Jak założyć firmę w Wielkiej Brytanii?

Materiał zewnętrzny Image

Założenie biznesu w Anglii daje wiele korzyści i pozwala znaleźć się w środowisku gospodarczym, które sprzyja przedsiębiorcom. Duża grupa biznesmenów (działających wiele lat czy też stawiających dopiero pierwsze kroki) rezygnuje jednak z takiej możliwości, ponieważ wydaje im się, że wymaga to ogromnej biurokracji i mówiąc potocznie – sporo zachodu lub po prostu nie jest to możliwe. Tymczasem założenie firmy w Wielkiej Brytanii jest nie tylko korzystne finansowo, ale i bardzo proste.

Najczęściej można zrobić to zdalnie bez wychodzenia z domu, a cała procedura trwa zaledwie 24 godziny. Na rynku funkcjonują także wyspecjalizowane biura księgowe, które przeprowadzają taki proces w imieniu właściciela. Koszt tego typu usługi jest niewielki w porównaniu do oszczędności, które można wygenerować, zakładając działalność w UK.

Firma w Wielkiej Brytanii – w jakiej formie?

W Anglii podobnie jak w Polsce można prowadzić działalność w różnych formach. Prawo umożliwia zakładanie spółek lub pracę jako osoba samozatrudniona. W niniejszym artykule skupimy się na dwóch formach, które Polacy wybierają najczęściej.

Samozatrudnienie – self-employment, self-employed lub sole-trader

Polski odpowiednik stanowi jednoosobowa działalność gospodarcza. Self-employment to forma działalności prosta do założenia, prowadzenia oraz rozliczania, jednak możliwa wyłącznie dla rezydentów UK (tj. osób przebywających na terytorium kraju w wymiarze co najmniej 183 dni w roku).

Podobnie jak w Polsce, self-employment nie ma własnej osobowości prawnej, a więc za wynik finansowy firmy i długi właściciel odpowiada majątkiem prywatnym. Działanie na zasadach sole-trader jest dedykowane m.in. początkującym przedsiębiorcom – mogą oni prowadzić swój biznes do 3 miesięcy przed rejestracją, aby sprawdzić, czy firma ma w ogóle rację bytu.

Zakładanie działalności self-employed

Aby zarejestrować w Wielkiej Brytanii samozatrudnienie, wystarczy:

• Mieszkać na jej terytorium i być objętym ubezpieczeniem, a więc posiadać numer NIN.

• Zgłosić rozpoczęcie działalności przy pomocy formularza online na stronie HM Revenue & Customs (HMRC). Można zrobić to także telefonicznie, pocztą tradycyjną lub osobiście.

• Zawrzeć w formularzu dane teleadresowe oraz informację o branży.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością — Limited Company, spółka LTD

Choć jest angielskim odpowiednikiem naszej rodzimej spółki z o.o., spółkę LTD zakłada się na łatwiejszych i bardziej klarownych zasadach. Samo prowadzenie spółki LTD również wiąże się z dużo mniejszą ilością formalności.

Taką spółkę można prowadzić, mieszkając w Polsce, a kwestie podatkowe i rozliczeniowe są bardzo korzystne, sprzyjają efektywnej pracy i nie wymagają nadmiernej papierologii.

Zakładanie spółki Limited

Rejestracji spółki LTD możesz dokonać na 2 sposoby:

• Zlecić ją specjalistom z profesjonalnego biura księgowego.

• Samodzielnie dopełnić wszystkich formalności online, osobiście lub wysyłając dokumenty pocztą tradycyjną.

Dokumenty potrzebne do założenia spółki Limited to:

• Odpowiedni formularz w którym należy zawrzeć nazwę spółki, adres, dane zarządu, informacje na temat udziałów oraz kapitału.

• Umowa założycielska (Memorandum of Association) zawierająca m.in. cele i zakres działalności.

• Statut (Articles of Association) określający prawa udziałowców, zasady walnego zgromadzenia, dywidend czy przekazywania udziałów.

Na koniec spółkę LTD także rejestruje się w HMRC, a czas na to działanie to 3 miesiące od rozpoczęcia działalności.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =