Planszówki i komiksy rządziły w bibliotece

Image

W stalowowolskiej bibliotece spotkali się miłośnicy komiksów i gier planszowych. Dla najmłodszych, młodzieży i dorosłych bibliotekarze przygotowali szereg atrakcji. A wszystko to w ramach akcji „Boom2 na komiksy i gry planszowe w bibliotece” organizowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwo Egmont, do której przystąpiła stalowowolska MBP.

Najmłodsi mogli spróbować swoich sił w rozmaitych zabawach oraz wykazać się znajomością bohaterów komiksów. Ich zaangażowanie zostało nagrodzone drobnymi upominkami. Każdy uczestnik mógł również wykonać komiksowy magnes. Na naszych gości czekały m.in. komiksowe koło fortuny, wędrujące pudełko czy kalambury.

Dla młodzieży i starszych Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli zorganizowała spotkanie z Aleksandrą Basak. Pani Aleksandra mieszka w Stalowej Woli i tutaj profesjonalnie od 2019 roku zajmuje się ilustracją i grafiką komputerową. Od 3 lat pracuje nad serią komiksową Merciless z gatunku „Dark Romance”, rysowaną na podstawie książek napisanych przez amerykańską autorkę Willow Winters oraz nad polskim komiksem osadzonym w realiach PRL. Hobbistycznie prowadzi kanał na YouTube /ilustratOlka/, gdzie opowiada o tworzeniu komiksów i rysunku.

Utalentowana ilustratorka przybliżyła zasady tworzenia komiksu. Na podstawie przygotowanej prezentacji multimedialnej i opowieści uczestnicy mogli dowiedzieć się o tym czym jest komiks, poznać jego etapy tworzenia od scenariusza i storyboard po szkice, nakładanie tuszu, kolorowanie/nakładanie szarości i nadkładanie tekstów. Pani Aleksandra opowiadała jak powstają komiksowe publikacje w dużych wydawnictwach, np. Marvel, DC Comics (współpraca rysownik-scenarzysta) oraz jakie są inne możliwości tworzenia (gdzie szukać zleceń, gdzie publikować). Wszyscy, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę jako ilustratorzy, dostali szereg wskazówek. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac naszego gościa. Przy niej zgromadziła się grupka młodzieży, która miała jeszcze szereg pytań do autorki.

Na spotkaniu w bibliotece każdy mógł też zasiąść i pograć w gry Wydawnictwa Egmont: Ubongo, Kajko i Kokosz Szkoła Latania, czy Tytus, Romek i A’tomek. W gablotach zaś były wyeksponowane gry i komiksy z bogatego zasobu naszej biblioteki oraz informacje o pochodzących ze Stalowej Woli autorach komiksów: Grzegorzu Rosińskim, Marzenie Sowie, Jakubie Woynarowskim. Od organizatorów akcji: Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Wydawnictwa Story House Egmont sp. z. o.o. biblioteka otrzymała pakiet komiksów i gier planszowych, które już można pożyczać w Multitece i Wypożyczalni Książki Mówionej.

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =