Rak piersi?- Politycy z pierwszych stron gazet mówią w Stalowej Woli NIE

Image

15 października, w Europejskim Dniu Walki z rakiem piersi, do Stalowej Woli przybyli: europoseł Elżbieta Łukacijewska, Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa- Błońska, poseł Krystyna Skowrońska, poseł Marek Rząsa, by wesprzeć lokalnych samorządowców w propagowaniu badań profilaktycznych. Jeśli chcemy żyć dłużej, badajmy się i bądźmy spokojni o nasze zdrowie.

Lokalnie dbają o mieszkańców

Do skrzynek mieszkańców Stalowej Woli trafiają właśnie ulotki zachęcające do skorzystania z badań profilaktycznych. Znajdziemy w nich ważne informacje dotyczące raka piersi, jak również zapisów na mammografię. Dzięki niej możemy w porę zapobiec chorobie, a może i śmierci. O tym, że badać się warto, mówiono dziś sporo.

- Ostatnio SPZOS w Stalowej Woli został wyposażony w nowoczesny, cyfrowy mammograf, który gwarantuje bardzo dobrą jakość obrazu i zwiększa możliwość postawienia szybkiej oraz trafnej diagnozy. Zachęcam do korzystania z badań na tym sprzęcie, tym bardziej, że zapis, zdjęcia, są konsultowane przez najlepszych specjalistów w naszym województwie- mówił podczas konferencji radny Dariusz Przytuła.

Radny Przytuła wspomniał, że od roku pomaga osobie, która toczy nierówną walkę z rakiem piersi. Jak podkreślił, choroba, zmaganie się z cierpieniem, jest dla niej bardzo stresujące i bolesne, dlatego warto podjąć tę decyzję o skorzystaniu z badań profilaktycznych. Szybka diagnoza, wykrycie zmian nowotworowych w początkowej fazie daje pełną gwarancję powrotu do zdrowia. W tym przypadku prędkość działania ma kluczowe znaczenie.

- By skorzystać z badań nie trzeba jechać do Lublina, Rzeszowa czy Krakowa. Wystarczy umówić się na mammografię w Stalowej Woli. Mamy takie nowoczesne urządzenie, które potrafi skutecznie wykryć różne zmiany. Zachęcam drogie panie do badań, bo rak to nie wyrok- mówił Przytuła.

Radny Damian Marczak przekonywał, by nie bać się wizyty w ośrodku zdrowia. Do niedawna z powodu Covidu wiele drzwi było zamkniętych przed pacjentami, ale teraz się to zmieniło. Warto więc podjąć ten niewielki trud i udać się na badania. To nic nie boli i nie kosztuje.

- Chciałam zachęcić mieszkanki Stalowej Woli i powiatu do tego, aby skorzystały z możliwości przeprowadzenia badań na nowoczesnym sprzęcie mammograficznym m.in. w SPZOZ na Kwiatkowskiego. Mamy dwóch doskonałych konsultantów. Te badania są zapisywane, więc po 2 latach można porównać swoje badania do tych poprzednich. Uważam, że nie ma żadnej wymówki, drogie panie, przed tym, że nie zdążyłam, nie mogłam. Każdego dnia od godziny 7:00 do 13:00 można podejść do SPZOZ, zapiać się, zarejestrować. Dla osób od 50 do 69 roku życia jest to całkowicie bezpłatne, inne kobiety powinny posiadać skierowanie od lekarza specjalisty- mówiła radna Renata Butryn.

To od nas zależy, czy będziemy zdrowe

Małgorzata Kidawa- Błońska ubolewa nad tym, że w Polsce jest taka sama zachorowalność na raka piersi jak gdzie indziej, ale wyleczalność jest dużo niższa. Niestety, winni jesteśmy my sami, ponieważ nie korzystamy z badań profilaktycznych, a leczenie przychodzi zbyt późno. Profilaktyka, wczesne wykrycie choroby, daje szansę na normalne życie.

- Takie akcje jak ta są bardzo ważne, dlatego że nie ma naprawdę nic ważniejszego niż nasze zdrowie, bo jeżeli nie będziemy zdrowe, nie będziemy zdrowi, nie zrobimy w życiu niczego, nie będziemy mogli pracować, nie będziemy mogli zajmować się najbliższymi, nie będziemy mogły być aktywne i cieszyć się życiem, a w Polsce z tym nie jest za dobrze, dlatego, że boimy się wizyty u lekarza, boimy się weryfikacji, wolimy nie wiedzieć, że jesteśmy chore. Ten strach powoduje, że unikamy wizyt u lekarza, unikamy badań profilaktycznych i to jest wielki błąd- mówiła Małgorzata Kidawa- Błońska, Wicemarszałek Sejmu RP.

Jak podkreśliła europoseł Elżbieta Łukacijewska zdrowa kobieta, to zdrowa rodzina, to szczęśliwa rodzina. Europoseł z ubolewaniem mówiła o tym jak niewiele kobiet z Podkarpacia korzysta z badań profilaktycznych, zwłaszcza jeśli chodzi o teren Bieszczadów, powiatów sanockiego i leskiego. Jak podkreśliła na Podkarpaciu nowotwór piersi jest pierwszą wśród nowotworów przyczyną zgonów.

- Unia Europejska również dostrzega ten problem- wzrost liczby zachorowań na nowotwory, w związku- co również jest udziałem delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim- utworzyliśmy specjalny fundusz, 4 mld euro na badania i wczesne wykrywanie nowotworów. Patrzymy również na Polskę. Gdy popatrzymy na Podkarpacie, to w przeciągu ostatnich 5 lat bardzo, bardzo wzrosła liczba zachorowań na nowotwór piersi i również wzrosła liczba kobiet, które umierają- mówiła Elżbieta Łukacijewska, posłanka do Parlamentu Europejskiego.

Czy program badań profilaktycznych zostanie poszerzony?

Zwróciliśmy się do parlamentarzystów o poszerzenie programu badań, tak by nie tylko kobiety w wieku 50- 69 lat mogły z niego bezpłatnie skorzystać.

- Tak, to prawda, to powinno być rozszerzone, bo ten program dotyczy kobiet już w dojrzałym wieku, ale rzeczywiście każda młoda dziewczyna powinna mieć szansę zbadania piersi. Trendy pokazują, że coraz młodsze osoby chorują i nie możemy nikogo zgubić, dlatego apelujemy w tej chwili o to, żeby wszystkie panie badały piersi, kiedy poczują coś niepokojącego, poszły do lekarza, ale taki program moim zdaniem powinien być rozszerzony na wszystkie kobiety- mówiła Małgorzata Kidawa- Błońska.

Poseł Krystyna Skowrońska podkreśliła, że program badań mammograficznych jest finansowany z budżetu państwa i w całości nie jest wykorzystany, dlatego powinien zostać poszerzony.

- To jest sugestia dobra, płynąca ze Stalowej Woli. Będę podkreślać to na Komisji Zdrowia. Jeżeli nie wykorzystuje się pieniędzy na badania mammograficzne, na programy, które są, to warto obniżyć ten wiek, żeby w całości z tego programu skorzystać- podkreśliła poseł Krystyna Skowrońska.

Mężczyźni również mówią o profilaktyce

- My mężczyźni również doceniamy wagę profilaktyki. Proszę pamiętać, że każde badanie profilaktyczne będzie zawsze w sumie tańsze niż później długotrwałe i bardzo kosztowne leczenie. Naszą rolą, jako mężów, jako ojców, jako partnerów jest wspieranie kobiet, nie tylko w profilaktyce, ale wtedy, kiedy te badania wychodzą troszeczkę źle. Cały czas musimy być wsparciem, oparciem, wsparciem w trakcie leczenia. Apel do pań: badajmy się, nie bójmy się tych badań, nawet jeśli wyjdą źle, zawsze mamy szansę skorzystać z nowoczesnego leczenia i się wyleczyć- mówił poseł Marek Rzęsa.

Jakub Kopyto z Nowych Demokratów przypomniał, że na nowotwór piersi mogą zachorować również mężczyźni.

- Rak piersi dotyczy również mężczyzn, co prawda w dużo mniejszej skali, bo liczba zachorowań kobiet jest zdecydowanie większa, ale jednak dotyczy obu płci. W przypadku kobiet w Polsce, obecnie około 140 tys. kobiet nie ma pojęcia, że choruje na raka piersi ze względu na to, że nie bierze udziału w badaniach. Zachęcam do tego, aby badać się, najlepiej regularnie- mówił Jakub Kopyto.

Akcja społeczna dotycząca badań profilaktycznych odbyła się nie tylko w Stalowej Woli, ale również w Oleszycach, Lubaczowie i Przemyślu.

Przewiń do komentarzy


























Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =