Dzieci po pływaniu sięgają po słodkie przekąski. Co zrobić?

Image

Otrzymaliśmy sygnał od rodzica, który jest zaniepokojony tym, że po zajęciach na basenie dzieci korzystają z automatów, które zawierają niezdrowe, słodkie przekąski. Nie ma natomiast możliwości zakupu zdrowego jedzenie. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z dyrektorem MOSiR.

Jak usłyszeliśmy od rodzica, który skontaktował się z naszą redakcją, po zajęciach na basenie dzieci mając możliwość zakupienia sobie czegoś słodkiego w automatach i bardzo chętnie z tego korzystają. Nasza rozmówczyni obawia się, że tego typu zachowania wyrabiają złe nawyki co prowadzi do wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca czy otyłość. Dziś promuje się zdrowy styl życia, a i rodzice coraz częściej rezygnują z podawania swoim pociechom żywności zawierającej duże ilości cukru, na rzecz niskokalorycznych, zdrowych i owocowych przekąsek. Kiedy jednak młody człowiek ma pod ręką coś z dużą ilością cukru, chętnie po to sięgnie, zwłaszcza wtedy, gdy po aktywności fizycznej jest głodny. Na terenie MOSiR-u są automaty ze słodyczami. Jakie jest więc wyjście z tej sytuacji? Nasza rozmówczyni proponuje aby choć z części automatów zniknęły słodkie przekąski i napoje zawierające dużą ilość cukru, a w ich miejsce pojawiły się dużo zdrowsze produkty typu batoniki owsiane. Jak usłyszeliśmy okazja do tego by zmienić asortyment produktów sprzedawanych w automatach MOSiR jest dobra, bowiem kończy się umowa z firmą, która się tym zajmuje.

W sprawie tej skontaktowaliśmy się z dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Stalowej Woli Grzegorzem Domańskim. Dyrektor sprawę zna i rozumie problem.

- Jestem umówiony na spotkanie z tytułu omówienia warunków nowej umowy. Jak najbardziej będę rozmawiał na ten temat. Automaty nie zawierają wyłącznie batonów i czekolady. Tam jest też woda, soki, paluszki, rogaliki, które są ogólnie dostępne, jak drożdżówka. Jest też wybór wśród rzeczy, które funkcjonują w tych automatach. Korzystają z nich nie tylko dzieci, duża grupa klientów, to są rodzice, którzy oczekują na zajęcia, na swoje dzieci. Zabranie tego całkowicie stąd, pozbawienie ich dostępu do szybkiego napoju, kawy, herbaty czy też przekąszenia czegoś na szybko, jakiejś przekąski nie byłoby dobre. Wiadomo, że w takich automatach znajdują się takie rzeczy, które najbardziej schodzą. Moje zdanie jest takie, że to jest przekładanie odpowiedzialności na nas, a w tym wszystkim jest duża rola rodziców- mówi Grzegorz Domańskim, dyrektor MOSiR.

Dyrektor MOSiR sugeruje, że jeśli rodzice mają obawy, że ich dzieci po zajęciach na basenie będą kupować słodycze, to mogą im tego dnia nie dawać pieniędzy, w zamian zaś zapakować do plecaka coś zdrowego i pożywnego. Pod uwagę wziąć trzeba również to, że dziecko może zakupić niezdrowe przekąski w sklepiku szkolnym, w sklepie spożywczym obok domu czy przy szkole nie konsultując nawet tego z dorosłymi. W sytuacji jeśli ktoś ma obawy, że jego dziecko będzie kupować słodycze lub słodkie napoje może nie dawać mu pieniędzy do szkoły.

Wyrabianie dobrych nawyków żywieniowych zaczyna się już w domu. Budowanie świadomości jest na pewno trudne, bo młody człowiek nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji długotrwałego spożywania cukru, żywności przetworzonej, zawierającej konserwanty lub substancje, które w niektórych krajach są nawet zabronione. Duża tu też rola nauczycieli, którzy z dziećmi jadą na zajęcia na basen. Oni też mogą zwrócić uwagę uczniom, by nie kupowali batoników i słodkich napojów. Powinni też porozmawiać o tym z rodzicami. Warto zapakować dziecku do plecaka dodatkowy box z jedzeniem, gdy wie się, że tego dnia będzie mieć zajęcia na basenie co spotęguje jego apetyt. Wówczas sięgnie ono po zdrowe jedzenie, takie, jakie chcą mu zaoferować rodzice. Warto o tym pomyśleć.

A jakie jest Wasze zdanie w tym temacie?

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Sportowiec

Rolą rodzica jest wychowanie dziecka. Wytłumaczenie mu co jest dobre a co złe, co jest zdrowe a co szkodzi. Poza tym nie demonizujmy słodyczy przy dużym wysiłku fizycznym. Czasem są wręcz wymagane. Oczywiście bez konserwantów i całej chemii. Umiejętność właściwego doboru żywieniowego przy wysiłku fizycznym u człowieka w okresie wzrostu to bardzo skomplikowane zagadnienie.

~Czytelniczka

Epidemia cukrzycy kwitnie. Pomóżmy dzieciom i tym którzy nie zdają sobie sprawy jak szkodzi napój z dużą ilością cukru typu cola.
Wolę żyć w zdrowym społeczeństwie. Nie każdy ma świadomość że płaci za coś co mu bardzo szkodzi, tym bardziej, że cukier uzaleznia.
Walczmy o zdrowie!
Są na rynku dostępne automaty również ze zdrowa żywnością.

~Joa

Najmniej od 15 lat tam w automacie takie barachło dzieciaki mogły kupić, to teraz ktoś się obudził?

~edo

.No jestem wstrzasniety.jaki POrtal taki temat.Żałosne

~Polak

Buła
Wszystkie zaangażowanie strony znalazły się w centrum zainteresowania: od rodzica "wszczynacza", przez mosir, po ten portal i komentujących. Spodziewaj się więcej gówn.burz w podobnym stylu, bo żyjemy w czasach gdzie zdz.irowanie atencją i płynąca z tego popularność, choćby chwilowa, są "bogami", nieważne czy w pozytywnym czy negatywnym sensie. Nieważne jak mówią, ważne żeby mówili, jak mówiła swego czasu pewna amerykańska pieśniaczka, co to karierę przez łóżko zrobiła.

~He he

Wołać Martę Lepmart niech zadyme zrobi !

~Buła

No a inni rodzice donoszą że we sklepie Mrówka PSB też są słodycze a nie powinny być bo to sklep budowlany . A jeszcze inni bardzo mądrzy rodzice donoszą że w sklepie u Steca jest mydło gwoździe i powidło no i co teraz durni rodzice ....!!!!

~Baśka

Dzisiaj dyżuruje rygorysta jakiś redaktor. Czyżby ten rodzaj pracy to zobowiązanie za dofinansowywanie ? Pytam z ciekawości.

~jan

Kolejna gow.. no burza w szklance wody a ma..toły się nakręcają.

~mama

nikt nie zmusza do kupowania z automatów można zrobić jedzenie w domu i zapakować dziecku do plecaka , automaty zawsze były i zawsze będą takie życie ale to my decydujemy co kupimy .. a z drugiej strony odrobina słodkiego jeszcze nikomu nie zaszkodziła...wszystko z rozsądkiem.

b.l.u.e.

Wychowajcie tak dzieci żeby nie zjadały syfu. Rozwiązanie nie tkwi w ograniczeniach ale w edukacji.

rexmortis

...nie dawac gów...rzom kasy i sprawa zalatwiona...

rexmortis

...nie dawac gów...rzom kasy i sprawa zalatwiona...

maszynista

~Sprawiedliwy Napisza ale musisz wyslac zdjęcia.

~Sprawiedliwy

ja po basenie idę się wysr..ać napiszecie o tym artykuł ? umiech

~Rodzic

~Czytelniczka pierwszym że tak powiem bastionem wpajania wiedzy i wychowywania jest rodzic. Greg91 ma rację. Nawet te batoniki zbożowe mają tyle węglowodanów że dorównują tym niezdrowym. Problemy w tym że te niezdrowe szybciej podbijają cukier (szybciej działają), a te zbożowe podbijają cukier dłużej i znacznie później, można powiedzieć że działają z opóźnieniem. Ktoś kto uprawia sport kilka do kilkunastu godz. tygodniowo albo kto ma cukrzycę (tak jak ja jedno i drugie) to wie o co chodzi.

wyborca

Mało kto czyta skład produktów, ale teraz do popularnych słodyczy dodaje się pełno syfu w celu minimalizacji kosztów produkcji.

wyborca

Ale zdefiniujmy zdrowe jedzenie i syf. Co powinno być w automatach?

Czy batony proteinowe to dobry pomysł? One też są przereklamowane, a nie każdemu smakują. Kolorowe napoje sportowe też są niezdrowe ze względu na zagęszczacze, sztuczne barwniki i olbrzymie ilości cukru / słodzików.

~Michael

Popieram! W takim miejscu powinno się promować zdrowy styl życia i zdrowe odżywianie. A drożdżówki o których mówi Pan Dyrektor to chyba SevenDays - najgorszy syf jaki można zafundować swojemu dziecku.

wyborca

To co powinno być w zamian w tych automatach?

~mama dziecka

To ten pokaz dietetycznego gotowania w szkieletorze nie przyniósł żadnych efektów. Szkoda

~Czytelniczka

Podstawa to walczyć w dobrej sprawie o zmiany na lepsze,
Zdrowia

Greg91

To jak walczymy tak o zmiany to ja wnoszę o ciepłe piwo i pizzę z ananasem na pływalni!! Nie chce być dyskryminowany!!

~Czytelniczka

Oczywiście najważniejsze aby każdy zarobił, że świadomością niszczenia zdrowia. Dziecko ma mieć umysł dorosłego lub nie może korzystać z automatu, bo są tam niezdrowe przekaski.Czy nie można zachować zdrowego rozsądku. Pływalnia to nie supermarket. Pomóżmy dokonywać mądrych wyborów. Zdrowe przekąski w automatach pomogą kształtować zdrowe nawyki.
W niektórych szkołach w StW wycofano automaty i nie ma sklepików szkolnych. Świetnie prosperuja stołówki. To się chwali. Teraz walczymy o dostęp do zdrowych przekasek na plywalni...

~Qwerty

Czytelniczka idź do prezydenta Lucjusza i niech zabroni handlu w sklepach słodkimi rzeczami bo mamy epidemie cukrzycy. Po za tym mamy wolny rynek i jeden zarabia handlując chlebem na życie a drugi słodyczami i nic Ci do tego kto co i gdzie sprzedaje. Nie dawaj kasy dziecku i po problemie.

~Qwerty

Panie dyrektorze idealnie w punkt Pan się wypowiedział. Nawyki się wynosi z domu. W nie można wszystkim zabronic "bo moje dziecko.." Ja lubię korzystać tam z automatów i jestem za tym aby tam zostały a co najwyżej można do nich coś dodać ale nie całkowicie zmieniac czy zlikwidować.

~KingaS

To nievh rodzice dają dzieciom te zdrowe przekąski czy kanapki zamiast kieszonkowego na słodycze i fast food a nie potem obwiniają o choroby i otyłość dzieci wszystkich dookoła tylko nie siebie i swego wygodnictwa

~Czytelniczka

Rodzicom jest na rękę żeby dzieci żyły zdrowo. A obowiązkiem dorosłych jest o to zadbać. Dbałością o ich stan zdrowia nie jest wystawianie automatów na plywalni z przekaskami o szkodliwym składzie.
Już wiele osób zdaje sobie sprawę czym są polepszacze smaku itp i jak rujnuja organizm...

Greg91

@Czytelniczka Ta epidemia to nie jest wina automatu na basenie. To wina rodziców którzy zwalniają dzieciaki z WF bo się spocą. To wina tego, że pozwalają im grać całe dnie na komputerze zamiast wysłać ich na dwór. Rodzicom po prostu jest na rękę trzymanie dzieciaków pod kloszem i zapychanie ich słodkimi przekąskami bo mają spokój. Ja jadłem słodycze czy piłem słodkie napoje jak byłem młody, a nigdy nie miałem nadwagi.

~Czytelniczka

Mamy epidemie cukrzycy. Zdrowe przekąski do automatów!