Rząd zamraża ceny energii

Image

Rada Ministrów, w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Zakłada on zamrożenie rachunków za energię elektrycznej w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej.

Kto będzie miał zamrożone rachunki za prąd?

Rozwiązanie obejmie wszystkie gospodarstwa domowe w kraju. W przyszłym roku polskie rodziny nie zapłacą wyższych rachunków za prąd do limitu 2 tysięcy kilowatogodzin (kWh). Jeszcze wyższy limit – do 2,6 tys. kWh – obejmie osoby z niepełnosprawnościami, a 3 tys. kWh rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. Limit 2 tys. kWh jest zbliżony do średniego zużycia energii w gospodarstwie domowym w 2020 r. Gospodarstwa domowe, po przekroczeniu zużycia odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. i 3tys. kWh, za każdą kolejną zużytą kWh, będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych, według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.

- Chcemy zamrozić rachunki za energię elektryczną do limitu 2 tys. kWh. Na takim rozwiązaniu skorzysta każda polska rodzina – również ta, która zużywa np. 2,7 kWh rocznie. Więcej zapłacimy wyłącznie za nadwyżkę – czyli powyżej 2 tys. kWh lub 2,6 tys. czy 3 tys. kWh w przypadku odpowiednio gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami czy rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. Takie rozwiązanie ma złagodzić gwałtowne soki cen energii, wprowadzając jednocześnie zachętę do jej oszczędzani- podkreśla minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G). Na nowe rozwiązanie rząd przeznaczy ok. 23 mld zł.

Dodatek elektryczny

Dodatkowo dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – wprowadzony zostanie specjalny dodatek elektryczny w wysokości nawet do 1500 zł. Wysokość dodatku elektrycznego będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania. Z rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych, na które rząd przeznaczy ok. 1 mld zł.

Dobre wiadomości dla Stalowej Woli

Z decyzji rządu o zamrożeniu cen energii cieszy się prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

- To jest bardzo ważna propozycja ze strony rządu Prawa i Sprawiedliwości, która w tych trudnych momentach, kiedy wiele samorządów otwiera przetargi, te ceny na energię elektryczną są absolutnie nie do zaakceptowania, są czasami siedmio, ośmiokrotnie wyższe niż w dotychczas. Również rząd, wsłuchując się w tą trudną sytuację, która później przełożyłaby się na koszty funkcjonowania, również koszty dla mieszkańców w opłatach komunalnych, podejmuje inicjatywę zamrożenia tych cen energii elektrycznej i dla samorządów, i dla innych instytucji wrażliwych takich jak uczelnie wyższe, wszystkich tych, którzy realizują misję oświatową, publiczną, szpitale na terenie Polski- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Zachęcają do oszczędzania energii elektrycznej

Rząd zachęca Polaków do oszczędzania energii elektrycznej. Te gospodarstwa, które w 2023 r. zużyją nie więcej niż 90% energii z 2022 r., w 2024 r. otrzymają specjalny upust wysokości 10% całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej w 2023 r. Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu ustawy w Dzienniku Ustaw.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Gal

Narazie zamrozili sprzedaż węgla, a odmrozili inflacje. Będzie nam tak dobrze, że dobrze nam tak!!!!!!!

e2rds

~Mieszkaniec, zrobiłem ~Mieszkańca i spuszczam go z wodą w muszli, niech płynieeeee tam koło VIVO, szerokich rur. ma się rozumieć, gó.na miejsce na oczyszczalni by nie zatruwało Sanu.

~Mieszkaniec

Hej erdeesik parówo gdzie jesteś

~wieśniara

Rozwalają kraj , podnoszą ceny i jeszcze bezczelnie i łaskawie dają dodatki do węgla , prądu żałosne i wyrachowane a głupie pelikany zaślepione świętą telewizyją łykają wszystko i cieszą się ,że dodatek do węgla i prądu dostaną . Cóż poradzić taka zje****na mentalność większości polskiego narodu o ile ta większość faktycznie ma w 100 % polskie korzenie .

~DĄB

Jedynie POLAK ma orientację o co chodzi na tym świecie i kto tym kręci. Reszta to kundle merdające ogonami i dziamiejące.
Tych kundli to tak z 90% w Polsce a i świecie.

e2rds

~tiguan, pozdrowienia i życzenia miłej nocy przyjęte, dziękuję.

e2rds

~tiguan, widzę, że z kretynem mam do czynienia, nie dziwi mnie to, że nie rozumie co do niego się pisze, ale pozdrawiam i życzę miłej nocy.

e2rds

~tiguan, czy gó.no zrozumiało mój wpis, czy muszę powtórzyć.

~jan

..... no sory, taki mamy rząd .... rząd który wpędza obywateli w nędzę a potem robi im wielką łaskę i daje niektórym zapomogi, tkzw dodatki ,,osłonowe" w dwóch ratach po około 250 zł.... górnicy też dotali w dwóch ratach, pierwsza rata 6 500 zł, druga też coś koło tego, bo ich inflacja bardziej dotknęła niż resztę obywateli kraju, no ale pisowskie wierne brygady muszą być nażarte, silne, wypoczęte by na wezwanie tow. 1-go Sekretarza KC Partii wziąć w ręce kilofy, sztyle, i podobne gadżety i rozprawić się zaplutymi karłami reakcji opłacanymi przez rewizjonistów niemieckich i imperialistów amerykańskich ....

~tiguan

I to jest kontent bo kogo obchodzą posiedzenia rządu?

Lucyferianin

Czyli ja mam 3jke działów w wieku szkolnym.Mam iść prać ciuchy w Sanie z tarką???Uczyć się mają przy czym ??? Świecach???Cofacie ten kraj do średniowiecza.Tyle w temacie .To wasza wina przez durne embarga i wielkie robienie motorôwy ukrom...

e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie, idiota w akcji.

~Rebel

Do ~ ekolog
A co to jest to " WYUSZYŃSKIEGO" ? Jeśli tam byłeś to nic dziwnego że pierniczysz takie farmazony ! Ha ha ha!

DUDADUDA

WINA ZA PODWYŻKI PISU MORAWIECKIEGO DUDY I PREZESA

DUDADUDA

to wszytko wina Pisu i tego tępego w dwóch różnych nutach o orientacji homoniewiadomo KACZYŃSKIEGO

~ekolog

Do rebel, po za tym podziękuj unii europejskiej za podwyżki energii bo UKRAINA nie należy do unii i ma bardzo tanią energię.

~ekolog

Do rebel , masz zaproszenie do przychodni na WYUSZYŃSKIEGO i to bardzo pilne może jest jeszcze dla ciebie jakaś nadzieja. Jak zakończy się wojna na UKRAINIE to energia jeszcze dużo bardziej będzie tańsza. Ale ty za głupi jesteś aby to zrozumieć.

~Rebel

Narazie zamraża ceny energii . Ale w przyszłości jak ceny energii zostaną uwolnione to zapłacimy ( mało komu to się uda ) za cały ten okres zamrożenia, czyli wstecz , plus obowiązujące wtedy ceny , to okaże się że miesięczna pensja będzie za mała na opłacenie samych kosztów prądu i gazu !

~Tygrees

A ja mam panele i guzik mnie to obchodzi wrecz przeciwnie powinien prad isc is i isc w gore 1000000%

~Polak

Taa, najpierw żeby się podlizać żydom rujnują gospodarkę wyprzedażami majątku narodowego, lokdałnami na zlecenie i rozdawnictwem (też na zlecenie bo sami tego nie wymyślili), a potem robią z siebie dobrych wujków próbując łatać to co sami sp..lili. A co potem? Zamrożone ceny trzeba kiedyś odmrozić. Poza tym to są janusze byznesu więc tu wam zamrożą a gdzie indziej podniosą ceny lub wprowadzą "różne takie koszty" i wyjdą na swoje na swoje i jeszcze zarobią.
No ale pincet plusowcy będą na nich głosować bo mjejsze zuo, kradno ale sie dzielo i inne takie idio,tyzmy. I to jest w tym wszystkim najgorsze. Po komentarzach widzę że lud mniej więcej świadomy - zobaczymy jak będziecie głosować i czy przed wyborami nie stwierdzicie że jednak "mjejsze zuo". A łatwo nie będzie bo jest jeszcze "maszyna przydzielająca głosy" z serwerem w Tel Avivie więc należy się spodziewać że pewna ilość głosów "zmieni właściciela" w trakcie dni wyborczych, jak u bajdena czy makarona, gdzie o 14.00 było 13mln na Marynę LePen, a o 17.30 było ... 11mln na Marynę, a ok. 4mln więcej na koncie makarona

~aaa

na razie to jest "chcemy aby, planujemy, będziemy dążyć"

~JSJS

No i dobrze, pytanie tylko czy polonistka się czuje już zaniepokojona czy jeszcze nie?

nivea

No jak to kto zapłaci? Nasze narodowe czempiony

~Grazyna

Koń by się usmial.
Kiedy ludzie otworzą oczy? Nawet mi się nie chce tego interpretować.

wyborca

Oszczędzanie energii - TAK, ale kto zapłaci za zamrożenie cen? Ceny surowców przestaną rosnąć?