Fototematy II, czyli świat widziany oczami artysty

Image

9 października 2022 r. o godz. 18.00 w Spółdzielczym domu Kultury otwarto wystawę fotografii Mieczysława Wrońskiego pt. „Fototematy II”. W programie znalazła się prezentacja diaporam autora.

- W galerii Spółdzielczego Domu Kultury zaprezentowałem 5 tematów. Jest to fotografia czarno- biała architektury, robiona tzw. szerokim kątem. Jest więc dość duży obszar, który jest objęty na zdjęciu. Następnym tematem są domy w krajobrazie. Tu jest taka fotografia bardzo kolorowa. Poszukiwałem takich motywów, które cechują się dość intensywną kolorystyką. Są to głównie fotografie z Roztocza, ale są i z Ulanowa, Janowa Podlaskiego, Ożarowa. Trzecim tematem, który zawsze uczestniczy w moich wystawach, jest temat sakralny. To jest taki tryptyk sakralny, gdzie znajdują się dwie figurki, ze świętej góry Grabarki, a trzeci to jest Chrystus Frasobliwy z okolic Ulanowa- wyjaśniał w czasie otwarcia wystawy Mieczysław Wroński, autor.

Czwarty temat, to abstrakcja, której artysta nigdy jeszcze nie prezentował na wystawach. Jak podkreślił artysta, jest to abstrakcja wychwycona z otoczenia. Nic tam nie jest przerabiane czy retuszowane.

- Elementy, które znajdują się na tej fotografii są wychwycone z natury lub z pewnych industrialnych rzeczy. Ostatni temat, to portret. To jest już klasyka mojej fotografii, przy czym tym razem zaprezentowałem fotografię artystów: malarzy, rzeźbiarza i fotografa- mówił Mieczysław Wroński.

Artysta ze Spółdzielczym Domem Kultury współpracuje już od 50 lat.

Mieczysław Wroński, urodzony w 1947 roku w Rakszawie. Mieszka w Stalowej Woli. Fotografuje od lat 70-tych. Pasjonują go różne tematy fotograficzne. Główne z nich to: sacrum, chasydzi, martwa natura, industria, konie oraz szeroko pojęty reportaż. Uczestnik i laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fotograficznych. Jego wystawy indywidualne to: „Pary” (2003), „Cmentarne Anioły” (2004), “Chasydzi” (2005), „Okno na świat” (2006), „Spotkani w drodze” (2010), „Chasydzi- Pielgrzymki do Leżajska” (2013), „Hutnicze impresje” (2013), „Fototematy” (2014), „Impresje” (2017), „Klimaty SDK” (2019). Jest autorem zdjęć do albumu „Stalowa Wola” (2006). Prace swoje prezentuje też na różnego typu wystawach zbiorowych. Jest uczestnikiem szeregu plenerów fotograficznych i wystaw poplenerowych. Od 2005 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Świętokrzyskiego. W roku 2011 za zasługi dla rozwoju fotografii kieleckiej otrzymał medal OŚ ZPAF, a w roku 2016 dyplom Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej za zasługi dla rozwoju twórczości fotograficznej.

Przewiń do komentarzy

























Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =