Ciekawostki na temat sushi, o których prawdopodobnie nie słyszałeś

Materiał zewnętrzny Image

Sushi dobrze wygląda i jeszcze lepiej smakuje. To wiedzą wszyscy, ale już nie wszyscy znają ciekawą historię tej potrawy, która wcale nie pochodzi z Japonii. Sushi to potrawa, która ma również swoją tradycję, jeśli chodzi o sposób jedzenia i dodatki, które nie są przypadkowe. Co ciekawego skrywa w sobie ta potrawa?

Sushi skąd pochodzi?

To w Chinach w VI wieku znaleziono sposób na przechowywanie ryby, które poza solą zaczęto konserwować, przekładając je ryżem. Dodanie do ryżu octu ryżowego skracało okres fermentacji. Sushi ewoluowało przez wieki, a najbardziej przypominające obecną postać sushi przybrało już 200 lat temu.

W Polsce pierwsze restauracje sushi pojawiły się latach 90., ale i tak trochę to trwało, zanim jedzenie tej potrawy weszło na stałe do naszej kultury. A im bardziej weszło, tym sushi stało się dostępne nie tylko w restauracjach, ale i w sklepach. Mając wątpliwości przed kupnem sushi w sklepie, dobrze jest sprawdzić, jak długi okres ważności potrawy daje producent sushi oraz czy hodowla ryb, z których produkowana jest potrawa, posiada certyfikat MSC i ASC.

Więcej o sushi przeczytasz na: https://sushifoodfactor.pl

Dlaczego sushi nie może się znudzić?

Rodzaje sushi to jak paleta barw i zawsze jest w czym wybierać. Choć pierwotnie sushi opierało się głównie na surowej rybie, teraz we wnętrzu rolki mogą znaleźć się przeróżne składniki. Aby móc delektować się smakiem różnych kawałków na talerzu, należy w międzyczasie przegryzać je imbirem, który jest tradycyjnym dodatkiem. Dzięki imbirowi oczyszczamy kubki smakowe między różnymi rodzajami sushi. Co ciekawe, imbir może być podawany w białej i różowej wersji, ale w przyrodzie występuje jedynie biały imbir. Różowy robi się w efekcie marynowania go w specjalnej zalewie.

Jak jeść sushi?

Wedle japońskiej tradycji sushi je się pałeczkami lub palcami. Stosowanie sztućców jest niewskazane. Ciekawostką jest to, że pałeczek do jedzenia używa największa ilość ludzi na świecie, bo ponad 2 miliardy. Sushi należy spożywać w jednym kawałku, bo dzielenie na części może znacznie obniżyć walory smakowe. To samo dotyczy kwestii przechowywania tej potrawy. Założenie jest takie, że sushi należy zjadać tuż po zrobieniu, bo potem traci ono dużo ze swojego smaku. Szczególnie kiedy jest przechowywane w lodówce.

Dlaczego sos sojowy i wasabi?

Sushi spożywa się też z konkretnymi dodatkami, których celem jest nadanie potrawie wyrazistości. Wasabi podkreśla smak potrawy również tym, że dodaje jej aromatu. Wasabi może być podawane jako osobny dodatek albo stanowić integralny element potrawy. W tym drugim przypadku smaruje się nim kawałek ryby przed zawinięciem go w płat nori lub zanim przykryje się rybę ryżem. Sos sojowy natomiast ma za zadanie podkreślenie smaku samej ryby, dlatego zaleca się, by to ją moczyć w miseczce z sosem, a nie ryż.

Czym jest nori?

Trzeba zaznaczyć, że tradycyjne sushi składało się zaledwie z dwóch elementów, czyli kawałka ryby i ryżu. Obecnie sushi dostępne w europejskich czy amerykańskich restauracjach nazywane jest fusion sushi, która to nazwa oznacza, że potrawa ta jest zmodyfikowana w porównaniu z tradycyjną. Płaty nori to wodorosty, którymi owijane są rolki sushi, które następnie są krojone w plastry. W ten sposób powstają najpopularniejsze odmiany sushi w Europie, czyli maki. Nori pozwalają utrzymać ryż z dodatkami w spójnej kompozycji, a do tego mają swoje walory smakowe i właściwości odżywcze.

Co do picia?

Tradycyjnie do sushi nie podaje się wody, powinno się też unikać najbardziej znanych trunków alkoholowych. Japońskie restauracje do sushi serwują napój aloesowy, zieloną herbatę lub charakterystyczne wino śliwkowe.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Tutejszy

Mniam..mniam.