Więcej osób będzie mogło skorzystać z darmowego posiłku

Image

Kto może dostać ciepły posiłek? Okazuje się, że zostało podniesione kryterium dochodowe, które uprawnia większą liczbę mieszkańców do skorzystania z tej formy pomocy społecznej.

Celem programu jest zabezpieczenie jednego gorącego posiłku dziennie osobom nie mogącym go sobie zapewnić we własnym zakresie ze względu na wiek, chorobę, niepełnosprawność, brak środków finansowych czy warunków do przygotowania posiłku. Obejmuje również dożywianie dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych.

W poprzednich latach z programu mogły skorzystać osoby niepełnosprawne, rodziny, których dochód nie przekraczał kwoty 150% kryterium dochodowego. Teraz to kryterium zostało podniesione do 200%.

- 30 grudnia 2022 roku uchwałą Rady Ministrów zostało podniesione kryterium ze 150% do 200% w przypadku programu „Posiłek w szkole i w domu”. W związku z tym, mając program osłonowy w gminie Stalowa Wola, który uwzględniał tylko to kryterium do 150%, postanowiliśmy również pójść dalej, czyli zaproponować mieszkańcom podwyższenie tego kryterium do 200%. Daje to możliwość skorzystania dodatkowym osobom, które do tej pory się nie kwalifikowały do tego programu w sposób bezpłatny- mówił podczas sesji Rady Miasta Piotr Pierścionek, dyrektor MOPS.

Osoby, które zakwalifikują się do programu będą mogły albo skorzystać z gotowego, ciepłego posiłku, albo uzyskać zasiłek celowy na zakup produktów żywnościowych do przygotowania posiłków w domu.

- Generalnie zawsze przestrzegaliśmy zasady, że osobom, które mają problemy zdrowotne, mają jakieś diety i nie mogą korzystać z tej formuły gotowego posiłku, proponowaliśmy pomoc finansową, żeby nie wykluczać tych osób. Posiłki przygotowywane przez firmy zewnętrzne, które wygrywają przetargi, przygotowywane są w sposób bardzo dobry. Specyfikacja istotnych warunków zamówienia, która jest przygotowywana przed przetargiem uwzględnia różnorodność, gramaturę, kaloryczność tych posiłków- wyjaśnił Piotr Pierścionek, dyrektor MOPS.

Jak wygląda procedura? Pracownicy socjalni z poszczególnych rejonów miasta kwalifikują osoby do programu. Odbywa się to na zasadzie wywiadu środowiskowego. Badana jest sytuacja dochodowa i dopiero wówczas wydawana jest decyzja w tej sprawie.

Kryterium dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej to 776 zł, osoby w rodzinie 600 zł.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Login

Do ~ekolog
No wreszcie ! Teraz to muszę przyznać ci rację ! Rzeczywiście w sklepie Kaufland jest chleb BALTONOWSKI , problem w tym że ty od początku próbowałeś wmówić mi i innym że sklep ten ma w ofercie chleb BAŁTANAWSKI ! Czyż nie tak pisałeś ? Przyznaj się do błędu i przestań mnie atakować !

~ekolog

Do login, hejterze , śmieciu właśnie wpadała mi w ręce ulotka z KAUFLANDU z data od 26. 01. 2023 do 1 lutego 2023 roku. Gdzie jest ten chleb o którym ja komentowałem CHLEB BALTONOWSKI 500 gramów za 2 złotych 19 groszy. Możesz sobie ten chlebek świeżutki kupić na zapas i do zamrażalki schować bo to jeden z najlepszych chlebków w naszym mieście. Widzisz jak się kompromitujesz bez przerwy nie mając o życiu zielonego pojęcia. A gdybyś nie znalazł tej ulotki to w internecie jest w formie elektronicznej. Ciekawe z jakim pracownikiem w tym sklepie rozmawiałeś co nie wiedział o tym chlebku baltonowskim. W przyszłości jak będziesz szukał pieczywo to rozmawiaj z osobą która robi te wypieki. Bo ten chleb piecze piekarnia sklepowa i jest bez przerwy w sprzedaży.

~Gal Anonim

Za Gomółki były bułki a za Gierka no cukierka

~taka prawda

Do rebel, widzisz jesteś emerytem ale nie masz pojęcia o czym ja komentowałem. W hucie w czasach Gierka to pracownicy fizyczni dużo więcej zarabiali od tej elity co rządziła w hucie i często kierownicy od robotników fizycznych pożyczali pieniądze. Tylko , że Gierek rządził od 1970 roku do 1979 i wszystko szybko się skończyło. Ty w czasach Gierka w hucie nie pracowałeś więc nie korzystasz z tych wielkich zarobków jakie wtedy były a jak wysokie zarobki to i wysokie składki na tamtejszy ZUS. Zresztą zapytaj emeryta e 2rds on ci wszystko wyjaśni jak to w czasach Gierka było bo on wtedy w hucie robił. Dlatego w czasach Gierka rodziło się w POLSCE najwięcej dzieci bo ludzie mieli pieniądze i pewną pracę aby wychować te swoje dzieci. Nie było bezrobocia nie było zmartwień bo państwo się za wszystkich o wszystko martwiło. A teraz ci wytłumaczę jak łatwo za tysiąc złotych przeżyć jednej osobie. Na jedzenie emerytowi tygodniowo idzie około 100 złotych bo więcej nie przeje bo na starość to już nie ma apetytu do wielkiego żarcia. Rachunki w bloku jak masz mieszkanie własnościowe to około 600 złotych. Gdy dodasz te jedzenie 400 złotych miesięcznie do rachunków 600 złotych to ile cię kosztuje życie emerycie? Dodam jeszcze , że emeryci mają bardzo dużo wolnego czasu i rowerem kręcą się po mieście od jednego hipermarketu do drugich i szukają tanich produktów żywnościowych.[ BIEDRONKA , LIDL, i wiele innych].

~Rebel

taka prawda , czy jak ci tam jeszcze jest ( bo po stylu pisowni , używanych zwrotach i wyrazach to wychodzi na to że jest to jedna i ta sama osoba pod wieloma nickami !

Gratuluję dobrego samopoczucia ! Skoro uważasz że emerytura w kwocie 1000 złotych wystarcza na opłacenie wszystkich rachunków i jedzenie to proszę o to byś zrezygnował z nadwyżki swoich zarobków które przekraczają 1000 złotych ! I nie proszę byś tą nadwyżkę wpłacał na jakieś cele charytatywne . Odkładaj to sobie na konto lub do przysłowiowej skarpety . A po kilku miesiącach podziel się swoimi doświadczeniami z przeżycia miesiąca , zrobienia zakupów , opłacenia rachunków za 1000 złotych ! I drugi wątek twego wpisu , chodzi mi o to że piszesz że byli pracownicy HSW mają emerytury po 30 latach pracy w wysokości 5000 złotych . Podaj mi taki przykład ale zwykłego pracownika a nie kogoś z kadry kierowniczej . Ja po 41 latach pracy i to w warunkach szkodliwych a w dodatku nie korzystałem z żadnych zwolnień chorobowych , bezpłatnych urlopów itd. , tylko miałem urlopy wynikające ze stażu pracy , mam obecnie emeryturę w wysokości około 3000 zł. Nie piernicz więc że to byli
" PRACOWNICY HSW " mają tak wysokie emerytury . Kadra kierownicza to też byli pracownicy HSW , ale wysokość ich zarobków może mieć odzwierciedlenie w wysokości ich obecnych emerytur . Więc nie wrzucaj wszystkich do jednego worka ! . To tam jakbyś wziął pod uwagę jakiegoś prezesa państwowej spółki z zarobkami przykładowo 100 tysięcy i pracownika który zarabia 4 tysiące . Ale średnio wyjdzie na to że obaj mają po 52 tysiące . Tak samo ty prawdopodobnie policzyłeś " średnią " emeryturę byłych pracowników HSW !

~Login

Do ~ekolog
... miesiąc temu... ha ha ha . Miesiąc temu to mój kuzyn który mieszka w jednym z miast w województwie wielkopolskim płacił do wspólnoty mieszkaniowej za centralne ogrzewanie 237 zł miesięcznie , a obecnie dostał pismo o podwyższeniu opłaty za c.o do kwoty 744 ! To jest o 300 % procent więcej !!! Więc nie piernicz farmazonów o tym co było miesiąc wcześniej . Ceny w sklepach rosną nieraz z dnia na dzień , a ty opowiadasz co było miesiąc temu . Ale mnie głównie chodzi o to że w sklepie Kaufland nigdy nie było i nie ma chleba o nazwie " bałtanawski " !

~ekolog

Do login , ten chleb o którym komentowałem to jeszcze miesiąc temu na promocji w KAUFLANDZIE kupowałem po 2 złotych 19 groszy za półkilogramowy bochenek z najlepszej polskiej mąki.

~taka prawda

Do młoda, to nie wyciągaj łap do tych starszych schorowanych ludzi a oni będą mieli na wszystko pieniądze. Nie da się wam nieroby żyć z emerytury niecałe tysiąc złotych całe rodziny. Pracy w POLSCE nie brakuje więc wszyscy młodsi do roboty a nie narzekać i oglądać się na emerytów aby was utrzymywali bez przerwy. Emerytura tysiąc złotych to na jedną osobę aż za dużo mówię tu o rachunkach i kosztach jedzenia. W STALOWEJ WOLI emeryci ci co pracowali ponad 30 lat w hucie to mają emerytury po 5 tysięcy na rękę.

~młoda

Są w Stalowej Woli starsze, schorowane osoby, które nie mają nawet 1000zł emerytury a wszędzie gdzie zwrócą się o pomoc słyszą, że im się nie należy. Wszech obecna drożyzna galopuje a MOPS i ZUS mają gdzieś ludzi schorowanych. Przykre.

~JJII

Pisowski dobrobyt. Sami po 20 tysięcy pensji, koryto w radach nadzorczych, a wam dosłownie koryto z frykasami z parnika.

~Gal Anonim

Chleb w Kauflandzie czy Biedronce z chińskiego mrożonego ciasta powodzenia w jedzeniu.

~Login

Do ~ ekolog
A gdzie w Kauflandzie jest ten chleb " bałtanawski " ? Dokładnie przeglądałem wszystkie regały z pieczywem i nie znalazłem takiego chleba . A gdy zapytałem o taki chleb panią z obsługi sklepu to tylko dziwnie na mnie spojrzała i zaśmiała się mówiąc że takiego chleba nigdy nie było u nich w sprzedaży ! Gdzie więc widziałeś taki tani i pyszny chlebek " bałtanawski " ?

~ekolog

Do login, hejterze ja nie muszę na każde wypociny odpowiadać bo mam ciekawsze zajęcia. Ale cała prawda o cenie chleba , chleb bałtanawski w KAUFLANDZIE kosztuje 2 złotych 19 groszy za półkilowy bochenek. Jest to wyjątkowo smaczny chleb na polskim rynku. Możesz sobie hejterze kupić ten chlebek cieplutki i jeszcze sobie ten bochenek sam pokroić w tym hipermarkecie. Takiej taniochy jaką mamy obecnie jeszcze nigdy przy obecnych zarobkach w POLSCE nie było. Do pielęgniarka, ja znam bardzo wielu emerytów co mają emerytury po 940 złotych na rękę co miesiąc i nie narzekają. A ty uważasz , że 1300 złotych to za mało a czy ci ludzie [niepełnosprawni] odprowadzali kiedykolwiek składki aby dostawać jakiekolwiek pieniądze. Wystarczy tylko nie palić papierosów i nie pić alkoholu i za 1300 złotych żyjesz w dobrobycie w obecnych czasach.

~Login

A co to ~ ekolog tak ucichł ? Jeszcze nie w pracy czy przydzielony mu ( do zadań specjalnych ) komputer wysiadł ? Nie będzie wazeliniarskich wpisów to nie będzie kasy !

~Widzimy

Sobie dali podwyżki po 80% plus stołki w radach nadzorczych, a z obywateli zrobili biedaków przez drożyznę zawyżając ceny paliw, energii i gazu, co wywołało hiper inflacje. A teraz łaskawcy dają darmowa michę zupy i się tym chwalą! Wstydu nie macie, tłuste nienażarte koty!!!!

~ruski30

A co to tak chca podniesc ceny chleba ? gaz i 23 % VAT temu winny jest ?Pomoc dla Ukrainy jest juz liczona w miliardach ,a pieniadze rzad wezmie z podwyzek gazu i powie ze to wina Putina.

~PIELĘGNIARKA

To skandal ,że osoby niepełnospawne w dwudziestym pierwszym wieku w środku Europy muszą żebrać o socjal, a kolejne rządy traktują ich jak obywateli podrzędnej kategorii spychają ich na margines życia społecznego, przyznając socjal za 1300 mies. do przeżycia .Szczególnie są winni ci co teraz rządzą. Gdyby nie strajki niepełnosprawnych w sejmie to nie mieliby nawet tego co teraz mają.

~Iwan

Wystarczy spojrzeć ile sobie to hołota dała podwyżek, a dla głupoli przedwyborcze obiecanki.

~Gal Anonim

Chleb po 6zl już w piekarni kosztuje zobaczycie ile będzie od przyszłego tyg w sklepach kosztował. Chyba że w Biedronce będzie taniej

~Login

Do ~ekolog
Masz całkowitą rację ! To nieprawda że chleb kosztuje 15 złotych ! Chleb kosztuje tak jak napisałeś 2 złote 19 groszy . Tylko zapomniałeś dodać że to jest za ćwiartkę chleba , a tam gdzie jest sprzedawany na wagę to jest cena za trzy , maksymalnie cztery kromki !

~ekolog

Do taka prawda, cieciu ty o prawdzie to nic nie wiesz , chleb to POLACY kupują po 2 złotych 19 groszy. To ty hejterze jesteś najgłupszym POLAKIEM w POLSCE.

~Maroni

Ochlanym też wydajecie?

~Taka Prawda

Patrzcie jaki dobrobyt w Państwie, kolejne osoby mogą się za darmo najeść. To przecież wcale nie dlatego że nasz najlepszy na świecie rząd doprowadził i doprowadza do zubożenia społeczeństwa. CO tam minimalna krajowa na poziom 5 000 miesięcznie! Nie ważne że chleb po 15 zł, ważne że głupi ludek się będzie cieszył bo większą liczba na koncie.

~MottodlaElyty

Na górce rozwadowskiej mieszka rodzina zasługująca na wsparcie żywieniowe. Nie mogą związać końca z końcem i dlatego jeden z partnerów musi dorabiać na drugim etacie w gazowni w Warszawie. Takie poświęcenie zasługuje na wsparcie ze strony MOPS-u.

~bogdan

ale pysznie wygląda fasolka