Telefon. Praktyczny czy przeklęty?

Materiał zewnętrzny Image

Odkrycie Aleksandra Bella w 1876 roku okazało się przełomowym momentem dla naszej cywilizacji. Po powstaniu telefonu nic już nie było takie samo; choć listy nadal miały się dobrze i poczta funkcjonowała bardzo sprawnie cały następny wiek, a nawet i kawałek dalej, czuło się w powietrzu, że jesteśmy w stanie osiągnąć jeszcze więcej. Poczta, w znaczeniu listów nie cieszy się już taką popularnością jak kiedyś. Od kiedy możemy porozumiewać się telefonicznie – wszystko stało się łatwiejsze, szybsze, prostsze. Czy aby na pewno?

Z pewnością ludzie na początku nie brali pod uwagę w ogóle skutków ubocznych powstania takiego cuda jak telefon – w końcu z dnia na dzień można było porozmawiać z osobą z drugiego końca świata! Czyż to nie fenomen? Och tak. Do czasu. A konkretnie do naszych czasów. Do XXI wieku, gdy postęp zaczął się wymykać spod kontroli.

Oczywiście, nadal nie możemy odmówić telefonowi jego praktyczności, świetności. Ale niestety, jak dobrze wiemy, to, że jesteśmy jego użytkownikami może nieść za sobą też i niedobre skutki. Pominę to, jak uzależniamy się powoli od smartfonów z internetem – skupię się za to na ciemnej stronie telefonii, jaką jest spam telefoniczny.

Męczące telefony, powtarzające się połączenia, przydługie rozmowy z osobami od marketingu? Znów wciskają ci fotowoltaikę, poduszki, garnki? Może namawiają do założenia konta w sklepie internetowym? Zapisania do newslettera? Znamy to. I przerabiamy – codziennie.

Pierwszą poradą na odparcie podobnych ataków jest nic innego jak – ignorowanie. Odrzucaj połączenia. Jeżeli masz jeden z najnowszych smartfonów, najprawdopodobniej i tak otrzymujesz powiadomienia o podejrzeniu spamu przy połączeniu przychodzącym.

Jeżeli nie masz – bardzo polecamy znane strony internetowe, cieszące się dużą popularnością. Są to na przykład: ktoto.info w Polsce, werruft.info w Niemczech czy też tele-ch.info w Szwajcarii i wiele innych. Możesz dzięki nim łatwo sprawdzić, czy męczący cię kontakt, był już wcześniej zgłaszany, czy jest przypisany jakiejś firmie, czy może należy do osoby prywatnej. W przypadku numeru prywatnego niestety nic więcej nie zrobisz. Pozostanie ewentualnie jego blokada po uprzednim przekonaniu się, że za nieznaną kombinacją liczb nie kryje się twój znajomy, który próbuje się z tobą skontaktować.

Zdecydowanie ciemną stroną telefonów od nieznanych osób, jest niebezpieczne wchodzenie w rozmowę z oszustami – oj tak, to nadal się dzieje, nadal trudno jest to zjawisko całkowicie zwalczyć. Oczywiście, trzeba pamiętać, że jeżeli ma się pewność, co do takich intencji z drugiej strony słuchawki – należy to czym prędzej zgłosić.

Warto uświadamiać też w tych kwestiach swoich najbliższych. Oszuści mają wyćwiczoną sztukę manipulacji i skrzętnie jej używają, podszywają się pod rodzinę, znajomych, byleby wyłudzić pieniądze – w postaci przelewu czy szybkiej gotówki.

Należy trzymać się na baczności, bo rozpowszechnione metody, takie jak „na policjanta” czy „na wnuczka”, niestety nadal są nadużywane przez nieuczciwych ludzi i ich ofiarą mogą paść nawet twoi najbliżsi. Warto o tym pamiętać.

Jakub Goldberg | Ekspert serwisu ktoto.info.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =