Dlaczego wycieraczki hałasują? Możliwe powody

Materiał zewnętrzny Image

W trakcie eksploatacji samochodu wycieraczki samochodowe mogą zacząć piszczeć albo głośno skrzypieć, jakby ktoś z całej siły tarł nimi o szybę. Co jest tego powodem? Dlaczego wycieraczki samochodowe hałasują? Przedstawimy najczęstsze powody awarii.

Hałasujące wycieraczki – uciążliwe i niebezpieczne

Wycieraczki samochodowe mają bezpośredni wpływ na zapewnienie kierowcy odpowiedniej widoczności. Pośrednio, mają one również wpływ na komfort jazdy. Współczesne samochody są bardzo dobrze wyciszone. Im wyższa klasa pojazdu, tym lepsze wyciszenie. Nowoczesne materiały wygłuszeniowe są w stanie wytłumić pracę zawieszenia, jednostki napędowej i układu hamulcowego. Jednak niezmiernie ciężko jest wytłumić hałas, jaki może być generowany przez wycieraczki samochodowe. Dlaczego? Ze względu na umiejscowienie wycieraczek przedniej szyby, znajdujących się na wprost twarzy kierowcy oraz pasażera przedniego fotela.

Hałas, generowany przez wycieraczki samochodowe znacząco zmniejsza komfort jazdy. W niektórych przypadkach może to być przyczyną bardziej poważnych problemów. Jakich? Dodatkowy hałas może wywoływać rozdrażnienie, zdekoncentrowanie, a nawet stres u kierowcy. A to z kolei może mieć bardzo negatywny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Trzeba pamiętać również o tym, że hałasujące wycieraczki samochodowe mogą pracować ze znacznie większymi oporami. Przez to mogą doprowadzić do spalenia się silnika elektrycznego, który napędza wycieraczki. Jest to podzespół o małych rozmiarach, ale potrafi być drogi. Dlatego warto dbać o to, aby służył jak najdłużej.

Dlaczego wycieraczki samochodowe hałasują?

Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

• Wycieraczki samochodowe zwykle hałasują ze względu na niską jakość zastosowanych materiałów do ich produkcji. Twarda, mało elastyczna mieszanka gumowa, z której wyprodukowano ich pióra zaczyna hałasować już po kilku tygodniach od montażu wycieraczek. To częsta przypadłość najtańszych wycieraczek samochodowych.

• Hałas wycieraczek może być spowodowany ich zużyciem. Po pół roku intensywnej pracy nawet najlepsze wycieraczki samochodowe mogą zacząć hałasować. Powody? Zużycie eksploatacyjne materiału, wystawienie wycieraczek na długotrwałe, bezpośrednie działanie promieni słonecznych i promieniowania ultrafioletowego (wysychanie gumy, odkształcenia, kruszenie). Powodem hałasowania mogą być także uszkodzenia mechaniczne samego pióra. W tym przypadku hałas połączony jest również z niską skutecznością pracy wycieraczek samochodowych.

• Warto sprawdzić, czy wycieraczki samochodowe są odpowiednio ustawione (kąt prosty w stosunku do powierzchni szyby). Złe ustawienie ramion wycieraczek może powodować, że część pióra będzie zmuszona trzeć o szybę z większą siłą. A to będzie powodować hałas.

• Powodem hałasu może być też mocno zanieczyszczona szyba albo uszkodzenia mechaniczne na szybie (odpryski, bardzo głębokie rysy). Szybę co pewien czas warto dokładnie wyczyścić za pomocą standardowego płynu do mycia okien. Pozwoli to usunąć z niej wszelakie tłuste osady, wosk, zapewnić kierowcy dobry widok i przedłużyć życie wycieraczek.

• Powodem hałasu może być też zabrudzenie, które przyczepiło się do pióra wycieraczki. Warto pamiętać o tym, aby regularnie myć także pióra wycieraczek. To także przedłuża okres ich eksploatacji.

O czym jeszcze warto pamiętać? Dobre płyny do spryskiwaczy zawierają w swoim składzie substancje poślizgowe (zwykle glicerynę). Dzięki temu wycieraczki poruszają się po szybie z mniejszymi oporami. I mniej hałasują.

Chcesz kupić dobre wycieraczki, które wykonano z najlepszych materiałów?

Jeśli tak, sprawdź wycieraczki samochodowe polskiej marki Oximo. Pióra wycieraczek Oximo produkowane są z gumy najwyższej jakości, która jest elastyczna i nie ulega szybkiemu zużyciu. Kształt i materiały do produkcji wycieraczek Oximo zaprojektowano tak, aby uzyskać jak największą skuteczność pracy, a także dobry komfort użytkowania (czyli cichą pracę wycieraczek).

Obrazek

Źródło: https://www.oximo.pl/wycieraczki-do-szyb/osobowe/wuh/


[/p]Co bardzo ważne, wycieraczki samochodowe Oximo reprezentują jakość typową dla produktów premium. Tymczasem są pozycjonowane w średniej półce cenowej.[/p]

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =