500 mln zł na 14 emerytury na Podkarpaciu

Image

ZUS rozpoczął wypłatę czternastek 25 sierpnia. Czternastki były wypłacane wraz z bieżącą emeryturą, rentą lub innym świadczeniem długoterminowym. Osoby uprawnione otrzymywały to dodatkowe świadczenie „z urzędu”, co oznacza, że nie trzeba było składać żadnego wniosku, aby je otrzymać.

- Czternastą emeryturę z ZUS, w kraju otrzymało w tym roku łącznie około 7,2 mln osób, a wydatkowana na ten cel kwota wynosi ponad 8,7 mld zł, na Podkarpaciu: 409 686 osób w łącznej kwocie 508 541 721,43 zł. (Oddział w Rzeszowie: 286 584 osób: 355 449 912,95 zł; Oddział w Jaśle: 123 102 osób, 153 091 808, 48 zł) – informuje Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy ZUS w regionie.

Prawo do czternastki mają osoby, które na 24 sierpnia 2022 roku pobierały jedno z długoterminowych świadczeń, np. emeryturę, rentę albo świadczenie przedemerytalne. Pełną kwotę, czyli 1338,44 zł brutto, otrzymali emeryci i renciści, których świadczenie główne nie przekraczało 2900 zł brutto. Pozostali otrzymali czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

Świadczenie nie było przyznawane, jeśli kwota czternastej emerytury wyniosłaby mniej niż 50 zł, To oznacza, że czternastki nie otrzymały osoby, których emerytura czy renta jest wyższa od kwoty 4188,44 zł brutto.

Czternastki nie otrzymały także osoby, których świadczenie główne było zawieszone na dzień 24 sierpnia (np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania). Nie otrzymają one czternastej emerytury do czasu aż będą miały wznowioną wcześniej wstrzymaną wypłatę.

Pełna wysokość czternastki wynosi 1217,98 zł na rękę. Od tego świadczenia nie jest odprowadzany podatek, a jedynie składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
e2rds

~Wkurzony, widzisz, bo ciemny emeryt zadowolony, że dostał 13- kę, 14- kę, a przecież emeryci ścibolą grosz na tak zwaną czarną godzinę i nie rozumują, że na każdych uścibolonych 10 tys. zł stracili co najmniej 1700 zł, to więcej niż 13 -ka i nadal ten "Kwiat Cmentarny" do którego i ja należę, ta przyszłość narodu ze spotkań z Kaczorem ( Kaczor określenie użyte przez Kaczyńskiego) klaszcze i jest zadowolona, przynajmniej większość. Jakże trafne są słowa Kurskiego "naród głupi wszystko kupi".

~Wkurzony

Przy takiej inflacji a Prawdziwa to ok 40% to w ciągu roku nierząd pislamski kradnie emerytom 1/3 ich świadczenia. Rocznego!!!!!! Dla nierządu wysoka inflacja to wyższe wpływy do ponownego " dawania" ludowi. Tylko ciemny pislandzki lud kupił ta bajkę ze mu coś dają a nie widzą że druga ręką wyciągają mu z kieszeni 2x wiecej

e2rds

~E2rds, hahaha, ty nie będziesz miał emerytury, statystycznie idioci żyją krócej przez swoje idiotyczne postępowanie.

~E2rds

Zabrac emerytury towarzyszom partyjnym pzpr, milicjantom,zomowcom i ich obroncom w "wolnych sadach" a pieniedzy bedzie dla wszystkich pozostalych, a ormowcom też. Swoloczy komuszej tylko miranelki i szczaw i wystarczy.

las

Nie dostałem 14-tki bo pracowałem 42 lata a takich się każe że odprowadzili większe składki na ZUS .Nie byłem w USA,Włoszech i innych krajach gdzie po paru latach pracy kupowali domy, mieszkania i samochody a teraz jeszcze dostają 14- tki .Znajomy fizycznie przepracował 49 lat i też nie dostał 14-tki.bo ma brutto 4400zł.

~Obywatel

Ci co mają niskie emerytury na poziomie 1000-2000zł netto to za
takie Emerytury za które nawet nie da się żyć i np część myśli o Samobójstwie.

Nie poratują żadne jednorazowe 13 czy 14, już bardziej mieli by lepiej gdyby wysokość Emerytur byłaby taka co miesiąc przez cały rok jak przy wypłacie Emerytur wraz z Dodatkowym Świadczeniem.

Takie niskie Emerytury wszystkich czekają ktòrzy pracują na najniższej krajowej i wtedy można pomyśleć czy żyć czy jednak skończyć z życiem.

~Kuku

Tak dawac na prawo i lewo a odsetki podnosic i rachunki i ceny wszystkiego. Oni temu winni

~udarnik

moja emeryturaoczywiście zasłużona to 3600 a14 to860 gdzie reszta,