27,7 mln zł z budżetu państwa trafiło do Gmin Powiatu Stalowowolskiego

Image

Poseł Rafał Weber, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, wręczył przedstawicielom Gmin oraz Powiatu Stalowowolskiego czeki na łączną sumę 27,7 mln zł. Dobrą wiadomością jest to, że to samorządowcy sami zdecydują na co zostaną przeznaczone te pieniądze. Mają już konkretne plany.

Pieniądze dla wszystkich samorządów w Polsce

Jak podkreślił wiceminister Rafał Weber dokładnie tydzień temu weszła w życie ustawa, na mocy której do polskich samorządów trafi 13 miliardów 700 milionów złotych. Środki te zostaną przekazane w trzech transzach (pierwsza w październiku, druga w listopadzie, trzecia w grudniu br.). Samorządy będą mogły przeznaczyć je zarówno na wydatki bieżące, inwestycje, jak i inne potrzeby własne.

- Myślę, że każdy samorząd w tej chwili odczuwa wzrosty cen, zarówno energii elektrycznej, jak i gazu i wszystkich innych tych bieżących usług, które są potrzebne do tego, aby utrzymać wysoki poziom funkcjonowania samego samorządu, a także jednostek podległych pod gminę czy powiat. W przypadku inwestycji, siłą rzeczy obserwujemy od kilku miesięcy, wzrost cen materiałów i surowców, które są niezbędne do tego, aby je realizować. Stąd pomysł rządu pana premiera Mateusza Morawieckiego, aby w taki nadzwyczajny sposób, ponadprogramowy, ponadstandardowy, wesprzeć samorządy w realizacji tych podstawowych zadań. 13 miliardów 700 milionów złotych w skali całego kraju- wszystkie gminy, wszystkie powiaty i wszystkie województwa uzyskały środki finansowe. Gminy co najmniej 2,9 mln zł, powiaty co najmniej 6,1 mln zł, a województwa co najmniej 32,5 mln zł- mówi Rafał Weber, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

I jak podkreśla, rząd nie będzie zatrzymywać, ani wycofywać się z żadnego z programów inwestycyjnych, które prowadzi, czy to z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, czy to z Polskiego Ładu, czy to z programów, które są w gestii Ministerstwa Kultury lub Ministerstwa Sportu. One wszystkie w roku bieżącym były już, albo jeszcze będą, ogłaszane. Podkreśla także, że z punktu widzenia rządowego, inwestycjami, które są najbardziej pożądane są inwestycje w energooszczędność, co pozwoli na walkę z wysokimi cenami prądu i gazu.

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało już w najbliższych tygodniach stworzenie, a w najbliższych miesiącach uruchomienie specjalnych programów, które będą skierowane na uzyskiwanie energooszczędności, tak aby zminimalizować ceny prądu, zminimalizować ceny gazu, i w ten sposób radzić sobie w tej trudnej sytuacji gospodarczej- zapowiada Weber.

Powiat Stalowowolski

Minister Rafał Weber wręczył czek w wysokości 6,1 mln zł staroście Powiatu Stalowowolskiego Januszowi Zarzecznemu. Jak zapowiedział włodarz powiatu środki te zostaną przeznaczone na kilka zadań.

- Na pewno z tej kwoty będziemy chcieli jakąś część przeznaczyć na inwestycje. Niedługo będziemy wykonywali termomodernizację Domu Pomocy Społecznej i tam mamy część środków z Polskiego Ładu, ale ten projekt opiewa na większą kwotę, więc trzeba dołożyć około 1,5 mln zł z naszych środków. Między innymi w tej inwestycji będzie szukanie oszczędności energetycznych, czyli będziemy robili pompę ciepła, fotowoltaikę, termomodernizację obiektu, więc to też będzie bardzo trafna inwestycja, jeśli chodzi o oszczędności- mówi starosta Janusz Zarzeczny.

Środki zostaną przeznaczone również na potrzeby stalowowolskiego szpitala oraz remonty w obiektach oświatowych.

- Mogę powiedzieć, że w tym roku otrzymałem takich środków, powiedzmy niespodziewanych, bo tak to by można było powiedzieć, na kwotę ponad 26 mln zł, więc to są ogromne pieniądze- mówi Janusz Zarzeczny.

Gmina Bojanów

Gmina Bojanów otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 2,9 mln zł. Środki te po części zostaną przeznaczone na bieżące potrzeby, które wiążą się ze wzrostem utrzymania obiektów kulturalnych i oświatowych, jak również budowę basenu.

- Będę chciała co nieco uszczknąć z tych środków i przyczynić się do termomodernizacji szkół, których mamy 4. Wymagają one już pewnego nakładu finansowego. Z racji tego, że wszyscy przykładamy dużą wagę do oszczędzania, będziemy starali się te środki częściowo na pewno przeznaczyć na opłaty i uniknąć przechodzenia dzieci na nauczanie zdalne- mówi w imieniu wójta gminy Barbara Lubas.

Środki zostaną wydane także na mniejsze zadania m.in. remont chodników.

Gmina Pysznica

2,9 mln zł otrzymała również Gmina Pysznica. Wójt Łukasz Bajgierowicz podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za to, że po raz kolejny dostrzegł problemy samorządowców.

- Na pewno część tych środków w Gminie Pysznica zostanie wydanych na wydatki bieżące, ponieważ wydatki na ośrodki oświatowe, kulturalne niosą ze sobą teraz takie potrzeby. Ponadto na pewno część tych środków zostanie wykorzystana na inwestycje, na które pozyskaliśmy już środki z innych programów, jak Polski Ład. Mam na myśli tutaj termomodernizację szkół na terenie gminy Pysznica wraz z instalacjami fotowoltaicznymi na każdej z tych szkół- mówi wójt Łukasz Bajgierowicz.

Pozyskane fundusze pomogą także w budowie żłobko – przedszkola.

Gmina Zaklików

Wójt gminy Zaklików Dariusz Toczyski otrzymał wsparcie w wysokości 2,9 mln zł. Podobnie jak w przypadku innych gmin środki te pójdą na wydatki bieżące, jak również na inwestycje energetyczne.

- Być może część środków pójdzie na wymianę oświetlenia, na wymianę pieców gazowych w jednej ze szkół. Dodatkowo środki te posłużą na dopełnienie tego, czego nam brakuje. Jesteśmy już po przetargach, jesteśmy po rozstrzygnięciach, jeśli chodzi o Polski Ład. Tam niestety kosztorysy były robione 2 lata, 1,5 roku temu i tych środków troszkę zabraknie, więc jest to kwota, która pozwoli nam te braki uzupełnić. To co zostanie na pewno będzie wydane zgodnie z potrzebami mieszkańców, zgodnie z ich sugestiami i będzie służyć dalszemu rozwojowi naszej społeczności, naszej gminy- mówi Dariusz Toczyski, wójt Gminy Zaklików.

Gmina Zaleszany

Wójt Zaleszan Paweł Gardy otrzymał czek na sumę 2,9 mln zł. Pieniądze te pozwolą na wymianę oświetlenia w gminie na LED- owe.

- My może troszkę tak roztropnie podchodzimy, bo duża część tych środków zostanie przetrzymana na przyszły rok, bo wiemy jak wygląda sytuacja w naszym kraju, w Europie, w świecie. Zobaczymy co będzie w przyszłym roku. Na pewno mamy duże potrzeby, duże możliwości, nie schodzimy z pewnego poziomu inwestycji, dlatego na pewno każda złotówka się przyda po to, żeby naszym mieszkańcom żyło się lepiej- mówi Paweł Gardy.

Gmina Radomyśl nad Sanem

2,9 mln zł to kwota jaką otrzymała również Gmina Radomyśl nad Sanem. Podobnie jak w gminie Zaleszany środki te pozwolą na wymianę oświetlenia ulicznego na LED-owe.

- Jesteśmy przygotowani do ograniczania też kosztów przede wszystkim energii elektrycznej. Posiadamy dokumentację techniczną na instalację fotowoltaiczną na obiektach użyteczności publicznej i w pierwszej kolejności będziemy zaopatrywać te obiekty, które są najbardziej energochłonne, jak oczyszczalnia ścieków, stacji, uzdatniania wody, a później będziemy po prostu analizować, które jeszcze w dalszej kolejności będą zaopatrywane w tę instalację- mówi wójt Jan Pyrkosz.

Część środków pójdzie na wydatki bieżące oraz planowane wcześniej inwestycje, na które gmina otrzymała dofinansowanie z Polskiego Ładu.

Gmina Stalowa Wola

Prezydent Lucjusz Nadbereżny otrzymał z rąk ministra Rafała Webera czek na kwotę 7,1 mln zł. Włodarz Stalowej Woli podkreśla, że środki te pozwolą na realizację tegorocznych założeń budżetowych bez zmiany planu inwestycyjnego.

- Planujemy w tej chwili przygotowanie nowej inwestycji, farmy fotowoltaicznej, która będzie zasilała nasze źródła światła na terenie Miasta Stalowej Woli, latarnie uliczne. Zobaczymy jaki będzie proces przygotowania tych inwestycji. Może część tych środków byłoby przekazanych na to zadanie. Mamy również inne zadania, które będziemy mogli zwiększyć w realizacji, polepszyć parametry, które przyjmowaliśmy na początku. Wiadomo, że koszty firm, również dzisiaj zadań inwestycyjnych, rosną, dlatego pozwoli nam to w lepszej jakości, w większym zakresie je zrealizować- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Prezydent czeka także na ważną decyzję Rady Ministrów, ustawę, która zamrozi ceny energii dla samorządów, instytucji wrażliwych takich jak np. uczelnie wyższe i szpitale. Jak podkreślił wiele samorządów ma już oferty w ramach przetargów na dostawę energii w cenie nawet 7- 8 krotnie wyższej niż dotychczas.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~jan

.... te wygłupy z kartonami to Kaczyński wymyślił by zniechęcić ludzi normalnych do kandydowania na stanowiska wójtów, burmistrzów i prezydentów, bo tylko pisowski sługus może się cieszyć z takiej fotki, dla normalnego samorządowca to żenada i obciach .....

e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie, nie wskazane jest, by ślepcy włóczyli się po rynku, mogą stragany powywracać, a , dotyczy to ślepych którzy nie widzą tylko grzybów jak ~ekolog vel pseudointeligencie. Czy ty niedorozwinięty jesteś, przecież nie zdradzę ci moich miejsc w których zbieram od lat, każdy grzybiarz niechętnie zdradza swoje miejsca, tak jak i wędkarz i myśliwy. Po prostu zbieram w lesie, dzisiaj były piękne grzyby na rynku i to z wczorajszego zbioru.

~ekolog

Tak , tak dziadku przyniosłeś pełny kosz borowików a naszym rynku jednego grzybka nie widać po za kaniami. Twoje wypociny są tyle samo warte co tvn24. Tyle w nich prawdy a jak masz takie grzyby to ja chętnie się z tobą na te grzybki wybiorę. Wezmę wolny dzień w pracy i jedziemy razem bo lubię grzyby zbierać. A przynajmniej powiedz wszystkim grzybiarzom gdzie takie grzyby zbierasz bo w koło STALOWEJ WOLI w lasach nawet trujących ciężko znaleźć.

e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie, co ja z kretynem będę dyskutował na tematy gospodarcze i ekonomiczne co świnia o gwiazdach, więc kretyn to kretyn i du.owłaz i każdą propagandę Kaczora i kłamczucha przyjmie. A jeśli chodzi o grzyby, to dopiero skończyłem oprawiać, przyniosłem pełny kosz samych prawdziwków, dobrze że miałem jeszcze reklamówkę, bo znalazłem jak talerz "siedzunia sosnowego", ale ty jako głąb ekolog nie wiesz co to jest. Jeśli chodzi o lekarstwo, to ty masz rozumu jak na lekarstwo, dlatego takie idiotyzmy pleciesz i to za kasę podatnika pierd.ąc przy tym w stołek Wodzu.

~Jei

Ekolog idź do lasu na papierzaki,bo lubisz się taplać w gównie

~ekolog

Emeryt e2rds, milczy bo na pewno łazi za maślakami po lesie i się frustruje bo grzybów w tym roku jak na lekarstwo.

~ekolog

Do e2rds, tak emerycie polski rząd może dodrukowywać każdą sumę pieniędzy ile im się podoba. A potem te pieniądze pożyczać innym krajom unijnym a oczekiwać spłaty rat prawdziwymi wypracowanymi pieniędzmi. Takiego kretyna z ciebie tvn24 zrobił. Albo jeszcze lepiej twoja emerytura idzie na konto do banku i ty tymi drukowanymi pieniędzmi robisz zakupy więc jesteś przestępcą. Ty o ekonomii nie masz zielonego pojęcia więc po co się kompromitujesz? To tvn24 wmówił takim idi..tom jak ty , że rząd drukuje pieniądze, tylko skoro tak łatwo drukować to po co pracować. Żeby tobie dać emeryturę to tacy jak ja muszą bardzo ciężko pracować. Bo twoja emerytura idzie z bieżących wpłat do ZUS.

~ekolog

Do emeryta e2rds, dziadku po co te brednie produkujesz już całe miasto się z ciebie śmieje. Poczytaj artykuł w dzisiejszym portalu stalowe miasto o zamrożeniu cen może coś zmądrzejesz? Błaźnie twoje czarnowidztwo to propaganda tvn 24 ale tylko tacy oszołomy jak ty na tą propagandę się nabierają. Akurat w POLSCE mamy jedną z najniższych inflacji w porównaniu z TURCJA czy ARGENTYNĄ. A w unii jest wiele więcej krajów które mają dużo większą inflacje niż POLSKA choćby CZECHY. Przestań patrzeć w tą propagandówkę tvn24 bo zrobili z ciebie największego głupca w POLSCE.

~hehe

czeki z dykty, weekend w domu przedlużony, dniowka zleciała i delegacje można rozliczyć

~ha ha ha

zobaczą kasę jak świnia niebo

~Derkacz

INFLACJE ZMNIEJSZYĆ ,A NIE CZEKAMI MAMICIE CIEMNOGRÓD żyli swoich wyborców

~Derkacz

INFLACJE ZMNIEJSZYĆ ,A NIE CZEKAMI MAMICIE CIEMNOGRÓD żyli swoich wyborców

~Derkacz

INFLACJE ZMNIEJSZYĆ ,A NIE CZEKAMI MAMICIE CIEMNOGRÓD żyli swoich wyborców

~Derkacz

INFLACJE ZMNIEJSZYĆ ,A NIE CZEKAMI MAMICIE CIEMNOGRÓD żyli swoich wyborców

~Derkacz

INFLACJE ZMNIEJSZYĆ ,A NIE CZEKAMI MAMICIE CIEMNOGRÓD żyli swoich wyborców

~Derkacz

INFLACJE ZMNIEJSZYĆ ,A NIE CZEKAMI MAMICIE CIEMNOGRÓD żyli swoich wyborców

~Derkacz

INFLACJE ZMNIEJSZYĆ ,A NIE CZEKAMI MAMICIE CIEMNOGRÓD żyli swoich wyborców

~Derkacz

INFLACJE ZMNIEJSZYĆ ,A NIE CZEKAMI MAMICIE CIEMNOGRÓD żyli swoich wyborców

~Derkacz

INFLACJE ZMNIEJSZYĆ ,A NIE CZEKAMI MAMICIE CIEMNOGRÓD żyli swoich wyborców

~Derkacz

INFLACJE ZMNIEJSZYĆ ,A NIE CZEKAMI MAMICIE CIEMNOGRÓD żyli swoich wyborców

~Derkacz

INFLACJE ZMNIEJSZYĆ ,A NIE CZEKAMI MAMICIE CIEMNOGRÓD żyli swoich wyborców

~Derkacz

INFLACJE ZMNIEJSZYĆ ,A NIE CZEKAMI MAMICIE CIEMNOGRÓD żyli swoich wyborców

~Derkacz

INFLACJE ZMNIEJSZYĆ ,A NIE CZEKAMI MAMICIE CIEMNOGRÓD żyli swoich wyborców

~Derkacz

INFLACJE ZMNIEJSZYĆ ,A NIE CZEKAMI MAMICIE CIEMNOGRÓD żyli swoich wyborców

~Derkacz

INFLACJE ZMNIEJSZYĆ ,A NIE CZEKAMI MAMICIE CIEMNOGRÓD żyli swoich wyborców

kabi

Kasiu, czy ty myślisz jak przyjdą nowi do koryta to go nie tkną? Tak samo będą doić budżet jak poprzednicy. Oni wszyscy są siebie warci. Pokazują na co przeznaczają subwencje. Dam przykład prezydenta Inowrocławia.

e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie, widzisz głąbie, ja na grzyby chodzę co drugi dzień, co prawda grzybów nie ma jak innymi laty, ale już mam ususzonych około 60 dkg samych borowików, a sezon grzybowy jest na początku, wiec niech cię pusta głowa o to nie boli. A co się tyczy inflacji to ten Kaczor" ( słowo użyte po wypowiedzi faceta z kotem) rządzący jak na razie ma ją najwyższą ( nie biorę pod uwagę, Litwy, Łotwy, Estonii ), on jest oderwany od rzeczywistości, żyje w swoim świecie wymyślonym, a ty robisz z siebie dla niego idiotę. A o cenach energii już pisałem, to nie będę się powtarzał, bo głąb i tak nie zrozumie i dalej będzie plótł kretyńskie wywody.

e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie, sam widzisz, żeś kretyn, czy ja pisałem tu o dodrukowywaniu pieniędzy, a tym bardziej niszczonych, przecież to głąbie normalna procedura. Zniszczone, zużyte pieniądze niszczy się i w to miejsce dodrukowuje się nowe, ale winna być dodrukowana taka sama kwota, a nie może dwa razy więcej. Z tymi mld Euro dodrukowywanymi to kompromitujesz się, ale kretyni tak mają, wiec niedziwne, a Polska to może rozdawać karty, a raczej takie kartony jak na zdjęciu, aleś głąb. A co się tyczy mojej emerytury to ciebie gó.no to obchodzi, jak mam wysoka to nie znaczy, że ten nierząd ma mnie w bezczelny sposób okradać, a sobie dodawać. Jeśli chodzi o energie, to czy głąbie rozumiesz co to "zysk nadzwyczajny" i skąd on się wziął, ano stąd, że ceny energii są nie wysokie, tylko zdecydowanie "nadzwyczajnie wysokie" głąbie i stąd "zysk nadzwyczajny", taki zysk nie bierze się z niczego, ale co ja będę tłumaczył to idiocie-ekonomiście, przecież i tak nie zrozumie.

e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie, więcej napiszę na temat tych twoich kretyńskich wynurzeń później bo teraz mam inne, przyjemniejsze zajęcia.

e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie, aleś głąb i kolejny raz kretyna z siebie robisz i cyt: "Takich kret..tynizmów jakie wypocił emeryt e2rds to już dawno w JAROSŁAWIU powinni go leczyć." to znaczy, że Sasin jest kretyn i dawno w Jarosławiu winno się go zamknąć, bo widzisz kretynie ~ekolog, ja w swojej wypowiedzi przytoczyłem słowa Sasina i nigdy nie posunął bym się oceniać ich jako kretyńskie. Pozdrawiam du.owłaza, który robi z siebie kretyna na forum i obraża ministra.