Jak miasto będzie oszczędzać energię elektryczną, czyli farma fotowoltaiczna i panele na dachach

Image

W nocy nie będą świecić latarnie, wygaszane będą neony, nie będzie świątecznych iluminacji. Zagości ciemność, bo prąd jest drogi, a będzie jeszcze droższy.

U NAS CHWILOWO NA WYPASIE

Ciemność? Ale to nie u nas. U nas nie będzie drastycznych ruchów, a mieszkańcy Stalowej Woli nie będą nocami wracając na przykład po pracy do domów, potykać się w mroku i upadać na chodnik. Nie będą drżeć, że zza budynku wyskoczy bandyta, złodziej, gwałciciel. O tym jak będą wyglądały oszczędności energetyczne i jakie będą podjęte kroki by było taniej, mówiono na sesji Rady Miasta.

Jak przypomniał włodarz Stalowej Woli, nasza sytuacja, jako miasta, jest bardzo dobra, bo do końca przyszłego roku mamy wynegocjowaną świetną cenę na energię elektryczną. Póki co, nie musimy się więc martwić o wzrost kosztów. Niemniej jednak już dziś trzeba pomyśleć o przyszłości. Miasto ma kilka pomysłów, od drobnych, do dużych. Mamy strefę ekonomiczną, mamy zakłady pracy, które zużywają dużo prądu, więc musimy szukać rozwiązań.

WDRAŻAMY OSZCZĘDNOŚCI POWOLI I RACJONALNIE

- Do wszystkich jednostek miasta Stalowej Woli, które są prowadzone przez samorząd zostało wystosowane pismo zobowiązujące do opracowania planu oszczędności energii elektrycznej, innych nośników energii elektrycznej, ale z zaznaczeniem pewnych priorytetów, aby tutaj też nie wywoływać, czy nie powodować sytuacji konfliktowych, czy nie wywoływać nawet jakiejś paniki. Wszystkie formy oszczędzania, które mają być prowadzone przez miasto Stalowa Wola są to formy, które mają podtrzymywać wszystkie dotychczasowe działania statutowe, nie wygaszać funkcjonowania danych jednostek, szczególnie dotyczy to czy to działań oświatowych, czy wychowawczych oraz kwestii zapewnienia wszystkich wymagań wynikających z przepisów prawa, dotyczących jakości realizowanych usług i bezpieczeństwa- mówił Lucjusz Nadbereżny.

W wielu miastach już wyłączono oświetlenie uliczne, nocami więc jest ciemno, bardzo ciemno. W budynkach użyteczności publicznej nie zapala się światła wtedy, gdy nie jest to absolutnie konieczne, nie oświetla się już tablic, nie ma płonących wieczorami neonów, a komputery są uruchamiane tylko wtedy, gdy są używane. A jak będzie w Stalowej Woli?

- Nie planujemy jakiegoś szerokiego czy takiego całościowego wyłączania oświetlenia ulicznego, czy w poszczególnych godzinach. Bardziej będzie dotyczyć to obiektów, iluminacji, innych elementów, ale na pewno kwestie bezpieczeństwa są zawsze priorytetem i tutaj takie działania nie będą podejmowane. Takie zalecenia są również wydane dla wszystkich dyrektorów instytucji miasta Stalowej Woli, aby w trybie oszczędzania nie powodować jakiś nieporozumień, czy zagrożeń dla użytkowników, szczególnie dotyczy to dzieci, młodzieży w placówkach oświatowych i wychowawczych. Natomiast dyrektorzy zostali również poproszeni o przygotowanie planów inwestycyjnych, zakupów majątkowych, które mają spowodować optymalizację tych kosztów, a więc tam, gdzie jeszcze nie nastąpiła wymiana źródeł światła na energooszczędne, tam, gdzie można zastosować chociażby zakup listew odłączonych do komputerów, tak aby można było po zakończeniu pracy odcinać sieć, również działania związane właśnie z optymalizacją pracy, sprzętu biurowego, komputerowego- mówił prezydent.

I może w tym przypadku będą to niewielkie oszczędności w skali jednej instytucji, ale już w połączeniu, mogą wskazać konkretną kwotę. Zapewne pracownicy, uczniowie, klienci, muszą zrozumieć, że tak, jak oszczędzają prąd w domu, tak samo powinni zachowywać się w budynkach wspólnych.

PRZYSZŁOŚCIĄ FARMY FOTOWOLTAICZNE

Są też plany na przyszłość, które mogą dać duże oszczędności miastu. Mowa tu o budowie farmy fotowoltaicznej. Mogłaby być posadowiona w miejscu stawu osadowego numer 6. Obecnie jest on już opróżniony.

- Na terenie około 1,5 hektara moglibyśmy wytworzyć około pół mega. To by pozwoliło na pokrycie zapotrzebowania na pobór energii elektrycznej na oświetlenie uliczne w 25%, a to przyczyniłoby się do oszczędności rocznej w skali około 1,2- 1,3 mln zł. To taki pierwszy plan, jeżeli chodzi o wybudowanie takiej instalacji słonecznej. Trwają też prace uzgodnieniowe, dotyczące starego składowiska odpadów, w drodze na Jamnicę, więc na tych nieckach, które są już wyłączone w procesie rekultywacji. Jeżeli otrzymamy zgody, będziemy chcieli również tam taką instalację wybudować. Tam powierzchnia starego składowiska to jest 6 ha, a więc tutaj już moc byłaby znacząco większa i pozwoliłaby nie tylko w pełni pokryć zapotrzebowanie na energię na oświetlenie uliczne, ale również dotyczące innych działań, które są na terenie miasta w budynkach oświatowych, administracyjnych miasta Stalowej Woli. Takie same działania podejmuje dzisiaj również Miejski Zakład Komunalny, dla którego koszt energii elektrycznej jest bardzo istotny pod względem kształtowania również taryf cen- mówił na sesji Rady Miasta Lucjusz Nadbereżny.

Prezydent ma nadzieję, że nowa ustawa, zamrażająca ceny energii elektrycznej dla indywidualnych odbiorców, wyłączenie tej strefy z giełdy, pozwoli na obniżenie kosztów tej energii choćby dla gospodarstw domowych.

Inwestycja związana z farmą fotowoltaiczną ma kosztować 7,1 mln zł. Te pieniądze jeszcze w tym roku mają wpłynąć na konto Stalowej Woli.

- Są to dodatkowe, nieplanowane wcześniej środki finansowe. Nie są one związane z rozliczeniem PIT-u, CIT- u, a jest to dodatkowa subwencja, która wpływa do miasta Stalowej Woli. Również ustawowo jesteśmy zobowiązani 15% tej kwoty, czyli ponad 1,06 mln zł przeznaczyć w ramach tych wydatków na działania energooszczędne, na wydatki, które albo pokryją wzrost kosztów energii, albo nie będą dotyczyły zakupów tego typu urządzeń, które pozwolą nam tę energię oszczędzać- mówił prezydent.

NIECH MOC BĘDZIE Z NAMI, czyli… FOTOWOLTAIKA NA DACHACH DOMÓW

Nie da się tak naprawdę dokładnie wyliczyć ile mocy wyprodukuje przyszła farma. Parametry będą znane po wykonaniu projektu. Obecnie rozwój fotowoltaiki sprawia, że te cechy wciąż ulegają zmianie. Wydajność paneli wzrasta.

- Jeśli chodzi o czas wykonania, to chcielibyśmy do pierwszego kwartału przyszłego roku zakończyć wszystkie prace formalne. Taka instalacja wymaga decyzji środowiskowej, również kwestii przyłączeniowych, więc takiej pracy formalnej jest wiele. Realizacja… Czy zakończy się przed wakacjami? Raczej nie będzie to możliwe. Bardziej w okresie jesiennym. Wówczas już powinna być podłączona, ale oczywiście będziemy prowadzić to z odpowiednią dynamiką, dynamiką i priorytetem- mówił prezydent.

Wkrótce pojawią się też panele fotowoltaiczne na dachach budynków mieszkalnych. Ci, którzy złożyli wnioski, będą mieć teraz „tańsze życie”.

- W tej chwili jest ogłaszany przetarg. Blisko pół tysiąca mieszkańców zyska takie instalacje, a oprócz tego mamy jeszcze zadanie dotyczące również administracji publicznej, dlatego, że w ramach projektu norweskiego na budynkach użyteczności publicznej będą zamontowane również takie instalacje, które będą balansować funkcjonowanie naszych budynków administracji, a więc tych działań nie brakuje- mówi Lucjusz Nadbereżny.

I jak zapewnia prezydent podobnych działań nie zabraknie, bo miasto będzie sięgać po zewnętrzne fundusze tam, gdzie się tylko da.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~młody

A kiedy spółdzielnie mieszkaniowe zainteresują się panelami na dachach bloków by obniżyć mieszkańcom koszty utrzymania? Przypuszczam, że w tym mieście to nigdy bo tu nie liczy się oszczędność a jedynie wydarcie od mieszkańców jak najwięcej kasy na utrzymanie administracji. Zapewne jak kiedykolwiek ktoś z mieszkańców zapytał w spółdzielni o panele, usłyszał że nie ma pieniędzy.

~złomiarz

Ciekawa ta oszczędność , polegająca na betonowaniu terenów zielonych i w miejsce darmowych drzew budowanie fontann i innego chlapiącego badziewia ciągnącego energię.

~Gabriel

górnik30. Na ukraińskim olx tona węgla kosztuje 500-600 złotych !! Dzieje się tak z dwóch powodów. Pierwszy to taki, że do dnia dzisiejszego Ukraina nie nałożyła żadnego embarga na surowce z Rosji. A drugi powód, to darmowa pomoc z Polski czyli setki tysięcy ton polskiego węgla za darmo, podobnie było z paliwem. Nie wspomnę o wojskowym sprzęcie i miliardach dolarów bezwrotnych pożyczek.

~Polak

górnik30
Bo żyd (czasem zwany "ameryką" ale to jedno i to samo) zabronił, a kraj został oddany żydowi w zastaw w zamian za prawdopodobnie wyzerowanie długów i stworzenie warunków pod ukropolin. Jak inaczej wyjaśnić jawny sabotaż interesu Polski i celowe zubażanie ludności podatkiem inflacyjnym? Tylko pejsy mogły to wymyślić i wprowadzić - tzw "nasi" są za głupi żeby to ogarnąć i zrealizować.

~górnik30

Na Ukrainie można kupić węgiel w j cenie 780 zlotych węgiel luzem ,1550 -ekogroszek/ , to pytanie brzmi: dlaczego zakupów w tym kraju nie robi polski rząd, który zapowiadał, że będzie sprowadzał węgiel z Ameryki Południowej, Afryki czy Australii. Pytanie w tej sprawie wysłaliśmy do Ministerstwa Aktywów Państwowych i Ministerstwa Środowiska. Odpowiedzi niestety, jeszcze do nas nie dotarły.Moze ktos zna odpowiedz???????????????

~Polak

Gabriel. Tak, czytałem - lichwa ma problemy, więc "wierzga". To jak z odwszawianiem kota - dla wszy jest to walka

~Polak

etam
prawdziwy świat zaczyna się tam gdzie kończy się oficjalna żydopropaganda. Poczytaj też trochę drugiej strony medalu (jeszcze mimo nielegalnej cenzury prewencyjnej można to zrobić) i wtedy sam sobie wyrobisz osąd.
Ale pewnie cie nie przekonamy, więc garść pytań: co sądzisz o pis? fajne chłopaki chcące naszego dobra? Co sądzisz o żydach? fajne chłopaki chcące naszego dobra? Co sądzisz o "wolnym" świecie od marca 2020r? Fajny "wolny" szczęśliwy świat? Co sądzisz o szcz,epionkach na covid? Fajne szc,zepionki ratujące życie?

~etam

Masz coś do powiedzenia, bo chyba usłyszałeś to "na pierwom kanalie".

~Gabriel

Polak. Blackrock właśnie złożył wniosek o upadłość a jak zapewne wiesz jest to jedna z największych pejsatych firm na świecie mająca pod sobą kilkadziesiąt mniejszych korporacji. Wszystko idzie w dobrą stronę.

~Gabriel

W przeciwieństwie do ciebie etam przynajmniej mam coś do powiedzenia. Ale dobrze, że jesteś, w końcu ktoś musi grać rolę wioskowego głupka umiech

~etam

Widzę towarzyszu, że jesteście na posterunku. Zawodowy stukacz tekstów.

~Gabriel

Etam. Chersońska kontrofensywa była tego dowodem. Miażdzyli Rosjan, że uciekali w popłochu a Ukry odbijali kolejne tereny....w mediach. Bo jak wiesz obwód chersoński należy już do Rosji, podobnie jak zaporski oraz republika Doniecka i Ługańska. Z Tym zaporożem też były jaja. Zaporoże, elektrownia atomowa, która od miesięcy pod kontrolą Rosjan była ostrzeliwana przez tych stukniętych ukrów z broni dostarczanej przez NATO a w mediach pie przyli, że to Rosjanie ostrzeliwują sami siebie... Zapewne chcieli wywołać tam katastroę po to, żeby skażone tereny później przyłączyć do Rosji, bo może byłyby warte jeszcze więcej umiech Przecież tych bzdur było dużo więcej. -cyganie kradną Rosjanom czołg, ukraiński emeryt zestrzelił rosyjski samolot, Putin ma raka i wszystkie choroby świata, czy sławna wyspa węży, gdzie ukry najpierw dzielnie zginęli a później zmartwychwstali w niewoli rosyjskiej. Idi na ch.. etam, tak ci na koniec powiem.

~etam

Tak, tak ,Putin tylko zabiera te tereny gdzie mniejszości rosyjskie. Tylko dlaczego szedł na Kijów? Chciał cała Ukrainę zająć tylko dotał w...dol i się musiał wycofać. NATO by go wygoniło z zajętych terenów w tydzień, tylko broń atomowa go ratuje.

~Polak

A teraz wersja dla leniwych, co to więcej niż 2 linijki niet: przypomnijcie sobie "wolność" jaką macie od marca 2020r. - taką będziecie mieli jak tak dalej będziecie wybierać "mjejsze zło"...

~Polak

Gabriel dobrze gada. Proceder likwidacji to długoletnie ZADANIE NA ZLECENIE tzw "starszych i mądrzejszych" (tak samo jak plan balcerowicza swego czasu). Kogo? podążajcie drogą pieniądza, tj kto kogo sponsoruje i zawsze dojdziecie do narodu wybranego, a po drodze zahaczycie albo o Niemcy albo o usa. Tacy to dobrodzieje - poklepią po plecach, powiedzą ci "ju maj frend" a potem sprzedają cię jak krowę (jak choćby w Jałcie). Ale lud ciągle zaklina rzeczywistość i szuka winnych wszędzie ale nie zauważa słonia w składzie porcelany.
Putin NIE JEST waszym wrogiem (chyba że dacie się podpuścić dobrodziejom i wejdziecie do wojenki jako mięso armatnie - a tego właśnie usa chce). Putin planuje budować swoje imperium w oparciu o ROSYJSKIE mniejszości narodowe. A w Polsce takich nie ma (nie licząc pań luźnych w kroku ale to trochę za mała podkładka). A z silniejszym trzeba się dogadywać na WŁASNYCH warunkach, póki jeszcze jest możliwość, a nie się wypinać i "na złość babci odmrażać sobie uszy". A te całe sankcje są CELOWO wymierzone w lud tubylczy, żeby go zubożyć - chyba nie myślicie że żyd morawiecki, kurski, duda czy inny kaczyński albo czaskoski (też żyd z Litwy) stosują się do tego co wam wmawiają...

~xyz

Jak miasto będzie oszczędzać energię? Nie będzie oszczędzać, a jeszcze do tego wyda mnóstwo naszych pieniędzy na fotowoltaikę, która zwróci się dopiero za parę lat. Stalówka wybrała głąbów do władz i słono za to zapłaci. Fotowoltaikę trzeba było 5 lat temu budować, a nie teraz się lucek przebudził.

~Gabriel

Jakiś anonimowy etam ma większą wiedzę od górnika, który pod własnym imieniem i nazwiskiem mówi publicznie jak było.
Zresztą co się dziwić, nick adekwatny do chłopka roztropka, który o niczym nie ma zielonego pojęcia a wszędzie się wpie.dala ze swomi "mądrościami"

~etam

Węgiel nie był sprowadzany z Rosji do elektrowni tylko przez prywatnych dostawców. Nie było zakazu importu, bo to by musiało być na całą Unię. Skąd górnik wie jaki węgiel do elektrowni sprowadzają. A kopalnie zamykano, bo taka była polityka Unii, dlatego też nie dokończono elektrowni w Ostrołęce i w Stalowej nie ma już elektrowni węglowej.

~Gabriel

Do Uwe2. W Polsce wszystko było nieopłacalne przemysł, produkcja, handel, górnictwo, stocznie. Wszystko trzeba było zniszczyć, celowo doprowadzić do upadłości lub sprzedać za psi grosz aby zachodnie firmy nie miały tutaj konkurencji. I to oczywiście zrobiono prawie z pełnym sukcesem za posady w UE, pożyczki, czy dotacje, które i tak z powrotem wracały do UE, ponieważ to zachodnie firmy (głównie niemieckie) kilka razy drożej wykonywały w Polsce różne inwestycje zatrudniajac u nas, tylko podwykonawców. Co do rubli i Rosji. Ostatnio na łamach lokalnej gazety tarnowskiej wypowiadał się górnik i opowiedział jak nierządy warszawskie działały. Więc tak- na polskich kopalniach leżały chałdy węgla dla elektrociepłowni a "polski" nierząd i tak kupował węgiel rosyjski, który był droższy, właśnie po to, żeby polskie kopalnie doprowadzać do bankructwa. Polskie górnictwo powoli i systematycznie niszczono m.in w taki sposób ale nie tylko. Górnikom wypłacano gigantyczne odprawy, żeby się nie buntowali i z czasem wydobycie polskiego węgla było coraz mniejsze i musieliśmy uzupełniać jego braki importem węgla rosyjskiego. Dlatego na większości składów w ostatnich latach królował węgiel rosyjski. I teraz kiedy bandyci warszawscy nałożyli na ten węgiel embargo to ceny poszybowały w kosmos, bo jak się okazało jest go obecnie na polskim rynku o 70% mniej. A takim jak ty uwe zamydlono oczy, że to wszystko wina Putina i grano na czas opowiadaniami o cenie 996 złotych za tonę i sprowadzaniem węgla z najdalszych zakątków świata, które okazało nic nie wartym błotem, w dodatku kilka razy droższym. Także Polacy zostali z rękami w nocniku. Obecne skutki wysokich cen są wynikiem, tylko i wyłącznie działaniami nierządu i są zagrożeniem dla zdrowia i życia milionów Polaków za co ci bandyci powinni zostać osądzeni, a ponieważ sami się nie osądzą, więc może wściekli ludzie ich osądzą jak zaczną marznąć czy nie daj boże zamarzać.

uwe2

ps
i zachowajcie ruski mir dla siebie

uwe2

gabriel smakuja ruble ? to sie nimi napchaj póki możeesz. ludzie Twojego pokroju kiedyś niszczyli maszyny obawiając się że zabierze im to prace . w polsce jest nieopłacalne wydobycie wielu cennych surowców których mamy sporo, ale taniej jest importować więc ruskie wszystkimi możliwymi sposobami zniechęcają polaków do termomodernizacji fotowoltaiki i innych rozwiązań podnoszących efektywność energetyczna i uniezależniających nas od ruskiego węgla gazu i ropy.
ehhh ciekawi mnie tylko jak wygląda praca na farmie trollingu internetowego

~Gabriel

Każdy kto jest zorientowany w temacie doskonale wie, że te fotowoltaiki, pompy ciepła, wiatraki są kilkadziesiąt razy droższe od tradycyjnego opału a ich wydajność z biegiem lat np paneli fotowoltaicznych zmniejsza się do 60% !!
Serwis, naprawa czy wymiana to też spore wydatki. Trwałość tych eko coś tam też jest kiepska. To są zabawki dla bogatych ludzi, którzy nie mają co robić z pieniędzmi, natomiast jest to również narzędzie do ogałacania pozostałych ludzi z ich ciężko zarobionych pieniędzy poprzez nachalne reklamy, kłamstwa i wprowadzanie odpowiednich przepisów oraz zakazów, żeby przymuszać do przejścia na takie żródła energii. Polska ma gigantyczne pokłady węgla i dopóki nie ma nic lepszego i równie taniego, powinna z tego korzystać. Niestety rządzący w Polsce zdrajcy i bandyci będący na łańcuchu globalistów robią absolutnie wszystko, żeby zniszczyć Polaków i Polskę. Zamykanie polskich kopalń i zasypywanie szybów, żeby nie można było z powrotem ich otworzyć to, tylko jeden przykład ich bandytyzmu. Niemcy dla przykładu z powrotem otwierają swoje kopalnie ale oni ich nie zasypywali. Taka to ekologia umiech A Ty Polaku marznij za Ukrainę, Ukrainę, która do dnia dzisjeszego nie nałożyła żadnego embarga na surowce z Rosj , a węgiel na ukraińskim olx można kupić za 500 złotych.

~Seba

Zlikwidowac 50%urzedasow

~jasio

a gdyby tak urzedasom zabrac komputry a dac dlugopisy yo byloby 100 percem łoszczednosci

e2rds

uwe2, czyżby kaczka nas.ała ci tak do głowy, że fobie ruskie cię prześladują

uwe2

znowu zmasowany atak ruskich troli opłacanych przez kreml , kto chce zakłada fotowoltaikę kto nie to dziękuje do widzenia o co wam chodzi ludzie ? ból d..y polaczków i komeatrze niedorajdów zyciowych opłacane przez ruskich którym nie w smak jak ktoś ma lepiej i potrafia tylko narzekać.

~Mieszkaniec

Pozostalo jedynie ogrzać kraj gorącymi mowami Jarosława i oświetlić zapewnieniami premiera Morawieckiego, że zimą będzie ciepło i jasno.

~12groszy

Rozdział państwa od kościoła to będzie najlepsza oszczędność

~Jerry

Może na fabryce maseczek postawić panele! Tyle tam produkują i zużywają prądu! A i przecinanie wstęgi przed wyborami na otwarcie jest przećwiczone!

~Kaznodzieja

Ale to Wrocław ma PO więc ich spotkała kara boska za zły wybór. My mamy po dużo tańszych cenach. Ibędziemy mieli dalej zniżki jak wybierzemy PiS w następnych wyborach. Muszą nam rządzić na wieki aby ceny dla Stalowej Woli były lepsze niż dla innych miast. Bo Stalowa Wola i jej mieszkańcy są wyjątkowi są Narodem Wybranym.