Naukowcy zbadają stalowowolskie topole

Image

Jak poinformował magistrat nadsańskie topole zostały przedmiotem prac badawczych prowadzonych przez zespół prof. Andrzeja Lewandowskiego z Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk.

W najbliższych dniach naukowcy pobiorą materiał genetyczny z rosnących nad Sanem egzemplarzy topoli czarnej. Pobrane pędy posłużą do przeprowadzenia badań dot. zmienności genetycznej gatunku, a także w celu rozmnożenia wegetatywnego cenniejszych osobników. Po wyhodowaniu sadzonek w planach jest posadzenie ich na miejscu, tj. na błoniach nad Sanem.

Stare osobniki powoli zamierają. Jednocześnie z powodu braku odpowiednich warunków dla odnowienia naturalnego, nie ma młodych osobników, dlatego rozmnożenie wegetatywne starych osobników i posadzenie ich w miejscu naturalnego występowania to jedyna szansa, aby zachować tę cenną populację topoli czarnej dla przyszłych pokoleń.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Stalowa

A czy coś zmieniło się w obowiązku publikowania oświadczeń majątkowych? Pisowcy nie muszą publikować? Może była jakaś wrzutka w przypadkową ustawę? Mamy przecież od pół roku nowych "dyrektorów". Była gdzieś publikacja kto i gdzie "wygrał" konkurs?

e2rds

~He he, oj zboczku, zboczku, kiedy ty przynajmniej tyle rozumu będziesz miał co świnia, albo ten twój ulubiony cap.

~He he

Bo śmierdzisz erdees capku

e2rds

~He he, a ty mi liżesz du.. od samego rana, jeszcze prosisz bym tylko umył, to jak to z tym dotykaniem zboczku.

~He he

Jest jest erdeesik od rana aktywny ,sam jest zboczek nikt cię nawet dotykać nie chce

e2rds

~He he, ty zawsze dzień zboczku zaczynasz od kwiczenia, psychol jesteś okrutny.

e2rds

~He he, dla ciebie to rozkosz cmoknąć w niemytą taki z ciebie zboczek.

~He he

Erdeesik smrodzie umyj się

~cumcum

Z innej bajki, czy widzieliście twarz posła Jarosława Z.? Reporterzy z Faktu zrobili mu zdjęcie na jednej z ulic W-wy! Prawa część twarzy i nos widać były mocno nadwyrężone. Czy ktoś wie dlaczego tak wygląda poseł?

~bimi

W ciemno można założyć że ekspertyzy tylko zaostrzą... piły spalinowe. Będzie wielkie rżnięcie.

e2rds

~he he
psychol jak nic, tak, tak masz rację, psychol jak nic, nie może zamknąć ryja tylko ciągle zaczepia, takie gó.no się tu uplęgło, nie pisze na tematy poruszane w artykule, tylko kwiczy do innych. Zasrańcu, nie zaczepiaj, nie dostaniesz w ryj.

~he he

psychol jak nic

e2rds

~he he, bo jak takie gó.no jak ty mnie zaczepia to stosuje odpowiednią ochronę by się nie pobrudzić, czy to tak trudno zrozumieć. Przecież ja ciebie pierwszy nie zaczepiam, to czemu tego świńskiego, paskudnego ryja do mnie otwierasz. Pisz na temat artykułu, a nie rób prywatnych wycieczek zasrańcu do mnie, a później skarż się, że w tego ryja oberwałeś. To takie proste, a idiota nie potrafi tego zrozumieć tylko kwiczy.

~he he

Jestes grozny dla otoczenia, pobudliwy,desperat i niezrownowarzony psychicznie. Lubisz babrac sie w fekaliach a to juz zboczenie i twe agresywne zachowania wobec innych.
Tylko deperat jak ty moze byc z toba w besposrednim kontakcie.
Przebadanie i obserwacja na oddziele ul.Wysznskiego jak najbardziej wskazane.

e2rds

~he he, a co obawiasz się czegoś jak mnie będziesz cmokał w d.... . Nie obawiaj się, jestem szczepiony, tylko ty ryja wyparz, bo ja mam obawy by taki wredota mnie czyś nie zaraził.

~Wdowiec

Przecież łukaszek Bana SIK z hejterskiego Stowarzyszenia Nasze Miasto mierzył tam drzewa, łaził z ekoświrami...
To nie wystarczy??

~wirus

od moherów wara , zarazo

~takson

Topola czarna, sokora, sokorzyna, jasiokor, topola nadwiślańska – gatunek drzewa z rodziny wierzbowatych. Występuje w Europie, Azji i północnej Afryce. W Polsce rośnie dziko, czasami jest sadzona, w tym w popularnej odmianie zwanej topolą włoską 'Italica'. W naturze zasiedla żyzne siedliska nadrzeczne. Wikipedia
Nazwa naukowa: Populus nigra
Status ochronny: takson najmniejszej troski Encyclopedia of Life
Kategoria nadrzędna: Topola
Ranga: Gatunek
Rodzina: wierzbowate
Gatunek: topola czarna
Klasa: Magnoliopsida

~Tatsu

Czyli kudłaty do wymiany i pociągnięcia do odpowiedzialności wylansowała go moherowe berety nigdy i nigdzie to nie pracowało

~JASIO

CZAS ZBADAĆ ZASADNOŚĆ DRWALOZY 1000HA RESZTEK PUSZCZY SANDOMERSKIEJ NA RZECZ SUPERTRUCICIELI ZAGŁĄBIA ALUMINIUM I MIEDZI DEGRADACJI ŚRODOWISKA NA MASOWĄ SKALĘ WSZECHOBECNEJ BETONOZY DRWALOZY I SYFOZY POWIETRZA BO TE DZIAŁANIA TO MARNA ZASŁONKA DYMNA TRADYCYJNIE

~Ubek

Nadbereźny jest specjalistą od rżnięcia ale głupa. Nieudacznik zajechał MIASTO. Bez poparcia partii byłby nikim.

~jasio

topole to chwasty morze niech zacznom badania o badania pokszyf

~złomiarz

Jednym z wybrakowanych warunków jest kudłaty , który wykarczował i zaorał wszelkie młodociane topolki. Teraz pewnie szykuje się do wycięcia tych co zostały, pod pretekstem jakichś tam badań.

~Łumos

Przecież już prezes hejterskiego stowarzyszenia Nasze miasto maleńki Bana_SIK oraz babcia polonistka już wymierzyli ile cm mają te drzewa. Konkursy na topole robili...
Naukowców nie trzeba skoro mamy w mieście takie autorytety.

~sak

A po co to badać? Przecież hejterzy z SPS i totalniackiej opozycji wiedzą wszystko bez badania...

~he he

Przy okazji zbadajcie stan erdeesa .

~Aaa

Uczeni powinni być przynajmniej z Harvardu

~xXx

lepiej zajmijcie się tymi rachitycznymi brzozami co rosną za blisko bloków mieszkalnych i stanowią zagrożenie

~Iskra

"Nie ma młodych osobników" bo wczesniej wszystko usunięto... Zostawiono niewielką część i ogromne pustkowie i "patelnię" . To co nasadzono to kropla w potrzebie. A juz te pola krzaków tragedia! Gdzie cień??

~ekolog

Takie topole to się wycina a nie bada bo co można zbadać.?