Czy uczniowie z klas IV-VI szkoły podstawowej powinni mieć zapewnioną opiekę w świetlicy szkolnej?

Image

Radna Elżbieta Kulpa na forum Rady Miejskiej poruszyła sprawę dotyczącą świetlic szkolnych. Chodzi o to, że nie we wszystkich szkołach podstawowych dzieci ze starszych klas mają zapewnioną opiekę międzylekcyjną.

- Prosiłabym o wyjaśnienie, jaki jest powód, przyczyna tego, że w szkołach podstawowych dzieci od IV klasy wzwyż, nie we wszystkich szkołach, mają zapewnioną opiekę w świetlicy. Czy to są przyczyny lokalowe, kadrowe, koszty, czy po prostu takie są przepisy prawa?- pytała radna Kulpa.

Naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia Magdalena Wrońska- Bulec przyznała, że tak jest faktycznie. Zaznaczyła, że wynika to w dużej mierze z warunków lokalowych danej placówki.

- Z reguły opieka świetlicowa dedykowana jest dzieciom z klas I- III, starszym dzieciom niekoniecznie, no bo to też jest naturalny proces usamodzielniania dziecka. Nie każda szkoła ma możliwość ku temu, aby ta opieka była trwała, dedykowana względem tych starszych uczniów. Zapisy do świetlicy są ogólnie dostępne dla rodziców, ale w zdecydowanej większości dla klasy I- III- potwierdziła Magdalena Wrońska- Bulec, naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia.

Radna Elżbieta Kulpa spytała więc, czy w przypadku jeśli rodzice pracują i nie mają możliwości zajęcia się dzieckiem, które jest w IV, V klasie szkoły podstawowej, to czy dyrektor ma jakieś przeszkody ku temu, by indywidualnie rozpatrzyć taką sytuację i zapewnić takiemu uczniowi opiekę, uczestnictwo w zajęciach świetlicowych.

Naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia Magdalena Wrońska- Bulec podkreśliła, że każda sytuacja wymaga przemyślenia, przy czym istotny jest regulamin danej placówki. Decyzja w tej sprawie będzie zawsze po stronie szkoły.

Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Czy uważacie, że współczesny uczeń klasy IV powinien być na tyle samodzielny by móc wrócić do domu i zaczekać w nim na rodziców? Kiedyś było to normą. A jest teraz?

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =