Honorowi dawcy krwi uhonorowani

Image

To niecodzienna uroczystość, mająca na celu uhonorowanie tych, którzy od lat oddają najcenniejszy dar jaki mają, własną krew. Wciąż niezastąpiona, nie do podrobienia i bezcenna. Bez niej nie byłoby zabiegów chirurgicznych, bez niej nie miałoby szans na życie wielu ludzi, bez nich nie wyprodukowano by wielu leków.

7 grudnia 2022 roku do restauracji Słoneczna zaproszono krwiodawców na spotkanie, podczas którego otrzymali oni odznaczenia. Tego dnia pod ich adresem popłynęło wiele ciepłych słów. Na co dzień są przecież anonimowi i wielu z nas nie wie komu zawdzięcza zdrowie i życie.

- Z roku na rok wzrasta w Stalowej Woli liczba honorowych dawców krwi, a tym samym ilość oddanej krwi. Dla porównania w 2021 roku liczba dawców wynosiła 2315, ilość oddanej krwi- 2604 litrów, a liczba dawców pierwszorazowych- 394. Przy Oddziale Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Stalowej Woli działa bardzo duży Klub Honorowych Dawców Krwi, który skupia ponad 700 krwiodawców i liczba ta stale rośnie, ponieważ do klubu zapisują się nowi krwiodawcy. Z roku na rok wzrasta też ilość oddanej krwi. Dla porównania w 2021 roku liczba dawców wynosiła 2315, ilość oddanej krwi- 2604 litrów, a liczba dawców pierwszorazowych- 394. Natomiast w tym roku tj. od 1.01.2022 roku do 30.11.2022 roku liczba dawców wyniosła 2332, ilość oddanej krwi- 2542 litrów, a ilość dawców pierwszorazowych- 426- mówił Piotr Pacański, Prezes Zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Stalowej Woli.

Dla osób, które oddały co najmniej 30 litrów krwi miasto ufundowało rowery (10 sztuk), dla tych, co oddali 50 i 75 litrów krwi powiat stalowowolski przekazał bony o wartości 500 zł każdy. Poczęstunek sfinansowało MZK.

Podczas uroczystego spotkania wręczonych zostało 37 odznaczeń przyznanych przez Ministra Zdrowia „Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu", 1 krwiodawca otrzymał „Kryształowe Serce", 3 krwiodawców Odznakę Pamiątkową za oddanie 75 litrów krwi, 3 krwiodawców Odznakę Pamiątkową za oddanie 50 litrów krwi, 20 krwiodawców Odznakę Pamiątkową za oddanie 25 litrów krwi, 29 krwiodawców Odznaczenia ZHDK I stopnia, 22 krwiodawców Odznaczenia ZHDK II stopnia, 5 krwiodawców Odznaczenie ZHDK III stopnia. Odznaki wręczał Prezes Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK prof. Antoni Olak.


Odznaki Pamiątkowe za oddanie 75 litrów krwi

1. Dzik Jan- oddał 91,55 litrów krwi

2. Koszyczek Wiesław- oddał 80,20 litrów krwi

3. Małysza Czesław- oddał 78,35 litrów krwi


Odznaki Pamiątkowe za oddanie 50 litrów krwi

1. Adach Józef oddał 55,30 litrów krwi

2. Paleń Jacek oddał 51,30 litrów krwi

3. Żuraw Krzysztof oddał 51,20 litrów krwi


Odznaki Pamiątkowe za oddanie 25 litrów krwi

1. Bukowy Marek

2. Czupryna Michał

3. Fila Paweł

4. Gutek Paweł

5. Gronkiewicz Grzegorz

6. Jurek Janusz

7. Kasperek Stanisław

8. Ludwik Krzysztof

9. Łabaj Paweł

10. Małek Michał

11.Ozga Robert

12. Oczkowski Roman

13. Pazik Arkadiusz

14. Puka Stanisław

15. Puka Tomasz

16. Sibiga Sylwester

17. Sudoł Zbigniew

18. Toniak Mariusz

19. Woźniak Adam

20. Zaguła Andrzej


Odznaczenia przyznane przez ministra zdrowia Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu za oddanie co najmniej 20 litrów krwi pełnej

1. Baran Dorota

2. Adamczyk Marian

3. Barwiak Wojciech

4. Butryn Arkadiusz

5. Chmura Marek

6. Dąbek Tadeusz

7. Drzymała Tadeusz

8. Flasza Tomasz

9. Giebułtowicz Bartłomiej

10. Góreczny Andrzej

11. Grabowski Benedykt

12. Janiec Marcin

13. Janeczko Jacek

14. Józefiak Marcin

15. Kochan Sylwester

16. Koleński Marcin

17. Kołodziej Marek

18. Kuberczyk Mirosław

19. Litowczuk Rafał

20. Mich Józef

21. Nowak Andrzej

22. Olszowy Adam

23. Ostatek Krzysztof

24. Partyka Paweł

25. Pasierb Jan

26. Pazik Arkadiusz

27. Pieczonka Józef

28. Puka Stanisław

29. Smutek Józef

30. Stanisławczyk Łukasz

31. Sroczyński Krystian

32. Stopyra Ireneusz

33. Sudoł Zbigniew

34. Szwedo Jarosław

35. Tęcza Jerzy

36. Wermiński Tomasz

37. Wojteczek Szymon


Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia za oddanie 15 litrów krwi - kobiety, 18 litrów krwi – mężczyźni

1. Krystyna Adler

2. Lucyna Ozdoba

3. Iwona Przyszowiec

4. Rafał Bednarek

5. Marcin Bielecki

6. Stanisław Bednarz

7. Radosław Buława

8. Andrzej Burdzy

9. Jarosław Chudzik

10. Tomasz Chudzik

11. Grzegorz Dziura

12. Łukasz Elżakowski

13. Wojciech Fila

14. Grzegorz Grobel

15. Mariusz Jocek

16. Stanisław Kasperek

17. Piotr Konieczny

18. Paweł Kotuła

19. Kamil Kupski

20. Artur Majewski

21. Marcin Małek

22. Grzegorz Mazurkiewicz

23. Piotr Oraczewski

24. Paweł Pietras

25. Jan Pasierb

26. Jacek Podgórski

27. Marek Raczyński

28. Maciej Szkodowski

29. Łukasz Ziętala


Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia oddanie 10 litrów krwi - kobiety, 12 litrów krwi – mężczyźni

1. Elżbieta Barańska

2. Małgorzata Gancarz

3. Małgorzata Marki

4. Anna Górz – Waścińska

5. Joanna Pazdan

6. Edyta Skroczyńska

7. Beata Surma

8. Damian Andreasik

9. Henryk Bat

10. Artur Cagara

11. Jarosław Chudzik

12. Jakub Fabianowski

13. Krzysztof Galcak

14. Rafał Kędra

15. Adam Kołcz

16. Wojciech Kusiński

17. Kamil Leśniowski

18. Piotr Oraczewski

19. Grzegorz Pieklik

20. Adam Prus

21. Andrzej Wiśniewski

22. Tomasz Wojtak


Odznaka Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia za oddanie 5 litrów krwi- kobiety, 6 litrów krwi- mężczyźni.

1. Grzegorz Garanty

2. Łukasz Horoszko

3. Borys Morasiewicz

4. Marek Tryka

5. Tomasz Watracz


Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Leonard

Honorowo, rozumiem że anonimowo.

~tara

Proszę nie obrażać się na słuszną uwagę o błędzie samego aktu dekorowania. To nie tyczy odznaczanych a odznaczających. Oni powinni o tym wiedzieć przystępując do wręczania medali. Nie ma tu żadnego podtekstu a tym bardziej drwiny tylko troska by w przyszłości nie popełniać takiego błędu.

~gizmo

poti
Nie zyczę Ci tego z całego serca..ale jeśli kiedyś trzeba bedzie skozystać z naszej pomocy , nie bedziesz myslał gdzie ustawowo mamy mieś wpiety order za zasługi które w tej chwili ratują Twoje życie. Zyczę zdrowia.

~gizmo

poti
Nie, nie były szpilką. To był taki zacisk. Po odpięciu trudno ponownie wpiąć. Podesłać zdjęcie?

~gizmo

Krzysztof
PCK zaprasza ludzi którym ma coś wreczyć. Na wczorajszym spotkaniu 100% ludzi dostało przysługujace odznaczenia. Jesli odebrałeś wczesniej twoja sprawa. Wymieniali ludzi którzy tam się pojawili. Odebrałeś darmowy bilet...należał Ci się skoro oddałeś odpowiednią ilośc. Nie patrz na schabowego i placki. Ja też w najbliższych latach nie zostanę zaproszony. Na razie nic mi nie przysługuje. Niech inni się tym cieszą.

~poti

Piękna sprawa ale jest pewne ale... Otóż wszystkie odznaczenia(jeśli miały być przypinane szpilką!) winny znaleźć się po prawej stronie klatki piersiowej dekorowanych a nie po lewej. Lewa strona jest "zarezerwowana" tylko i wyłącznie dla wszystkich odznaczeń i orderów nadawanych przez prezydenta RP. Tak stanowi ustawa o orderach i odznaczeniach.

~Krzysztof.

Gizmo, a co powiesz na moje narzekanie? Płaciłem składki do PCK odebrałem wcześniej książeczkę ze względów komunikacyjnych. I co? Zostałem pominięty nawet w wymienionych osobach. Zdane 18 litrów. Dlaczego? Bo odebrałem wcześniej. Czyli już ta "kolacja" mi się nie należy. Fajnie nie? Płacić i zostać pominiętym?

~porto

Wielkie Wam dzięki i chwała za to co robicie. Krew to bezcenny lek którego w zaden sposób nie idzie wyprodukować. Człowiek, każdy z osobna jest chodzącą mini fabryczką bezcennego produktu. Dzieląc się nim stajecie się Wielcy, bowiem dostarczacie bezinteresownie lek na wiele schorzeń innym, bezimiennym chorym. Nie wiem czy podczas tej uroczystości wspomnieliście o Wielkim Darczyńcy Krwi, sp. Antonim Kłosowskim. Trzeba moim zdaniem zawsze o Nim pamiętać i przy takich okazjach wymieniać jako wzór do naśladowania. Wielkie Wam dzięki, wszystkim którzy niosa pomoc innym.

~Polak

Spoko. Krwiodawcy jak wy są potrzebni, bo kto wie, może kiedyś ja i inni będą potrzebowali "efektu waszej pracy" i wtedy wszyscy zdamy sobie sprawę, że w takiej sytuacji poglądy polityczne twoje, moje czy jakiekolwiek są totalnie nieistotne. Pozdrawiam ciebie, twoją żonę i pozostałych krwiodawców, bez względu na poglądy. Wasza praca się liczy najbardziej. I dzięki za kulturalną dyskusję.

~gizmo

Jest ok.Pozdrawiam. Nie szukam wrogów tam gdzie ich nie ma. Chcę by zostało jak jest.

~Polak

edyta: "...tak JAK jest jest w porządku..."

~Polak

gizmo
Staraj się unikać przypisywania mi rzeczy, które sam sobie dopowiedziałeś. Nic nie pisałem o przestaniu oddawania przez ciebie krwi i nigdzie nie sugerowałem że masz to przestać robić, bo ci dany polityk nie pasuje. Jeśli uważasz że tak jak jest jest w porządku to masz do tego prawdo - ja tak nie uważam i też mam do tego prawo. Nie atakuj kogoś, kiedy widzisz, że on dla dobra sprawy nie chce rozogniać tematu, bo z tego może się zrodzić coś czego obaj nie potrzebujemy. Schodzę ci z drogi bo chce, nie bo muszę. Nie jesteśmy swoimi wrogami, więc głupio by było pokłócić się o poglądy polityczne, co do których i tak się nie przekonamy. Robicie dobrą robotę i niech tak zostanie. "Reszta jest milczeniem"

las

Janek Dzik jesteś wielki bo oddałeś więcej krwi jak ważysz kilogramów.Wszyscy są wspaniali krwiodawcy bo ratują życie innym.

~gizmo

Człowiek zgodzi się ze wszystkim gdy musi wyciagnąc ręke po pomoc.

~gizmo

Polak
Jednak wtracasz politykę. Stanisław był i tyle. Nic do tego nie mamy . Jako dawca ,chyba mogę mówić za większość ,po przeczytaniu Twoich wypowiedzi powiem tak : skoro przeszkadzał pan Stanisław ,mojej żonie przeszkaszał Pan dr. Piotr i co? Mam przestać oddawać krew bo nie trawię stanisława i piotra?
O owsiaku mówią ze manipulant ale też kasę dają.

~Polak

gizmo
Tak jak wcześniej pisałem, absolutnie popieram oddawanie krwi. Ale nie popieram wtrącanie się w to urzędników. I to nie ja tam wciskam "państwo", tylko państwo się samo tam wciska, o czym świadczy choćby obecność Stanisława S. Nic do ciebie nie mam i popieram twoją działalność jako krwiodawcy. Ale swoje zdanie wyrazić mogę i to robię, tak jak i ty. Wymieniliśmy kulturalnie poglądy, dzięki temu czytający może coś z tego wyniosą. Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszej działalności (serio, bez sarkazmu).

~gizmo

polak
To nie chodzi o to o czym mówisz...to taka mała orkiestra swiątecznej pomocy...Oni mają woodstok...my spotkania z wreczaniem odznaczeń, dobrych ,ciepłych słów do osób które się poświecaja.
Nie chodzi o rower za 30 litrów czy medalik po 20 litrach ..ani obiad ze schabowego. Chodzi o klimat, słowa wdziecznosci , i pamięć. Możecie pisać co chcecie ale Ci którzy oddaja krew nadal będą to robić chocbyscie nie wiem jak mącili w wcinali w to politykę. TWOJA KREW ,MOJE ŻYCIE !!

~Polak

ok, czyli wygląda na to, że "państwo" wrosło i w tą strukturę i bez "państwa" ani rusz (uwaga ogólna, nie przytyk do kogokolwiek).

~taka prawda

Największy szacunek dla tych wszystkich mieszkańców naszego i nie tylko naszego miasta. Bo dzięki nim żyje bardzo wielu mieszkańców naszego miasta.

~gizmo

Nie chcesz należeć, więc nie pytaj i nie proś o załatwienie. Tak ,jest to jednostka uzytku publicznego dlatego 25 zł na rok. TVP też jednostka uzytku publicznego i 27,50 na miesiąc.

~gizmo

Podejscie klasycznego polaka....mnie się przecież nalezy....owszem ,należy . Ale skoro nie nalezy się do struktur PCK czemu "pani widoczna na zdjęciu" miała to załatwic? Dokumenty nalezy odesłać, przyjąc pocztą zwrotną też za opłatą na...koszt PCK. Pani nie nosi tego do Warszawy na piechotę. Tego typu dokumenty załatwia PCK więc jaki problem? To tak jak w zakładzie pracy...byli narzekajacy kilka lat temu ze zostali zwolnieni bo związek zawodowy ich nie bronił. A płaciłes składki ? Ło trzabyło? Nie rozumiem problemu . Taka jest zasada..status zwiazku..i tyle.
Ne ma sensu dyskutować.

~Polak

gizmo
Spoko, ty to tak widzisz, ja to widzę inaczej i dobrze że nie obrażasz innych, że mają inne zdanie. Wg mnie nawet jakby składka była 1pln rocznie to i tak jest to różnica ilościowa, nie jakościowa. Jak mam oddawać krew to oddaję ją dla potrzebujących i nie życzę sobie żadnych urzędniczych pośredników poza tymi niezbędnymi (personel medyczny, ratownicy, lekarze etc.). W końcu to ja pomagam, nie jakiś urzędnik. Urzędnik tylko na tym robi biznes.
I o ile wiem, PCK jest ORGANIZACJA POŻYTKU PUBLICZNEGO, a wg definicji taka organizacja utrzymuje się z datków dobrowolnych. A tu widzę na podstawie wypowiedzi "saint", wychodzi że jak nie dasz kasiory to wiąże się to z ograniczeniami. Czy tak jest naprawdę?"

Saint

Nie chodzi o kwoty, chodzi o zasadę.
Jeśli mówię do kobitki za co mam zapłacić jeśli w żaden sposób nie będę uczestniczyć w "życiu PCK", bo: nie mam potrzeby to raz, dwa - pracuję poza Stalową. I tyle. Na usłyszałem "może pan zapłacić, ale nie musi pan nic więcej robić"...
Wszystko w temacie

~gizmo

Jestem dawcą wymienionym za 25l z imienia i nazwiska w tym artykule. Tak ,opłacam składki na PCK..no bajońską sumę 25zł...ROCZNIE!!!
Jak rocznie po kolędzie zobaczyłby 25zł w kopercie "po koledzie" to by mu ręce opadły.
27,50 kosztuje PIS-owska propaganda miesiecznie i ludzie płacą. Szkoda słów.

~Polak

Czyli wychodzi na to że:
- jak oddasz krew i OPŁACISZ SKŁADKĘ, to jesteś włączony w poczet hon,orowych krwio,dawców, bo jesteś w PCK
- jak oddasz krew ale NIE OPŁACISZ SKŁADKI, to nie jesteś w poczcie hon,orowych krwio,dawców, bo nie jesteś w PCK
Czyli generalnie składka jest "bogiem" i bez składki jako krwio,dawca nie istniejesz, chociaż ludziom się przysłużyłeś oddając krew. Więc pytanie: czy PCK należy do "budżetówki"? Bo chyba jest organizacją pożytku publicznego.... Zresztą Stanisław się postanowił się "zareklamować", więc to chyba na coś wskazuje.
I "zabezpieczenie" przed wąsko myślącymi: nigdzie NIE napisałem, że nie popieram oddawania krwi. Natomiast sprzeciwiam się włażeniu tzw "państwa" wszędzie tam, gdzie jeszcze istnieją przejawy oddolnej ludzkiej dobroci. Bo jak tzw. "państwo" tam wlezie, to wszystko zepsuje i skorumpuje plakietkami, tabliczkami, czy honorariami. Już lekarzy skorumpowało w czasie covida, a krwiodawcy jako poczciwi dobrzy ludzie są dla "państwa" łatwym celem. A wygląda, że "państwo" tam chce wejść... w końcu niedługo "wyroby".
Krwiodawcy, nie dajcie się wykorzystać jako przystawka do kiełbasy wyborczej.

~joe

stasiowi już marynarka się nie dopina, he
lansik czas zacząć - wybory idą

~verso

wielki SZACUN

~Aaaaa

Wielskie gratulacje i podziękowania dla krwiodawców, jesteście wielcy.

~Baśka

Do Saint
U mnie jest taka sama sytuacja tylko ja nie zgłosiłam się do Rzeszowa. Oddałam ponad 30l i dla PCK nic nie znaczę bo nie płace składek. Ale to nic będę dalej oddawała bo nie robię tego dla nich. Pozdrawiam

~Baśka

Do Saint
U mnie jest taka sama sytuacja tylko ja nie zgłosiłam się do Rzeszowa. Oddałam ponad 30l i dla PCK nic nie znaczę bo nie płace składek. Ale to nic będę dalej oddawała bo nie robię tego dla nich. Pozdrawiam