Podwójna wygrana stowarzyszenia. Umowy zawarte przez MZK z gminą jawne

Image

Stowarzyszenie „Nasze Miasto” w dwóch wnioskach złożonych w trybie UDIP poprosiło Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli o przesłanie skanu umów zawartych przez Miejski Zakład Komunalny z Gminą Stalowa Wola, na mocy których powierzono wykonywanie zadań własnych gminy z zakresu zieleni gminnej i zadrzewień oraz dotyczącej realizacji zadań gminnych z zakresu gospodarki odpadami komunalnym Miejskiemu Zakładowi Komunalnemu w Stalowej Woli.

W odpowiedzi na wnioski spółka poinformował Stowarzyszenie, że złożone wnioski nie mogą zostać uwzględnione, gdyż nie mieszczą się one w katalogu informacji publicznej, określonej w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Stowarzyszenie „Nasze Miasto” wniosło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie skargę na bezczynność Miejskiego Zakładu Komunalnego sp. z o.o. w Stalowej Woli w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej. W dwóch przypadkach sąd przyznał rację stowarzyszeniu, uwzględniając ich argumenty. Sąd zobowiązał prezesa Zarządu Miejskiego Zakładu Komunalnego Radosława Sagatowskiego do rozpoznania wniosków skarżącego stowarzyszenia o udostępnienie informacji publicznej oraz zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.

- Zdziwiła nas postawa prezesa MZK Radosława Sagatowskiego, który tak mocno się zaparł, aby nam tych umów nie ujawnić. Przecież prezes realizuje zadania własne gminy i gospodaruje publicznymi pieniędzmi, czyli mieszkańców. Dlaczego więc stoi na stanowisku, że mieszkańcy nie mogą wiedzieć co zleciła gmina Miejskiemu Zakładowi oraz jakie są warunki realizacji tych zadań ? Sąd w bardzo konkretny sposób wyjaśnił to prezesowi MZK i jego zastępcy i myślę, że teraz mieszkańcy gminy będą mogli z takimi umowami się zapoznawać bez przeszkód. To bardzo ważne wyroki w świetle kontroli społecznej oraz konstytucyjnego prawa– tłumaczy prezes stowarzyszenia „Nasze Miasto” Łukasz Banasik.

W uzasadnieniu https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/ED96A85098 czytamy, że przekazanie wykonywania zadań gminy w drodze umowy zakładowi budżetowemu, a takim niewątpliwie jest Miejski Zakład Komunalny sp. z o.o. w Stalowej Woli, nie powoduje, że zadania w tym zakresie przestały mieć charakter publiczny, a co więcej, przestały być zadaniami gminy. Wobec powyższego obowiązuje w stosunku do nich pełna transparentność. Co więcej w orzecznictwie przyjmuje się dalej idące wnioski w zakresie informacji publicznej przyjmując, że także przekazanie wykonywania zadań gminy na podstawie umów cywilnoprawnych z osobami fizycznymi podlega ujawnianiu w ramach udzielania informacji publicznej. W świetle powyższego brak jest podstaw prawnych dla uzasadnienia stanowiska Zakładu Komunalnego, że żądana informacja w zakresie umowy o powierzeniu przez gminę zadania własnego w zakresie zieleni gminnej i zadrzewień nie jest informacją publiczną. W świetle powyższego bezzasadny jest wniosek organu co do tego, że nie jest organem obowiązanym do udzielenia informacji publicznej, jak również co do tego, że wniosek powinien zostać skierowany do gminy. Żądanych informacji mogłaby udzielić zarówno gmina, jak i Zakład Komunalny. Skierowanie jednak wniosku do zakładu czyniło ten organ obowiązanym do jej udzielenia. Bezzasadne jest przy tym również formułowanie zarzutu niewykazania przez stronę skarżącą, dlaczego uzyskanie danej informacji publicznej jest szczególnie istotne dla interesu publicznego.

Ponadto sąd stwierdza https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/21706F80E1, że treść umowy wykonawczej w przedmiocie gospodarki odpadami komunalnymi, zawartej między Gminą Stalowa Wola i jej jednoosobową spółką (podmiot skarżony), dotyczy niewątpliwie zagadnień związanych nie tylko z realizacją gminnych zadań publicznych w zakresie utrzymania porządku i czystości na terenie gminy, lecz także zarządzania majątkiem gminy.

W związku z powyższym informacje zawarte w umowie dotyczącej realizacji zadań gminnych z zakresu zieleni gminnej i zadrzewień, jak i gospodarki odpadami komunalnymi, niewątpliwie posiadają status informacji publicznych i każdy z mieszkańców może o powyższe zawnioskować zarówno do MZK, jak i do Gminy.

Poniżej link do umów dotyczących zieleni gminnej oraz zagospodarowania odpadami komunalnymi:

Umowa Wykonawcza nr 0S.711.1.2022.MM - utrzymanie i konserwacja zieleni miejskiej

Umowa Wykonawcza nr GO-I.7031.11.2020 - zagospodarowanie odpadami

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
jusek

Samorząd to nie prywatny folwark.My płacimy za to co robicie.Jako podatnik MAM PRAWO NIEZBYWALNE,aby wiedzieć na co idą moje pieniądze.Nie chcecie mówić?To jednoznacznie pokazuje że mogą być matactwa.Uczciwy prawdy się nie boi.Zresztą jawność finansów to wasz zas..ra...ny obowiązek.I nie powołujcie się na tzw.tajemnicę handlową.PS.Ile dostaliście premii świątecznej czy tez nagród?

~wojtek

startujcie do wyborów, macie szanse, opozycja jest słaba

e2rds

~Jessica i bardzo dobrze piszesz to cyt: "spółki trzeba mieć na oku", nie mogę więcej napisać bym nie był ścigany, zadałem pytanie wcześniej i nikt nic nie odpowiedział.

~Jessica

taka prawda, że spółki trzeba mieć na oku, brawo stowarzyszenie

~taka prawda

Wszyscy co hejtują ten wspaniały pomysł ze światłami to największa patologia z naszego miasta.

~Teresa

Kontrola społeczna musi być. To nasze pieniądze nie prezesów i prezydentów

~polka

Umowy, umowamy,a rzeczywistosc jest taka, ze nie sprzata sie ,nie kosi , nie odsnieza jak to jest w przypadku os.Hutnik.

~Ogier

Kłóćcie się nadal o PiS czy PO, a ja to bym się zakręcił koło Agatki.

~mieszkaniec

Zwolennicy obecnej władzy komentujący ten post mają na celu tylko jedno obrażania i umniejszanie, zakompleksieni, roszczeniowi z najniższej warstwy społecznej mieszkańcy

~Lumpwaffe

Styl tej Pani z załączonego zdjęcia, bliższy jest raczej kabaretowi, a nawet może i cyrkowi!

~Hejtuski

Opozycja jest bezwartościowa i jałowa dla miasta. PiS wiecej zrobił i więcej zrobi dla normalnych mieszkańców niz totalniaki by chciały.

~eryk

i co ma z tego wynikac nic tylko hejt

~TVPis

Kaczyński jest potomkiem królów polskich tak powiedziała do kamery  jedna zwolenniczka partii PIS.Na pytanie którego odpowiedziała,,Chrobrego"
No comment

~donald

Do ekolog przed wyborami dopiero wsciku zadu dostaniecie jak się władza zacznie oddalać od spółek miejskich też, zacznie pękać ten układ zamknięty sieci znajomości i powiązań

~ekolog

Do donald, przeczytaj te wypociny powyżej twoich wypocin i dowierz się kto w naszym mieście jest swołoczą , POpaprańcu idi..to. A na temat intelektu to ty nie masz zielonego pojęcia analfabeto.

~Ken

***** zbereźnego i bandę jego

~donald

Cel Pis_wos_kiej swołoczy wyzywać, hejtować i wypisywać głupoty co świadczy tylko i nizinach intelektualnych tego plebsu - najniższej warstwy ludności miejskiej

~WYJASNIAM

To nie jest żadna wygrana.
Stowarzyszenie to kumple lstalowowolskich pełowców.
Cel stowarzyszenia: hejtować Nadbereżnego.

e2rds

~taka prawda vel ~ekolog vel ~fizolof vel pseudointeligent, jeszcze chciałem zaznaczyć, że ten lans i te nagrody to były z kasy podatnika czyli miasta i okolicznych zakładów, a nie z kieszeni pryncypała.

~lala

Moim zdanie to bardzo dobrze jest, że jest stowarzyszenie w mieście które patrzy(także rozlicza!) władcom na ręce. Wyobraźmy sobie, że takie stowarzyszenia nie ma w mieście... Pan Nadbereżny robi co chce z budżetem bowiem wokoło są sami "zależni" i spolegliwi radni. Oni są dobrzy a może aż za dobrzy dla swojego... guru! Dzięki stowarzyszeniu wiemy co nieco o wydatkach budżetowych, o utrzymywaniu kilkuset urzędników o tym jak szasta publicznym groszem pan LN na nagrody na przykład. Dlatego stowarzyszenie ma moje poparcie i podziękowanie zarazem za trudną i żmudną pracę. Dziękuję Wam bardzo.

e2rds

~taka prawda vel ~ekolog vel ~fizolof vel pseudointeligent, posłuchaj jakąś wredną i zakłamana istotą:
1. piszesz o 5 przykazaniu, trutniu, to przykazanie szczególnie dotyczy ludzi a nie zwierząt, ty zakłamańcu niby nie jesz mięsa i nie zabijasz, bo głąbie inni to robią za ciebie byś mógł to mięso żreć, sam pytałeś mnie gdzie można kupić dziczyznę, to jak byś ją żarł, na żywo, obłudnik jesteś i fałszywiec w interpretacji przykazań wzorowy katoliku.
2. w tych nowych osiedlach ma być około 1 tys. mieszkań i jak upchasz w 1 tys. mieszkań 10 tys. ludzi i znów kretyna z siebie robisz. Czy ty masz pojęcie ile obecnie zajmuje 1 tys. mieszkań. Osiedle Siedlanowskiego to 600 mieszkań w tych 5 długich blokach, niech przeciętna rodzina liczy 3 ,5 osoby to jest dopiero 2,1 tys. osób to gdzie wybudujesz 5 takich osiedli głąbie.
3, to nie był głąbie prezent, to była, nie była, były nagrody za wyniki w sporcie i to nie była łaska twojego pryncypała tylko lans, a że byłem lepszy od ponad 120 innych to moja zasługa, a poza tym, to ty mu sr.sz na głowę przez swoje kretyńskie wpisy, ja na jego miejscu to bym cię dawno w tylną cześć ciała kopnął i wywalił na zbity pysk.
Przeczytaj to uważnie, ze zrozumieniem i nie rób z siebie du.owłaza i kretyna takimi jak niżej wpisami.

~taka prawda

Do e2 rds , jeszcze jedna ważana rzecz na tych 4 nowych osiedlach w przyszłej kadencji PANA PREZYDENTA L. NADBEREŻEGO więcej niż 10 tysięcy mieszkańców zamieszka. Ty od naszego najlepszego prezydenta dostałeś prezent a teraz sr..sz mu na głowę.

~taka prawda

Do e 2rds, widzisz emerycie nawet bym na te twoje byki nie zwrócił uwagi gdybyś to ty dziadku nie pouczał innych jak się powinno pisać. To po pierwsze po drugie kiedy to ateista przykazaniami BOŻYMI się przejmuje? , ja dam ci lepszą radę nie łam 5 przykazania które mówi nie zabijaj. Błąd to jest jak opuścisz jakąś literę w swoich wypocinach co i mi się zdarza ale ty masz dużo czasu zanim coś wypocisz. Widać gołym okiem twoje braki w wykształceniu. A dup..włazem to ty byłeś w czasach słusznie minionych , gdyby tak nie było to dziś cieniutko byś gęgał.

~Bruno_2.0

Patrzyć na ręce, walczyć o prawo do jawności, mieszkańcy mają prawo wiedzieć

e2rds

~taka prawda vel ~ekolog vel ~fizolof vel pseudointeligent, widzisz głąbie jak cię tu o coś zapytałem to milczysz na ten temat głąbie, a to ważny zapis umowy i ja wiem i ty wiesz o co chodzi, a mnie wytykasz jeden błąd, chyba by mnie uciszyć, widzisz głąbie jakiś podły.

e2rds

~taka prawda vel ~ekolog vel ~fizolof vel pseudointeligent, a co ty "najmądrzejszy" myślisz, że mnie w tym wieku nie można raz się pomylić, jak ty głąbie mylisz mln z mld, 10 tys ludzi upychasz w 500 mieszkaniach, wymyślasz tysiące pustych mieszkań w Stalowej Woli i tysiące ulic, budujesz obwodnicę czteropasmowa jak głąbie kadzisz, że po wakacjach inflacja spadnie poniżej 5 %( co prawda zasrańcu nie piszesz po których), kłamiesz, łamiesz 7 przykazanie to ci głąbie wolno i robisz to świadomie, a mnie nie wolno pomylić się od czasu do czasu. Widzisz, ty jesteś taka podła istota co zwraca szczególnie uwagę na błąd, a nie na treść, czy patrząc na księżyc widzisz też martwo świecącą kulę, czy jego niebiański blask, ale takie du.ki jak ty tak maja, włazi.upa nie osiągnie wyższego stanu świadomości, całe życie pędzie się płaszczył i właził.

~JASIO

TAK TRZYMAĆ DRZEWA PONAD WSZYSTKO MONITORING ZAGŁĄBIA ALUMINIUM I MIEDZI

b-real

brawo i popieram sprawdzanie obywatelskie buedztow ktore sa zasilne z naszych podatkow, pytanie co bylo powodem o udostepnienie tych informacji, czy ktos sie z czegos nie wywiazal?

~taka prawda

Tak emerycie e 2rds, ja ''prubuję'' analfabeto wracaj do szkoły podstawowej uczyć się ortografii.

~Ha Ha Ha

Stowarzyszenie powołanie w jednym celu: mącić wodę, szukać dziury w całym, a przede wszystkim najeżdżać na prezydenta Nadbereżnego.
To kumple Platfusów i SPS z naszego miasta.
Kłamali publicznie że się nie znają, ale są zdjęcia, że żyją w dobrej komitywie.
Czyli tak: kłamcy i oszuści na tropie "nieprawidłowości". smiech2 smiech2 smiech2 Bareja by tego nie wymyślił!!!