Najciekawsze odmiany wegetarianizmu. Na pewno ich nie znasz!

Materiał zewnętrzny Image

Diety roślinne powoli podbijają serca i umysły coraz większej ilości osób. To fantastycznie! Zwłaszcza że jedząc roślinnie, dbasz o swoje zdrowie, ale także o środowisko. Czy wiesz jednak, że diet bazujących na roślinach, wykluczających produkty odzwierzęce i mięso, jest więcej niż tylko dwie. Sprawdźmy, czy znasz je wszystkie.

Wegetarianizm – popularna dieta roślinna

Wegetarianizm jest bardzo popularną dietą, która dla wielu osób stanowi przedsionek weganizmu, dla innych zaś jest stylem życia, godzącym rezygnację z mięsa z brakiem innych restrykcji dietetycznych. Niektórzy uważają, że to łagodna odmiana weganizmu, w której jedzenie sera i nabiału nie jest zakazane. Kim są zatem wegetarianie? To osoby, które rezygnują całkowicie ze spożywania mięsa i tłuszczu ssaków, drobiu oraz ryb i owoców morza. Niektóre z diety usuwają też jajka. Jeśli chcesz wiedzieć, czego nie je wegetarianin, zapytaj się – czy to kiedyś żyło? Jeśli tak, wegetarianie tego nie dotkną. Istnieje jednak podział na tak zwane łagodne rodzaje wegetarianizmu. Te dopuszczają niektóre składniki pochodzenia odzwierzęcego. O których warto wspomnieć?

• Laktoowowegetarianizm – to dieta, w której dozwolone jest spożywanie mleka (a co za tym idzie także nabiału) oraz jaj. Oprócz tego możliwe jest jednak jedzenie wyłącznie produktów pochodzenia roślinnego.

• Laktowegetarianizm- rezygnuje z mięsa i jaj, jednak dopuszcza mleko i jego przetwory.

• Owowegetarianizm – oprócz produktów pochodzenia roślinnego, w diecie owowegetariańskiej możliwe jest spożywanie jajek.

• Pescowegetarianizm – produkty roślinne to nie wszystko w tej diecie. Tu możliwe jest również spożywanie mięsa ryb. Na ten typ diety mówi się także ichtiowegetarianizm.

Weganizm kocha rośliny

Niektórzy uważają, że weganizm jest jedną z radykalnych odmian wegetarianizmu. Wymaga bowiem rezygnacji z wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego – nabiału, jaj, a nawet miodu. Czy jest jednak powód, by tę dietę nazywać radykalną? Nie wydaje nam się. Istnieją jednak inne odmiany weganizmu, które skupiają się na dalszym wykluczaniu produktów z diety.

• Witarianizm – na tej diecie możliwe jest spożywanie wyłącznie produktów roślinnych, jednak w postaci surowej. Dozwolona obróbka termiczna nie może przekroczyć 40 stopni.

• Frutarianizm – ta dieta pozwala na spożywanie produktów roślinnych, jednak wyłącznie tych, które same spadły z drzewa bądź krzaka.

• Freeganizm – to ciekawa odmiana weganizmu, jednak nie musi wcale być związana wyłącznie z niejedzeniem mięsa i produktów odzwierzęcych. Freeganie jedzą tylko pożywienie, które zostało wyrzucone – przez innych ludzi bądź sklepy. To dieta mocno zakorzeniona w nurcie ekologicznym, w którym istotne jest, by nie marnować jedzenia, gdyż jest to szkodliwe dla środowiska naturalnego, a w tym również dla człowieka.

Uff, trochę się tego nazbierało, prawda? Wegetarianizm i weganizm nie mają w sobie nic z nudy, a wybór diet jest tu ogromny. Z całą pewnością znajdziesz więc coś dla siebie. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat diet roślinnych? Zajrzyj na stronę https://dziewiataplaneta.pl/, gdzie zawsze czeka Cię mnóstwo zdrowych informacji.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =