Monitoring przy mieszkaniach socjalnych i komunalnych?

Image

Radna Renata Butryn skierowała interpelację do prezydenta w sprawie możliwości założenia kamer w pobliżu budynków oraz na klatkach schodowych tam, gdzie zlokalizowane są mieszkania socjalne i komunalne.

Jak podkreśla radna Renata Butryn monitoring dostarcza informacji, na podstawie których zarządzający mogą zidentyfikować i rozwiązać problemy społeczne, problemy związane z bezpieczeństwem mieszkańców, a także ze zjawiskiem dewastacji mienia publicznego i prywatnego. Zapisy z monitoringu mogą być wykorzystane w sprawach sądowych, dochodzeniowych, bo są ważnym dowodem.

Najemcy mieszkań komunalnych czy socjalnych, pragnący żyć w spokoju i poczuciu bezpieczeństwa, zwracali się do mnie z pytaniami o możliwość założenia kamer w pobliżu budynków czy na korytarzach bloków, w których są zlokalizowane tego typu mieszkania. Ich zdaniem byłby to istotny czynnik dyscyplinowania wielu lokatorów, którzy nie przestrzegają zasad obowiązujących wszystkich zamieszkujących (przyczyniłby się to do przestrzegania godzin ciszy nocnej, ograniczenia awantur rodzinnych i sąsiedzkich, które przenoszą się na korytarze, zdecydowanie ograniczyłby też dewastację mieszkań i korytarzy, drzwi itp.)- pisze w interpelacji radna Renata Butryn.

Radna zaznacza, że warunkiem właściwego i efektywnego wykorzystania monitoringu jest obserwacja zdarzeń na bieżąco, całodobowo. Dzięki temu operator monitoringu może reagować w przypadku zagrożenia lub innego zdarzenia, wymagającego odpowiedniej interwencji ze strony służb. Renata Butryn w swojej interpelacji skierowała kilka pytań dotyczących m.in. współpracy gminy z policją, obserwacji zapisów monitoringu, instalacji dodatkowych kamer w miejscach newralgicznych.

W odpowiedzi na interpelację czytamy, że monitoring wizyjny Miasta Stalowej Woli pracuje w systemie całodobowej, bezprzerwowej rejestracji obrazu. W systemie uruchomiona jest inteligentna analiza obrazu, wspomagana przez aktywną sieć neuronową, która umożliwia wykrywanie zdarzeń, w których może dojść lub dochodzi do naruszenia porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz w celu ochrony przeciwpożarowej. Wszystkie zdarzenia, w których występuje naruszenie porządku publicznego, w tym łamania prawa, są na bieżąco i bezpośrednio zgłaszane do KPP w Stalowej Woli, a w przypadku zagrożenia pożaru, do PSP w Stalowej Woli, oraz zapisywane przez system jako dokumenty dowodowe. W czasie trwania dużych imprez miejskich Centrum Monitoringu Wizyjnego Miasta współpracuje bezpośrednio z KPP w Stalowej Woli. Operatorzy Centrum pełnią wspólne dyżury ze służbami policji śledczej (kryminalnej).

Bezpośrednie połączenie KPP Stalowa Wola z systemem monitoringu wizyjnego Miasta jest ujęte w projekcie i planie realizacji. Aby uwzględnić potrzeby monitorowania niebezpiecznych miejsc na terenie Miasta dla potrzeb prewencyjnych Policji, w 2020 roku został wykonany projekt rozbudowy wizyjnego monitoringu miejskiego. Projekt ten jest w miarę potrzeb i możliwości realizowany- czytamy w piśmie z magistratu.

Jak się okazuje instalacja kamer na klatkach schodowych bloków gdzie znajdują się mieszkania komunalne nie będzie możliwa. W odpowiedzi na interpelację czytamy, że ustawodawca powiązał ściśle cele stosowania monitoringu wizyjnego z zadaniami jednostek samorządu terytorialnego przez co stosowanie monitoringu wizyjnego w innym celu niż wynika z powołanych przepisów jest niedopuszczalne. Przepisy ustawy o samorządzie gminnym wyłączają stosowanie monitoringu w określonych pomieszczeniach, monitoring nie obejmuje pomieszczeń sanitarnych, szatni, stołówek, palarni oraz obiektów socjalnych. Zakaz ten jest bezwzględny, co oznacza że monitoring wizyjny w wymienionych miejscach jest niedopuszczalny i nie może być uzasadniony żadnymi względami.

Przypomnijmy, że monitoring wizyjny miasta obejmuje przestrzeń publiczną, m.in.: parki, ulice, place zabaw, skwerki, siłownie zewnętrzne itd. Kamery monitoringu miejskiego monitowane są na przestrzeniach, które przeszły rewitalizację. W ubiegłym roku pojawiły się one m.in. na terenie Parku Zimnej Wody i rozwadowskiego rynku.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Zielony wan

Hyhy dilernia jest spokojna. Odpowiednia osoba u niebieskich ma obrywę, aby była cisza. Reszta to może w mor.dę dostać. Monitorować sobie mogą tak jak dotychczas. Nikt nie pójdzie siedzieć poza płotkami (za długi chętnie posiedzą kilka miesięcy lub zawiasy). Hwała Utracjuszowi!

~Ela

Na moim bloku staszica 12 jakis pindol namalował jakieś kreski sprejem proszę o sprawdzenie monitoringu ukaranie sprawców i odmalowanie bloku.

~Love

Do jasnej cholery czy ty kobito nie masz się czym zajmować ???? Teraz przyszła kolej na perszing i zamiast zrobić porządek w perszingu proponuję pani monitoring po co ???? A koszty???? Platforma czyli zdrajcy i kolaboranci z Niemcami nie powinni mieć w tematach dot. POLAKÓW nic do powiedzenia ... Zwyczajnie won...!!!! Może zamiast zajmować się perszingiem zrobi pani coś konkretnego dla miasta np. Spowoduje że KOŁKI oddadzą działkę pod PKS i powstanie na tej działce nowoczesny dworzec PKS i będzie to wizytówka miasta....!!!

~marcin

dawno nic sie nie działo w persingu

~Amigo

O czym babcia Renia się wypowiada?

~Aaa

W starej dyrekcji pod hutą proszę zamontować kamery
Oazie dla swoich leniuchów

~Dron

Wróci POKOmuna to was wygnają do kontenerów.
Spelni sie marzenie Szlezaka i libków

~jasio

a ja poprosze o dwa monitoringi z rozwadoaw i to z transmisjom online 1 pszed kolorowym budynkiem a drugi z srodka bo trza kolezanki s przedszkola zobaczyc , noi wszyscy mogloby zobaczyc kto gdzie chodzii po co

~Robert

Wszyscy wiedzą co się dzieje w takich instytucjach same pociotki płoty przy kawce i ciasteczku

~Hucu

Ja wolałbym , aby monitoringiem objęto stalowowolska siedzibę PO. To dopiero byłby kabaret!

~:-)

jak piję, to nie chciał bym, aby mi ktoś zaglądał do kieliszka

~Tramed

Pani Butryn przecież pisaliśmy, żeby się skończyła już pani kompromitować kolejnymi durnymi pomysłami...
Naprawdę oddać lepiej mandat, niż wystawiać się na pośmiewisko...

~Uve

Zamontujcie kamery w użedzie miasta w pokojach pod hutą i na wolności masakra co tam się dzieje wiem bo sprzątam tam i wszystko widze

~Piotr

Blok który Nadbereźny obiecał przywrócić do normalności.
Kolejna dotrzymania obietnica.

~Dojna zmiana

Proponuję aby pani radna wystąpiła z wnioskiem o udostępnienie informacji: jakie koszty poniosło miasto za ostatni rok w celu utrzymania monitoringu w tym jego obsługi. Kosztów eksploatacji, prądu, serwisu oraz jakie " zyski" osiągnięto w ciągu roku z tytułu ujawnionych wykroczeń, przestępstw przy użyciu monitoringu.

kabi

Taka Prawda, o jakie efekty tobie chodzi?

~Aaa

Może w kib.u zamontuje sobie monitoring odrazu zwiększy się jej popularność

~Terefere

Te .monitoringi to sobie w d..e wsadźcie.

~Luna

Ziutek ale masz ten łeb pislamski skurwi.ny.

~Ziutek

Kolejny POroniony pomysł tej panny!

sebastal

Ten monitoring sam nie zadzwoni na policje ;] a nie ma tam obslugi przez 24h. Wogole chory pomysl zeby policja nie miala bezposredniego podgladu do niego 24h na dobe. Osoby ktore to obsluguja maja wogole jakies szkolenia?? cywilna osoba nie powinna zazjmowac sie takimi rzeczami.

~Taka Prawda

Ten sam monitoring co to działa już w mieście? 7-15 i klapki na oczach. To jest jakiś dowcip! Tyle już wydano na ten monitoring ale jakoś efektów brak.