Psi Plac Zabaw… Będzie, czy nie będzie?

Image

O tym się mówi już od bardzo dawna, ale teraz do magistratu wpłynęła w tej sprawie specjalna petycja. Wystosowali ją miłośnicy czworonogów, którzy uważają, że w mieście za dużo jest placów zabaw i boisk, a za mało dba się o aktywność zwierząt.

Petycja liczy 7 stron i skierowana jest do prezydenta Stalowej Woli, a sporządzili ją członkowie grupy „Stalowe Psiaki”. To miłośnicy psów, zwykli obywatele, ale i hodowcy psów rasowych. W swoim piśmie wymieniają szereg plusów posiadania przez miasto specjalnie wydzielonego miejsca rozrywki dla psów. Place zabaw tego typu są już w wielu miejscowościach Polski. Znajdują się na nich różnego rodzaju przeszkody, tory biegowe, tunele, barierki, tyczki do slalomów. Jednym słowem, zwierzak, który przychodzi w towarzystwie swojego opiekuna w takie miejsce, ma możliwość rozładowania emocji, energii, szkolenia i ćwiczenia. Są z tego same pozytywy, bo wybawiony zwierzak, to spokojny zwierzak. Do tego zniwelowane zostają konflikty sąsiedzkie, bo kończy się szczekanie, wycie i zaczepianie z nudów innych.

- W Stalowej Woli nie ma ani jednego miejsca gdzie spokojnie my i nasze psy możemy przebywać. Spacery i zabawy z psami odbywają się aktualnie w strefach przeznaczonych dla ludzi, na trawnikach, chodnikach. Dużo osób z psami korzysta z parku znajdującego się obok Szkoły Muzycznej. Niestety jest to jedyne miejsce gdzie jest więcej zieleni niż przy blokach mieszkalnych. Wyjścia tam z psami niestety kolidują z dużą ilością dzieci. Miejsce to służy przeważnie do spacerowania rodzin z dziećmi i w związku z tym zdarzają się konflikty pomiędzy spacerowiczami a właścicielami psów- czytamy w petycji.

Przepisy nie pozwalają na spuszczanie psa w miejscu publicznym. Zwierzak ma iść na smyczy przy nodze właściciela. Wiadomo, że od czasu do czasu musi być jednak puszczony wolno, a takich miejsc w Stalowej Woli, gdzie by można to zrobić bezpiecznie, nie ma. W mieście takiej wielkości jak nasze, taki plac zabaw by się przydał. Warto przypomnieć, że Rzeszów ma psich wybiegów aż 4, w Lublinie jest ich już 8. Parki psiej rozrywki mieszczą się też między innymi w Krośnie, Jaśle, Jarosławiu, Krakowie, Poznaniu, Kielcach, Łodzi, Wrocławiu, Kaliszu, Warszawie.

Wnioskodawcy chcieliby również w Stalowej Woli organizować różnego rodzaju psie zawody. W końcu z naszego miasta wywodzą się psi czempioni sławy międzynarodowej. Proponują utworzenie ogrodzonego psiego parku na błoniach lub w Parku Miejskim, albo w Parku Charzewickim, na osiedlu Piaski. Równocześnie podkreślają, że budowa kolejnego placu zabaw dla dzieci, albo stadionu do gry w piłkę, niekoniecznie jest dobrym pomysłem.

- Przy ulicy Traugutta, obok Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Stalowej Woli- Rozwadowie otwarte boisko wielofunkcyjne stoi puste. To kolejne, po siłowni i placu zabaw miejsce do rekreacji dla dzieci i młodzieży. Na samym osiedlu Piaski są dwa boiska, jedno z nich jest w ogóle nieużywane, stoją na nim jedynie bramki. Boisko to jest zaniedbane, zarośnięte i są na nim doły, a mogłoby być wykorzystane do ogrodzonego placu zabaw dla naszych psów. Uważamy, że miejsc rekreacyjnych i wypoczynkowych dla rodzin z dziećmi jest w Stalowej aż za dużo- czytamy w petycji.

Grupa „Stalowej Psiaki” liczy obecnie 300 członków oraz co najmniej 2 razy tyle psich przyjaciół. Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Czy taki plac zabaw dla psów byłby dobrym rozwiązaniem? Czy przyczyniłoby się to do czystości na stalowowolskich ulicach, jak uważają wnioskodawcy?

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Kasia

Niedługo psy będą miały lepiej niż ludzie

~Dixi

No cóż za zniewaga naczalnik przyjedzie z kotem a tu pieski.