Poczytny pisarz zaskoczony po spotkaniu w MBP

Image

Spotkanie Wojciecha Chmielarza w stalowowolskiej bibliotece w czwartkowy wieczór przyciągnęło rzesze miłośników literatury kryminalnej. Gość MBP to uznany autor kryminałów. Po rozmowach z czytelnikami zaskoczył go widok pobliskiego kościółka św. Floriana.

Wojciech Chmielarz ciągle poszukuje nowych rzeczy. Eksperymentuje z gatunkami, nagrywa podcasty „Zbrodnia na poniedziałek”, w których opowiada o najciekawszych, najdziwniejszych i najstraszniejszych zbrodniach z całego świata. W duecie z Jakubem Ćwikiem pisze audiosłuchowiska: „Skowyt” i radiowy serial kryminalny „Niech to usłyszą”.

Na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli pisarz bardzo barwnie, szczegółowo i z dużą dozą humoru opowiadał o początkach swojej kariery, o inspiracjach i pomysłach oraz o ludziach, z którymi pracował. Jak pisać, by czytelnicy uwierzyli w daną historię? - Wiarygodność, czy raczej stan zawieszenia niewiary sprawia, że na czas czytania jesteśmy całkowicie przekonani o prawdziwości opisywanych wydarzeń i „wchodzimy” w nie całkowicie (nawet, jeżeli po lekturze uznajemy, że kryminał nie był realistyczny) - tłumaczył autor.

Była rozmowa o bohaterach powieści: komisarzu Jakubie Mortce, Dawidzie Wolskim z trylogii gliwickiej oraz o tym, jaki wpływ miała pandemia na stworzenie kolejnego bohatera Bezimiennego. Autor mówił o swoich thrillerach psychologicznych, gdzie zagadka kryminalna jest tylko tłem do pokazania ciemnych zakamarków duszy ludzkiej.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak doszło do ekranizacji „Żmijowiska” dla Canal+ i o jego debiucie aktorskim w tej produkcji. Wkrótce będziemy też mogli obejrzeć w kinach zekranizowaną kolejną jego książkę „Wyrwa” z świetną obsadą aktorską na czele z Tomaszem Kotem, Karoliną Gruszką, Grzegorzem Damięckim.

Pytano również o najbliższe plany pisarza, o tajniki pracy, o ulubionych autorów książek kryminalnych i dopytywali się kiedy pojawi się kolejna książka o komisarzu Mortce. A potem była jeszcze długa kolejka po autografy, rozmowy indywidualne i wspólne zdjęcia z naszym gościem.

Po spotkaniu w MBP pisarz zauroczył się stojącym w sąsiedztwie nowoczesnego obiektu książnicy drewnianym kościółkiem. - Spotkanie w Stalowej Woli świetne i bardzo za nie dziękuję. Ale piszę tego posta, żeby podzielić się tą oto ciekawostką. Kościół świętego Floriana z 1802 roku. Bardzo urokliwy, chociaż z powodu późnej pory mogłem go obejść tylko z zewnątrz. Ale dwie rzeczy są bardzo ciekawe. Po pierwsze, wybudowano go w zupełnie innym miejscu i przeniesiono w obecne w 1943 roku. Po drugie, jest otoczony klockowatymi blokami. To trochę surrealistyczne doświadczenie, kiedy nagle, na środku osiedla z wielkiej płyty wpadacie na drewniany, dziewiętnastowieczny kościółek – napisał pisarz na swoim profilu na FB.

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Karo

Szkoda, że mało kto mógł się o tym dowiedzieć..

~Karo

Szkoda, że mało kto mógł się o tym dowiedzieć..

~Jollka

Oby więcej ciekawych i na aktualnie topie zapraszała nasza biblioteka. Szkoda tylko, że w żadnej filii ani nigdzie poza Fb nie było o tym spotkaniu info

~Wera

Młody mało widział i nie zapoznał się z historią Stalowej Woli. To nic dziwnego