5 rocznica powstania stowarzyszenia Nasze Miasto i grupy Stalowa Wola Przyroda

Image

17 listopada br. lokalni społecznicy obchodzić będą 5 rocznicę powstania grupy „Stalowa Wola Przyroda” oraz 5 rocznicę powstania stowarzyszenia „Nasze Miasto”.

W związku z tym zaplanowano 2 wydarzenia tj. otwarte spotkanie dla mieszkańców, które odbędzie się w czwartek 17 listopada br. o godz. 17:30 oraz jesienną wycieczkę przyrodniczą do lasu w niedzielę 20 listopada o godz. 10:00 (wyjście spod Ambulatorium), którą poprowadzi leśny wędrowiec i przyrodnik Kamil Zybała.

Zarówno grupa nieformalna o profilu ściśle przyrodniczym, jak i stowarzyszenie o charakterze ruchu miejskiego ściśle współpracują ze sobą niemal od początku, a ich działania uzupełniają się. Grupa Stalowa Wola – Przyroda to nieformalne zrzeszenie mieszkańców i sympatyków gminy Stalowa Wola. Grupa powstała w celu ochrony lokalnej przyrody oraz wymiany przyrodniczych informacji i obserwacji. Pomysłodawcą i założycielem grupy jest mieszkaniec Stalowej Woli, przyrodnik, fotograf Piotr Bednarek z PTP „Wolne Rzeki”.

- Zdecydowałem się podjąć działania zmierzające do zmiany tego stanu, a więc objęcia prawną ochroną cennych przyrodniczo miejsc, starych drzew itp. w Stalowej Woli. Chodzi przede wszystkim o utworzenie pomników przyrody oraz dwóch rezerwatów- mówił w 2017 roku Piotr Bednarek z PTP „Wolne Rzeki”.

Głównym celem powstania grupy jest ochrona przyrody w gminie Stalowa Wola. Grupa na przestrzeni ostatnich 5 lat mocno się rozrosła, jej członkowie liczą na społeczne poparcie i nieco zaangażowania w tworzeniu miejskiego systemu ochrony przyrody: użytków ekologicznych, rezerwatów w najcenniejszych przyrodniczo miejscach i pomników przyrody. Grupa służyć ma też wymianie przyrodniczych informacji, zarówno na temat walorów, jak i zagrożeń. Co udało się już zrobić i jakie działania podjęto ? O tym na listopadowym spotkaniu opowie m.in. Piotr Bednarek.

Stowarzyszenie Nasze Miasto (Stalowa Wola) powstało pod koniec 2017 roku, jego założycielami są Łukasz Banasik oraz Agata Linek – Jaroszak. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat stowarzyszenie walczyło o jawność instytucji publicznych, podejmowało się wielu spraw sądowo- administracyjnych, realizowało liczne projekty, działania animacyjne. W ramach prowadzonych działań stowarzyszenie monitoruje wybrane obszary życia publicznego, sprawuje kontrolę obywatelską poprzez składanie wniosków o informację publiczną, gdzie pytają o tematy i problematykę pojawiającą się w przestrzeni publicznej naszej gminy i budzącą zainteresowanie lokalnych mediów.

- Jeśli instytucja zobowiązana do odpowiedzi na wniosek o informację publiczną nie realizują naszych wniosków– wkraczamy na drogę sądową- przekonuje prezes Łukasz Banasik.

Na rzecz klimatu musimy działać lokalnie, dlatego obie grupy poruszają problemy ochrony zasobów przyrodniczych naszej gminy oraz inicjują wspólne działania jednostki samorządu terytorialnego z mieszkańcami, które odgrywają kluczową rolę. Wnioskują o objęcie ochroną pomnikową najstarszych drzew, wspólnie poszukują innowacyjnych rozwiązań i dążą poprzez wspólne działania do tego, aby tereny zielone władza traktowała jako integralną część miasta, która niesie za sobą bardzo wiele korzyści.


Rocznicowe Spotkanie Otwarte:

Biblioteka Międzyuczelniana ul. Popiełuszki 10, 17 listopada (czwartek) godz. 17:30.

W programie:

- podsumowanie działalności w obszarze ochrony zasobów przyrodniczych;

- wypowiedzi ekspertów (Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników, Sieć Obywatelska);

- toast i poczęstunek (tort);

- rozdanie nagród za działalność na rzecz lokalnych zasobów przyrodniczych.


Jesienna wycieczka przyrodnicza:

20 listopada (niedz.) 2022 roku godz. 10:00, Zbiórka przy "Ambulatorium".

W programie:

- wędrówka około 5-6 km z przewodnikiem;

- ognisko i poczęstunek Leśniczówka (Ciemny Kąt) około godziny 12:00- 13:00.

Zapisy na wycieczkę e-mail: stw.naszemiasto@gmail.com lub tel. 534-724-550.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =