Maria Rehorowska z Medalem Stulecia

Image

Podczas Sesji Rady Miasta była radna Maria Rehorowska otrzymała nadany jej przez Prezydenta RP Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości .

Ustanowiony w 2018 r. medal jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej.

Medal jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018–2022.

Przyznawany jest osobom żyjącym, które poprzez:[/p] - pełnienie nienagannej służby publicznej – cywilnej lub wojskowej,

- walkę o niepodległość oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych,

- aktywną działalność zawodową i społeczną,

- twórczość naukową, literacką i artystyczną

przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej, w tym w szczególności budowania wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej, rozwoju nauki, rozsławiania dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej poprzez kulturę i sztukę, rozwoju społecznego i umacniania więzi z Polakami za granicą oraz budowania dobrobytu gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej. Medal nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezesa Rady Ministrów, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów.

Maria Rehorowska urodziła się 29 maja w 1934 roku w Czarnorzekach. Ukończyła Pomaturalną Szkołę Pedagogiczną w Przemyślu oraz studia na Uniwersytecie Wrocławskim na kierunku Bibliotekarskim. Z Rozwadowem jest związana od lutego 1954, kiedy to została nauczycielką w szkole podstawnej. Jak czytamy w „Encyklopedii Solidarności”: „Od IX 1980 w "Solidarności", założycielka "S" w SP, członek założyciel Międzyszkolnej KZ "S" w Stalowej Woli, w IV 1981 delegat na I WZD Regionu Ziemia Sandomierska, członek prezydium Zarządu Regionu, delegat na I Krajowy Zjazd Delegatów Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego "Solidarność". 13 grudnia 1981 roku po odmowie podpisania tzw. lojalki internowana w Nisku, a następnie od 12 grudnia 1982 r. w Ośrodku Odosobnienia w Gołdapi. Była kilkakrotnie zatrzymywana”. Maria Rehorowska była zaangażowana w działalność Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli, współpracowała z Duszpasterskim Ośrodkiem Kultury Chrześcijańskiej. Śpiewała też (1988- 1990) w Chórze Solidarność, a w latach 1991- 1992 była członkiem Społecznego Towarzystwa Oświatowego, powstałego w celu założenia Społecznej SP w Stalowej Woli. Maria Rehorowska przede wszystkim znana jest jako radna miejska (2002- 2014) walcząca o dobre zmiany w Rozwadowie. W 2014 r. nie ubiegała się już o reelekcję. W 2015 roku wraz z grupą mieszkańców Rozwadowa stworzyła Obywatelski Samorząd Rozwadowski, który działa na rzecz najstarszej dzielnicy miasta. Przez wiele lat była zaangażowana w rozwój Rozwadowa, czynnie uczestniczyła w różnych wydarzeniach związanych z tą dzielnicą Stalowej Woli. Na temat Rozwadowa polonistka napisała kilka książek m.in. "Historia jednego gimnazjum nad Sanem Rozwadów, 1944-1955", „310 lat Rozwadowa nad Sanem 1690-2000", "Sto dwadzieścia pięć lat węzła Polskich Kolei Państwowych Rozwadów w kolejarskich wspomnieniach i dokumentach 1887-2012". Warto podkreślić, że Maria Rehorowska została odznaczona m.in. "Złotym Krzyżem Zasługi”, „Medalem Komisji Edukacji Narodowej”, Medalem "Pro Patria", „Krzyżem Wolności i Solidarności”, a w 2017 przez Radę Miasta Stalowa Wola nadany jej został tytuł "Zasłużony dla Miasta Stalowej Woli".

Medal wręczyła Ewa Leniart, wojewoda podkarpacka.

- Myślę, że miasto Stalowa Wola ma wyjątkowy wzorzec, który powinien być postawiony jako wzorzec dla młodych ludzi, jako wzór do naśladowania- mówiła wojewoda.

- Jestem bardzo szczęśliwa, że doczekałam takiej chwili, ze znów mogę być w tej sali pośród znajomych radnych, i tych, których życie postawiło na tym miejscu, kiedy ja już jestem na odpoczynku. Szanowna pani wojewodo, dziękuję bardzo za odznaczenie mnie za pani pośrednictwem medalem nawiązującym do II Rzeczypospolitej, dziękuję również panu prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie jako inicjatorowi tego medalu i Janowi Kasprzykowi, szefowi Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych- mówiła Maria Rehorowska.

Odznaczona przyznała, że choć ceni sobie wszystkie odznaczenia świadczące o jej bezinteresownej pracy i poświeceniu, to do tego dzisiejszego przywiązuje szczególną, podwójną wagę i sentyment, bo przyjmuje go także jako córka Legionisty Aleksandra Półchłopka, który przed 100 laty walczył o niepodległość ojczyzny: w I wojnie światowej i z nawałą bolszewicką, która w 1920 młodą Polskę, ledwo niepodległą, chciała unicestwić na zawsze. Maria Rehorowska poprosiła władze miasta o uhonorowanie innych bohaterów, żołnierzy niezłomnych, zwłaszcza Kazimierza Moskala, ojca Anny Mielniczuk, naczelnik Biura Rady Miejskiej w Stalowej Woli. Podziękowała też za rozwój Rozwadowa, za to, co dobrego wydarzyło się tam w ostatnich latach. Jak zapewnił prezydent, wiele tych zmian dokonało się dzięki jej staraniom (rynek, Sokół, modernizacja dworca PKP, muzeum).

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~cool

W takim razie może państwo radni zaczęliby wydawać katalogi z produkowanymi "zabawkami" w hsw skoro was rozpiera duma? A co do pana starosty to nie okazywał dotychczas swych zainteresowań Giacomo Casanovy, coś musiało się wydarzyć...! Nie lepiej to do ucha szepnąć a nie na głos? Panie starosto anava!

~PIELĘGNIARKA

Cała ta sesja rady miejskiej to żenada. Radni licytują publicznie w obliczu wojny u granic Polski, co się produkuje w hucie. To może teraz radni poproszą kraje NATO o ochronę przeciwlotniczą dla naszego miasta, taką jaką ma lotnisko w Jasionce ,bo ja zaczynam się czuć niebezpiecznie. Pan starosta niech nie stosuje swoich seksistowskich uwag do pani dyrektor szpitala,bo to nie było ładne i pani dyrektor miała prawo czuć się nieswojo.

~cieć

stalowa.niezłomna dama gratulować ipodziwiać.wygląda pani znakomicie

~Mieszkaniec

Mam pytanie do Pana Prezydenta i wszystkich radnych Stalowej Woli. Dla czego pazwalacie Państwo w Waszej obecności tak perfidnie kłamać dyrektorce stalowowolskiego szpitala podczas sesji miejskiej. Według dyrektorki doniesienia o zamknięciu oddziału chirurgicznego to pomówienia i fake newsy. To słowa dyrektorki. Prawda jest zgoła inna. Według moich informacji oddział jest zamknięty, nie odbywają się operację a pacjenci wymagający zabiegów są wywożeni do okolicznych szpitali. Przykład z wczoraj. Pacjentka przyjęta na SOR do pilnej operacji. Informacja dla rodziny, w szpitalu nie pracuje oddział chirurgiczny. Tą panią trzeba pociągnąć do odpowiedzialności karnej za takie kłamstwa wygłaszane w obecności Rady Miasta, Prezydenta, Starosty i mediów. Starosta toleruje taką sytuację bo wie doskonale że tą Pani nie posiada kręgosłupa moralnego. Nie może go posiadać kobieta która żyje pod jednym dachem z byłym księdzem z jednej ze stalowowolkich parafii. Przecież to są rzeczy ogólnie wiadome. Pogonić to dno.

~Adam

Pani Maria - dobra i waleczna kobieta. Wzor do nasladowania. Szacunek i Gratulacje.

~Medal

Medal powinien otrzymać Jaruzelski za uratowanie życia wszystkim opozycjonistom. W ZSRR już by nie żyli a tak dzisiaj medale odbierają.

~

Tej Pani można pogratulować że się żadnemu PZPRowi nie sprzedała.

~piwniczanka

Wielkie ukłony i gratulacje dla Pani Rehorowskiej , wielka Patriotka .

~Żalnik

Zamiast wziąć się do pracy na rzecz Polski, to prawie sami hejterzy. Albo ruskie trolle. I wy chcecie pouczać innych? Bez komentarza. A dla Laureatki - gratulacje!

~:-)

medale, ordery za pisu jak w PZPR

~Plusz

Następny już będzie tylko medal tysiąclecia. Niedługo pisowcy będą obwieszeni jak generałowie w Korei Północnej, po same skarpety smiech2

~JASIO

NARÓD KTÓRY ZAPOMINA SWOJĄ HISTORIĘ SKAZANY JEST NA ZAGŁADĘ !!!!

~kaktus

To jest naprawdę zasłużona osoba. Kwiaty dawał tez szatan z siódmej klasy.

~MottodlaElyty

"Trzeba z Żywymi naprzód iść,
Po życie sięgać nowe:
A nie w uwiędłych laurów liść
Z uporem s-t-r-o-i-ć głowę!"
autor Adam Asnyk