"Perspektywy": Najlepsze licea i technika 2023!

Image

Poznaliśmy najlepsze licea i technika w Polsce. Sprawdź, które placówki najlepiej wypadły w rankingu „Perspektywy” 2023.

W 25 edycji Rankingu Liceów i Techników „Perspektywy” przeanalizowano wyniki 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200) i 1185 techników (spośród 1745), które spełniły odpowiednie kryterium. Pod uwagę brano: wyniki z matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych. W przypadku Rankingu Techników 2023 pod uwagę brano następujące kryteria: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Najlepsze licea w Polsce

Od 2021 roku niezmiennie pierwsze miejsce w Ogólnopolski Ranking Liceów Ogólnokształcących „Perspektywy” zajmuje XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Drugie miejsce przypadło V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, które w ostatnich 2 latach plasowało się na 4 miejscu. Pierwszą trójkę zamyka XIII LO w Szczecinie, które osiągnęło ten sam wynik również w 2021 i 2022 roku. Najlepszym LO w województwie podkarpackim jest I Społeczne LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Warto tu podkreślić, że placówka ta zajęła 15 miejsce w rankingu ogólnopolskim!

Oto 10 najlepszych LO na Podkarpaciu:

1. I Społeczne LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu,

2. I LO z Oddz. Dwujęz. im. Mikołaja Kopernika w Krośnie,

3. II LO im. płk. Leopolda Lisa- Kuli w Rzeszowie,

4. LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie,

5. Dwujęzyczne Liceum Uniwersyteckie im. St. Barańczaka w Rzeszowie,

6. II LO im. Mikołaja Kopernika w Mielcu,

7. IX LO z Oddz. Dwujęz. im. św. Królowej Jadwigi w Rzeszowie,

8. I LO im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie,

9. I LO im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu,

10. Samorządowe LO im. Cypriana Kamila Norwida w Stalowej Woli.

Tak więc wśród stalowowolskich liceów najlepszym wynik zdobyło Samorządowe LO im. Cypriana Kamila Norwida. 15 miejsce w województwie zajmuje I LO im. Komisji Edukacji Narodowej. Ranking dotyczący liceów woj. podkarpackiego zamyka LO (ZSP nr 2) w Stalowej Woli, które uplasowało się na 75 miejscu. LO im. Stefana Czarnieckiego w Nisku zajmuje 34 miejsce w województwie.

Najlepsze technika w Polsce

Pierwsze miejsce w rankingu główny techników 2023 zajmuje Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie. Rok wcześniej technikum to zajmowało 2 miejsce, a 2 i 3 lata wcześniej plasowało się na 1 miejscu. Druga lokatę uzyskało Technikum Łączności nr 14 im. Obr. PP w Gdańsku (Kraków). Szkoła ta w 2020 i 2022 zajmowała 3 miejsce w rankingu „Perspektywy”. Pierwszą trójkę w Polsce zamyka Technikum Elektroniczne im. Obr. Lublina 1939 r. (Lublin), które przez ostatnie 3 lata zajmowało 5 lokatę. Najlepszym technikum w województwie podkarpackim jest Technikum nr 2 (ZS nr 2 im. E. Kwiatkowskiego) w Dębicy, które w głównym rankingu zajmuje 18 miejsce.

Oto 10 najlepszych techników na Podkarpaciu:

1. Technikum nr 2 (ZS nr 2 im. E. Kwiatkowskiego) w Dębicy,

2. Technikum nr 6 (ZSE) w Rzeszowie,

3. Technikum nr 5 (ZSP nr 5) w Krośnie,

4. Technikum nr 4 z Oddz. Integracyjnymi w Jaśle,

5. Technikum nr 2 im. Stefana Banacha w Jarosławiu,

6. Technikum nr 4 (ZSEiO) w Przemyślu,

7. Technikum (ZS nr 3 im. gen. Wł. Sikorskiego) w Tarnobrzegu,

8. Technikum nr 7 (ZSM im. gen. Wł. Andersa) w Rzeszowie,

9. Technikum nr 6 (ZSD-GiL im. A. Witkowskiego) w Jarosławiu,

10. Technikum im. dra Józefa Aleksiewicza w Iwoniczu – Zdrój.

W rankingu wojewódzkim techników 2023, dotyczącym województwa podkarpackiego, znalazło się kilka stalowowolskich szkół. Najwyższe miejsce zajmuje Technikum nr 3 (ZS nr 3), które uplasowało się na 19 pozycji. Na 35 lokacie znajduje się Technikum nr 2 (ZS nr 2). 55 miejsce uzyskało Technikum nr 1 (ZS nr 1). Miejsce 60 należy do Technikum nr 4 w Stalowej Woli. Dla porównania Technikum (RCEZ) w Nisku zdobyło 49 miejsce na Podkarpaciu.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Lol

Co wy się tak tym SLO zachwycacie? Poziom niczym nie odbiega od Staszica ,tak samo korki,takie samo beznadziejne grono i dyrekcja.Te rankingi to efekty pracy i ambicji dzieci i rodziców, w tym kasy na korki poza Stalowa,bo w tym wielkim mieście jest jedynie kilku korepetytorów ,których lekcje prywatne zapewniają wjazd na dobra uczelnie

~Ania

Przykre, jak ten Staszic leci w dół, nie jest Wam wstyd Dyrektorze i Nauczyciele

~Ania

Przykre, jak ten Staszic leci w dół, nie jest Wam wstyd Dyrektorze i Nauczyciele

~Mami

Bravo Slo , najlepsze liceum w stw dużo zdolnych ambitnych uczniów . Staszic to tylko korki i korki szkoła spadła na psy .

~Mami

Bravo Slo , najlepsze liceum w stw dużo zdolnych ambitnych uczniów . Staszic to tylko korki i korki szkoła spadła na psy .

~Ttyyu

Asad racja, ja dodam że w szkole średniej wszystkie wolne powinny być odrabiane.

~Asad

Czyli równia pochyła w dół jeśli chodzi o poziom. Więcej protestów nauczycieli, zielonych szkół i wyjść do kina, to będzie jeszcze lepiej

~mika

A gdzie zapodziała się ZS1? Nie widziałam LO w żadnym zestawieniu.

~Junosza

Za dużo korepetycji proszę Państwa w naszej Stalowej Woli. Nie ma już prawie nauczycieli z powołania. Teraz liczy się tylko kasa, a rodzice to już inna bajka. Nie wychowują w domu, uważają, że za nich wychowywać ma szkoła. A efekty to jesteśmy w Polsce C. Niemiec nas zatrudni, bez znajomości jeżyka naszego pana, a Ksiądz dobrodziej poświęci za co łaska plus VAT.

~Fachowiec

Staszic powinien podziękować nauczycielom z innych szkół którzy na korkach wyuczyli im dzieciaki.
Przychodzi dziewczyna na korki pół roku przed maturą, nie odróżnia marchewki od ziemniaka ale grunt że zna 50 drzew po angielsku.
A jak klasa prosi Panią żeby zrobić zadania z matury to Pani się obraża i nie odzywa do dzieci...
No jaja jakieś...

~M.M

Dzisiaj podali pensje nauczycieli. Średnie. I ludzie tak traktują te dane. W tej średniej jest moja odprawa pośmiertna. Każdy umrze - ale nie każdy regularnie dostaje za to pieniądze.

TylkoZKS

Szanuj nauczyciela swego, bo nie będziesz mieć żadnego!

TylkoZKS

Młodzieży stalowowolskiej brakuje ambicji, po prostu w Stalowej Woli jest za dobrze. W czasach wielkiego dziadostwa, czyli od 1999 do 2010 roku Staszic był w zazwyczaj pierwszej trójce Podkarpacia i pierwszej setce Polski (miejsca 57-103). Jako nie taki dawny absolwent tej szkoły uważam, że cały czas ma tam kto uczyć, ale nie ma kogo! Teraz wygląda to w taki sposób, że nauczycielom nic nie wolno powiedzieć czy wymagać, bo zaraz zjawia się tata/mama ucznia (obowiązkowo z Pysznicy czy Jastkowic) i robi awanturę. Sam już to widziałem za moich czasów, teraz jest jeszcze gorzej. Za mało ludzi pracy, za dużo lenistwa, leserstwa. A plucie na nauczycieli to szczyt bezczelności.

