Wojna o budynek PKPS- u, czyli… ważniejsza świetlica dla osiedla, czy pomoc potrzebującym?

Image

Do Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej trafiło pismo nawołujące do dobrowolnego opróżnienia i wydania lokalu, który mieści się przy ul. Energetyków. Sprawa ciągnie się od 2016 roku. Czy PKPS będzie zmuszony do wyprowadzki? W tej sprawie została zwołana konferencja prasowa, w której wzięli udział: prezes PKPS- u Daniel Hausner, były prezydent, radny sejmiku województwa podkarpackiego Andrzej Szlęzak oraz radny SPS Damian Marczak.

Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Andrzej Szlęzak uznał, że zmuszanie PKPS- u do wyprowadzki jest sprawą bulwersującą. Powiedział, że podłością jest zabieranie komuś lokalu, gdzie prowadzi się działalność pomocową. Przypomniał, że ta pomoc jest bezinteresowna, a pomagający nie biorą za nią ani złotówki, wprost przeciwnie, sami dopłacają z własnej kieszeni, by w ogóle mogła być kontynuowana. Przywołał treść pisma, które otrzymał Daniel Hausner, pisma podpisanego przez pracownika ZAB, z wezwaniem do dobrowolnego opróżnienia i wydania lokalu użytkowego przy ul. Energetyków 35 w Stalowej Woli.

Obrazek

- Ja nie mam żadnych pretensji do pana Zaręby, bo mam podejrzenie graniczące z pewnością, że jest tutaj zupełnie biernym narzędziem prezydenta miasta. Trzeba być podłotą, żeby coś takiego zrobić. My w związku z tym protestujemy. Miało być tutaj trochę więcej osób, które korzystają z tego magazynu, ale niestety, doszło do nieporozumienia, ale jak będzie trzeba, to zrobimy i paruset albo kilkusetosobową demonstrację przed urzędem miasta, bo to jest podłość. To trzeba nazywać po imieniu, zwłaszcza w tych czasach, kiedy jest drożyzna, kiedy biednym ludziom żyje się coraz trudniej, kiedy ich stać na coraz mniej, to wyrzuca się instytucję, która jakoś łagodziła tę biedę dla tych osób i na to zgody być nie może- mówi Andrzej Szlęzak, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Jak powiedział Andrzej Szlęzak mówi się, że w budynku po PKPS- ie miałaby powstać świetlica.

- Znam bardzo dobrze sytuację tego osiedla. Jeżeli ktoś rzeczywiście chciałby zrobić tu świetlicę dla kogokolwiek, to to paręset metrów stąd jest budynek po dawnym sądzie, który jest prawie pusty. Tam jest pełno miejsca gdzie można by zrobić świetlicę i bardzo dużo różnych innych rzeczy. O ile wiem Wyższa Szkoła Ekonomiczna nie jest w stanie wykorzystać całego budynku. Jakby jeszcze były jakieś przeszkody na tym tle, to jest budynek biurowca elektrowni, który jest też również w dużej mierze pusty. I jest problem z tego co wiem, co z nim zrobić. To było kiedyś osiedle przy elektrowni, ja tam chodziłem do Zakładowego Domu Kultury jako mały chłopak. Tam jest na tyle pomieszczeń, że można również się dogadać z elektrownią i wydzielić pomieszczenia, gdzie mogłaby się spokojnie zmieścić świetlica. To dlaczego stąd się chce wyrzucić taką instytucję, która w takich czasach jest szczególnie potrzebna?- mówi Andrzej Szlęzak, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Szlęzak przypomniał, że po sąsiedzku znajdują się pomieszczenia, które według niego, jeszcze kilka lat temu zostały sprzedane na niejasnych zasadach. Wyjaśnił, że można je było wykorzystać do użytku publicznego. Uznał, że domyśla się powodu, dla którego Daniela Hausnera z PKPS- em chce się wyrzucić z tej lokalizacji. Tym powodem miałyby być wpisy w intrenecie, które zakłócają spokój, poczucie dobrze spełnionego obowiązku władzy miejskiej.

Prezes komitetu Daniel Hausner podkreślił, że PKPS w Stalowej Woli działa od lat 70- tych. W czasach prezydentury Andrzeja Szlęzaka, ówczesny jego prezes dr Kazimierz Wojas, „wywalczył ten budynek”. Od tamtej pory służył on w ten sam sposób. W ostatnim roku z pomocy PKPS- u skorzystało 1501 podopiecznych: 728 kobiet, 733 mężczyzn (w tym 412 osób z Ukrainy). Klienci PKPS- u zamieszkują nie tylko Stalową Wolę, ale także Radomyśl nad Sanem, Bojanów i Pysznicę. Łącznie wydano 7573 paczki żywnościowe.

- Są coraz cięższe czasy, żywności jest coraz mniej, asortyment się dużo zmniejszył. W poprzednich latach było 29 artykułów. W ubiegłym roku mieliśmy tylko 9 artykułów, a z tego co wiem, to w tym roku będzie tylko 6 artykułów- mówi prezes PKPS.

Daniel Hausner podkreśla, że problem związany z eksmisją PKPS- u trwa już od kilku lat. To samo dotyczy problemu spłaty zadłużenia za PEC. Poprzedni prezydenci, Alfred Rzegocki i Andrzej Szlęzak, umarzali opłatę za centralne ogrzewanie. W minionych latach tę opłatę umarzał również prezydent Lucjusz Nadbereżny, jednak później się to zmieniło.

- Od 2 lat PKPS jest gnębiony, muszę przedstawiać różne dokumenty żeby tylko dostać umorzenie. Z banku muszę wziąć zaświadczenie o stanie konta. Za to zaświadczenie PKPS musi oczywiście zapłacić. W tamtym roku to kosztowało 30 zł, tym roku jest to 50 zł, wszystko drożeje. Dla PKPS- u 50 zł to duża kwota- mówi Daniel Hausner.

Prezes Hausner wyjaśnia, że miasto proponuje aby PKPS przeniósł się do blaszanego garażu mieszczącego się obok dawnej bramy HSW nr 3. Jest przekonany o tym, że nie spełnia on wszelkich norm i że ani Sanepid, ani KOWR, go nie odbiorą. Tym samym zamknie to działalność pomocową.

- To jest taki zwykły garaż. Jak ja tą żywność tam zmagazynuję, to w zimie to wszystko zamarznie, a w lecie się ugotuje. Ten budynek, w którym jest PKPS nie jest ogrzewany, ale ma grube mury. Żywność jest tu bezpieczna i w lecie, i w zimie. Uważam, że największą głupotą byłoby przenieść nas do tego blaszaka. Ja się na to nie zgodzę i mówię o tym od początku. Tutaj przyjedzie TIR, mamy wózek widłowy, ściągniemy towar wózkiem widłowym, paleciakiem możemy przewieźć wszystko. Głupotą by było tam wszystkie te tony wnosić do budynku gdzie są schodki- mówi Daniel Hausner.

Podczas konferencji prasowej prezes poruszył również temat, o którym mówiło się już w latach wcześniejszych. Chodzi o to, że działalność PKPS- u miałaby być uciążliwa dla mieszkańców pobliskiego bloku. Wyjaśnił, że od czasu kiedy zarówno tiry, jak i mieszkańcy przyjeżdżają od drugiej strony magazynu, skończył się problem blokowania wjazdu na osiedlową drogę. Zaznaczył, że od czasu pandemii COVID-19 klienci PKPS- u umawiani są w konkretny dzień, na konkretną godzinę i że nie powoduje to żadnych utrudnień.

Obecnie magazyn PKPS- u stoi pusty. Nowe dostawy planowane są początkiem lutego. Od marca żywność będzie można wydawać potrzebującym.

Radny Damian Marczak ubolewa nad tym, że PKPS musi mierzyć się z niepewnością prawną.

- Jak działa miasto jako instytucja, skoro tak naprawdę nie potrafi sobie z ośrodkiem jakim jest PKPS ustalić i dojść do takiego porozumienia, żeby obie strony były zadowolone? Naszym zdaniem jest to tylko i wyłącznie sztuczne wytworzenie jakiejś potrzeby, jaką ma zaspokoić ten budynek. Żeby to miejsce było odpowiednie, nieważne, czy dla osób starszych, czy dla młodzieży, trzeba zainwestować ogromne pieniądze. Ta alternatywa, o której mówi prezydent Szlęzak, jest zdecydowanie lepsza i na pewno zdecydowanie tańsza, jeżeli chodzi o przygotowanie takiego zaplecza. Ludzie przyzwyczaili się do tego miejsca, od wielu lat właśnie tutaj przychodzą tą żywność odbierać- mówi radny Damian Marczak.

Radny Marczak wyraził opinię, że zamiast podziękować Danielowi Hausnerowi, który za swoją pracę nie pobiera żadnego wynagrodzenia, poświęca swój czas, fundusze, spotyka się z ludźmi by im pomóc, stwarza się mu tylko problemy.

- Żyjemy w takich czasach, że z jednej strony państwo PiS-u daje swoim miliony na budynki, nieruchomości w centrach Warszawy, a z drugiej strony biednym osobom odbiera je gdzieś na uboczu Stalowej Woli. Tak nie powinno być i będę bardzo ostro protestował. Trzeba włączyć wszystkich radnych w to żeby zatrzymać to szaleństwo. Ten budynek musi zostać dla PKPS- u- mówi radny Damian Marczak.

Kilka godzin po konferencji prasowej do mediów trafiło oświadczenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli w sprawie lokalu zajmowanego przez Polski Komitet Pomocy Społecznej.

W nawiązaniu do konferencji prasowej zorganizowanej przez byłego prezydenta miasta Stalowej Woli Pana Andrzeja Szlęzaka, dotyczącej lokalizacji magazynu Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej na osiedlu Ozet w Stalowej Woli i kierowanych zarzutów, związanych z brakiem rozwiązań i propozycji zmiany lokalizacji magazynu Prezydent Miasta informuje że:

Polski Komitet Pomocy Społecznej obiekt magazynu użytkuje od 2007 roku. Z uwagi na liczne interwencje mieszkańców, dotyczące tej lokalizacji Prezydent Miasta już w 2018 roku proponował zarządowi PKPS zmianę lokalizacji magazynu. Niestety propozycja ta nie znalazła żadnego odzewu. Prezydent Miasta zaoferował dogodny lokal albo przy dawnej bramie nr 3 HSW (strona prawa) albo w innym wskazanym przez PKPS miejscu. Deklarował też wykonanie dodatkowych prac remontowych, a nawet zakup wózka widłowego dla rozładunku darów. Od 2011 roku miasto na zadania realizowane przez PKPS wydało 232 200 zł. W 2023 roku także został ogłoszony konkurs na wyłonienie wykonawcy zadania z zakresu dystrybucji żywności. Na ten cel w budżecie miasta zaplanowano środki w wysokości 36 800 tys. zł. Kuriozalne zatem są zarzuty, że miasto walczy z tą instytucją.

Prezydent Miasta zna oczekiwania mieszkańców osiedla Ozet na utworzenie w miejscu magazynu PKPS osiedlowej świetlicy dla dzieci, młodzieży oraz osób starszych. Jest to bowiem jedyny lokal na osiedlu, który mógłby pełnić tego rodzaju zadania. Potwierdzone jest to również wynikami ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców Stalowej Woli w ramach „Diagnozy Potrzeb Społecznych Miasta Stalowa Wola” Jeśli budynek będzie zwolniony świetlica powstanie jeszcze w tym roku. Także w ocenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej utworzenie tam miejsca prowadzenia aktywizacji społecznej wśród dzieci, młodzieży oraz osób starszych jest bardzo potrzebne i oczekiwane przez mieszkańców.

Miejsce obecnego magazynu od wielu lat budzi sprzeciw mieszkańców osiedla Ozet, którzy skarżą się na negatywne oddziaływanie dużych, transportowych tirów oraz uciążliwą akcję samego wydawania darów dla mieszkańców Stalowej Woli i sąsiednich gmin. Prezydent deklaruje nowy, bardzo dobrze przygotowany lokal w pełni uzgodniony z PKPS oraz zakup dodatkowego sprzętu i wyposażenia.

Prezydent wyraża ubolewanie, że ktoś w zupełnie celowy sposób wykorzystuje tą sytuację do działań politycznych z zupełnym pominięciem faktów i intencji miasta, które wspiera, wspierało je celowo upolityczniona, obrazując tym samym złe intencje osób zaangażowanych, nie wykazujących chęci dobrego rozwiązania problemu z korzyścią zarówno dla odbierających dary jak również mieszkańców osiedla Ozet.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~mieszkaniec

No to co dalej?
Przecież do blaszaka nawet Sanepid nie pozwoli, nie mówiąc już o zdrowym rozsądku.
Co dalej włodarz zamierza?
Bo nie ma żadnej odpowiedzi nadal.

~Ferdynand

Nie głosować na PIS i się skończy , a tych co biorą socjale odciąć o kasy i skończy się eldorado i do roboty bo wszystko się należy pokolenie rozczeniowe .PIS i tak przegra wybory

~Janusze

To jest spóźniona wielkanocna świecka szopka gdy liberały robią przedstawienie dla Ciemnego Luda z którego robią bekę przy każdej okazji.
Znaczy Szurów i Onuc zabrakło a szykuje się rozłam w Konfederacji :-)

~Aaa

Magazyn można przenieść do starej dyrekcji pod hutą a leniuchów do blaszka

~Mieszkaniec

~Greg:
" Tak sie składa, że pro bono działam w kilku stowarszeniach. I jak tylko moge pomagam " .... chyba jako łysy rycerz - Bejsbolista z kijem ??? Przecież ty nie rozumiesz co to jest wolontariat a dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych osób to dla ciebie coś nie osiągalnego. Wolontariat dla ciebie nie ma najlepszego wizerunku. ... a już najbardziej dla wolontariusza takiego jak ty, zamienia się w swoje przeciwieństwo.

~Wyborca

Panie Danielu czy nie rozumie Pan, że Pan Prezydent z wdzięczności za wieloletnią bezinteresowną pracę dla najuboższej grupy społeczeństwa, którą wraz ze swoją partią cały czas powiększa chce Panu zaoferować intratną posadę w spółkach Skarbu Państwa? Tym samym chce aby Pana włączyć do grona ( sekty ) działaczy obozu władzy, których zwą „tłustymi kotami z PiS”. Chodzi o ponad 350 polityków partii rządzącej, którzy wzorem Alika ( kota JK ) tuczą sie na majątku NARODOWYM.

art2deco

Data decyzji 2019 Panie Szlęzak.

~Ogórek

Szrek naśladuje strategię Brauna. Robi dyskotekę na gębę. Jeszcze tylko Warzecha przyjedzie i będzie wesoły autobus dla szurów.

~obrotowy

Jeżeli sekretariat wypuścił pismo tej wagi bez podpisu dyrektora to dał d...y na całej linii. W prywatnej firmie byłaby za to dyscyplinarka, może nagana z wpisem do akt.

~Klakle

"Głupotą by było tam wszystkie te tony wnosić do budynku gdzie są schodki- mówi Daniel Hausner"
Jak tym patusom zależy na darmowym żarciu, to pomogą nosić.
A jak nie pomogą, to najwyraźniej ta pomoc niepotrzebna

~Ally

Hausner to zapiernicza tam za darmo, może jakieś dziekuje choć ktos by powiedzial... to jest straszne ze leje sie hejt za bezinteresowną pomoc, serce pęka i odechciewa się komukolwiek pomagać.

~do Marek

To nie Hausner decyduje kto ma tą żywność wziąć tylko MOPS w Stalowej Woli wystawia skierowania osobom które z kolei idą po żywność do PKPS wiec Marek to co napisałeś to powinno być pod adresem MOPSU i jego zwierzchnika czyli Pana Nadbereżnego.

~klon

Mam podejrzenie graniczące z pewnością, że nie powinno, a wręcz nie wolno nazywać drugiej osoby s......ynem, jeżeli nie ma się wiedzy na okoliczność stylu życia, bycia i postępowania rodzicielki tego kogoś.

~kaktus

Czy można kogoś na forum nazywać s......ynem ??? Proszę o wyjaśnienie na publicznym forum.

~jozek

Zblizaja sie wybory to opozycja na czele ze Szrekiem szuka poklasku.Panie Marczak pismo o opuszczenie lokalu jest z data z 2016 r.Co chlopie zrobiles w tej sprawie jako v-ce przewodniczacy aby znalezc inne lokum.a Szrek z koleji szuka poklasku tqk jak szukal poklasku kilka lat wstecz gdy kandydowal na prezydenta.Oskarzal wowczas Rzegockiego i ze wytoczy mu proces.I co? Ano po dzien dzisiejszy tego nieuczynil. Rzegocki spokojnie juz spi na wiecznej warcie.To jest czlowiek szukajacy tylko zwady .Gdy byl Preaydentem to wszustko go ;walilo'

~taka prawda

Ten motto, to już przechodzi w hejcie sam siebie , wymyśla takie brednie , że jemu już przychodnia na WYSZYŃSKEGO nie pomoże. Trzeba idi..otę zawieźć do JAROSŁAWIA na kilkuletnie leczenie psychiatryczne. Panie Hausner w naszym mieście jest kilka lepszych lokalizacji na ten magazyn żywności dla biedniejszych. Choćby puste budynki na terenie huty nie wykorzystane obecnie do niczego. A mieszkańcy bloków na ENERGETYKA mają prawo do spokoju i bezpieczeństwa.

~Greg

Tak sie składa, że pro bono działam w kilku stowarszeniach. I jak tylko moge pomagam.

Jak pan " donos " taki dobry i tak mniej w porownaniu z Nadbereżnym zarabia, to dlaczego w ramach prezesury nie przyjął zaproponowanych lokalizacji?
I jeden i drugi ( były prezydent), nie działa w dobrej wierze, a w wierze swoich wojenek.

~Marek

Hausner kiedyś podlizywał się do Nadbereżnego można na konkurencyjnym portalu odkopać zdjęcia z Rajdu Honoru. A teraz główny krytyk. Hipokryta

~Marek

Miałeś lata na to żeby znaleźć inne miejsce panie Hausner. Prezydent zaproponował.
A ty co leniu? Nic i "jakoś to będzie"
Zrozum my, mieszkańcy tego osiedla mamy już dość tej patologii i tych meneli, przez pomyłkę nazywanych przez ciebie "potrzebującymi".

~DO HAUSNERA

Te jeb**ne patologi co tam biorą tą pomoc, to spylają w większości te dary i piją za to.
Szkoda że pan PREZES tego nie raczy widzieć.

~5 sek

Szkoda że laweciarz Danielek nie pochwalił się ile hejtów dziennie pisze na portalach stalowowolskich, skoro już Szlęzak otwarcie przyznał, że jego kumpel zajmuje się hejtowaniem.
żałosne towarzystwo

~Krzysztof

Niech ich wywalą do Pysznicy pod dom pana Marczaka - może odda im swój garaż? Z tak wielkiej dobroci serduszka ??!!!I I to nie są obrzeża miasta panie Andrzeju - to normalne stalowowolskie osiedle. 80% korzystających z tej niby pomocy to totalna, zachlana menelka. Mieszkańcy tego osiedla mają już dosyć tego towarzystwa. Brawo Panie prezydencie - proszę ich wykopać!!!

~lula

Andrzej i Damian zrobią ściepę po 25 zł dla Daniela zamiast demonstrować we trzech ...JPR byle tylko mieszać w szklance.

~Taka Prawda

Ma być świetlica i tyle w temacie bo tego sobie mieszkańcy życzą ,a nie jakiś magazyn ,bo tam jest osiedle gdzie niema nic oprócz jednego sklepu z osiedla które niegdyś tętniło życiem zrobiła się strefa ekonomiczna ,dziwię się Panu Ślęzakowi że jest przeciwko życzeniom mieszkańców .

~kaktus

Pomoc potrzebującym jest bardzo potrzebna, ale jak można dyrektora szkoły - osobę publiczną nazwać na forum s...........em???

~Mieszkaniec

~MottodlaElyty - zgadzam się z Tobą w 100% jeżeli chodzi o tego "aparatczyka", że jest " mściwy, podły, pyszałkowaty, nadęty, gburowaty, gardzący zwykłymi ludźmi, zakłamany, karierowicz dojący kasę publiczną, udający pobożnego, gardzący ludźmi o innych poglądach, z tłustą facjatą utuczoną na dwóch posadach ....". Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu obywatelowi wolność sumienia i wyznania i jeszcze dodam, że ten " aparatczyk " ma tyle wpólnego z religią co żarliwie wyznający fanatyk , skrajnie nietolerancyjny szerzący nienawiść, ciemnotę prawie taką samą jak chłopcy w sutannach w okresie średniowiecza.

~To3

Wielu z tych biednych wiecie co robi po otrzymaniu jedzenia? Idzie na bazar sprzedać żeby mieć na wódkę. Mi już 2x proponowali handelek. I nie ukrywali skąd to mają i po co im kasa...

~Mieszkaniec

~Greg - będziesz mógł wykazać się swoją szlachetnością, bezinteresownością i wielką empatią do ludzi przynajmniej jeden dzień w dniu przyjmowania żywności w PKPS. Będziesz miał okazje od strony praktycznej poznać te wartości, które głoszą rzymscy katolicy a nie sekta piso-katolików, a dodatkowo potwierdzisz, że nie pochodzisz w prostej linii od przeklętego syna Noego - Chama.

~jan

.... tylko pisowski beton może wierzyć w szlachetne intencje pana Nadbereżnego i jego urzędmików, PiS od lat SZYKANUJE WSZYSTKIE ORGANIZACJE POZARZĄDOWE nie związane z Kościołem, lub niezatrudniających pisowskich kapusiów, są one regularnie pomijane przy rozdzielaniu dotacji, regularnie oskarżane o niegospodarność i ,,grzeszne intencje"..... w państwie rządzonym przez kolesiów pana Nadbereżnego szlachetnie może działać tylko ksiądz, katolicki aktywista i pisowski sługus, a kto nie słucha tych ,,szlachetnych" osób to jest ,,lewakiem"..... kiedyś do obrony wartośći chrześcijańskich wystarczał konfesjonał i ludzkie sumienie, w państwie panów Kaczyńskiego i Nadbereżnego do przestrzegania tych wartości są niezbędne pisowskie srebrniki w kościele, pisowska demagogia w kościele, a pod kościołem gangi łysych karków z bejsbolami ....

~Olek

Rozpacz do czego sowieciarstwo zmusza swoich beneficjentow.