Seniorzy z Zaklikowa aktywnie spędzają czas

Image

Z końcem października 2022 r. odbyło się spotkanie podsumowujące pełnego emocji roku seniorów, skupionych wokół Stowarzyszenia Ziemi Zaklikowskiej im. Anny Nagórskiej.

Najważniejsza jest aktywność i radość z życia, werwa i chęć do uczenia się, przeżywania nowych przygód na każdym etapie drogi, a także kontakt z drugim człowiekiem, eliminacja samotności. Wiedzą o tym seniorzy z Zaklikowa, którzy poprzez zaangażowanie w działalność społeczną i edukacyjną - zdobycie wiedzy i umiejętności, utwierdzenie ich w poczuciu własnej wartości, żyją pełnią życia. I ten cel został osiągnięty w tym roku poprzez liczne uczestnictwo w wielu podejmowanych inicjatywach. Istotną rolę w realizacji tych zamierzeń odgrywał kontakt z nastolatkami, co dało obustronne korzyści, czyli współpraca z lokalną szkołą średnią. W tym roku zrealizowano cykl warsztatów o różnorodnej tematyce (warsztaty rękodzielnicze, kulinarne, dotyczące lokalnej tradycji, z komputerem i internetem), które zwiększały aktywizację i relacje międzypokoleniowe.

Uzupełnieniem tych relacji międzypokoleniowych były spotkania integracyjne oraz wspólne wyjazdy do miejsc związanych z tradycją lokalną - Łążka Garncarskiego, słynącego z wyrobu glinianych garnków, a także do Doboszówki, gospodarstwa agroturystycznego, umożliwiającego poznanie tradycji i realizację różnych warsztatów m. in. „Od ziarenka do bochenka”. Atrakcje przyrodnicze poznawano w Rezerwacie „Imielty Ług”, gdzie występuje duże bogactwo flory i fauny, a kontakt z końmi i warsztaty w ośrodku jeździeckim w Irenie były ciekawym doświadczeniem i mile spędzonym czasem grup międzypokoleniowych. Dla seniorów dużym przeżyciem był wyjazd do Zamku w Baranowie Sandomierskim, gdzie nie tylko zwiedzano i poznawano historię rezydencji, ale również zasmakowano tradycyjnej, staropolskiej kuchni.

Ważną rolę w działaniach aktywizujących odegrały także kontakty z grupami i organizacjami osób starszych z innych miejscowości. W ramach projektu nawiązano kontakt z grupą z Ostrowca Świętokrzyskiego, którą goszczono w Gminie Zaklików, prezentując osiągnięcia oraz uroki Zaklikowa i okolic. W okresie trwania projektu rozwinięto tę współpracę. W ramach rewizyty grupa z Zaklikowa przebywała w Ostrowcu, zgłębiając historię i tradycję tego regionu. Na terenach dzisiejszego Ostrowca w osadzie Klimkiewiczów na przełomie lat 30/40 XIX wieku powstała osada fabryczna, która razem z zakładem przemysłowym w Irenie, obok Zaklikowa tworzyła wspólnotę technologiczno-organizacyjną. Postacią łączącą oba zakłady była osoba Henryka Jana hrabiego Łubieńskiego, prekursora rozwoju przemysłu na terenie Królestwa Polskiego w XIX w. Wspólne spotkania, warsztaty pozwalały w miłej atmosferze spędzić seniorom czas, jak też poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, a także co niezwykle istotne, pozostać aktywnym w środowisku lokalnym.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =