Terapia psychologiczna online sposobem na depresję?

Materiał zewnętrzny Image

Poród, śmierć bliskiej osoby, doświadczanie przemocy psychicznej lub fizycznej – wszystko to może przyczynić się do rozwoju depresji. Samodzielne pokonanie choroby najczęściej bywa wyzwaniem ponad siły. Aby jak najszybciej odzyskać równowagę i uniknąć nawrotów dolegliwości, warto skorzystać z pomocy psychologa. Nie zawsze spotkanie w gabinecie jest możliwe i nie zawsze bywa najlepszym rozwiązaniem. W takim wypadku cenną formą wsparcia jest terapia z psychologiem online.

Czy stany depresyjne to duży problem?

Jak wynika z badań EZOP II, przeprowadzonych w latach 2017–2021 ponad 24,46% populacji na jakimś etapie swojego życia doświadczyło problemów natury psychicznej. Do stanów depresyjnych przyznaje się 3,85% z nich. W rzeczywistości skala problemu jest jednak większa. Dlaczego? Osoby zmagające się z zaburzeniami nastroju rzadko spotykają się ze zrozumieniem. Przedłużający się smutek, rozpacz, bezsilność traktowane są przez bliskich niejednokrotnie jako przejaw niezdolności do radzenia sobie z emocjami. Przez to wszyscy ci, którzy cierpią z powodów natury psychicznej – wstydzą się do tego przyznać. Zdani są sami na siebie.

Depresja nie jest kwestią woli. Jest chorobą. Podobnie rzecz się ma z zapaleniem płuc czy cukrzycą. Można podejmować wiele działań profilaktycznych, aby zredukować ryzyko rozwoju nieprawidłowości, ale nie ma możliwości, aby zyskać pewność, że nigdy się nie zachoruje. Podobnie jest z tzw. chorobami ducha. Nieleczone zaburzenia nastroju nasilają się, stopniowo wyniszczając organizm zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Utrudniają normalne funkcjonowanie do takiego stopnia, że wyzwaniem staje się samodzielna kąpiel czy ubranie się. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do śmierci. Nawet 40-60% wszystkich przypadków samobójstw powiązanych jest z epizodami depresyjnymi.

Kiedy sięgnąć po pomoc psychologa?

Narastająca niechęć do utrzymywania kontaktów z ludźmi, większe niż zwykle zmęczenie, nasilające się poczucie bezradności – wszystko to może zwiastować epizod depresyjny. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, jak bardzo zniekształcona jest rzeczywistość, którą odbierasz i jak bardzo zakłóca to Twoje codzienne funkcjonowanie.

Aby wstępnie stwierdzić czy uporczywe i długotrwałe okresy smutku to depresja – możesz wykonać test online, który utwierdzi cię w przekonaniu, że na tym etapie, na którym się znajdujesz – warto sięgnąć po pomoc. Skupienie się na przeżyciach, zrozumienie ich i przepracowanie pod okiem psychologa może pomóc Ci na nowo odzyskać równowagę.

Co zrobić, gdy wizyta w gabinecie nie jest możliwa?. Niepełnosprawność fizyczna, mieszkanie na wsi, pełnienie stałej opieki nad osobą chorą – wszystko to znacząco ogranicza mobilność i często uniemożliwia skorzystanie z pomocy wtedy, gdy tak bardzo jest ona potrzebna. Warto wówczas rozpocząć terapię z psychologiem online. Nie odbiega ona skutecznością od tradycyjnych form terapeutycznych, a w przypadku epizodów depresyjnych może być nawet skuteczniejsza. Potwierdzają to badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Zurychu. 62 osoby cierpiące na tę formę zaburzenia psychicznego podzielono na grupę leczoną tradycyjnie i za pośrednictwem internetu. To właśnie w tej drugiej grupie w trzy miesiące po zakończonej terapii aż 57% pacjentów przestało się zmagać z uporczywymi spadkami nastroju, podczas gdy tradycyjna terapia była skuteczna u 42% pacjentów.

Pomoc psychologa online to również najlepsza możliwa forma terapii dla osób żyjących w społeczności, która negatywnie jest ustosunkowana do psychologii i psychiatrii. Najczęściej osoby takie rezygnują w ogóle ze wsparcia w obawie przed ostracyzmem. Tymczasem spotkania online zapewniają bardzo wysoki poziom dyskrecji. Wystarczy dostęp do internetu oraz zainstalowany programu Skype lub Vsee (jeśli korzystasz z wideokonferencji i czatu) lub skrzynki mailowej (jeśli zdecydujesz się na sesje przez e-mail). Nikt nie musi wiedzieć, że bierzesz sprawy w swoje ręce i starasz się wyzdrowieć pod okiem specjalisty.

Bibliografia

1. C. Hammen, Depresja, tłum. M. Trzebiatowska, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2006.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =