"Perspektywy": Najlepsze licea i technika 2023!

Image

Poznaliśmy najlepsze licea i technika w Polsce. Sprawdź, które placówki najlepiej wypadły w rankingu „Perspektywy” 2023.

W 25 edycji Rankingu Liceów i Techników „Perspektywy” przeanalizowano wyniki 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200) i 1185 techników (spośród 1745), które spełniły odpowiednie kryterium. Pod uwagę brano: wyniki z matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych. W przypadku Rankingu Techników 2023 pod uwagę brano następujące kryteria: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Najlepsze licea w Polsce

Od 2021 roku niezmiennie pierwsze miejsce w Ogólnopolski Ranking Liceów Ogólnokształcących „Perspektywy” zajmuje XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Drugie miejsce przypadło V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, które w ostatnich 2 latach plasowało się na 4 miejscu. Pierwszą trójkę zamyka XIII LO w Szczecinie, które osiągnęło ten sam wynik również w 2021 i 2022 roku. Najlepszym LO w województwie podkarpackim jest I Społeczne LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Warto tu podkreślić, że placówka ta zajęła 15 miejsce w rankingu ogólnopolskim!

Oto 10 najlepszych LO na Podkarpaciu:

1. I Społeczne LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu,

2. I LO z Oddz. Dwujęz. im. Mikołaja Kopernika w Krośnie,

3. II LO im. płk. Leopolda Lisa- Kuli w Rzeszowie,

4. LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie,

5. Dwujęzyczne Liceum Uniwersyteckie im. St. Barańczaka w Rzeszowie,

6. II LO im. Mikołaja Kopernika w Mielcu,

7. IX LO z Oddz. Dwujęz. im. św. Królowej Jadwigi w Rzeszowie,

8. I LO im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie,

9. I LO im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu,

10. Samorządowe LO im. Cypriana Kamila Norwida w Stalowej Woli.

Tak więc wśród stalowowolskich liceów najlepszym wynik zdobyło Samorządowe LO im. Cypriana Kamila Norwida. 15 miejsce w województwie zajmuje I LO im. Komisji Edukacji Narodowej. Ranking dotyczący liceów woj. podkarpackiego zamyka LO (ZSP nr 2) w Stalowej Woli, które uplasowało się na 75 miejscu. LO im. Stefana Czarnieckiego w Nisku zajmuje 34 miejsce w województwie.

Najlepsze technika w Polsce

Pierwsze miejsce w rankingu główny techników 2023 zajmuje Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie. Rok wcześniej technikum to zajmowało 2 miejsce, a 2 i 3 lata wcześniej plasowało się na 1 miejscu. Druga lokatę uzyskało Technikum Łączności nr 14 im. Obr. PP w Gdańsku (Kraków). Szkoła ta w 2020 i 2022 zajmowała 3 miejsce w rankingu „Perspektywy”. Pierwszą trójkę w Polsce zamyka Technikum Elektroniczne im. Obr. Lublina 1939 r. (Lublin), które przez ostatnie 3 lata zajmowało 5 lokatę. Najlepszym technikum w województwie podkarpackim jest Technikum nr 2 (ZS nr 2 im. E. Kwiatkowskiego) w Dębicy, które w głównym rankingu zajmuje 18 miejsce.

Oto 10 najlepszych techników na Podkarpaciu:

1. Technikum nr 2 (ZS nr 2 im. E. Kwiatkowskiego) w Dębicy,

2. Technikum nr 6 (ZSE) w Rzeszowie,

3. Technikum nr 5 (ZSP nr 5) w Krośnie,

4. Technikum nr 4 z Oddz. Integracyjnymi w Jaśle,

5. Technikum nr 2 im. Stefana Banacha w Jarosławiu,

6. Technikum nr 4 (ZSEiO) w Przemyślu,

7. Technikum (ZS nr 3 im. gen. Wł. Sikorskiego) w Tarnobrzegu,

8. Technikum nr 7 (ZSM im. gen. Wł. Andersa) w Rzeszowie,

9. Technikum nr 6 (ZSD-GiL im. A. Witkowskiego) w Jarosławiu,

10. Technikum im. dra Józefa Aleksiewicza w Iwoniczu – Zdrój.

W rankingu wojewódzkim techników 2023, dotyczącym województwa podkarpackiego, znalazło się kilka stalowowolskich szkół. Najwyższe miejsce zajmuje Technikum nr 3 (ZS nr 3), które uplasowało się na 19 pozycji. Na 35 lokacie znajduje się Technikum nr 2 (ZS nr 2). 55 miejsce uzyskało Technikum nr 1 (ZS nr 1). Miejsce 60 należy do Technikum nr 4 w Stalowej Woli. Dla porównania Technikum (RCEZ) w Nisku zdobyło 49 miejsce na Podkarpaciu.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =