Ile jeszcze potrwa przebudowa Miejskiego Domu Kultury?

Image

Trwają prace związane z modernizacją wnętrza Miejskiego Domu Kultury, na którą miasto otrzymało dofinasowanie ze środków norweskich. Dzięki pozyskaniu dodatkowych funduszy inwestycja ta zostanie poszerzona o działania w zakresie oszczędzania energii.

- W Miejskim Domu Kultury te prace najtrudniejsze, najbrudniejsze, są za nami. Trwa tynkowanie, są przejścia do kolejnych pomieszczeń na terenie MDK. Nie brakuje tam problemów z odkrywaniem nie tylko pięknych elementów ozdobnych, ale również pewnych problemów technicznych dotyczących obiektu. Pochłoną one dodatkowe środki, co jest niezbędne do tego, żeby ten projekt zakończyć finalnie, aby ten ostatni etap remontu Miejskiego Domu Kultury nie powodował konieczności jakiś dodatkowych prac, szczególnie jeżeli chodzi o wejście do Miejskiego Domu Kultury, co nie było objęte projektem norweskim, ale tutaj jeszcze trwają analizy, kosztorysowanie tych projektów- mówi Lucjusz Nadbereżny.

Jak podkreśla prezydent z funduszy rządowych, które w ostatnim czasie otrzymało miasto w wysokości 7,1 mln zł, 1 mln zł zostanie przeznaczony na działania w zakresie oszczędzania energii. Przypomnijmy, że koszt całego zadania opiewa na prawie 20 mln zł, z czego dofinansowanie wyniosło aż 85%.

Zakres prac w MDK jest bardzo duży, obejmuje przebudowę i remont sali widowiskowej, sceny i pomieszczeń przyległych. Sala dzięki wymianie podłogi na widowni i nowym fotelom zyska zupełnie nowy blask. Renowacją objęte zostały zabytkowe płaskorzeźby, zdobienia ścian i sufitów. Pojawi się nowe oświetlenie, wyciągi sceniczne, będą też inteligentne urządzenia oświetleniowe. Powstanie nowoczesna, multimedialna scena z zapadnią. Zostanie zmieniona jej geometria tak, aby była lepsza widoczność, bardziej dostępna dla osób niepełnosprawnych. Miejsc będzie 725, a więc całkiem sporo (łącznie z balkonami). Kolejne działania mają polegać na dostosowaniu małej salki kinowej do wymogów sali muzyczno- teatralnej wraz z adaptacją dodatkowego pomieszczenia na zaplecze sceniczne i garderobę. Ważną częścią projektu jest jeszcze lepsze dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych (wygodne dojścia, oznaczone odpowiednimi informacjami, również w języku braille'a tak, aby osoby niedowidzące mogły swobodnie i samodzielnie poruszać się po budynku) i wiele innych. Wszystkie prace powinny zakończyć się w kwietniu 2024 roku.

W czasie trwania remontu większość wydarzeń kulturalnych gościnnie odbywa się w Spółdzielczym Domu Kultury.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~:-)

tyle będzie trwało, aby pisiory mogły doić fundusze norweskie dla siebie...

~Alfons

Opozycja marudzi ze wstydu przed społecznością miasta.

~ajaj

Jasio & ty nieuku

~jasio

a e szpitalu jak nie bylo tak nima klimztyzacji i innego szpszentu np obrotowych ozek a scena obrotowa jest zeby ras na dekade jakis teatszyk sie pszekrecil na nij

~jasio

a teras norwegi odbijaja sobie te miliony bioronc wiecej 20 razy drozej za gas norveski nisz rok temu