Inflacja rośnie jak szalona. Sprawdzamy ile co zdrożało

Image

Wypłata ta sama, a ceny rosną. Coraz częściej szukamy promocji i coraz rzadziej wychodzimy na zakupy, by zaoszczędzić.

Nie jest dobrze. W Polsce wszystko drożeje. Ludzie kupują mniej i wybierają produkty tańsze. Wystarczy przyjrzeć się statystykom, a te nie są imponujące. Mniejsze obroty odnotowują sprzedawcy.

- Sprzedaję połowę tego co jeszcze rok temu. Kiedyś ludzie brali towar na kilogramy, teraz biorą na sztuki- mówi sprzedawca z targu.- Z giełdy biorę o połowę mniej warzyw i owoców niż wcześniej. Ludzie szukają promocji w sklepach. Ja żeby wyjść na swoje muszę sprzedawać jabłka po 2,5 zł za kilogram, a ziemniaki po 2 zł. Dziś mi jedna pani powiedziała, że na promocji kupuje ziemniaki po 1,5 zł, a jabłka po 1,6 zł w sklepie pod domem, to nie dość, że nie musi nosić z rynku, to jeszcze ma o ile taniej. Popatrzyła co mam i wzięła 2 pomidory. Tak teraz wygląda handel- mówi rozgoryczony.

Ruch na lokalnym targowisku mniejszy nie tylko ze względu na ceny, ale również niskie temperatury, bo warzywa i owoce przemarznięte nie interesują klientów. Mimo zimna sprzedający i tak wolą handlować poza Zieleniakiem by mniej płacić za placowe. Gdy ceny szaleją, liczy się każdy grosz, a poza tym mieszkańcy wciąż wolą kupować pod chmurką. Najwięcej zarobić można w piątek i sobotę, bo wtedy przychodzi wielu klientów, również po nabiał, mięso i wędliny, a także po ubrania, które na targowisku są tańsze niż w sklepach. Ruch jest spory, bo ceny niższe 2, a nawet 3 razy niż w butikach.

A jak wygląda inflacja w Polsce w 2022 roku według GUS? W styczniu wyniosła 9,4%, w czerwcu- 15,5%, a w październiku już 17,9%. To ogromny przeskok, zwłaszcza dla tych, którzy już wcześniej ledwo wiązali koniec z końcem. Niedługo święta i zdaje się, że dla wielu nie będą one zbyt radosne i obfite. Jak podrożały produkty żywnościowe w ciągu roku? Według GUS najwięcej w górę poszedł cukier, bo aż o 97,8%. Kolejnych miejscach znalazły się: mąka- 45,4%, mięso drobiowe- 42,3%, mleko- 36,8%, masło 33%, mięso wołowe- 30%, pieczywo- 29,2%, sery i twarogi- 28,7%, mięso wieprzowe- 27,1%, warzywa- 17%, owoce- 14,7%.

A Wy jak radzicie sobie z inflacją? Czy mocno odczuliście skutki podwyżek?

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
e2rds

~Mieszkaniec, życzę ci spotkania z moją Mamą jeszcze tego roku, z całego serca życzę. Przekaż Jej ukłony ode mnie i wyrazy szacunku, o moich wpisach do ciebie zasrańcu kwiczący też możesz opowiedzieć, kwater na Ofiar Katynia ci nie zabraknie, tylko pośpiesz się, Ona na te wiadomości czeka, od dawna.

maszynista

Tylko ludzie codziennie ogladajacy dziennik telewizyjny zaglosuja na pisiorstwo, bo kto chce bandytow robiacych lokdalny i straszacy falszywa pandemia.Kaczynski chcial wprowadzic obowiazkowe szczepienia kowidowe dla wszystkich.A jak wiadomo jest to eksperyment medyczny i zgonow jest juz miliony na swiecie po podaniu tego czegos.

~Mieszkaniec

Erdees pochwaliłeś się Mamie co wypisujesz na internecie?

~rentier+

***** Obajtka i Lewego

~Majki

A co na to kozi srom edek? Cytryny stabilnie? smiech2

~Hunter

Ile wypłacają za Donka?

e2rds

~Skarbek, idioto zasrańcu, pod tymi innymi obleśnymi nickami tez będziesz pisał, to dawaj obleśny zasrańcu.

e2rds

~Skarbek, ooooo, ta oferma, ciapaty ~Skarbek prawie po roku wypłynął z szamba, a gdzie to szambo wybiło żeś dał radę wynurzyć się i natychmiast smród rozsiewasz. Przypomnę ci twoje ostatnie wpisy kwiczący zasrańcu, widzę, że nadal cuchnącym idiotą jesteś, cyt:
7 Grudnia 2021 08:58:31~Skarbek
Nie możesz spać z podniecenia Erdeesku.Co na to twój Synek?
7 Grudnia 2021 12:24:22~Skarbek
Ja ciebie nie chcę Erdeesku i twojego mikrona
7 Grudnia 2021 15:28:10~Skarbek
Zasranca masz w gaciach
Powyższy wpis to nieprawda, zasraniec to pisze do mnie. Pozdrawiam mile idiotę zasrańca.

~Skarbek

Gdzie mój pulchniutki niewierny erdeesik

e2rds

~Ha ha, zrobiłem ~Ha ha do muszli i ulżyło mi, aleś smier.zący, płyń koło VIVO. Wiem, wiem z kim piszę, ale nic nie poradzę na to, jak się żyje i je, to i musi być najlepiej codziennie takie gó.no ~Ha ha.

~Ha ha

Już dostałeś orgazmu erdees? Poza internetem nie istniejesz i cie nie ma. Nawet już nie wiesz z kim i o czym piszesz.

e2rds

~Ha ha, a jest jeszcze inny idiota ~Ha ha, jeśli jest to obaj zasłużyli na taki sam wpis, wiec pozdrawiam dwóch idiotów pod dwoma nickami, albo jednego idiotę, pod dwoma nickani ~Ha ha, na jedno wychodzi, idiot, to idiot, a niedorozwój to też tu istnieje, może nawet to twój niegdysiejszy nick. Niemniej jednak ~Ha ha chi.na cmentarna, kanalia i knur kwiczący w jednym, te tytuły masz jak w banku.

~Ha ha

Ty już nawet nie wiesz z kim piszesz erdees niedorozwoju

~jan

do ekologa głupolu nie udawaj jak byś wszystkie rozumy pozjadał.

e2rds

~Ha ha, właśnie dlatego otrzymałeś zaszczytny tytuł ch.eny cmentarnej i kanalii, bo knurze kwiczący przodkowie są nietykalni, ja nigdy bym nie śmiał tu pisać kto knurze ciebie zrobił, bo może to byli porządni rodzice, a że wyrosłeś na ch.ene cmentarną i kanalię to nie ich wina kwiczący knurze, poza tym to ty ryja kwiczącego wsadzasz do nie pierwszy, więc po tym ryju oberwałeś. Ja wiem, że nadepnąłem knurowi na ogon pod innym nickiem, ale knurze pisz pod jednym, a nie wieloma.

~Ha ha

Hiena kanalia, Knur to cie zrobił i nie dorobił erdeesik

e2rds

~Ha ha, wymyśl cos innego kwiczący knurze a nie powtarzaj kwicząc, ach zapomniałem, ty jeszcze jesteś chi.ną cmentarną i kanalią, wiesz za który wpis.

~Ha ha

Knur to ty jesteś napletku erdeesowski

e2rds

~Ha ha, no przecież nie będę się zadawał z kwiczącym knurem ~Ha ha, bo to tylko albo rży, albo kwiczy.

~Mieszkaniec

~ekolog - gieniusiu, jak jest w Kanadzie i w US wiesz najlepiej z opowieści. To, że w Niemczech są źli ludzie to napewno wiesz od swojego Guru-Kawalera, który tak jak i Ty zwiedził cały świat palcem po globusie siedząc pod matczyną spódnicą.

~Ha ha

Erdeesik szuka przyjaciół przez internety

~ekolog

Do baenaba, wracając na nasze podwórko bo to dla POLAKÓW najważniejsze bo piszesz, że PIS i PO to to samo zło. Ale mając biznes powinien , żeś wiedzieć , że w polityce jest tylko wybór między mniejszym złem a większym złem. Nie można porównywać czasów rządów PO do czasów jak PIS rządzi. A dlaczego to ci wytłumaczę jak PO rządziło nie było COVIDA i nie było wojny na UKRAINIE dlatego PO było łatwo te 8 lat siedzieć przy korycie. Gdyby teraz rządziło PO to dziś w POLSCE inflacja by była ponad 90 procentowa to samo co w ARGENTYNIE. Ja doskonale wiem , że jest bardzo ciężko dziś biznesmenom wszelkiej działalności bo nie jestem malutkim dzieckiem. Ale gdyby było łatwo to wszyscy by prowadzili działalność na swoją rękę. Bo każdy ci powie , że jak dla kogoś pracujesz to nigdy bogatym nie będziesz a w interesach swoich zawsze jest jakaś szansa. Tylko poczytaj PISMO ŚWIETE co mówi o obecnych czasach. W skrócie jednym zdaniem , że będzie ucisk jakiego nigdy wcześniej nie było. Jak by to było pięknie jakby wszyscy dobrze zarabiali i każdemu się lekko żyło ale tak się dzieje tylko na kredyt. Bo jak ludzie w banku pożyczają to biorąc tą pożyczkę z wielkim uśmiechem a kiedy przychodzi oddać to wielka rozpacz. Bo jak nie masz dziś to za rok będziesz miał jeszcze mniej bo skąd ma ci przybyć. Nie piszę tego o tobie bo nic o tobie nie wiem ale o wszystkich ludziach na całym świecie po za milionerami. Tylko , że ci mają raje podatkowe i jak powiedział swego czasu profesor ZBIGNEW BRZEZIŃSKI jego sekretarka płaci więcej podatku niż wszelkiej maści przedsiębiorcy. Na wszystko trzeba mieć szerokie spojrzenie bo wszędzie dobrze tam gdzie nas nie ma. A na koniec dobrze tam na zachodzie zarabiać a w POLSCE wydawać. Tak było jest i będzie bo tam więcej zarabiają bo mają większe koszty życia. Te czasy , że POLAK wyjechał do STANÓW choćby z naszego m9iasta bardzo wielu i dolce było po 100 złotych [ lata 60, 70 , 80] i ci wakacjusze oszczędzali na wszystkim a po rocznym tam pobycie wracali do POLSKI i byli w życiu ustawieni do końca ich życia. Tylko żebyś ty wiedział jak oni tam żyli , ile poświęcili aby się dorobić.

~ekolog

Do baenaba, o KANADZIE to akurat nie wiele wiesz ale z niektórymi twoimi teoriami się zgadzam dlatego ci odpowiadam. KANADA to najbardziej socjalne państwo w AMERYCE PÓŁNOCNEJ a gdzie socjal tam wielkie podatki. Mają socjal bo to kraj ponad 30 milionowy i stać ich na pomoc swoim obywatelom. Powiem ci więcej mam tam rodzinę i są na emeryturze z emeryturą 1400 dolarów czyli po przeliczeniu na złotówki jakieś 4 i pół tysiąca złotych. Nawet w POLSCE przy naszych kosztach życia takie pieniądze to grosze ale muszą jakoś przeżyć. Gdyby nie oszczędności z przeszłości to musieli by wracać do POLSKI ale mają tam przecież dzieci i wnuki którymi chcą się cieszyć. A teraz o kosztach życia w tej KANADZIE , kilogram pomidorów kosztuje na nasze 35 złotych choć wiadomo , że kupują na funty tak jak w STANACH a funt to około pół kilograma. Jeszcze ci dodam bo wiem , że nie wiesz podatki płacą katastralne czyli od wartości domu co roku za średni dom trzeba do urzędu miasta zanieść 10 tysięcy dolców a za domy piękne nawet kilkadziesiąt tysięcy tych dolców. Tak , że wszędzie jest dobrze tam gdzie nas nie ma, uwierz mi że wszędzie są we wszystkich krajach bardzo biedni ludzie bo kto by na bogatych robił jakby wszyscy byli bogaci?