~mika

Coś w tym jest, to że slo jest wysoko to rozumiem, w końcu przyjmują najlepszych, ale takie wysokie miejsce dla technikum gdzie idą zdecydowanie słabsze dzieci, skądinąd nie bardzo wiem dlaczego, przecież technikum = zawód i matura to spore osiągnięcie, gratuluję.

wyborca

~Monako: Na studiach będzie jeszcze gorzej. Ale zgadzam się, że nauczyciele powinni uczyć, a nie tylko wymagać.

~hehe: Opisz więcej, bo ciekawi mnie to. Za moich czasów nie było TikToka, a Naszą Klasę niewygodnie przeglądało się na zwykłym telefonie. A jak ktoś miał telefon z dotykowym ekranem, to też nie, bo nie była responsywna. Szło się na długiej przerwie grać w CSS-a.

Przede wszystkim trzeba wzmacniać umiejętność wyszukiwania informacji i kreatywność.

~Mieszkaniec

Słabo, kadra wymaga reformy.

~hehe

Co to znaczy "nauczyć" młodzież? Włożyć im łopatą do głowy? Każdy kto widzi otaczającą nas rzeczywistość wie, że młodzież nie jest już taka jak 20 lat temu. Rodzice nie wychowują tylko hodują. Dzieci mają w szkole tylko prawa. Obowiązków żadnych. A smartfon jest przyklejony do ręki. Nawet na lekcjach.

~Monako

Na Staszica dalej korzystają z żółtych starych zeszytów. Do tego bez korków nie da rady bo tam nauczyciel jest tylko od wymagania a nie od nauczenia młodzieży. Czas tam się zatrzymał już dawno. Może czas aby zmienić dyrektora i kadrę ?

~Rak

Nie ma się o co kłócić. LO KEN, SLO czy jeszcze inne....? Wszystkie te szkoły zginęłyby by z zderzeniu z zawodówką sprzed 30 lat. Żal.

~leb

W LO KEN chyba dalej króluje nauczanie, gdzie pomocami dydaktycznymi są zżółknięte zeszyty z poprzedniej epoki.
Czy prawdą jest, że podstawą są tam "korki"?

~Marek

Chodzi o to że tam nadal panują stare metody nauczania a młodzież się zmieniła. Cudowny dyrektor tak dba o szkołę że wewnątrz czuć nieprzyjemne zapachy. Uczyciciele też tylko patrzą na kasę a nie na to aby nauczyć ucznia. Brak świeżej krwi jaka jest w SLO. Staszic to relikt komunizmu i przeszłości. Renoma LOKEN wzięła się z tego że przez długi czas nie miało konkurencji a jak już się pojawiła to przegrywa z nią co roku.

~Marta

@Marek, przykleił się? Za socjalistycznej epoki jak piszesz liceum było na wyższym poziomie.

~Stalowa

W Stalowej najlepszy Ekonomik, potem dłuuuuuuuugo nic, potem dopiero reszta. Super szkoła.

~absolwent

Brawo Ekonomik!

~Niko

W staszicu powinna być klasa sportowa skoro słynie z korków ????????????

~Marek

Potasz będzie dyrektorem dożywotnio. A problem leży w przestarzałej kadrze z ubiegłej socjalistycznej epoki

~Marta

Ten dyrektor na Staszica wybierany jest z przyzwyczajenia? Jak szkoła zjeżdża w rankingach to nie powinno się zmienić kierownika?

~hero

Ekonomik najlepszy...hehe...a śmiali się że to była 'szkoła rodzenia'.
Okazuje się że to 'szkoła radzenia'.
Gdyby się zamienili lokalami z CEZ albo ZS2 to pewnie byłoby pudło, a tak ludzie myślą że obwodnica to zuo i tam ich bombelki nie pujdą umiech

tak czy owak : Gratulacje !

~Kleryk

Bo do Staszica chodzą dzieci śmietanki i bogatych rodziców. A jak widać nie są takie zdolne jak młodzież w SLO. Do SLO ludzie dojeżdżają nawet w promieniu 60 km.

~do Ala

co te fury symbolizują z ciekawości?