Zastanawiasz się nad wymianą starego kotła na pompę ciepła?

Materiał zewnętrzny Image

Pompa ciepła jest alternatywą dla tradycyjnych urządzeń grzewczych. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych upatruje w tych nowoczesnych instalacjach szansy na tanie pozyskiwanie energii cieplnej i uniezależnienie od dostaw gazu ziemnego czy węgla. Ekolodzy są zdania, że pompy ciepła to przyszłość ogrzewania budynków jednorodzinnych i pierwszy krok do minimalizowania wszechobecnego dziś smogu. Na czym polega ogrzewanie pompą ciepła?

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła służy głównie do ogrzewania budynków. Głównie, ponieważ to nie jedyna jej funkcja. Urządzenie to może być również wykorzystywane do chłodzenia wnętrz, a także może być w stanie produkować ciepłą wodę użytkową.

Ogrzewanie pompą ciepła odbywa się dzięki rozprowadzaniu ciepła w instalacji, które pobierane jest ze źródeł naturalnych. Mówiąc więc o ekologicznym aspekcie tego urządzenia, korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest pod tym względem nie do przecenienia. W zależności od konkretnego rodzaju pompy ciepła energia do ogrzewania pobierana może być z powietrza, wody bądź gruntu. W każdym przypadku ciepło pobrane z danego źródła zamieniane jest na energię grzewczą, do czego pompa ciepła wykorzystuje przemiany termodynamiczne pobranej energii cieplnej.

Gruntowa pompa ciepła

Na przykładzie gruntowej pompy ciepła wygląda to następująco: Ciepło pobierane jest spod gruntu, gdzie na odpowiedniej głębokości panuje stała, dodatnia temperatura. Pobór tej energii możliwy jest dzięki specjalnym odwiertom lub kolektorom poziomym, które muszą być wykonane w ramach montażu pompy ciepła. Odwierty te niejednokrotnie sięgają nawet 100 m w głąb ziemi. Umieszcza się w nich rury kolektora (lub kolektory pionowe), które następnie wypełnia się niezamarzającym wymiennikiem ciepła, najczęściej z roztworu glikolu monopropylenowego. Ten, wychładzając się w parowniku, oddaje energię pobraną z gruntu do czynnika chłodniczego, który za pomocą przemian termodynamicznych przekazuje ciepło do instalacji grzewczej w budynku.

Pompa ciepła grunt-woda działa w obiegu zamkniętym, jest niezależna od czynników atmosferycznych. Podobnie jak inne rodzaje pomp ciepła, nie wydziela żadnych spalin; aby pozyskać energię grzewczą, nie potrzebuje reakcji spalania, nie wytwarza więc ani dymu, ani popiołu.

Pompa ciepła a chłodzenie

Pompy ciepła pobierające ciepło z gruntu można wykorzystać też do tzw. chłodzenia pasywnego, co przydatne jest podczas ciepłych miesięcy. W tym celu pompa ciepła musi posiadać tak zwany moduł chłodzenia pasywnego. Chłodzenie pasywne jest ekonomiczną alternatywą dla klimatyzacji. W bardzo tani i ekologiczny sposób zapewni przyjemną temperaturę pomieszczeń, kiedy na zewnątrz budynku jest bardzo gorąco.

Zimą zaś, chłodzenie pomieszczeń nie jest tym, na czym nam zależy, a pomieszczenia mocno wychładzają się, jeśli otwieramy okna celem wywietrzenia. Jeśli posiadamy rekuperator, nawiew świeżego powietrza możliwy jest bez otwierania okien i pozwala maksymalnie zaoszczędzić ciepło, a tym samym zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do ogrzania domu. Zjawisko zatrzymywania energii grzewczej podczas wentylowania pomieszczenia to inaczej rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Połączenie pompy ciepła i rekuperatora to bardzo dobry duet, który sprawdza się w niejednym domostwie.

Ciepła woda użytkowa z pompą ciepła

Pompa ciepła wyposażona w zasobnik c.w.u. zapewni ciepłą wodę użytkową do celów gospodarczych. Pobrane ciepło, oprócz ogrzewania domu, ogrzewać może wodę w specjalnym zbiorniku, czyli zasobniku. Taką wodę można wykorzystać do kąpieli w wannie, mycia się pod prysznicem czy do innych czynności bytowych w gospodarstwie domowym. Nie będzie wówczas konieczne podgrzewanie wody metodami tradycyjnymi, np. za pomocą kotłów grzewczych. Szacuje się, że grzanie wody z wykorzystaniem pompy ciepła zmniejsza rachunki za ciepłą wodę nawet do 70%.

Jeśli chcesz zastąpić swój stary kocioł nowoczesną pompą ciepła, skonsultuj się ze specjalistami, którzy ułatwią dobranie odpowiedniego rodzaju urządzenia. Profesjonaliści w swoim fachu, tacy jak z instalcentrum.com.pl dobiorą urządzenie, którego parametry będą odpowiadały wymogom konkretnego budynku. Można też liczyć na profesjonalny montaż (w tym wykonywanie odwiertów) oraz serwis urządzeń.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
mad_dog

ściema !!! mniejsze rachunki ... , wole mieć kontrole nad rachunkami i palić tym na co mnie stać, sąsiad posłuchał reklamy i wymienił a teraz płacze , że go rachunki zjadają !