Różnice między twardą a miękką wodą i ich wpływ na codzienne życie

Materiał zewnętrzny Image

Między miękką a twardą wodą są pewne różnice, niepozostające bez znaczenia dla wielu aspektów codziennego funkcjonowania. Co wpływa na poziom twardości i wody i jakie konkretnie wywołuje skutki?

Różnice między twardą a miękką wodą i ich wpływ na codzienne życie.

Między miękką a twardą wodą są pewne różnice, niepozostające bez znaczenia dla wielu aspektów codziennego funkcjonowania. Co wpływa na poziom twardości i wody i jakie konkretnie wywołuje skutki?

Co to jest twardość wody?

Twarda woda to inaczej woda o wysokim stężeniu minerałów, czyli wysokozmineralizowana. Składniki te mogą pochodzić z procesów naturalnych, takich jak wymywanie się minerałów, w tym żelaza, wapnia czy magnezu w wodach podziemnych ze skał osadowych. Mogą też przedostawać się do wód gruntowych jako zanieczyszczenia, np. w związku z prowadzoną na danym, terenie działalnością przemysłową. Oprócz minerałów twarda woda zawiera też zwykle sporo związków organicznych i nieorganicznych, w tym chlorki, azotany, krzemiany czy siarczany, co wpływa na tzw. twardość niewęglanową.

Badając twardość wody pitnej do celów bytowych, odnosimy się jednak głównie do tzw. twardości węglanowej, czyli zawartości w cieczy jonów wapnia. Zawartość pierwiastków określa badanie wody w tym kierunku. Im ich większe stężenie jonów wapnia (a czasem też magnezu), tym woda bardziej twarda. Bardzo twarda woda ma tych pierwiastków w sobie aż 500 mg/l lub więcej. Woda pitna nie powinna przekraczać 500 mg węglanu wapnia na dm3.

Cechy wody twardej

1. Zawartość jonów wapnia waha się tutaj między 200 (woda średnio twarda) do ponad 500 mg CaCO3/litr (woda bardzo twarda).

2. Cechuje się dużym napięciem powierzchniowym, czyli kropla wody na styku z ciałem stałym jest bardzo napięta i sprężysta, przez co zmniejszona jest jej tzw. zwilżalność.

Cechy wody miękkiej

1. Zawartość jonów wapnia oscyluje w granicach 100-200 mg CaCO3/litr.

2. Cechuje się niewielkim napięciem powierzchniowym, przez co ma wysoką zwilżalność.

Te dwa parametry, czyli zawartość jonów wapnia oraz napięcie powierzchniowe wystarczą, aby w bardzo realny sposób wpływać na otoczenie. W jaki sposób?

• Duża zawartość jonów wapnia w wodzie twardej manifestuje się powstawaniem kamienia. Kamień osadzający się w czajniku czy w ekspresie do kawy to nic innego jak jony wapnia, które wytrącają się z wody pod wpływem wysokiej temperatury. Kamień widoczny jest również często na armaturze łazienkowej — kranach, umywalkach, wannie, prysznicu, kafelkach. Często błędnie brany jest za osad z mydła.

• Osad z wytrąconych jonów wapnia nie tylko wygląda nieestetycznie, ale obniża też żywotność urządzeń AGD. Jeśli oprócz wapnia w wodzie znajduje się wysokie stężenie żelaza, ta może mieć charakterystyczny, metaliczny smak i zapach oraz pozostawiać może rdzawe ślady. Jest to szczególnie uciążliwe, kiedy ślady te pozostaną na świeżo wypranych w bardzo twardej wodzie tekstyliach.

• Napięcie powierzchniowe, z którym ściśle związana jest zwilżalność, nie pozostaje bez wpływu na właściwości wody w kontekście zdolności do wnikania w szczeliny i tym samym usuwania zanieczyszczeń. Im twardsza woda, tym mniej efektywne będzie mycie powierzchni.

• Wspomniane napięcie powierzchniowe to też kwestia zdolności wody do pienienia się. Miękka woda potrzebuje dużo mniej agresywnych detergentów pianotwórczych, ponieważ małe napięcie ułatwia pienienie się. Z twardą wodą zdecydowanie trudniej o uzyskanie piany. Dzięki wodzie miękkiej oszczędzamy na detergentach, zużywając ich zwyczajnie mniej.

• Miękka woda może uratować niektóre rośliny przed obumarciem. Mowa tu przede wszystkim o kwiatach takich jak storczyki, wrzosy czy azalie. Rośliny te potrzebują odpowiedniego pH, które twarda woda może poważnie zaburzyć. Jeśli więc „nie masz ręki” do swoich ukochanych storczyków, sprawdź, czy przyczyną niepowodzeń w tym zakresie nie jest zbyt twarda woda. Zmiękczanie wody może pomóc rozwiązać problem.

• Zdrowie to kolejny aspekt, który nie pozostaje bez wpływu twardej lub miękkiej wody. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie stężenie minerałów może być dla zdrowia niekorzystne. Spożycie zbyt miękkiej wody to ryzyko niedoboru minerałów, szczególnie jeśli brakuje ich również w naszej diecie w pokarmach stałych. Z kolei picie wód wysokozmineralizowanych przez dłuższy okres powinno być skonsultowane wcześniej z lekarzem, m.in. ze względu na ryzyko obciążenia nerek oraz przemineralizowania organizmu.

Powyżej skupialiśmy się raczej na skutkach obecności w kranie twardej, a nie miękkiej wody nie bez powodu. Z Polskich kranach rzadko występuje problem bardzo miękkiej wody, wręcz przeciwnie, większość z nas do czynienia ma z twardą lub bardzo twardą wodą. Jeżeli rozpoznajesz symptomy twardej wody w swoim gospodarstwie domowym, z pomocą przychodzi uzdatnianie wody. Montaż zmiękczacza do wody zawsze jednak powinien być poprzedzony badaniem próbki cieczy przez specjalistyczną firmę, np. granimex.com.pl. Po sprawdzeniu rzeczywistego składu wody będzie można jak najtrafniej dobrać metodę uzdatniania.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =