Trzeci most na Sanie staje się faktem. Dziś podpisano ważną umowę

Image

O tym, że powstanie mówiono już wielokrotnie. Dziś poruszono ten temat ponownie, bo do Stalowej Woli dotarła ważna informacja.

DECYZJA PODJĘTA, UMOWA PODPISANA

Mosty łączą, nie dzielą, w przeciwieństwie do murów i dlatego warto je budować. I właśnie ta idea wyrażona przez Izaaka Newtona przyświecała dziś dobrym informacjom przekazanym przez prezydenta Lucjusza Nadbereżnego. Mosty współpracy między samorządem a rządem w tym przedsięwzięciu okazały się kluczowe.

Umowę dotyczącą opracowania dokumentacji niezbędnej do budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 855 Zaklików – Stalowa Wola wraz z budową mostu na rzece San oraz budowy odcinka drogi wojewódzkiej 865 Jarosław – Oleszyce – Cieszanów – Bełżec wraz z przeprawą mostową na Sanie wojewoda podkarpacka Ewa Leniart i marszałek województwa Władysław Ortyl podpisali w lipcu 2022 roku. I transza środków finansowych w kwocie ponad 700 tys. zł została wydatkowana z budżetu państwa na ten cel już 2 lata temu. Umowa na dofinansowanie kwotą ponad 1,5 mln zł części związanej z projektowaniem tego mostu pozwoliła na podjęcie i zrealizowanie etapu przygotowawczego.

6 marca 2023 roku, przy udziale senator Janiny Sagatowskiej, posła na sejm i wiceministra Infrastruktury Rafała Webera, wojewody podkarpackiej Ewy, Leniart, marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, radnej sejmiku województwa podkarpackiego Kamili Piech, dyrektora Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Piotra Miąso, prezydenta Miasta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego, przewodniczącego Rady Miasta Stanisława Sobieraja, starosty powiatowego Janusza Zarzecznego, wójta gminy Pysznica Łukasza Bajgierowicza, wójta Radomyśla nad Sanem Jana Pyrkosza, oficjalnie ogłoszono, że wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, na wniosek marszałka Władysława Ortyla wydała decyzję zezwalającą na realizację całego zadania. Symboliczne wręczenie tej decyzji miało miejsce w poniedziałkowy ranek w Stalowej Woli. Most będzie miał 1760 metrów, a cała inwestycja będzie liczyła prawie 5 km. Do 2026 roku wszystko ma być gotowe i oddane do użytku.

- Tak, powstanie nowy odcinek drogi wojewódzkiej o długości 4 km 660 m, z czego ponad 1 km 700 m będzie obiektem mostowym, przebiegającym nad rzeką San, nad rzeką Bukową, nad drogami gminnymi, powiatowymi- potwierdził prezydent Lucjusz Nadbereżny.- Na tym odcinku powstaną 3 wiadukty, a cała droga będzie rozpięta między dwoma rondami. Pierwsze rondo znajdować się będzie na terenie gminy Radomyśl nad Sanem, przy Dworze Galicja na Brandwicy, a rondo zamykające będzie rondem w obwodnicy miasta Stalowej Woli. I to, co mnie najbardziej cieszy, to jest ta konstrukcja wantowa, te piękne pylony, które będą górowały nad miastem, również symboliką przemysłową miasta Stalowej Woli, które myślę będą powodować codzienną dumę mieszkańców i naszego regionu z miejsca, w którym żyjemy i które wspólnie tworzymy.

BRAMA MIASTA OTWARTA NA ŚWIAT

Zadanie jest niezwykle ważne, ale i strategiczne, takie, na które czeka się od dawna, ale dopiero teraz, przy przychylności obecnych władz stało się możliwe do realizacji. Skorzystają na nim szczególnie mieszkańcy nie tylko Stalowej Woli, ale gmin: Radomyśl nad Sanem, Pysznica, Zaklików i całego regionu nadsańskiego.

- Ta inwestycja ma kluczowe znaczenie w strategicznym uzupełnieniu już budowanych, czy wybudowanych, tworzonych nowych układów komunikacyjnych w Stalowej Woli, inwestycja, która ten cały układ komunikacyjny zamyka, dopełnia, a jednocześnie będzie stanowić tak istotną, nową bramę dla miasta Stalowej Woli, dla naszych gmin do drogi szybkiego ruchu S74- mówił prezydent Stalowej Woli.

I bez wątpienia ta nowa brama jaką będzie most na Sanie będzie łączyć się z nowym odcinkiem drogi wojewódzkiej prowadzącej od VIVO!, biec przez Pysznicę aż do drogi wojewódzkiej 855 zbiegać się z drogą z Zaklikowa na terenie gminy Radomyśl nad Sanem.

- Jest mi niezwykle miło, że miałam możliwość podpisania decyzji zezwalającej na realizację tej bardzo ważnej inwestycji w ramach rządowego programu „Mosty dla Regionów”, która ma na celu uzupełnienie infrastruktury lokalnej i regionalnej o brakujące przeprawy mostowe. Ta decyzja jest niezwykle ważna. Myślę, że dla wielu osób wydawało się niemożliwe aby na rzece San mogły być budowane ważne przeprawy, które ułatwią ruch w tej części naszego województwa, która do tej pory na braki komunikacyjne mogła narzekać. To już jest kolejna przeprawa, bo tak się składa, że w ramach „Mostów dla Regionów” na rzece San będzie miała miejsce czwarta przeprawa mostowa na terenie Podkarpacia. Most ten jest wyjątkowy, bo będzie to najdłuższy most na Podkarpaciu- 1670 m. Myślę, że pod względem architektonicznym, ale i pod względem rozwiązań komunikacyjnych będzie niezwykle atrakcyjny. Długość projektowanej inwestycji, to jest niespełna 5 km. Natomiast jest to prowadzenie drogi po nowym śladzie, co otwiera zupełnie nowe możliwości komunikacyjne i na pewno przysłuży się do usprawnienia przepływu transportu na terenie miasta Stalowa Wola i także będzie miała znaczenie dla 3 gmin, przez które ta nowa infrastruktura drogowa będzie realizowana- mówiła wojewoda podkarpacka Ewa Leniart.

I jak podkreśliła, liczy, że wkrótce ogłoszony zostanie stosowny przetarg, a całą inwestycję uda się ukończyć w terminie.

- Myślę, że tą decyzję odbieramy dziś od pani wojewody w sposób symboliczny, ale rzeczywiście to wcześniej wymagało bardzo licznych zabiegów i związanych z pozyskaniem kwoty na te działania i także, oczywiście z przygotowaniem dokumentacji co dzisiaj wieńczymy i przekazujemy państwu do wiadomości. Mówimy też o tym, dlatego że ten most jest istotny z punktu widzenia tak ważnego ośrodka jakim jest Stalowa Wola i to nie tylko w skali naszego województwa, ale i w skali całego kraju, a wręcz można powiedzieć, że też jest ważnym punktem na mapie gospodarczej świata. Ta sytuacja, w której jesteśmy jednoznacznie pokazuje jak ważną rolę będzie to miejsce miało i ma w tej chwili- mówił marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Podkreślił równocześnie, że przed regionem stoi wiele zadań, do których trzeba się wcześniej przygotować. I o tym pamiętały władze kraju, województwa i naszego miasta. W 2026 roku otworzą się więc nowe tereny inwestycyjne, powstanie szereg nowych firm, biznesów, zakładów pracy, a co za tym idzie osiedli mieszkaniowych. Nastąpi rozwój całego regionu, rozwój Stalowej Woli i okolic.

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować pani wojewodzie za szybkie decyzje, bo taka jest prawda, że ten wniosek miał swój priorytet w Urzędzie Wojewódzkim, dzięki czemu mogliśmy szybko uzyskać ten dokument, tak aby już w marcu ogłosić przetarg- powiedział marszałek.

Przypomniał, że będzie to wszystko wymagało współpracy z gminami, które wkrótce zyskają nowe chodniki, ścieżki rowerowe, zabezpieczenia przeciwpowodziowe.

NOWY SYMBOL STALOWEJ WOLI

Prezydent Lucjusz Nadbereżny przypomniał, że o tym zadaniu mówiło się w kwietniu 2019 roku, kiedy to zorganizowano konferencję prasową w miejscu, gdzie most się ma zaczynać. Od tamtego czasu wiele osób wręcz głośno manifestowało, że zadanie nie jest możliwe do wykonania, że jest to jedynie pusta obietnica, mrzonki.

- Po raz kolejny udowadniamy, że dane słowo, deklaracje są realizowane. To jest również taki znak firmowy nas, ludzi Prawa i Sprawiedliwości, którzy realizując program dla swoich mieszkańców dotrzymują słowa, a do tego są w stanie wykorzystać te najlepsze narzędzia finansowe, które dzisiaj są tworzone właśnie przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, przez rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego, które pozwalają te wielkie zadania zrealizować. Panie marszałku, chciałbym szczególnie podziękować, że przy wyborze konstrukcji, koncepcji tego mostu pan marszałek podjął decyzję, aby była to ta wspaniała konstrukcja mostu podwieszonego, mostu wantowego. Będziemy mieli 2 pylony w formacie H. To są dwurzędowe wanty, z których będą odchodzić te cięgna metalowe, które będą utrzymywały ten zawieszony most. Ten bezpieczny most będzie, jestem przekonany, nowym symbolem Stalowej Woli- mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

W projekt zaangażowali się nasi lokalni parlamentarzyści. Senator Janina Sagatowska dziękowała wszystkim, ale szczególnie prezydentowi. Nawiązała również do idei COP-u, która teraz, po latach znów rozkwitła w Stalowej Woli.

NIGDY WCZEŚNIEJ TAKIE KWOTY NIE BYŁY PRZEZNACZANE NA STALOWĄ WOLĘ I REGION

- Dziękuję panie prezydencie, że tak pan bardzo czuwa nad tym, żeby każda inwestycja, też ta przemysłowa, mogła być realizowana. To stwarza warunki dla inwestorów, także to otwarcie komunikacyjne. Ja osobiście także pracowałam nad tym, żeby ta inwestycja doszła do skutku, Dzisiaj mogę wyrazić wielką radość i wdzięczność, że krok po kroku jest budowana, odbudowywana Stalowa Wola poprzez sięganie do marzeń poprzedników, ale też jest ubogacana o nowe wyzwania. Wciąż dużo przed nami. Otwarcie komunikacyjne stwarza szansę rozwoju, zachęca do przyjścia tutaj nie tylko inwestorów, ale też zachęca do tego żeby młodzi, którzy tu żyją pozostali tu, a nowi przyjechali do nas tak jak to było kiedyś, gdy powstawała huta- mówiła senator Janina Sagatowska.

Jak przypomniał Lucjusz Nadbereżny, należy przy okazji wspomnieć, że powstanie również droga wojewódzka, strefowa, prowadząca do drogi szybkiego ruchu S19 co łącznie z zadaniem, o którym mówiono dziś daje kwotę około 600 mln zł tylko na nasz region, w tym Stalową Wolę. To tylko 2 zadania, a jak ogromne fundusze. Do tego doliczyć trzeba by wiele pomniejszych inwestycji, co łącznie zmienia oblicze Podkarpacia w sposób, o jakim jeszcze kilka lat temu nikt nie mówił.

- To są kwoty, które nigdy wcześniej na naszą ziemię, na nasz teren nie były kierowane zarówno ze środków rządowych, jak i środków regionalnych za co chciałbym bardzo serdecznie podziękować- powiedział Lucjusz Nadbereżny.

Obecny na konferencji był przedstawiciel polskiego rządu, poseł na sejm, wiceminister Infrastruktury Rafał Weber, który w rządzie odpowiada za strategiczne programy drogowe. Przypomniał, że teraz jest czas na złożenie wniosku o dofinansowanie do tej inwestycji, a może ono wynieść nawet 80%. Przetarg na budowę nowego mostu przez Województwo Podkarpackie będzie ogłoszony jeszcze w marcu. Prace budowlane powinny rozpocząć się na jesieni tego roku.

- Jeżeli mówimy, że ten most będzie kosztował ponad 350 mln zł, bo taka jest na tę chwilę szacunkowa wartość mostu, to warto postarać się o tą lwią część, te 80%, które rząd Prawa i Sprawiedliwości na to zadanie może zapewnić. To nowe rozwiązanie komunikacyjne wpisuje się w taki systemowy i spójny układ transportowy, nie tylko miasta Stalowej Woli, ale i całego subregionu stalowowolskiego. Oczywiście będzie on dużym ułatwieniem dla mieszkańców Stalowej Woli, którzy uzyskają nową przeprawę przez San i szybciej będą docierać do gminy Pysznica, Radomyśl nad Sanem, także na teren gminy Zaklików, ale również mieszkańcy tych gmin będą mogli szybciej dojechać do zakładów pracy, szkół, Warto też wspomnieć, że ten most będzie rozwiązaniem komunikacyjnym, które połączy północną część Stalowej Woli z drogą szybkiego ruchu, z drogą ekspresową S74, bo dla znacznej części naszego miasta ta przeprawa mostowa będzie służyła do komunikacji z S74. Układ komunikacyjny Stalowej Woli i wokół Stalowej Woli jest więc przygotowany w sposób modelowy. Wystarczy go tylko zrealizować. Jesteśmy na dobrej ścieżce- mówił wiceminister Rafał Weber.

Przypomniał też o wielu innych inwestycjach regionu, które już służą pozwalając na szybsze dotarcie do Warszawy, Rzeszowa i Lublina. Wspomniał o spełnionych obietnicach, jakie złożone zostały mieszkańcom, i które są realizowane dzięki rządowi PiS. Podziękował też prezydentowi Lucjuszowi Nadbereżnemu, który jest generatorem dobrych pomysłów i umie je konsekwentnie realizować skutecznie zabiegając o środki na nie.

Prezydent podziękował rządowi, parlamentarzystom, samorządowcom, wójtom i władzom województwa, a także radnej Kamili Piech, która w sejmiku województwa jako jedyna z naszego miasta tydzień temu głosowała za przyznaniem olbrzymich środków finansowych dla Stalowej Woli.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
e2rds

~taka prawda vel pseudointeligencie, nie rób z siebie kolejny raz kretyna, cyt: " w każdym dużym mieście w POLSCE i nie tylko w POLSCE w urzędach miasta są takie komórki które nazywane są wydział promocji i dbania o wizerunek władzy w danym mieście.' ależ to twoje głupie pisanie przynosi więcej szkody niż korzyści bo piszesz nieprawdę i do tego to jest pisanie lizusa. To nie ma nic wspólnego z promocją i obroną rządzących, a ludzie mają prawo do krytykowania władzy - to po pierwsze.
Po drugie, cyt: " hejterzy wszystko w naszym mieście by chcieli na wczoraj bo oni myślą ,że budowa mostu to 2 dni.", że ludzie się z was śmieją to wasza wina, a kto chce wybudować taką inwestycje jak most do 2026, podkreślam "DO 2026" roku jak jeszcze nie ma wykupu ziemi, ogłoszonego przetargu (no chyba że to już wiadome bez przetargu, tak potraficie robić), tak samo jak obiecaliście S74 w dwa lata, tylko nie podaliście, że poczatek budowy bedzie dopiero po 2030 roku, to czyja wina dzielić kiełbasą wyborczą i niech się głupi naród cieszy obietnicami wizualizacyjnymi, to czemu masz teraz pretensje, że chcą w dwa dni, widocznie można.
Po trzecie cyt: " mądrzy POLACY wiedzą , że budujemy z budżetu państwa plus dopłat unijnych." nie rozśmieszaj mnie, mądrzy Polacy to dobrze wiedzą jak się buduje i z czego i jakie przekręty robicie, gorzej, że jest bardzo dużo "GŁUPICH POLAKÓW" którzy wierzą, że to wszystko robi rząd z własnych "piniendzy, bo to rząd ma piniendze" i to rząd na wszystko daje i głupolom nie wytłumaczysz, że to tylko kasa "PODATNIKA".

~taka prawda

Widzisz emerycie e 2rds, hejterzy wszystko w naszym mieście by chcieli na wczoraj bo oni myślą ,że budowa mostu to 2 dni. Głupi maszynista uważa , że PIS buduje wszystko z kredytu z banku a mądrzy POLACY wiedzą , że budujemy z budżetu państwa plus dopłat unijnych. Jeszcze w żadnym państwie na świecie banki nic nigdy nie zabrały co najwyżej prywatnym inwestycjom. Kiedy przy korycie w latach 2007 do 2014 siedziało to zatrudniali polityków PIS do spółek skarbu państwa.? Jeżeli uważasz , że nie to pomyśl dlaczego bo odpowiedź jest bardzo prosta. Jeszcze co powiem bo nie wiesz wielu dziennikarzyn z TVN24 co się z tej stacji zwolnili ostatnio powiedzieli , że tvn to największe szambo [MEDIALNE] w POLSCE.

~taka prawda

Do e 2rds, emerycie w każdym dużym mieście w POLSCE i nie tylko w POLSCE w urzędach miasta są takie komórki które nazywane są wydział promocji i dbania o wizerunek władzy w danym mieście. Bo gdyby takich wydziałów nie było to krytykanci zjedli by na surowo każdego prezydenta dużego miasta. Już nawet prezydent KRAKOWA [ MAJCHROWSKI] opuścił peło i zapisał się do PIS bo dobrze wie , że jako członek PIS więcej od rządu skorzysta. Zadaniem tego działu wizerunku i promocji jest dbanie aby wszyscy mieszkańcy tych dużych miast jak najlepiej mówili o prezydencie i reszcie tej władzy. Gdyby nie mieli takich wydziałów to już dawno w tych miastach wszędzie rządziło by PIS. Ty jesteś stary a taki naiwny jak malutkie dziecko. Czy ty naprawdę myślisz , że w tych dużych miastach nie ma ostrych krytykantów.?

~Natka

Właśnie wruciłam ze spaceru i powiem wam że piękny ten nowy most. Świetnie się po nim chodzi i tyle się teraz w mieście dzieje. Dziękujemy PANU PREZYDENTOWI LN za skuteczne działania. Pozdrawiam serdecznie i do następnego.

~Kierowca

Kiedy uzupełnią oznakowanie na obwodnicy? Nie wiadomo na którym zjeździe jechać na nowy most.

maszynista

Pis-uar buduje prawie wszystko z kredytu z obcych bankow więc jest to złe ,bo banki wszystko zabiorą .

e2rds

~taka prawda vel pseudointeligencie, największym "Koniem Trojańskim" polskiej gospodarki to jest Palec i Sznur, a jeśli chodzi o dubeltówkę to zdziwił byś się co jeszcze mam.

e2rds

~taka prawda vel pseudointeligencie, nie rób z siebie kolejny raz kretyna, cyt: "że patriotyzm to uczciwa praca, co to znaczy uczciwa praca" tak to trudno zrozumieć, no idiotę z siebie robisz, słyszałeś o 7 przykazaniu, a co robisz codziennie w służbowym czasie pracy " cymbale brzmiący". Ty przecież nie pracujesz uprawiasz tylko hejt i trolling.

~Fch

Którędy na stalowowolskie tężnie?
Za trzecim mostem w prawo smiech2

~jan

Do taka prawda nie udaj , że wszystkie rozumy pozjadałeś.

~taka prawda

Do e 2rds, emerycie po co się hańbisz bez przerwy swoimi wypocinami. Wypociłeś do mnie o patriotyzmie , że patriotyzm to uczciwa praca, co to znaczy uczciwa praca bo ja znam tylko bardzo ciężką prace ale też tylko chodzenie do pracy co ty robiłeś przez całe życie dzięki PZPR. Piszesz dalej , że patriotyzm to uczciwe płacenie podatków ale jak na przykład ty możesz nie uczciwie płacić podatki . ZUS co miesiąc cię wylicza i zabiera składkę na NFZ i pewnie parę złotych podatków więc jak możesz cokolwiek oszukać . To samo jak pójdziesz do sklepu coś kupi to cię komputer wyliczy ile VATu za zakupy masz zapłacić bo VAT jest różny na różne towary. Oszustwa podatkowe to jedynie robią wielkie korporacje czy potężne hipermarkety czy kompanie. Bo mają raje podatkowe albo wpisują jeden biznes w drugi bo posiadają bardzo wiele interesów choćby taka BIEDRONKA robią tak , że jeden sklep przynosi dochody a drugi straty i zero dla BALCEROWICZA jak to bywało. Wypociłeś dalej nie okradanie podatnika, acha jak podatnik wprowadzał lewe faktury w czasach nierządu peło to było okej ale tego samego podatnika nie wolno oszukiwać , ciekawe w jaki sposób można jakiegokolwiek podatnika oszukać? Przecież o podatkach są ustawy i każdy płaci ile się należy nie ile się komu podoba. Piszesz o uczciwej zapłacie przez pracodawcę co to znaczy uczciwa zapłata bo ja tego nie rozumie , uczciwa zapłata to jak płaci pracodawca przynajmniej najniższą krajową ale za takie pieniądze tylko ci nowi pracują. Co do marnowania kasy przez państwo to najwięcej tej kasy zmarnowano przez 8 lat jak przy korycie siedziało peło, dlatego pieniędzy nie było i miało nie być a teraz na wszystko wystarcza. Piszesz też o uczciwym postępowaniu wobec bliźniego co ma uczciwość do patriotyzmu uczciwość to moralność a nie patriotyzm. Dobra idziemy dalej co do fundacji to fundacje nie mogą okradać państwa ale prowadzący fundacje mogą te fundacje okradać. Przypomnieć ci tą fundację Owsika. Na koniec wypociłeś , że obecnie rządzą wyjątkowi nieudacznicy co opanowali państwo jak STONKA. Jeżeli masz na myśli wszystkich tych z dużych miast prezydentów to się z tobą całkowicie zgadzam bo opanowali w swoich miastach wszystko co tylko się dało i wszędzie na stanowiskach tylko lemingi. Na ten temat to ja bym mógł wielką księgę napisać. Co do urzędów państwowych co ty chcesz aby PIS dał stanowiska POpaprańcom i wpuścił do kurnika lisa albo KONIA TROJAŃSKIEGO? Wiem , że jesteś już starszy i wszystko ci się myli ale patriotyzm w czasach pokoju to walka o polskie interesy choćby w unii europejskiej a jak walczą o te interesy europarlamentarzyści z opozycji to jeden wielki wstyd. Dlatego ta unia nie lubi PIS bo oni ciągle walczą o nasze interesy. Patriotyzm to szkolenie się z obsługą broni w razie ataku na POLSKĘ co robi obecnie bardzo wielu POLAKÓW. A lemingi gęgają , że w razie napaści na POLSKĘ żaden bronić POLSKI nie będzie bo nie mają zamiaru za POLAKOW ginąć. Tak jakby nie wiedzieli , że na wojnie zawsze więcej ginie cywilów niż wojskowych bo czym cywil może się obronić przed kałachem, no może ty bo masz dubeltówkę .

~taka prawda

Emerycie e 2rds, takiej kompromitacji jaką ty tu odwaliłeś z naszym kochanym PAPIEŻAM OJCEM ŚWIĘTYM JANEM , PAWŁEM ,2 to nie było jeszcze na tym portalu. Dziadu będę co to przypominał przynajmniej raz w miesiącu bo nawet liberały i lewaki się teraz wstydzą co oni zrobili z największym POLAKIEM w dziejach POLSKI. Nawet znienawidzony L. Walesa ostro zaatakował to największe szambo medialne jakim jest tvn 24.

e2rds

~He he, zboczony obleśny świński knurze, kwicz, kwicz tylko tyle ścierwie zostało. Już zaczynasz zbierać po tym kwiczącym ryju od innych śmie.dzielu.

~He he

Erdeesik nigdy z domu nie wychodzi w WC tylko siedzi

e2rds

~wnusio, nie przejmuj się świniaczku, zastępował cię godnie ~He he ścierwo obleśne, ale ty przez ten czas nadal de.ilem jesteś, oj marna twoja przyszłość świniaczku, możesz też ścierwem zostać.

~do redakcji

Jak może szanowna redakcja pozwolić na takie chamskie komentarze.
Jacyś niepełno umysłowych z różnych opcji politycznych (czytaj domów wariatów) pokazują narodowi jak można obrzucać się kloacznym językiem inni ich naśladują i szkolenie trwa w najlepsze.
Niebawem przeniesie się to na ulice i pójdą w ruch pałki, pięści ....... Czy naprawdę o to chodzi ????

~wnusio

dziadku ty upadłeś tak nisko,do poziomu psiego łaj.na???
Taki upadek....nie bylo mnie i tak sie stoczyłeś...

~Ddg

Jechałem dzisiaj od górki i chciałem pojechać nowym mostem i za VIVO błoto. Nie ma mostu i jest k.u.p.a.

~He he

Ssij po kule maszynista

maszynista

Spadaj he,he .Kozy szukaj sobie na pastwiskach.

~He he

Maszynista to jakiś pachołek PiSu,PO? Problem jakiś?

~LLL

Płynąlem wczoraj parostatkiem regularnej linii Nowa Sarzyna - Radomyśl nad Sanem i naliczyłem tylko dwa mosty. Co jest puezydęcie? Ten trzeci jest jakoś cyklicznie chowany w krzaki czy co? Czekamy na dopuecyzowanie co z tym mostem. A może lysiejący koleszka zabuał go do Wauszawy żeby inżynierowie pociągali jakieś śłubki?

~TNT1938

Z wizualizacji wynika ,że będzie to zwykły most 1+1(po jednej nitce na kierunek ) do tego przewężenie na wysokości galerii . Po powstaniu S74 będzie to podstawowa przeprawa? Jeżeli tak , to oznacza mega korki na wysokości galerii . Kiepski pomysł.

maszynista

He,he to jakis czubek pis-lamu ?

e2rds

~He he, zboczony obleśny świński knurze, nie kwicz.

~He he

Co się tak bulwersujesz erdeesik -zakompleksiony zboczku .W głowie ci tylko jedno heheh

e2rds

~He he, zboczony obleśny świński knurze, kto ciebie zrobił nie będę dochodził o bo to niegodne człowieka, tylko rodziniy czyjejś to taki obleśny śmier.ziel jak ty potrafi się czepiać. Mnie interesujesz ty obleśne, zboczone , śmie.dzące, psie gó.no, ty nie jesteś człowiekiem, jesteś ście.wem.

e2rds

~He he, zboczony obleśny świński knurze, kto ciebie zrobił nie będę się o bo to niegodne człowieka, tylko rodzinie czyjejś to taki obleśny śmier.ziel jak ty potrafi się czepiać. Mnie interesujesz ty obleśne, zboczone , śmie.dzące, psie gó.no, ty nie jesteś człowiekiem, jesteś ście.wem.

e2rds

~ ~~~~psie g.. ja nie okradam państwa i niczego się nie boje, to ty śmie.dzisz i nie tylko ze strachu. Widzisz, idioto, mnie na tym nie zależy, tylko uczę myśleć takiego śmier.ziela by nie kłapał ryjem niepotrzebnie i nie ujawniał swoich wrażliwych danych śmie.dzące ~ ~~~~psie g...

~

Co ty myślisz stary capie że się zes.ram tak jak ty na widok służb. Mogę to powtórzyć jeszcze dwadzieścia razy. Nawet przy takich starych konfidentach PZPRowskich. Możesz porozsyłac wszędzie to co tu pisze, nikt lepiej tego nie zrobi, ty masz w tym duże doświadczenie.