Marmolada z dyni i pomarańczy

Image

Późna jesień to czas smażenia wszelakiego rodzaju dżemów, marmolad z dyni. My pokusiliśmy się na miks dyniowo- pomarańczowo- cytrynowy z dodatkiem aromatycznych przypraw. Skusicie się?

Składniki

• 6 kg dynia (po usunięciu środka- ok. 4 kg),

• 2 l soku z pomarańczy,

• 4 pomarańcze,

• 1 kg cukru (można zmieszać z trzcinowym),

• Sok z 6 cytryn,

• 5 opakowań żelatyny.

• Obligatoryjnie: kilka jabłek, po łyżce przypraw takich jak: imbir, cynamon, wanilia, i 10 goździków.

Dynia… Do przetwarzania najlepsza jest odmiana Hokkaido, bo nie wymaga obierania ze skórki, ale i tak każdą dynię należy pokroić, wydrążyć w środku usuwając gniazda nasienne. Potem trzeba pokroić ją w kosteczkę i wrzucić do garnka. Do niej dodajemy pokrojone w kostkę, wraz ze skórką (oczywiście wyparzoną i wyszorowaną), pomarańcze, wlewamy 2 litry soku pomarańczowego i sok wyciśnięty z cytryn. Można dodać 3- 4 jabłka pokrojone w kostkę. Po zagotowaniu dajemy (jeśli lubimy) łyżkę imbiru (świeży utarty lub mielony), łyżkę cynamonu, 10 goździków, ewentualnie jeszcze wanilię. Co kto lubi.

Całość należy dusić pod przykryciem od czasu do czasu mieszając, do momentu aż będzie wszystko miękkie i zdatne do zmiksowania blenderem. Potrwa to około 40- 60 minut. Potem dosypujemy cukier (sprawdzajcie słodkość, ponieważ dynia jest naprawdę słodka). Jeśli chcemy mieć gęsty dżem, możemy dodać żelfixu lub żelatyny (jak na 5 litrów płynu).

Gotowy dżem należy przełożyć do wyparzonych słoiczków (zostawiając ok. 1 cm wolnej przestrzeni), odwróć denkiem do dołu aż się zassie (warto okryć ręcznikiem). Po godzinie, dwóch, można dżem odwrócić. Nie trzeba pasteryzować. Wynieść do spiżarni, piwnicy, po prostu w chłodne miejsce.

Marmolada z tego przepisu jest aromatyczna, dość gęsta i bardzo smaczna. Sprawdzi się do przełożenia ciast, do dekorowana gofrów, naleśników, placuszków, deserów, a także na kanapce i suchym pieczywie.Zobacz również

Obrazek

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
W tym artykule komentarze ukażą się po akceptacji moderatora.