Mieszkańcy poznali koncepcję zagospodarowania centralnej części miasta

Image

W Bibliotece Miejskiej odbyły się trzecie i ostatnie warsztaty dotyczące stworzenia koncepcji zagospodarowania terenu, znajdującego się pomiędzy Al. Jana Pawła II, ul. ks. J. Popiełuszki, ul. Floriańską a torami kolejowymi.

13 drzew do usunięcia

Spotkanie rozpoczęło się od kwestii, która poprzednio wywołała ogrom emocji, czyli od tematu dotyczącego drzew, które zostały wytypowane do wycinki. Każde z nich zostało sfotografowane i oznaczone na mapie gdzie się znajduje. Jak przyznali projektanci zdjęcia były wykonywane na początku stycznia, a więc w czasie kiedy drzewa pozbawione są liści. Ten fakt nie spodobał się mieszkańcom, którzy pytali skąd wiadomo, że drzewa są martwe, skoro mamy zimę. Usłyszeli, że informacje te pochodzą od dendrologa, który wykonał inwentaryzację w październiku 2022 r. Wytypowane do usunięcia drzewa to m.in.: świerk, klon jawor, wiśnia pospolita, jarząb pospolity. Część drzew rośnie w przy bloku Okulickiego 4. Kolejne znajdują się w pobliżu dworca autobusowego (teren sprzedaży pod chmurką i baru, przy którym drzewa wrastają w ogrodzenie i mają rzekomo rosnąć zbyt gęsto). Inne drzewa do usunięcia ulokowane są przy budynku Poczty Polskiej, przy ul. Popiełuszki 6 oraz na terenie placu targowego.

Nim projektanci przeszli do prezentacji owocu swojej pracy, z sali padły różne głosy. Pojawiły się obawy, że mimo iż powstanie koncepcja, to nie zostanie ona wcielona w życie. Dodatkowo planowanie zmian na cudzych działkach, które nie są na sprzedaż, zupełnie mija się z celem.

W ramach koncepcji przewiduje się posadzenie: 262 drzew liściastych, 32 drzew iglastych, 2072 m2 krzewów, 5943 m2 krzewów powierzchownych, 8066 m2 krzewów okrywowych, 3363 m2 bylin, 2269 m2 traw ozdobnych, 75 mb pnączy, 1168 m2 żywopłotu, 15950 m2 trawnika oraz 383 m2 ogrodów deszczowych.

Między Biblioteką, ZUS- em, Sądem

Uczestnicy spotkania obejrzeli wizualizację terenu między ZUS- em, sądem a Biblioteką. Na tym obszarze miałby znajdować się niewielki parking, w sąsiedztwie ZUS- u i Sądu Rejonowego. Projektanci proponują budowę tzw. zielonych parkingów z eko kratą i zasianą trawą lub parkingi żwirowe. Tam gdzie byłoby to możliwe zostałaby nasadzona zieleń. Pojawiłaby się przestrzeń dla pieszych i rowerzystów. Proponowane jest postawienie drewnianych boksów, jako miejsca spotkań i pracy. Można by było tam przyjść, usiąść przy stoliku, jak również podłączyć laptopa do prądu i pracować w plenerze. Przewidziane są elementy małej architektury takie jak: ławki, stojaki rowerowe. Choć podczas ostatniego spotkania projektanci postulowali o usunięcie drzewka solarnego, to po wiadomościach mailowych jakie otrzymali od mieszkańców, wycofali się z tego pomysłu. Z przestrzeni mają za to zostać usunięte czerepie powietrza, które znajdują się w niedalekiej odległości przed wejściem do Biblioteki Publicznej. W dalszym ciągu będzie mieścić się tam fontanna. W miejscu gdzie obecnie znajdują się parkingi pojawi się wybrukowany teren pod okolicznościowe, kameralne wydarzenia.

Jeden z uczestników spotkania spytał, czy nie byłoby możliwe stworzenie parkingu podziemnego między pocztą, biblioteką a ZUS- em. Usłyszał, że takie rozwiązanie byłoby bardzo drogie, a ponadto w wielu miejscach przebiegają sieci ciepłownicze, co absolutnie wyklucza realizację pomysłu. Radny Jan Sibiga, który był obecny w sali potwierdził, że sam prezydent rozważa lokalizację podziemnego parkingu pomiędzy pocztą a biblioteką. Podkreślił, że takie rozwiązanie jest brane pod uwagę ze względu na potrzeby petentów okolicznych instytucji.

Ruch przy ul. Floriańskiej miałby zostać zmniejszony do jednego pasa (droga jednokierunkowa). Z jednej strony miałyby znajdować się miejsca postojowe. Przed kościołem św. Floriana projektanci zaproponowali postawienie progu zwalniającego.

Parki kieszonkowe

W planach jest utworzenie kilku parków kieszonkowych, które miałyby znajdować się: przy ul. Okulickiego 1, między blokami Okulickiego 6 i 8, przy ul. Okulickiego 4, na Al. Jana Pawła II 6, na ul. Popiełuszki 6, przy ul. Popiełuszki 12- 13. W każdym z tych miejsc projektanci proponują różne formy rekreacji dla mieszkańców takie jak m.in.: siłownia zewnętrzna, plac zabaw, miejsca z urządzeniami sensorycznymi, ławki, ławki bujane czy też hamaki wśród zieleni. W każdym z parków kieszonkowych mają zostać posadzone drzewa, krzewy i byliny, trawy ozdobne.

Co z działką, która nie należy do gminy?

Projektanci zmienili wizję dotyczącą działki, która od lat należy do firmy Orlen (teren między sklepem Biedronka a restauracją Słoneczną). Z pierwotnej wizji zostały wycięte: fontanna, pawilon, rośliny egzotyczne. Zaproponowali tam wielofunkcyjną strefę rekreacji, na której pojawiłyby się: zielony labirynt w formie żywopłotów, mały amfiteatr, ogród deszczowy, zagajnik sosnowy, przestrzeń z hamakami, czy street workout.

Targowisko i sąsiednie rejony

W dalszym ciągu przy torach kolejowych funkcjonowałby targ. Przestrzeń handlowa miałaby jednak zostać uporządkowana w taki sposób, że sprzedaż odbywałaby się tylko w wyznaczonych miejscach na wybrukowanym obszarze. Zieleń, drzewa miałyby zostać otoczone murkiem, tak by je chronić. Przy okazji omawiania tego punktu konsultacji wśród mieszkańców rozgorzała emocjonująca dyskusja. Jedni postulowali, by tzw. pchli targ funkcjonował nadal, bo jest to charakterystyczny element tego miejsca, inni byli oburzeni zachowaniem sprzedających, którzy na sznurkach doczepionych do drzew wieszają używane ubrania. Drzewa nie tylko wyglądają brzydko, ale są niszczone i uszkodzone. Pojawiła się także uwaga, że położony w tamtym miejscu chodnik jest wybrzuszony przez korzenie drzewostanu. Jeszcze inna osoba wyraziła nadzieje, że handel będzie odbywał się w cywilizowany sposób i nie będzie więcej sprzedaży z ziemi.

Podtrzymana została propozycja utworzenia tunelu podziemnego, którym można by było dostać się na Plac Piłsudskiego z terenu rewitalizowanego. Korzystaliby z niego piesi oraz rowerzyści. Alternatywą dla tego pomysłu miałaby być kładka nad torami ze schodami, jak również windą. Projektanci chcieliby aby na zdegradowanym terenie w sąsiedztwie PKS- u, gdzie obecnie mieści się bar, pojawił się nowy obiekt z funkcją gastronomiczną, z toaletą publiczną i mini ogródkiem gastronomicznym pod drzewami.

Tak jak podczas poprzedniego spotkania zaprezentowano wizję utworzenia parkingów wertykalnych, gdzie parkowanie miałoby się odbywać za pomocą specjalnej maszyny do automatycznego ustawiania samochodów piętrowo. Auta umieszczane byłyby w sposób rotacyjny, na specjalnie przeznaczonej do tego platformie. Urządzenie działa w podobny sposób co winda samochodowa.

To ile kosztowałoby wykonanie tego co zaproponowali projektanci, na razie stoi pod znakiem zapytania, bowiem koncepcja nie została jeszcze zatwierdzona. Koszty mają być znane w połowie lutego.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~???

Więcej komentarzy niż obecnych na spotkaniu! I jeszcze pretensje - a kiedy to spotkanie było? a kto wiedział? a skąd te osoby pewnie dyżurne? a jakbym był to...! Od listopada trąbią o TRZECH spotkaniach gawiedź się na forum dopiero po wszystkim uruchomiła. Potraficie pisać, a czytać to już nepanemaju? Trzeba było ruszyć kitajca sprzed tvp info i przyjść! Jedno się zgadza - to wstyd, że kilkanaście osób przychodzi na te spotkania w 50 tys. mieście. Zatem wstydźcie się!

~xyz

"Jedni postulowali, by tzw. pchli targ funkcjonował nadal, bo jest to charakterystyczny element tego miejsca" - konkretnie jeden, do tego radny pis Jan Sibiga, który przybył na ostatnie spotkanie tylko po to, by krytykować pomysły mieszkańców, "bo prezydent to chce...". Dobrze, że nie kazał wrócić z targowaniem na środek Okulickiego, bo "tradycja" jest najważniejsza. Na listę wpisał się jako radny, a był jako partyjny aparatczyk i rzecznik tzw. "organizatora" tych spotkań wiecznie nieobecnego. Do tego licznie obecni urzędnicy 6 osób, którzy głównie milczeli, a jak się odezwali ze dwa razy, to tylko po to, żeby skrytykować. Jedna urzędniczka to wprost powiedziała, że "za dużo roboty będzie". Ale wszyscy zapłacimy za obecność tych ludzi na spotkaniu.

wyborca

Tam by pasował cały kompleks uczelniany i to wiele lat temu proponowałem, a teraz to nie wiadomo, bo jest wszystko i nic. Przede wszystkim to nie marnujmy powierzchni na niską zabudowę, kiedy wolnych działek już nie mamy.

~Jerzy

Nie ma tutaj wwyszynskiego, jak sie jąkasz to najpierw siebie wylecz pseudo doktorku umiech

~lekarz

Do jerzy , masz pilne wezwanie do przychodni na WWYSZYŃSKIEGO bo potrzebujesz pilnej pomocy.

~taka prawda

Do tom , puknij się z całej siły w pustą makówkę jeśli ty widzisz tam jakieś bloki. Przy każdym bloku potrzebne są wielkie parkingi a tam nawet nie ma miejsca na jeden blok mieszkalny. Bloki to będziemy budować koło stacji kolejowej [ osiedle LEŚNA i w CHARZEWICACH].

~Tom

ja bym tam ładne bloki mieszkalne proponował centrum miasta chetni na zakup by sie znaleźli

~Jerzy007

Jakiej kultury emilia? Myślisz, ze w tych czasach to ma jakiekolwiek znaczenie? To, że ktoś przeklina nie znaczy, że jest gorszy od tych co na codzień kryją swoje obrzydliwe ja pod uśmiechnięta maską sukcesywnej i uprzejmej osobowości. Tak się składa, że większość ludzi po których nie poznasz ma nierówno pod sufitem jak nasz rząd i politycy umiech Pis z uśmiechniętym ryjem mówi, że macie zapie.rdalac za miske ryżu. Macie to na co głosowaliście, a przepraszam przecież pisowcy to patola co mnoży się na potęgę i zdziera pieniądze z innych, którzy ledwo na rachunki maja. Juz nie wspomnę, że nie kazdy mógł się ustawić przez usa. Także i pis i jego elektorat to takie same złodzieje, którym wiecznie mało! 500 plus to powinni biedni dostawać, biedni czy ktoś w ogóle jeszcze rozumie co to znaczy? Myslicie, ze jak na iphona nie macie to, ze to bieda jest? Gó.wno prawda. A co do drzew to zgadzam się, teraz wycinki w całym państwie, jak nie nad sanem wszystko wycięli i jakies krzaczki zostawili to topole to na okulickiego iglaki teraz las wycinany...w innych państwach gdzie pustka to teraz się ceni drzewa jak złoto. Jednak u nas wycinki bo myślą, że to jest postęp ta? Bo mało pieniążków, państwo zadłużone? Rozdawajcie dalej hahah, może drzewem handlujecie.
Tacy wierzący wszyscy a nawet przyrody nei szanują, usa z polski chcą zrobić! Czyim kosztem, ludzi w blokach? Bo widzę, ze stalowa to dla przyjezdnych a nie dla mieszkańców. Te beznadziejne pomysły w stalowej, zacznijcie dbać o zieleń to wszystko się zmieni inaczej wkrótce pozdychamy od smogu wieśniaków. Tu nie chodzi o sam pomysł, niech zacznie cos budować co ma sens, bo już spapral nad sanem xp Glupi ten nasz narod.

~ekolog

Do komizm, PAN PREZYDENT L. NADBEREŻNY to najlepszy prezydent naszego miasta w dziejach STALOWEJ WOLI. A z mieszkańcami się spotyka wszędzie nie tylko w urzędzie miasta ale na różnych spotkaniach wszędzie. Takie brednie hejterom możesz opowiadać bo tylko oni w twoje pie..rdy mogą uwierzyć.

~komizm

Do piszącego "taka prawda", nie da się obronić arogancji pana Nadbereżnego żebyś nawet ze skóry wyszedł. On nie tylko lekceważy ludzi ale nimi gardzi. Potrzebni mu są tylko na dwa, trzy miesiące przed... wyborami. Nieprzyjmowanie petentów to wielkie zaniedbanie z jego strony. Za to powinien być rozliczony tylko problem z tym przez kogo? Wszyscy dookoła Sami Swoi... Tłumaczenie, że to zrobią urzędnicy jest łamaniem ustawy o samorządzie a ponadto całego procesu powstania samorządu od 1990 roku. Ten gość jest tak zarozumiały, że wielu podstawowych rzeczy nie rozumie i ich się nie nauczy. Wszyscy ci którzy odbijają się od jego drzwi mają prawo czuć się oszukanymi. Postaw sobie pytanie i odpowiedz to wówczas zrozumiesz jaką on rolę spełnia, czy nos jest dla tabakiery czy tabakiera do nosa? Ile otrzymujesz gratyfikacji za miałkie słowa obrony tego czego nie da się obronić?

~Edek

Sprostowanie.Mieszkańcy uczestniczący w konsultacjach nie wyrazili zgody na budowę tunelu pod torami,parkingów wertykalnych,projektowania na terenach nie będących własnością Gminy.
Warsztaty czy też konsultacje powinny być nagrywane,aby uniknąć różnych nieprawdziwych informacji.

~taka prawda

Do feli, to chyba tylko ty w naszym mieście masz problem z PANEM PREZYDENTEM L. NADBEREŻNYM a wszyscy mieszkańcy mieli skaranie jak przy korycie siedział SZREK.

~felcia

No jak z takim prymitywem rozmawiać, który coraz to dokłada 'długu" na plecy b. prezydenta pana Andrzeja Sz.? Przecież to ten niewydarzony politykier pisowski zajął się głównie zadłużaniem miasta i ten dług jest już ponad 200 melonów. Całkiem popieram myśl o budowie szklanego magistratu tylko co zrobisz z tymi zakupionymi budynkami w których jest już pełno urzedników a sam LN ma dwa gabinety? Jak przekonasz zarozumiałego pyszałka by opuścił gabinet przy Kwiatkowskiego skoro on tam czuje się jak u siebie w domu? W takim szklanym urzędzie byłoby wszystko widać z zewnątrz i nie można wykluczyć, że wałki też byłyby widoczne. Spróbuj, może twój chory pomysł znajdzie uznanie u pryncypała... Co do prezydentury pana Sz. to wielka szkoda, że nie ma go bowiem bylibyśmy już w innym miejscu. Teraz mamy krzyż pański i skaranie boskie! To jednak jest na własne życzenie!

~taka prawda

To miejsce dzięki PANU PREZYDETOWI L. NADBEREŻNEMU będzie wizytówką naszego miasta. Tylko ja mam taką propozycję aby tam wybudować pałac dla władzy w naszym mieście po to aby petenci nie latali po całym mieście aby swoje sprawy załatwić w urzędzie miasta. Ten pałac cały ze szkła przynajmniej 6 piętrowy aby wszyscy przejeżdżający przez STALOWĄ WOLĘ wiedzieli w jakim mieście się znajdują. Tam jest dość miejsca na wybudowanie takiego pałacu dla władzy w naszym mieście. Do pietruszko , cieciu czasy SZREKA się skończyły bezpowrotnie w naszym mieście bo to było 12 lat zmarnowanych i prawie 100 milionów długu zostawionego przez tego prezydenta.

~Emilia

Do Fretq - czytaj ze zrozumieniem... spotkanie nie dotyczyło tego miejsca! Co za język, trochę wstrzemięźliwości i kultury. Nie da się nie odnieść do tego. A co do koncepcji - mi się podoba.

~Fretq

Zostawcie te ogromne 3 dęby czerwone na okulickiego 18 na rogu przedszkoly wy skurvysyny! Drzewa nie sa chore! Nawet gniazdo tam zalozyly kruki. Jak zetniecie to marne bedzie wasze życie! Karma do was wróci, to są płuca stalowej! Jak mozna tak traktować cos pozyteczniejszego od człowieka. Mają po kilkadziesiąt lat, przynajmniej, ale trzy drzewa rosną blisko siebie i sa cudowne ???? prosze nie wycinajcie ich
Komus gniazdo nie pasowalo? Czy jak zwykle zielone bo tu deb.ile z wioch co beton lubią taki paradoks. Sami u siebie kurva zielono, a ze stalowa wielowies to w dp maja ze wycinki wszędzie...

~J 23

Kiedy to spotkanie było? Kilkanaście osób na sali z mieszkańców?

~Ubek

Ktoś tego oszołoma Nadprezydenta wybrał. Bankructwo Miasta jest faktem.
Odebrać dotacje i środki po linii partyjnej załatwiane a okaże się że środki własne gminy nie pokryją kosztów utrzymania Stalowej Woli.

~Żal

Ja nie uwierzę, że Nadprezydent nie widzi tych przekrętów. Wpłat pieniędzy ze SSP na partię. Kupionych budynków przez Czarnka dla fundacji zarządzanych przez partię. Każdej złotówki? Panie Nad.....nie jesteś nad.....I za wszystko kiedyś odpowiesz. Mimo, że wydaje ci się teraz, że jesteś ponad prawem. Poczekamy.

~ja 2

Publikowanie oświadczeń majątkowych zniosła jakaś wrzutka do ustawy? Bo nie mogę znaleźć a na BIP nie ma żadnej informacji. Oczywiście tych oświadczeń mimo obowiązku publikacji - również nie ma.

~cela plus

Takiego bezprawia jak teraz to ze świecą szukać. Obywatel, mieszkaniec, podatnik, itp. według władzy musi się bać. Nigdy aż tak źle nie było. Nigdy obywatel nie bał się żyć we własnym kraju. We własnym mieście. We własnym domu czy mieszkaniu. Dzisiaj się boi. Nie wie co go czeka. Prezydent miasta - niedostępny dla zwykłego mieszkańca. Niedostępny również dla np. Zarządu Wspólnoty - zapraszany. Niedostępny dla mieszkańców. Myśli, że ten stan będzie trwał wiecznie? Że nie poniesie odpowiedzialności? ODPOWIE.

~MottodlaElyty

Ręce precz od rynku w Rizwadowie! Chcecie mieć włościanie swój deptak w Stalowej Wielowsi to sobie wybudujcie koło Alcatraz a rynek w Rozwadowie należy do miejscowej mieszczańskiej żulerii spod Skrucha i po rewitalizacji zostanie wkrótce przykładnie obsikany przez miłośników jabolii.
A poza tym nie rynek czyni ze wsi miasto lecz tradycje i kultura społeczna więc stalowe blokowiska były, są i pozostaną zlepkiem slumsów zamieszkałych przez margines, leni i nieudaczników życiowych.

~Blad

Brakuje Wam miejsca spotkań - czegoś w rodzaju ryneczku - z knajpkami, ogórdkami gastronomicznymi, ławeczkami i innymi - gdzie moglibyście się spotykać. I to nie może być mikrorynek, na dodatek zastawiony samochodami - dla samochodów w takim miejscu nie powinno wogóle być miejsca.

Takie miejsca mają nawet małe miejscowości - ale nie Stalowa Wola, która była wybudowana jako osiedle i tak już zostało przez 80 lat... Wieczorami w Stalowej nikogo nie ma na ulicy - to nie jest normalne. Nic dziwnego, że ludzie ze Stalowej Woli wyjeżdzają. W samej Warszawie jest prawie 9 tys. osób zameldowanych w Warszawie, a urodzonych w Stalowej Woli.. To prawie 15% mieszkańców Stalowej. A ile w Krakowie, Rzeszowie i innych miastach?

Wywalcie polityków z samorządu i z magistratu. Oni myślą tylko o sobie i interesach partyjnych - zobaczycie gdzie "wyląduje" ten Wasz Nadbereżny. Wybierajcie lokalnych bezpartyjnych aktywistów, którzy nie są obojętni na to gdzie i jak mieszkają. Zadbajcie o siebie i o Wasze miasto - chyba, że.. chcecie z niego ucieć...

~olo

dla tych co chcą tam centrum/rynku/deptaka to odpowiadam - to już jest - w Rozwadowie. a ze daleko i bez sensu.. cóż zrobić? zawiązać sznurówki i w drogę..

~Pietruszko

Skończ pi...lić, tyle powiem smiech2 Po tych 7 latach to nie wiem czy by nawet Szlęzak by to miasto dźwignął na nogi. Po Rzegockim i maraźmie lat 90tych miał zdecydowanie łatwiej.

~Minus

Te 14 sztuk obecnych na sali to pewnie tacy dyżurni na zawołanie, aby zrobić frekwencję.

~Aaa

Stare zgredy co mają się gdzie wykasztanić
zamiast mieszkań dla innych wolą kszaczory

~Stalowa

A czy coś zmieniło się w obowiązku publikowania oświadczeń majątkowych? Pisowcy nie muszą publikować? Może była jakaś wrzutka w przypadkową ustawę? Mamy przecież od pół roku nowych "dyrektorów". Była gdzieś publikacja kto i gdzie "wygrał" konkurs?

~k i b i c

ŁKS wycofał się z rozgrywek. Szansa dla Stalówki.

~Leon

UE chętnie daje na takie "śmoje boje " jak muzea i place rozrywkowe. Aby Polska rosła w siłę i ludzie żyli w dostatku. Powiedzenie aktualne do dziś.