5 rocznica powstania stowarzyszenia Nasze Miasto i grupy Stalowa Wola Przyroda

17 listopada br. lokalni społecznicy obchodzić będą 5 rocznicę powstania grupy „Stalowa Wola Przyroda” oraz 5 rocznicę powstania stowarzyszenia „Nasze Miasto”.
W związku z tym zaplanowano 2 wydarzenia tj. otwarte spotkanie dla mieszkańców, które odbędzie się w czwartek 17 listopada br. o godz. 17:30 oraz jesienną wycieczkę przyrodniczą do lasu w niedzielę 20 listopada o godz. 10:00 (wyjście spod Ambulatorium), którą poprowadzi leśny wędrowiec i przyrodnik Kamil Zybała.
Zarówno grupa nieformalna o profilu ściśle przyrodniczym, jak i stowarzyszenie o charakterze ruchu miejskiego ściśle współpracują ze sobą niemal od początku, a ich działania uzupełniają się. Grupa Stalowa Wola – Przyroda to nieformalne zrzeszenie mieszkańców i sympatyków gminy Stalowa Wola. Grupa powstała w celu ochrony lokalnej przyrody oraz wymiany przyrodniczych informacji i obserwacji. Pomysłodawcą i założycielem grupy jest mieszkaniec Stalowej Woli, przyrodnik, fotograf Piotr Bednarek z PTP „Wolne Rzeki”.
- Zdecydowałem się podjąć działania zmierzające do zmiany tego stanu, a więc objęcia prawną ochroną cennych przyrodniczo miejsc, starych drzew itp. w Stalowej Woli. Chodzi przede wszystkim o utworzenie pomników przyrody oraz dwóch rezerwatów- mówił w 2017 roku Piotr Bednarek z PTP „Wolne Rzeki”.
Głównym celem powstania grupy jest ochrona przyrody w gminie Stalowa Wola. Grupa na przestrzeni ostatnich 5 lat mocno się rozrosła, jej członkowie liczą na społeczne poparcie i nieco zaangażowania w tworzeniu miejskiego systemu ochrony przyrody: użytków ekologicznych, rezerwatów w najcenniejszych przyrodniczo miejscach i pomników przyrody. Grupa służyć ma też wymianie przyrodniczych informacji, zarówno na temat walorów, jak i zagrożeń. Co udało się już zrobić i jakie działania podjęto ? O tym na listopadowym spotkaniu opowie m.in. Piotr Bednarek.
Stowarzyszenie Nasze Miasto (Stalowa Wola) powstało pod koniec 2017 roku, jego założycielami są Łukasz Banasik oraz Agata Linek – Jaroszak. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat stowarzyszenie walczyło o jawność instytucji publicznych, podejmowało się wielu spraw sądowo- administracyjnych, realizowało liczne projekty, działania animacyjne. W ramach prowadzonych działań stowarzyszenie monitoruje wybrane obszary życia publicznego, sprawuje kontrolę obywatelską poprzez składanie wniosków o informację publiczną, gdzie pytają o tematy i problematykę pojawiającą się w przestrzeni publicznej naszej gminy i budzącą zainteresowanie lokalnych mediów.
- Jeśli instytucja zobowiązana do odpowiedzi na wniosek o informację publiczną nie realizują naszych wniosków– wkraczamy na drogę sądową- przekonuje prezes Łukasz Banasik.
Na rzecz klimatu musimy działać lokalnie, dlatego obie grupy poruszają problemy ochrony zasobów przyrodniczych naszej gminy oraz inicjują wspólne działania jednostki samorządu terytorialnego z mieszkańcami, które odgrywają kluczową rolę. Wnioskują o objęcie ochroną pomnikową najstarszych drzew, wspólnie poszukują innowacyjnych rozwiązań i dążą poprzez wspólne działania do tego, aby tereny zielone władza traktowała jako integralną część miasta, która niesie za sobą bardzo wiele korzyści.
Rocznicowe Spotkanie Otwarte:
Biblioteka Międzyuczelniana ul. Popiełuszki 10, 17 listopada (czwartek) godz. 17:30.
W programie:
- podsumowanie działalności w obszarze ochrony zasobów przyrodniczych;- wypowiedzi ekspertów (Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników, Sieć Obywatelska);
- toast i poczęstunek (tort);
- rozdanie nagród za działalność na rzecz lokalnych zasobów przyrodniczych.
Jesienna wycieczka przyrodnicza:
20 listopada (niedz.) 2022 roku godz. 10:00, Zbiórka przy "Ambulatorium".
W programie:
- wędrówka około 5-6 km z przewodnikiem;
- ognisko i poczęstunek Leśniczówka (Ciemny Kąt) około godziny 12:00- 13:00.
Zapisy na wycieczkę e-mail: stw.naszemiasto@gmail.com lub tel. 534-724-550.
Komentarze
Do grzegorz , ty chcesz aby hejterzy przejęli kontrolę nad wyborami , oni ci ze stowarzyszenia ''nie ich miasto'' nawet do tarcia chrzanu się nie nadają.
Przejmijcie stery w wyborach samorządowych w stalowej woli opozycja dzisiejsza się nie nadaje.
Jesteście potrzebni jak tlen dla płuc, jak odpoczynek po znojnym dniu, jak strażnicy pilnujący niegodziwców w odosobnieniu... Dlatego też wołam trwaj chwilo wiecznie jesteś piękna. Szczere i serdeczne podziękowania wraz z gratulacjami za pierwszy mały jubileusz. Wielkie Wam ukłony.
W Sejmie Zieloni ssą w Koalicji PO.
Hejterów i mącicieli widzę na zdjęciach... znamienne.
pisiorki skomlą i ujadają auu auu tyle wam zostało, nawet nie potraficie się zorganizować i działać tylko hejt w internecie hahahaha
@PRAWDA O NICH
Przecież oni kumplują się z PO, wcześniej kłamali że nie, ale wspólne zdjęcia sprawiły, że kłamstwo i oszustwo wyszło na jaw.
W programie obchodów powinien się jeszcze znaleźć punkt: kurs internetowego hejtu na prezydenta i mącenia wody.
Bo tylko po to to stowarzyszenie powstało: żeby non stop się czepiać Nadbereżnego.
Jedyne żmije jakie są w tym szarym mieście są w starostwie i urzędzie miasta.Sykliwe,jadowite i rogate.
@ekolog
Ile trzeba mieć jadu w sobie, żeby tak pisać?
Pomodlę się w Twojej intencji (żeby poprawiło Ci się zdrowie psychiczne)
Dziękuję stowarzyszeniu Nasze miasto za działania, które przyczyniają się do znajdywania wałów. Kto jest temu przeciwny znaczy się że pisior.
Ukryta opcja. Szkodzą i sieją nienawiść.
Niech nikt tam się nie wybiera bo byłem tam wczoraj i są tam setki żmij bardzo niebezpiecznych.
Nie mylcie pojęć to nie jest stowarzyszenie nasze miasto ale właśnie stowarzyszenie nie ich miasto. Powstało tylko po to aby hejtować nasze miasto i władzę w naszym mieście.
Brawo. Chętnie wybiorę się w czwartek i w niedzielę