Zamiast przebudowy Żwirki i Wigury- Mickiewicz, modernizacja odcinka KEN

Image

Ze względu na wysokie ceny zaproponowane przez wykonawców Powiat Stalowowolski trzykrotnie zmieniał koncepcję remontu tej części miasta. Początkowo przetarg dotyczył modernizacji odcinka jezdni od początku ul. Żwirki i Wigury do końca ul. Mickiewicza (do torów kolejowych). Czy do tej przebudowy w ogóle dojdzie?

O to jaka decyzja zostanie podjęta w związku z tą inwestycją pytał podczas obrad Rady Miasta radny Dariusz Przytuła.

- Jest pewien problem z tą drogą, gdyż to jest nieduży kawałek, bo około 1200 m, a koszty inwestycji sięgają 40 mln zł. No takie są czasy. Ja zrobiłem trzy przetargi, najpierw jeden na pełny odcinek drogi, tam było właśnie blisko 40 mln zł, więc pomyślałem sobie, że w tym wszystkim nie ma logiki. Ja nie mogę inwestować tak ogromnych pieniędzy- mówił podczas sesji Rady Miasta Janusz Zarzeczny.

Jak wyjaśnił starosta, w przypadku drugiego przetargu, który został już mocno „okrojony” (remont miałby objąć jedynie odcinek od ronda rtm. Pileckiego do ul. Staszica) „najtańszy wykonawca” zaproponował niedużo niższą kwotę, bo aż 34 mln zł. W przypadku trzeciego przetargu, który mówił o jeszcze mniejszym, bo już 600- metrowym fragmencie drogi (od ronda rtm. Pileckiego do wjazdu do szpitala) należałoby wydać prawie 21 mln zł.

- Trzeba to sobie jasno powiedzieć, że tam jest cała infrastruktura, to są ogromne roboty w ziemi. Tu nie chodzi tylko o drogę, bo droga nie byłaby takim problemem. Jest to w programie „Zaprojektuj i wybuduj”, więc cena też rośnie, więc myślę, że trzeba się nad tym zastanowić. Prawdopodobnie wycofam się z tej drogi i przeznaczę pieniądze na co innego, bo taka opcja też jest. Ostatnio rząd podjął taką ustawę, żeby te środki nie przepadały samorządom, żeby one były do wykorzystania na inne inwestycje i w takim układzie mógłbym zrobić spokojnie przebudowę ul. KEN, Ogrodową, może jeszcze Dąbrowskiego- mówił starosta Janusz Zarzeczny.

Radny Jan Sibiga zasugerował, że być może dobrze, że inwestycja nie zostanie wykonana, bowiem nie obejmuje budowy ronda przy ul. Wyszyńskiego, Żwirki Wigury i Mickiewicza, o co mocno postulują mieszkańcy.

Starosta zaznaczył, że na razie nie ma projektu przebudowy ciągu Żwirki i Wigury – Mickiewicza, a powiat dysponuje jedynie programem funkcjonalno- użytkowym.

- Drogi powiatowe mają przede wszystkim mieć pewną przepustowość. Na tej drodze byłoby w ten sposób 5 rond, ale ja nie mówię „nie”. My jesteśmy też po to żeby się wsłuchiwać w głosy naszych mieszkańców. Jeżeli zdecydujemy, że ma być tam rondo, to będzie, chociaż mówię, co do zasady droga powiatowa pełni inną funkcję, musi być ta przepustowość, choć mamy co prawda obwodnicę, a ona troszkę pomaga nam w przepustowości- mówi Janusz Zarzeczny.

Przypomnijmy, że według pierwotnych szacunków, które były robione przed wybuchem wojny w Ukrainie oraz wzrostem inflacji, remont całego 1200- metrowego odcinka drogi miał kosztować 12 mln zł. Powiat na tę inwestycję pozyskał bardzo wysokie dofinansowanie, które wynosi aż 95% (11,4 mln zł).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~jasio

zamiast tego poszerzyc o te ulice park zimnej wody i bonia i centralne centru z podgrzewanymi shodami

~M.M

Tak zaniedbanej ulicy nie ma nigdzie. I piszę tutaj o prawnych zaniedbaniach, o znakach drogowych w dziwnych miejscach, nieprzemyślanych liniach poziomych (tam z jednego pasa drogi robią się dwa), wyjazd ze szpitala żyje własnym życiem. Nie trzeba godzin szczytu. Tiry nie mogą tam jechać a śmigają aż miło, itd..........

~Miejscowy.

Durne pieprzenie. Co ma wojna do tego. Inflacja i ceny już rosły dlugo przed wojną. Na waszym miejscu wstydził bym się pisać takie durnoty.

~pebe

A Sandomierska bez chodnika i pobocza!

~toż to szok

@Tutejszy - ty raczej nietutejszy jesteś. Sam piszesz, że to najczęściej użytkowana droga a zaraz dodajesz, że dobrze, że nie będzie remontowana? Ma to sens? Jakbyś był "tutejszy" to wiedziałbyś ile trzeba stać w korku, żeby przejechać od ronda Pileckiego w kierunku Niska czy Ofiar Katynia. Dodając do tego karetki na sygnale jeżdżące pod prąd bo inaczej się nie da, wszechobecne rowery i hulajnogi - to tam jest cyrk. Może można zmienić ustawienie świateł ale włodarze na to nie wpadną. I jest to co jest. Kogo interesuje szpital i ludzkie życie?

~MIESZKANKA

POWINNO POWSTAC RONDO MOZE W KONCU BYLA BY CISZA NIE STALI BY TYMI WYJACYMI SPORTOWYMI SAMOCHODAMI PRZY OKNACH I NIE GAZOWALI MOZE W KONCU MOZNA BEDZIE OTWORZYC OKNO W LECIE

~złomiarz

Wigura-Mickiewicz ??? A któż to taki ???

~Tutejszy

I niech chwała będzie niebiosom że ta przebudowa nie dojdzie ( przynajmniej na razie ) do skutku ! Znowu masę drzew byłoby wyciętych , zerwana by była w miarę dobra kostka chodnikowa , zniszczonej przyległe trawniki . A patrząc na to jak strasznie długo trwa prowadzona obecnie w wielu miejscach w mieście , przebudową przejść dla pieszych , to można by się było spodziewać kolejnego paraliżu komunikacyjnego miasta . Przecież ten ciąg ulic Mickiewicza i Żwirki i Wigury to jedna z najczęściej używanych tras przejazdu do strefy przemysłowej czyli do pracy i powrotów do domu . To również odcięcie mieszkańców tych okolic od komunikacji miejskiej .

~kris

Po co rozgrzebywać drogi, które są przejezdne (KEN)?. Zróbcie wreszcie drugi etap Dąbrowskiego, tam ludzie chcący korzystać z kolei nie mają jak przejść ani gdzie podjechać autem, po deszczach pełno wody po obu stronach prowizorycznej jezdni, brak parkingów. Przez Rozwadów trzeba kluczyć uliczkami, ludzie jeżdżą pod prąd. Dokończenie Dąbrowskiego jest niezbędne do uporządkowania komunikacji w Rozwadowie - czy Pan Starosta zapuszcza się czasem do Rozwadowa?

e2rds

Kolejna kiełbasa wyborcza zaśmierdziała się.