Oto 6 nawyków niezdrowych dla naszej skóry, z których powinniśmy zrezygnować w 2023 roku

Materiał zewnętrzny Image

Na zdrowie naszej skóry wpływa wiele czynników, m.in. dieta, geny czy palenie papierosów. Bardzo ważne jest też jednak odpowiednie stosowanie kosmetyków oraz ich rodzaj. Wiele naszych nawyków podczas pielęgnacji skóry może mieć na nią wręcz negatywny wpływ. Dlatego właśnie w 2023 warto pozbyć się pewnych niezdrowych nawyków, które wpływają na stan naszej skóry.

Używanie zbyt wielu kosmetyków nie oznacza wcale zdrowszej cery

Obecnie bardzo popularne stało się posiadanie skomplikowanej rutyny pielęgnacyjnej: nakładanie na twarz co wieczór kolejnych kremów, olejków, serum, oczyszczaczy, toników i innych kosmetyków. Taka ilość nakładanych substancji może mieć jednak skutek odwrotny do zamierzonego. W 2023 roku powinniśmy dążyć do uproszczenia naszego schematu pielęgnacji skóry. Podstawą powinien być środek, który oczyści naszą skórę, krem nawilżający oraz krem chroniący nas przed promieniami UV. Następnie możemy dodać do tego specyfiki, które działają na konkretny problem naszej cery: trądzik, przesuszanie, czy przetłuszczanie się.

Każdy z nas powinien też stosować retinol, który pomoże przy problemach z trądzikiem, różnego rodzaju przebarwieniami i nada naszej skórze blasku. Retinoidy wspomagają powstawanie nowych komórek, dlatego warto je zawrzeć w naszej pielęgnacji.

Używanie zbyt dużej ilości kosmetyków może powodować zatykanie porów, powstawanie wyprysków, zaczerwienień oraz podrażnienie skóry. Szczególnie specyfiki, które mają oczyszczać skórę stosowane zbyt często, mogą naruszyć barierę skórną, powodując zaczerwienienie, podrażnienie i suchość cery. Zbyt częste oczyszczanie cery może też pogorszyć nasz trądzik.

Stosowanie perfumowanego środka nawilżającego nie jest zalecane przy problematycznej cerze

Osoby ze skłonnością do trądziku lub suchej skóry powinny unikać perfumowanych środków nawilżających. Zamiast popularnych kosmetyków, które pachną kokosem czy truskawką, powinny stosować krem nawilżający zawierający takie składniki, jak ceramidy, niacynamid lub... płatki owsiane, które mogą pomóc w naprawie i przywróceniu uszkodzonej bariery skórnej. Osoby ze skłonnością do suchej skóry powinny również unikać kąpieli z bąbelkami, zwłaszcza z produktami zapachowymi, ponieważ mogą one wysuszać skórę i powodować jej swędzenie.

Wyciskanie pryszczy to najgorsze, co możemy zrobić swojej skórze

Jest to bardzo szkodliwy i bardzo częsty nawyk, który może spowodować permanentne ślady na skórze. Wyciskanie pryszczy powoduje uraz skóry, wskutek którego powstają przebarwienia pozapalne – innymi słowy ciemne plamy, których wyleczenie może zająć znacznie więcej czasu niż sam pryszcz.

Osoby, które nie mogą się powstrzymać od dotykania pryszczy, powinni naklejać na nie specjalne plasterki, które pomogą w ich zagojeniu. Pomocne mogą być też zabiegi punktowe ze składnikami takimi jak nadtlenek benzoilu lub kwas salicylowy.

Używanie chusteczek do makijażu jest nie tylko nieskuteczne, ale też szkodliwe

Dopiero niedawno stały się popularne, a już słyszymy, że wcale nie są dobre dla naszej cery. Chusteczki do demakijażu po pierwsze mogą podrażnić naszą skórę, a po drugie nie są wcale tak skuteczne w usuwaniu makijażu – często tylko rozsmarowują go po całej twarzy, przez co zatykamy sobie pory. Dermatolodzy zamiast tego zalecają tzw. „podwójne oczyszczanie”. Na początek należy użyć środek oczyszczający na bazie oleju lub balsamu, aby zetrzeć makijaż, a następnie nawilżający środek oczyszczający na bazie wody, aby delikatnie usunąć wszelkie pozostałe zanieczyszczenia. Podwójne oczyszczanie to delikatny sposób na usunięcie makijażu, ochrony przeciwsłonecznej i brudu, który gromadzi się w ciągu dnia.

W 2023 roku nie wychodzimy już z domu bez ochrony przeciwsłonecznej

Coraz więcej słyszy się o negatywnym wpływie promieni słonecznych na naszą skórę. Przed promieniami UV powinniśmy chronić się przez cały rok, nawet zimą. Dermatolodzy przypominają, że noszenie kremu z filtrem przeciwsłonecznym o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej 30 lub wyższym, pomoże nam uniknąć uszkodzeń słonecznych, które mogą pogorszyć ciemne plamy i powodować starzenie.

wybierajmy kremy SPF wysokiej jakości, które nie będą zapychać naszych porów - często ma je w swojej ofercie gazetka Biedronka.

Początek roku to idealny moment na zrobienie rachunku sumienia i zastanowienie się, które z tych grzechów popełniamy. Wyrzućmy z szafek niepotrzebne kosmetyki, kupmy te bezpieczne dla naszej cery i nauczmy się nowych nawyków, które pozwolą nam cieszyć się zdrową cerą w 2023 roku.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =