Trening funkcjonalny pomoże poprawić formę nie tylko sportowców. Sprawdź, dlaczego warto spróbować

Materiał zewnętrzny Image

Trening funkcjonalny jest ważnym elementem programu treningowego każdego sportowca, niezależnie od wybranej dyscypliny. Całe przygotowanie motoryczne w sportach, niezależnie od tego czy mówimy o piłce nożnej, kolarstwie, biegach narciarskich czy siatkówce jest oparte o trening funkcjonalny. Jest to też świetny sposób na budowę sprawności dla osób, dla których sport jest w życiu tylko dodatkiem. Trening tego typu specjalnie zaprojektowany w celu poprawy funkcjonalnych możliwości organizmu, poprzez wzmocnienie mięśni, poprawę koordynacji i równowagi. Jest to równie ważne dla sportowców, dla których moc, koordynacja i sprawność jest "być lub nie być", jak i dla ogółu populacji. W końcu każdy z nas chce być sprawnym tak długo, jak to możliwe.

Co da mi trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny to doskonały sposób na poprawę ogólnej sprawności fizycznej. Wzmacnia całe ciało, zmniejsza ryzyko kontuzji i pomaga sprawniej poruszać się w życiu codziennym. W przeciwieństwie do kulturystycznych ćwiczeń siłowych, które koncentrują się na rozwoju tylko określonych, izolowanych mięśni, trening funkcjonalny koncentruje się na poprawie zakresu ruchu i koordynacji. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom możesz zyskać większą kontrolę nad swoim ciałem. To z kolei pozwala na efektywniejsze treningi z lepszymi wynikami. Ponadto trening funkcjonalny pomaga skupić się na określonych obszarach ciała, aby poprawić wydajność lub zmienić sylwetkę. Dzięki holistycznemu podejściu do ciała, trening funkcjonalny pozwoli Ci jednocześnie zbudować nieco mięśni, poprawić zakresy ruchu, jak i zwiększyć Twoją siłę. Efekty treningu odczujesz w swoim codziennym życiu już po kilku tygodniach aktywności.

Jeżdżę na rowerze lub biegam. Dlaczego miałbym jeszcze zacząć trenować na siłowni?

Jeśli chodzi o bieganie i jazdę na rowerze, trening funkcjonalny pomoże przełamać Twoje bariery fizyczne, i poprawić słabe ogniwa w Twoim ciele. Poprawi Twoją sprawność ogólną, co przełoży się na lepszą formę biegową lub rowerową. To kluczowe by Twoje ciało było w stanie poruszać się optymalnie. Tylko wtedy jesteś w stanie biegać czy pedałować sprawnie i efektywnie. To z kolei czyni Cię szybszym, bardziej wydajnym biegaczem lub rowerzystą. Trening funkcjonalny pomaga zwiększyć siłę ruchu, poprawić koordynację i równowagę. Wszystkie te aspekty przyczynią się do poprawy wydajności i sprawią, że będziesz bardziej kompletnym sportowcem.

Uwaga: zbiór porad dotyczących treningu funkcjonalnego dla kolarzy możemy znaleźć pod tym adresem: https://fitnessowy.net/trening-silowy-funkcjonalny-a-kolarstwo/

Co ważne, trening funkcjonalny może również pomóc zmniejszyć ryzyko kontuzji. Podobnie jak i inne rodzaje treningu siłowego, ten rodzaj treningu może poprawić ogólny stan zdrowia organizmu. Poprzez wzmocnienie mięśni i poprawę równowagi, trening funkcjonalny może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia urazów związanych z przeciążeniami, jak również pomóc w zapobieganiu poważniejszym urazom w przypadku wywrotek lub potknięć.

Wreszcie, trening funkcjonalny może również pomóc poprawić psychiczny aspekt biegania i jazdy na rowerze. Często zapaleni biegacze lub rowerzyści trenują przez długie miesiące z różnymi mniejszymi lub większymi kontuzjami. Bieganie czy jazda na rowerze, gdy boli nas biodro, kolano lub plecy nie jest wcale przyjemne. Dzięki odpowiednio dobranemu treningowi funkcjonalnemu możemy pozbyć się tych dolegliwości.

Skąd czerpać wiedzę o treningu funkcjonalnym?

Możemy skorzystać zarówno z pomocy wykwalifikowanego trenera personalnego, jak i sięgnąć po sprawdzone źródła dostępne w sieci. Jednym ze źródeł jest wspomniany wcześniej w linku portal Fitnessowy.NET. Znajdziemy tam zarówno praktyczne porady dla początkujących, obszerną bazę ćwiczeń dzięki której będziemy mogli opanować trening z TRX, Kettlebells i sztangami, a także wiele testów wyposażenia sportowego. Osoby, które chciałyby trenować w domu lub szukają porad z dziedziny kalisteniki, mogą też zajrzeć na stronę Zdrowie i Kondycja, gdzie znajdą porady dla osób ćwiczących z masą własnego ciała.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =