potrzebne.

Oświetlenie w salonie

Każde pomieszczenie ma swoją specyfikę. Strefa wypoczynkowa w salonie powinna być oświetlona w taki sposób, aby zagwarantować nam przyjemny relaks i odpoczynek. Możesz się w tym przypadku zdecydować na delikatne światło centralne lub oświetlenie schowane za listwami przysufitowymi. W przypadku salonu sprawdzą się również najróżniejsze kinkiety, które stworzą w pomieszczeniu wyjątkowy nastrój. Boczne oświetlenie może pomóc wyeksponować pewne elementy aranżacji, takie jak obraz lub dekoracyjną fakturę ściany. W tym przypadku doskonale sprawdzi się kinkiet na wysięgniku, który pozwala na odpowiednie ustawienie strumienia światła. Kinkiet na wysięgniku może być również dobrym rozwiązaniem w sypialni – jako lampka nocna albo oświetlenie biurka, szczególnie wtedy, gdy nie dysponujemy dużą przestrzenią.

Lampy do łazienki

Wybierając lampy do łazienki, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, czyli odporność wybranych modeli na podwyższoną wilgotność. Warto też zastanowić się nad funkcją, jaką dana lampa będzie pełnić. W przypadku łazienki jednym z najważniejszych elementów aranżacji jest lustro, które powinno być zawsze dodatkowo oświetlone, niezależnie od centralnego źródła światła. W łazience możesz również zdecydować się na światło akcentujące, które pięknie oświetli strukturę ściany lub stworzy klimatyczną atmosferę podczas długiej kąpieli.

Oświetlenie w kuchni

Oświetlenie kuchni też wymaga bardzo przemyślanej aranżacji. Oprócz centralnego oświetlenia najważniejszą rolę w kuchni odgrywają lampki doświetlające blaty, które zapewniają stworzenie odpowiedniej przestrzeni do codziennej pracy. Najczęściej wykorzystuje się tutaj charakterystyczne spoty i lampki znajdujące się pod wiszącymi szafkami. W przypadku kuchennej wyspy możesz się zdecydować na lampki wiszące, które mogą być atrakcyjnym dopełnieniem aranżacji.

Dlaczego aranżacja oświetlenia jest taka ważna?

Odpowiednia aranżacja oświetlenia w mieszkaniu jest niezwykle ważna. Przede wszystkim decyduje ona o funkcjonalności danej przestrzeni, ale również o jej estetyce, podkreślając najważniejsze elementy aranżacyjne. Najpiękniejsze wnętrze pozbawione dobrze zaprojektowanego oświetlenia nie będzie się prezentować efektownie, z drugiej strony, dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu źródeł światła możesz stworzyć nawet w małym mieszkaniu niezwykle atrakcyjną przestrzeń wizualnie.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =