Czy miasto powinno „okroić” przebudowę Ogródka Jordanowskiego?

Image

Radny Łukasz Warchoł zaproponował, aby ograniczyć projekt przebudowy Ogródka Jordanowskiego tak, by mieszkańcy mogli z niego szybciej korzystać. Obecne propozycje to raczej sfera marzeń i wydumanych koncepcji. Może nikomu niepotrzebnych?

Wszystko jest bardzo drogie. Samorządy rezygnują z wielu inwestycji, ponieważ po przetargach okazuje się, że są zbyt kosztowne. Również w Stalowej Woli każda złotówka przed wydaniem oglądana jest z dwóch stron. Nasz Ogródek Jordanowski od lat wygląda jak pobojowisko, ale do remontu wciąż nie można przystąpić, bo brakuje funduszy. Coś z tym jednak przydałoby się zrobić, bo szkoda tak dużego placu zabaw posyłać na zmarnowanie. Może więc należałoby spuścić z tonu i zrobić coś mniejszym kosztem? Dzieciom wszak wystarczy piaskownica, zjeżdżalnia, parę huśtawek, może mała górka na zimowe harce, dorosłym drzewa i ławki, parę koszy na śmieci i ładna trawka.

Projekt obejmował dwa zadania rewitalizacyjne dotyczące: Ogródka Jordanowskiego i Ogrodu Zucha oraz budowę zielonych przystanków. I to wszystko miało być wykonane łącznie z jednej puli pieniędzy.

- Przetarg na realizację Ogródka Jordanowskiego i Ogrodu Zucha na osiedlu Poręby jest analizowany przez nas. Założenia, które wynikały z aktualnych kosztorysów, to jest ponad 7,3 mln zł, dlatego następuje pewien dylemat: czy to postępowanie prowadzić dalej, czy może pojawią się szanse na to, aby pozyskać dodatkowe środki na zamknięcie tego budżetu i analiza, czy jeszcze będzie taniej, bo to też jest istotne, czy na ile ewentualnie w kolejnych postępowaniach mamy szansę na uzyskanie lepszej ceny na realizację tych tych zadań- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

W ramach tego przetargu wpłynęły 3 oferty. Najkorzystniejszą z nich złożyła firma ze Starego Sącza- 10,3 mln zł. Kolejna propozycja w wysokości około 11,1 mln zł pochodzi od konsorcjum firm ze Staszowa. Najdrożej swoje usługi wyceniła firma ze Szczytna, na około 14,8 mln zł.

Do słów prezydenta odniósł się radny Łukasz Warchoł.

- Temat już jest wałkowany kilka lat. Mam takie pytanie, czy nie warto by w związku z tym, że ceny materiałów budowlanych i robocizny poszły tak w górę, zrezygnować z części projektu, np. tężni, czy różnych innych droższych rzeczy i skupić się na rewitalizacji takiej typowej dla parku, czyli poprawy alejek, dostawieniu ławek czy uregulowaniu zieleni miejskiej. Wtedy mieszkańcy na pewno o wiele szybciej otrzymaliby ten park do dyspozycji i miasto by zaoszczędziło i nie czekało nie wiadomo na co- mówi Łukasz Warchoł.

Włodarz miasta zapewnił, że propozycja radnego zostanie przeanalizowana. Jednak przychyla się on bardziej nie do samego ograniczenia tego projektu, ale do rozdzielenia zadań, bowiem w ramach jednego przetargu miałby być wykonany Ogródek Jordanowski, Ogród Zucha, jak również zielone przystanki.

- Gdybyśmy ogłaszali przetarg tylko na Ogród Jordanowski, to pewnie zmieścilibyśmy się w kosztorysach- mówi Lucjusz Nadbereżny.

Przypomnijmy, że w ramach planowanej przebudowy Ogródka Jordanowskiego miała pojawić się strefa „spokojna”, przeznaczona do odpoczynku. Zostałby tam urządzony ogród kwiatowy, pojawiłyby się ławeczki, tężnia solankowa, deptak z elementami wodnymi. Sektor ten byłby dedykowany seniorom. Druga strefa, tzw. „głośna”, przeznaczona byłaby dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas wolny. Pojawiłaby się tam: siłownia terenowa, ścieżki ruchowe, ścieżki zdrowia, plac zabaw oraz ścieżki edukacyjne, które są charakterystyczne dla idei Ogrodu Jordana.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy ze względu na wysokie koszty miasto powinno ograniczyć projekt przebudowy Ogródka Jordanowskiego?

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
korki

Ruski kundel od bosaka i winickiego nie na temat , normalne.

~Tak jest

Okroić bo brakuje na stypendia dla 4 ligowych przeciętnych kopaczy i tabunu ich opiekunów

~stop,nop

Troche nie na temat ,ale wazne.Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego wycofuje się z rekomendacji dotyczącej szczepień dzieci w wieku od 12 do 17 lat. Proszę spojrzeć: TVN, Polsat, TVP milczą, zero wzmianek na temat tego, że Szwecja wycofuje się z rekomendacji szczepień na Covid-19 dla dzieci – mówi w najnowszym nagraniu pan x.x.
„Tymczasem dzisiaj 3 października, to dzień, kiedy chory polski rząd, chore ministerstwo zdrowia, promuje szczepienia preparatem dla dzieci w wieku od 5 lat. To jest straszna informacja, to tylko świadczy o tym, że będzie coraz więcej zasłabnięć, coraz więcej zgonów, coraz więcej powikłań, coraz mniejsza odporność” – twierdzi x.x.

~Pola

Kolejna BETONOZA luckowa

~Lolek

Przed wyborami w 2015 roku naobiecywal moherom,a potem opocalujta mnie w .....
Gdzie te tężnie dla których głosowali na ciebie

~Lolek

Przed wyborami w 2015 roku naobiecywal moherom,a potem opocalujta mnie w .....
Gdzie te tężnie dla których głosowali na ciebie

~Lolek

Przed wyborami w 2015 roku naobiecywal moherom,a potem opocalujta mnie w .....
Gdzie te tężnie dla których głosowali na ciebie

~Lolek

Przed wyborami w 2015 roku naobiecywal moherom,a potem opocalujta mnie w .....
Gdzie te tężnie dla których głosowali na ciebie

~Lolek

Przed wyborami w 2015 roku naobiecywal moherom,a potem opocalujta mnie w .....
Gdzie te tężnie dla których głosowali na ciebie

~Lolek

Przed wyborami w 2015 roku naobiecywal moherom,a potem opocalujta mnie w .....
Gdzie te tężnie dla których głosowali na ciebie

~Lolek

Przed wyborami w 2015 roku naobiecywal moherom,a potem opocalujta mnie w .....
Gdzie te tężnie dla których głosowali na ciebie

~do nilly

Juz miasto zarabia na boisku pilkarskim,hali targowej( nowe straszydlo),fabryka maseczek,kino ballada ,same byznesy miasto robi heheh

~ałła

Przekazać KUL-owi lub tamtejszej parafii rz.-k.
będą wiedział co z tym zrobić,
czyli jak kasę wydrzeć od miasta i mieszkańców

~boby

Najwięcej chcą ci którzy maja w tym interes !!! Czyli projektant i inne pociotki !!!

e2rds

Co chcecie zrobić z ogrodu Jordana, betonozę kolejną, ktoś ogłupiał bo wodotrysków mu się zachciewa. To ma być ogród zieleni, a nie betonu.

e2rds

Co chcecie zrobić z ogrodu Jordana, zetonozę kolejną, ktoś ogłupiał bo wodotrysków mu się zachciewa. To ma być ogród zieleni, a nie betonu.

~Niiy

A może coś na wzór parku doświadczeń jaki jest w Krakowie. I miasto by na parku zarabiało.

nickfury23

pan radny ma rację

~marcin

pan radny ma rację. zrobić podstawowe poprawienie jakości parku by wyglądał jak park i tyle. bez zbędnych rzeczy. alejki, ławki plac zabaw i ładne nasadzenia

~Henryk

Radny ma 100% racji. Dziwne, ze nikt nie usiłuje poznać idei dr Jordana. One nadal są Ok. I to bardzo. Po co robić zlepek fajerwerków (fontanna, siłownia, tężnia, fontanna), których utrzymanie to kolejne koszty, skoro wystarczy spacer wśród starodrzewu, górka na sanki/rower i ewentualnie wypożyczalnia gier, pingponga etc. I warto poznać założenia Henryka Jordana. W Krakowie nikt nie „polepsza” Jordana. Tylko pielęgnują to co zostawiły pokolenia w spadku. Odczepcie się od Jordana.

~Csa

Rozsądne podejście. Brawo. Nie ma kasy, wszystko drogie to zrobić na tyle na ile nad stać. Czy w urzędzie nikt nie myśli racjonalnie.

~Wiking

Oświeć nas joa jaka jest ta droga do bogactwa umiech

~Joa

Odłożyć cały projekt Ogródka Jordanowskiego a zrobić na Placu Piłsudskiego wg planu. Ogródka nie ma co na siłę robić i okrajać plan. Lepiej poczekać i zrobić dobrze jak będzie Miasto bardziej bogate.

~Romek

Te wodne bajery pewnie robia cene, a są zbedne i beda generowac koszty. Zrobcie nowe chodniki , lampy i lawki i wystarczy.

~ruski,was

Szkodnicy urzednicy chca znowu poprowadzic sciezki po drzewach /wycinka/ i zalac trawniki betonem.Jest idealnie tam, jedynie mozna lawki naprawic i wiecej dokupic.Urzedas zawsze ma problem tam gdzie go nie ma.Odczepcie sie od tego ogrodka,lepiej niech zalatwia wegiel tylko po 1200 pln za tone bo inna cena jest nie na nasze zarobki.

~złomiarz

I kolejna "przebudowa" czyli wycinanie drzew i betonowanie. Jeszcze tam się ostało trochę cienia, trzeba koniecznie przebudować zielony ogródek na betonową patelnię.

~Wolfe

Możemy zrobić po kawałku ale koncepcja jest elegancka zeby zmarnować projekt i czas.

~JASIO

REWITALIZACJA CZYTAJ DEWASTACJA

~jasio

wystarczy poczekac asz wyrosnom hfasty a potem wprowadzic zakas róchów