Dysk SSD, czyli o tym, co powinno się wiedzieć

Materiał zewnętrzny Image

Komputery ułatwiają codzienną pracę. Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Żeby jednak wykonywanie obowiązków było w pełni satysfakcjonujące, warto mieć do dyspozycji niezawodny sprzęt. Jednym z istotniejszych podzespołów komputera jest dysk SSD. To on determinuje możliwości związanie z liczbą przechowywanych plików, a także szybkością ich procesowania. Jak dobrze wybrać ten element? Na co zwrócić uwagę?

Dysk SSD a może po prostu pamięć zewnętrzna?

Na początek warto obalić jeden mit, z którym od wielu lat spotykają się niemal wszyscy użytkownicy komputerów. Wśród poszczególnych opinii można znaleźć również te, świadczące o bezzasadności posiadania dobrego jakościowo dysku SSD. Jako przyczynę wskazuje się możliwość rozbudowania pamięci wewnętrznej o tę zewnętrzną. Oczywiście jest to alternatywa, która jest łatwo dostępna, natomiast warto mieć świadomość, że takie rozwiązanie nie do końca jest praktyczne w użytkowaniu.

Przede wszystkim pamięć zewnętrzna to konieczność fizycznego transportu wraz z urządzeniem docelowym. Jeśli zatem użytkownik chciałby korzystać z niej w formie tradycyjnego dysku, wystarczy jej po prostu zapomnieć, by nie mieć dostępu do plików. Kolejnym ryzykiem jest również możliwość zgubienia sprzętu, co będzie wiązało się z utratą zapisanych danych. Jeśli te dodatkowo nie były odpowiednio zabezpieczone, mogą zostać wykorzystane przez osoby trzecie, co z kolei może mieć swoje konsekwencje w przyszłości. Zwłaszcza, gdy na dysku zewnętrznym zostały zapisane wrażliwe dane lub pliki o charakterze poufnym.

Wbudowany dysk SSD ogranicza powyższe niedogodności. Cała pamięć jest stale dostępna, a dodatkowe zabezpieczenia w postaci np. haseł systemowych zabezpieczających uruchomienie sprzętu, dbają o zachowanie dostępu tylko dla upoważnionej osoby.

Dysk SSD - jak go wybrać?

Podstawowym parametrem, jaki należy rozpatrywać przy wyborze dysku jest jego całkowita pojemność. To od niej zależy ile plików użytkownik będzie w stanie przechować jednorazowo na urządzeniu. Mając tendencję do gromadzenia plików lub przechowywania ich o ponadprzeciętnym rozmiarze, warto zdecydować się na większą pojemność. W ten sposób będzie można uniknąć przykrego rozczarowania, w przypadku odczytania komunikatów o kończącym się miejscu na dysku. Dla użytkowników o standardowych potrzebach podzespół nie musi mieć wygórowanych liczb świadczących o jego rozmiarze. Obecnie wskazuje się, że dyski o pojemności ok. 500GB będą wystarczające dla większości właścicieli komputerów osobistych.

Pojemność jest oczywistym parametrem, na który w większości przypadków zwraca się uwagę w pierwszej kolejności. Nie sposób jednak przejść obojętnie wobec jeszcze jednego aspektu, jakim jest prędkość pracy. Warto pamiętać, że wysoka szybkość zapisu danych będzie miała przełożenie na satysfakcjonujące tempo pracy. To bezpośrednio od niej zależy, jak szybko będzie można przenosić kolejne wolumeny danych. Tym samym jest to niezwykle istotny element, w szczególności dla osób, które często pracują z dużymi plikami. Im wyższa prędkość zapisu, tym po prostu lepiej. Warto mieć tego świadomość, decydując się na wybór docelowego sprzętu.

Ostatni aspekt jest czysto techniczy – należy dobrać dysk o odpowiednim formacie i interfejsie do swojego PC czy laptopa. Najczęściej spotykane obecnie modele SSD to SATA III 2,5” oraz M.2 PCIe.

Czy firma ma znaczenie?

Na to pytanie należy odpowiedzieć krótkim stwierdzeniem: ogromne! Warto bowiem pamiętać, że od tego podzespołu zależy to, czy po kilku miesiącach czy latach, użytkownik dalej będzie mógł mieć dostęp do swoich danych. Renomowani producenci doskonale wiedzą, jak tworzyć elementy wysokiej jakości. A jeśli już o nich mowa, to z pewnością warto rozważyć ofertę polskiej firmy Goodram, która dostarcza sprawdzone dyski SSD – goodram.com/kategorie/konsumenckie/konsumenckie-ssd. Swoje 30-letnie doświadczenie firma przekłada na dostarczanie jednych z najlepszych dysków dostępnych na rynku, co ma niemały wpływ na ogólną satysfakcję użytkowników, udokumentowaną w wielu opiniach.

Warto podkreślić, że firma produkująca dyski GOODRAM dostarcza sprzęt nie tylko dla indywidualnych pasjonatów, ale również dla przemysłu. To tylko potwierdza niezawodność sprzętu, która jest niezwykle istotna. Zarówno w biznesie, jak i w przypadku użytkowników indywidualnych. Wybierając produkty tej marki można być pewnym satysfakcji ze względu na wysoką jakość wykonania.

Dysk SSD ma ogromne znaczenie dla pracy całego sprzętu. Zbyt często niedoceniany, niejednokrotnie staje się produktem drugiego wyboru. Błędnie. Zdecydowanie warto poświęcić więcej uwagi na decyzję o dobraniu konkretnego modelu, tak by w przyszłości móc cieszyć się niezawodnością oraz szybkością pracy. Poświęcony czas na wybór z pewnością znajdzie przełożenie podczas codziennej pracy z plikami.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =