Nowe limity już od 1 grudnia

Image

Przez najbliższe 3 miesiące, licząc od grudnia 2022 r. będą obowiązywały nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Pracujący będą mogli dorobić 227 zł więcej. Należy podkreślić, że limity te dotyczą tyko wcześniejszych emerytów. Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli kobiety 60 a mężczyźni 65 lat, nie muszą ograniczać się przy dorabianiu żadnymi limitami.

Kwoty graniczne przychodu zmieniają się, co trzy miesiące. Powinny je monitorować osoby, które dostają renty oraz wcześniejsze emerytury. Po ich przekroczeniu ZUS może zmniejszyć lub zawiesić przyznane świadczenie.

- Od grudnia br. do lutego 2023 r. górną granicą bezpiecznego dorabiania jest kwota 4536,50 zł brutto. Dodatkowy miesięczny przychód do tej kwoty nie spowoduje zmniejszenia wypłacanej przez ZUS emerytury bądź renty. Natomiast, żeby Zakład nie wstrzymał wypłaty świadczenia, dodatkowy miesięczny przychód między grudniem a lutym nie powinien być wyższy niż 8424,90 zł brutto – informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu.

Rzecznik wyjaśnia, że przekroczenie limitów przychodów może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę emerytury lub renty. Aby tego uniknąć przychód nie może przekroczyć 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Gdy będzie wyższy niż 130 proc. tego wynagrodzenia – Zakład zawiesi wypłatę.

Podaje, że najniższa granica dorabiania w porównaniu do poprzedniego okresu (wrzesień-listopad) wzrosła o 227,10 zł, a próg 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia o 421,70 zł. Wojciech Dyląg wyjaśnia, że jeśli zarobki, które emeryt lub rencista uzyskuje z dodatkowego przychodu będą wahać się w granicach od 70 proc. do 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, wówczas wypłata z ZUS będzie zmniejszona o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

Kwota maksymalnego zmniejszenia jest różna dla poszczególnych świadczeń. Od marca 2022 r. do końca lutego 2023 r. wynosi:

• 691,94 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,

• 518,99 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy

• 588,19 zł - dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Niektórzy mogą dorabiać bez ograniczeń

O limitach muszą pamiętać wcześniejsi emeryci, ci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny oraz renciści.

- Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego, które od marca wynosi 1338,44 zł brutto. Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tzn. bez dopłaty do minimum – mówi rzecznik.

Bez ograniczeń mogą również dorabiać niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które dostają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń.

Do śledzenia kwot granicznych nie są również zobowiązani renciści, którym ZUS wypłaca rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Te osoby również mogą zarobkować bez ograniczeń.

A co jeśli nie masz jeszcze wieku emerytalnego i dorabiasz? Rozlicz się z ZUS

Emeryci i renciści, którzy jeszcze nie osiągnęli ustawowego wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn muszą powiadomić ZUS o osiągniętych w danym roku przychodach oraz o wybranym przez siebie systemie rozliczeniowym – miesięcznym lub rocznym - w zależności od tego, co jest dla nich korzystniejsze. Jeśli nie poinformują o dodatkowych dochodach ZUS wtedy będą musieli zwrócić nienależnie pobrane świadczenie. Żeby tego uniknąć warto przyjść do ZUS i poinformować o swoich prognozowanych dochodach. Obowiązek informowania ZUS o dorabianiu mają te osoby, które jeszcze nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego bez względu na to czy pracują na etat czy tylko zlecenie lub dzieło.

Przychody emerytów rozlicza się na podstawie zaświadczenia pracodawcy, zatrudniającego emeryta lub rencistę. Osoby opłacające składki same za siebie (np. prowadzący działalność gospodarczą) powinny przedstawić oświadczenie o wysokości przychodu. W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność, za przychód uważa się podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Zaświadczenie/oświadczenie należy dostarczyć do oddziału ZUS, który wypłaca emeryturę lub rentę.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
e2rds

~Yhyy- gó.wno, lepiej być zerem, niż dwoma zerami jak ty "00", czyli jednym słowem "wychodkiem", a z partią zasrańcu to ja mam tyle wspólnego co ty z inteligencją. Pozdrawiam ~Yhyy- gó.wno, jeszcze troszkę i będę cię robił, jeszcze nie dojrzałeś.

~Yhyy

Lepiej być gó.wnem niż partyjną sprzedajną szmatą. Jesteś zerem.

e2rds

~Yhyy, wiesz dlaczego nazwałem cię gó.no, bo ochrzciłeś się ~Yhyyy, ~Yhyy, sam nie wiesz jak, ale skojarzyłem ciebie ze stękaniem kogoś kto ciebie robi i ma zatwardzenie i tak jakoś wyszło, a później to i sam mi dałeś pretekst wspaniale zaczepiając mnie i zostałeś ~Yhyy- gó.wno. Moje gratulacje.

e2rds

~Yhyy- gó.wno, nic nie zrozumiałeś z poprzedniego wpisu dlatego powtórzę.
~Yhyy- gó.wno, poczekaj z tą produkcją do jutra, dzisiaj już robiłem. Bo gó.no powtarza się codziennie, ale skąd ~Yhyy- gó.wno ma o tym wiedzieć, wszak to tylko ~Yhyy- gó.wno. Wczoraj cię robiłem, dzisiaj, będę jutro i tak codziennie, ale ty ~Yhyy- gó.wno tego nie pojmujesz, boś tylko ~Yhyy- gó.wno.

~Yhyyy

Buahahaha no i tym wpisem zrobiłeś mi wieczór pajacu. Piszesz że gó.wno się powtarza, a ty kretynie codziennie piszesz to samo. Łyknij sobie lepiej te tabletki i idź pocałuj Lenina w czoło partyjny wypierdku.

e2rds

~Yhyy- gó.wno, poczekaj z tą produkcją do jutra, dzisiaj już robiłem. Bo gó.no powtarza się codziennie, ale skąd ~Yhyy- gó.wno ma o tym wiedzieć, wszak to tylko ~Yhyy- gó.wno

~Yhyy

Powtarzasz się, zapomniałeś pewnie wziąć tabletek sprzedajna świnio partyjna. Idź się pomódl do popiersia Lenina.

e2rds

~Yhyy- gó.wno, poczekaj z tą produkcją do jutra, dzisiaj już robiłem.

~Yhyy

Każdy partyjniak jest wysranym gow.nem. Dlatego pozdrowienia smrodzie.

e2rds

~Yhyy, cokolwiek byś nie pisał i tłumaczył, to byłeś, jesteś i będziesz gó.nem, kupą to może być kupą śmieci, gn.ju, a ty jesteś zwyczajnym gó.nem, rozumiesz zasrańcu i nic tego nie zmieni, to ty, takie gó.no pierwsze do mnie smrodz.ło. Gó.na nie zaczepiam, ale go robię i ty nim jesteś, w przenośni, bo nie dosłownie dla mnie.

~Yhyy

Ty to srasz gó wnem. Sam się zasrańcu przyznałeś.

e2rds

~Yhyy, hahaha, cyt: "u nas w mieście robi się kupę.", ale takiej jak ty to na pewno nie, to tylko ja ~Yhyy robię zasrańcu.

~Yhyy

Fajnie buraku, u nas w mieście robi się kupę. Ale co się będę chwalił.

e2rds

~Yhyy- gó.wno, poczekaj z tą produkcją do jutra, dzisiaj już robiłem.

~Yhyy

Masz zbyt pusto we łbie żeby coś nowego napisać. Żadna nowość.

e2rds

~Yhyy, a po co, na gó.no tyle starczy, tak to cię denerwuje, to nie czytaj i nie kwicz więcej.

~Yhyy

Wymyśl coś nowego analfabeto.

e2rds

~Yhyy, kwiczący, nie przejmuj się o mnie, mnie gó.na nie blokują, takie jak ty też, gładko wychodzi, wystarczy spuścić wodę i po kłopocie, tym bardziej, że na ~Nadpod-zie wygodnie się siada. Dzisiaj co prawda takie cos jak ~Mieszkaniec zrobiłem, ty, czyli ~Yhyy na jutro musisz poczekać. Pozdrawiam, trzymaj się kupy zasrańcu.

e2rds

~Nadpod, ty przecież jesteś taki tuman który nie rozumie co to błąd ortograficzny zasrańcu.

e2rds

~Mieszkaniec- zasraniec, zapomniałem, jak cię robiłem to robiłem to siedziałem na ~Nadpod-zie, nawet wygodnie było.

e2rds

~Mieszkaniec, dzisiaj to gó.no ~Mieszkaniec też było i popłynęło. Płyń, płyń kupo do oczyszczalni.

e2rds

~Nadpod, czyli Nad-ęta pod-kładka pod tyłek w "00", cicho zasrańcu jak byś siedział, to nikt by się o tym nie dowiedział.

~Mieszkaniec

Nie bądź śmieszny erdeesik melepeto jesteś śmieszny i żałosny , tylko tobie się wydaje że jesteś mądry bo nikt cię tu poważnie nie traktuje heh

~Polak

Nic dodać nic ująć niestety prawda

~Polak

...40h tygodniowo, przez co najmniej 40lat, oczywiście

~Polak

Rzont, który odbiera Polakowi ok 80% jego własnych pieniędzy w różnego rodzaju vatach, stawkach, akcyzach, opłatach (czyli podatkach), na starość ustala Polakowi limity co i za ile może zrobić ze swoim życiem. Znajmy łaskę pana.
Ale nie to jest najgorsze - najgorzej że lud myśli, że tak właśnie powinno być; że "zap...lam 40h na folwarku pana, mam odbierane 80 mojej własnej kasy, ale za to mogę się naj..bać na łykiend przy akompaniamencie dichopola, więc wolny jezdem".
Ale nic to... ważne że na tvp ładnie mówio, a przecież żaden polityk nie kłamie. A kto się ze mno nie zgadza ten ruska onuca (sarkazm)

e2rds

~ekolog, bo widzisz, ja jestem mądry, a nie taki głąb jak ty żerujący na kasie podatnika i niejako okradający w bezczelny sposób podatnika.
~Rebel, nie dziw się, toto musi pisać i robić z siebie kretyna bo za to mu płacą na urzędniczym stołku i robi to w godzinach pracy za kasę podatnika od paru lat i chwali się, że zarabia 50 tys. miesięcznie, pisiaczki w zagarnianiu kasy podatnika są mistrzami.

~Rebel

Do ~ ekolog
A ty aby do tego artykułu chciałeś dodać swój wpis ? Od dłuższego czasu zauważyłem że piszesz cokolwiek do czegokolwiek aby tylko zaistnieć . Daj sobie na wstrzymanie !

~Operator

To jak to w końcu jest ? Na rentę przechodzą ludzie którym stan zdrowia ( stwierdzony niby przez komisję ? ) nie pozwala na wykonywaniu pracy , a jednocześnie ZUS pozwala , bez utraty renty , na wykonywanie pracy zarobkowej ! Znałem jednego takiego rencistę , obłożnie chorego , który od wczesnego świtu do późnej nocy zaiwaniał w pocie czoła na budowach domków letniskowych na Kaszubach !