~Polak

Mieszkaniec
Wszyscy chcą nas bronić, a bronić to my się powinniśmy SAMI. Ale jak się ma żydów (morawiecki, duda, kurski, podobno sam kaczyński) i ukrów (duda, kuchciński, jasina, bodnar, zresztą jest w wikipedii: Polacy pochodzenia ukraińskiego, choć to pewnie i tak niepełna lista, bo wikipedia ukrywa albo zakłamuje niewygodne fakty, zwłaszcza o żydkach), to co się dziwić - żydzi dbają o interesy żydów, ukry o interesy ukrów. Zresztą całe ministerstwo spraw zagranicznych nie ma w swoim składzie ANI JEDNEGO Polaka z pochodzenia - o to już świadomie zadbał żyd geremek jeszcze w latach 90tych.
A lud dalej na te same mordy głosuje, bo fajne obiecanki przedwyborcze składają. I ciekawe czy Juliusz Niezależny ma korzenie - bo nosek ma dość duży i gada w sposób żydowski: mąci wodę celowo mieszając wątki i "górnolotnymi" słowami które mogą znaczyć wszystko i nic, przykrywa niewygodne fakty. Wcale bym się nie zdziwił: do pisu przyjmują tylko swoich, wg klucza "podlizującego", a może nawet "etnicznego", kto wie.
(i może lepiej o 3.00 to spać, a nie po internetach buszować?)

~Mieszkaniec

A ... rząd polskojęzyczny (trudno bowiem nazwać ich Polakami działającymi dla Polaków) zawsze dba w własne "cztery litery" a najlepiej to widać od 17 na 18 września 1939 r. do dzisiaj.

~Mieszkaniec

~Polak - obecnie Niemcy też chcą nas bronić przed ukraińskimi rakietami rosyjskiej produkcji.

~Polak

Jeszcze ciekawostka co do "Krw,awej Niedzieli" 11.07.1943.
Istniała wtedy tzw Rada Główna Opiekuńcza (organizacja neutralna, coś w stylu PCK), której przewodniczący - Polak hrabia Ronikier wnioskował u niemców (wówczas oku,pantów), żeby dozbroić newralgicznie położone polskie wsie na Wołyniu w KMy, bo od jakiegoś czasu wiadomo było, że coś się na Wołyniu będzie działo. Co ciekawe, niemcy ... ZGODZILI się wsie dozbroić (jedna z nich została dozbrojona - i tam się nic nie stało bo banderowcy się bali potem tam wejść). Ronikier był w trakcie dozbrajania innych wsi, gdy dowiedział się o tym polski rząd na uchodźstwie, który ... ZABRONIŁ dozbrajać, bo się polski rząd bał bycia oskarżonym o kolab,orację z hitl,erowcami (bo to niemcy w końcu pozwolili dozbroić cywilną ludność). Co się potem stało... wiadomo. Rz,eź na 158 czy ileś sposobów.
Jak sami widzicie, nawet wtedy rząd się troszczył tylko o własną d..pę, a cywile to byli statyści. Podczas Powstania Warszawskiego było podobnie - niejaki okulicki, postanowił wysłać na śm,ierć całe pokolenie polskich patriotów, bo "chciał ruszyć sumienie świata." (moim zdaniem zrobił to celowo - bo "sponsorzy" byli, wtedy bryt,ole, i trzeba było zrobić "dobre wrażenie" to może by z "wdzięczności" kasą i pomocą by sypnęli). Teraz przewińcie do przodu kilkadziesiąt lat. Zmieniło się coś?
W skrócie: je..ać cywili - my tu o grubszy interes zabiegamy (dla nas, nie dla cywili). Historia lubi się powtarzać, a postawa typu "bądźmy sztucznymi liz,usami to nam może mamoną sypną" przynosi nam same zgry,zoty.

~DonKwon

Ceny celowo podnoszą sklepy, żeby powiedzieć wina Morawieckiego, ale na nic wasze podwyżki, bo PiS i tak zwycięży.

~Mieszkaniec

~Polak - 100% a nawet 101% racji.

e2rds

~Stalowiak, widzisz, bo jak zajdzie pomyłka to trzeba przeprosić i jest OK, a tym bardziej, że serwuję zasadę "wróg mojego wroga jest moim przyjacielem i mile go widzę w moim towarzystwie" .