Świnka morska – jak ją hodować?

Materiał zewnętrzny Image

Jeśli szykujesz się do adopcji świnki morskiej, to z pewnością masz wiele pytań odnośnie tego jak zapewnić jej jak najlepszy byt. Na szczęście nie jest to tak trudne jak mogłoby się wydawać! Świnki morskie są dość proste w utrzymaniu i przy odrobinie chęci będą żyły długo i szczęśliwie.

Jak więc przygotować się do przyjęcia świnki morskiej pod swój dach? Podpowiadamy!

Co kupić przed adopcją świnki?

W pierwszej kolejności powinniśmy wyposażyć się w klatkę - dla jednej sztuki powinna mieć wymiar minimalnie 80x50x60 cm, jednak rozmiar powinien się zwiększać w wypadku przyjęcia więcej niż jednej świnki morskiej.

Następnie podłoże klatki powinniśmy wyścielić trocinami lub matą konopną, tak jak w przypadku królików czy chomików. Ściółkę trzeba systematycznie wymieniać i czyścić dno klatki - świnki morskie spędzają tam większość swojego życia i powinniśmy zadbać o ich komfort, tak aby nie spały w resztkach jedzenia i odchodach.

Kolejnym ważnym elementem klatki jest poidełko. Woda jest niezbędna do życie wszystkim organizmom, a dzięki poidełku z kulką zamiast standardowej miski z wodą możemy mieć pewność, że nasz gryzoń nie rozchlapie jej po całej klatce, przez co w niewidocznych dla nas zakamarkach mogłaby zacząć rozwijać się pleśń.

Jak dbać o świnkę morską?

Trociny dla świnki morskiej są jej głównym środowiskiem życia, jednak powinniśmy zadbać o to, aby mogła też spędzać czas poza nią. Z pomocą przychodzą wszelakie zabawki dla gryzoni - mogą być to tunele, piłki, gryzaki w postaci drewna lub konopnych kul do drapania.

Dzięki temu nasz zwierzak może wykorzystać nadmiar energii, a także zetrzeć zęby na twardych akcesoriach.

Dodatkowo kawie domowe lubią być czesane i proces socjalizacji z człowiekiem może odbywać się także w ten sposób. Zależnie od temperamentu danego osobnika świnki morskie mogą chcieć wchodzić na ręce, aczkolwiek nie powinniśmy ich adoptować z myślą, że będą zwierzętami siedzącymi na kolanach.

Ten gatunek źle znosi samotność - w momencie kiedy mamy pojedynczą sztukę, to powinniśmy bawić się z nią co najmniej 20 minut dziennie, natomiast w momencie kiedy świnki mogą zająć się sobą nawzajem, to nie musimy aż tak bardzo bać się pozostawiania ich samych. Dopóki w poidełku jest woda, a w misce karma, to świnki morskie powinny sobie poradzić.

Dieta kawii domowej

Wiele osób myśli, że świnki morskie są podobne w utrzymaniu do królików. Nie jest to prawda i nie powinniśmy stosować tych samych karm i suplementów dla obu gatunków. Jedzenie dla świnki morskiej powinno zawierać witaminę C, której - podobnie jak my - nie jest w stanie sama wyprodukować. Możemy ją dostarczać w postaci owoców i warzyw, a podstawą diety może być sucha karma, sianko i woda.

Natomiast rzeczą, która może zaszkodzić naszemu podopiecznemu jest kapusta - wywołuje u zwierzęcia wzdęcia i może prowadzić do problemów z jelitami. W sklepach zoologicznych możemy znaleźć specjalnie przygotowane owoce liofilizowane i zioła przygotowane tak, aby można było dodać je bezpośrednio do karmy, aby ta spełniała wszystkie potrzeby naszej świnki!

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
jusek

"Prezydentu Andżeju" Duda jest jak świnka morska-bo to nie świnka, ale też nie morska.

przypadki

Jesli rozwazasz posiadanie świnki morskiej to sie mocno zastanow nad tym bo w naszym mieście nie ma weterynarza od zwierząt egzotycznych. Nie wszyscy zwykli weterynarze chcą przyjac zwierzątko gdyż sie po prostu nie znają na tych stworzonkach.