Przesunięcie terminu płatności faktury– na czym polega? Kto może skorzystać?

Materiał zewnętrzny Image

Według danych CEIDG wielu przedsiębiorcom nie podołało rosnącym w ostatnich miesiącach kosztom prowadzenia działalności. Tylko w I kwartale 2022 roku do rejestru wpłynęło aż 42% więcej wniosków dotyczących zamknięcia jednoosobowej firmy . By się przed tym uchronić, można skorzystać z przesunięcia terminu płatności faktury. Na czym polega to rozwiązanie i kto może po nie sięgnąć?

Odroczenie spłaty – na czym polega?

Odroczenie terminu spłaty to rozwiązanie, które umożliwia dokonanie opłaty za towar lub usługę później, niż w pierwotnie ustalonym terminie. Dotyczy to zarówno pojedynczych zakupów, jak i form spłaty – np. leasingu firmowego samochodu. Dzięki temu w obliczu rosnących kosztów prowadzenia firmy, przedsiębiorca może zdecydować o późniejszym uregulowaniu należności. To wygodne rozwiązanie, które może odciążyć budżet i poprawić finansową elastyczność firmy.

Na jak długo można odroczyć płatność?

Możliwy termin odroczenia płatności zależy przede wszystkim od oferty wybranego banku lub instytucji finansowej. Wszystkie informacji na ten temat możliwego przesunięcia spłaty powinny zostać zawarte w umowie z usługodawcą.

W przypadku oferty mLeasing płatność można odroczyć nawet o 30 dni. Z takiej możliwości leasingobiorca może skorzystać trzykrotnie w czasie trwania wybranej umowy.

Kto może skorzystać z możliwości odroczenia spłaty?

Możliwość skorzystania z odroczenia spłaty także będzie uzależniona od konkretnej oferty. W wielu przypadkach o szansie na przesunięcie będzie decydować odpowiedni zapis np. w umowie leasingowej. Dodatkowym warunkiem może być także terminowa spłata wcześniejszych rat i brak zaległości.

Przewidujesz problem ze spłatą? Skontaktuj się z leasingodawcą

O możliwych problemach ze spłatą warto poinformować kontrahenta wcześniej. Instytucje finansowe posiadają wiele możliwości wspierania przedsiębiorców w tak trudnym okresie. Rozmowa z konsultantem może być kluczowa w doborze rozwiązania dopasowanego do potrzeb firmy.

Alternatywą dla przesunięcia spłaty może być także cesja. W przypadku leasingu jest to możliwość przeniesienia przedmiotu umowy na inny podmiot gospodarczy. W tym przypadku konieczność znalezienia strony przyjmującej leży po stronie przedsiębiorcy.

W ostateczności istnieje także możliwość przedwczesnego zakończenia umowy. W tym przypadku bank będzie wymagać uregulowania wszystkich dotychczasowych płatności. Czasem wymagane jest także przekroczenie minimalnego okresu trwania umowy. Dlatego warto skontaktować się z usługodawcą i skonsultować takie rozwiązanie.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =