Jak pielęgnować ogród w czasie jesiennych przymrozków?

Materiał zewnętrzny Image

Jesień to czas ogromnych zmian w ogrodzie, jakie czekają rośliny przed nadejściem zimy. Powoli nadchodzące ochłodzenie potrafi zaskakiwać w postaci niespodziewanych przymrozków, które mogą zaszkodzić roślinom. Jak więc przygotować je, zanim zrobi się naprawdę zimno?

Pierwsze przymrozki – kiedy i dlaczego należy na nie uważać?

Wraz z nadejściem jesieni ogród zaczyna szykować się do spoczynku. I choć jesień nie oznacza wielkich przymrozków – przynajmniej na początku, to temperatury potrafią być o tej porze roku bardzo zdradliwe. Nie trzeba bowiem minusowych temperatur do tego, by uszkodzić delikatne odmiany roślin. W wielu przypadkach szkodliwe mogą okazać się duże wahania temperatur. Jeżeli więc przed domem trzyma się egzotyczne odmiany roślin, które lubią cieplejsze miejsca – warto przenieść je do domu jeszcze przed początkiem jesieni.

To właśnie we wrześniu w ogrodzie temperatury mogą wahać się najbardziej. Jesienią można spodziewać się temperatury nawet o kilkanaście stopni niższej w porównaniu do końca lata. Takie wahania się temperatur mogą odbić się na roślinach uszkodzeniem ich nie do końca zdrewniałych części. O pierwszych jesiennych przymrozkach można mówić, gdy temperatura powietrza w nocy spadnie poniżej 0°C. Zwykle dzieje się to już na przełomie września i października.

Jesienne przycinanie krzewów – zrób to we wrześniu

W tym czasie najlepiej przyciąć żywopłoty zrzucające liście, a także krzewy ozdobne i owocowe. Rośliny przycięte we wrześniu zdążą się zregenerować przed przymrozkami – zdrewniałe miejsca cięcia będą odporne na działanie niskich temperatur. Cięcie najlepiej wykonać w ciepły i bezdeszczowy dzień. Przyda się do tego dobry sekator lub nożyce do żywopłotu. Jakościowe narzędzia ogrodowe znajdziesz w sklepie marki Cellfast.

Okrywanie roślin

Rozsądnie jest także pochować do domu wszystkie rośliny doniczkowe, które stoją na zewnątrz. Robiąc to na początku września, można uniknąć ryzyka przemarznięcia. Bardzo istotnym zabiegiem jest także okrywanie roślin folią lub agrowłókniną. Folię należy zdejmować w ciągu dnia, by rośliny dostały świeżego powietrza i promieni słonecznych. W przypadku agrowłókniny nie ma takiej potrzeby, ponieważ jest to w 100% przepuszczalny materiał. Dlatego też agrowłóknina doskonale sprawdzi się na wypadek przymrozków trwających kilka dni.

Oczywiście, zamiast tego można również zastosować stare sprawdzone metody, wybierając np. słomę, jutowy worek, a nawet i wykonać prowizoryczne osłony z kartonu czy tkanin. Z kolei rabaty z kwiatami poleca się zabezpieczyć warstwą suchych liści lub kory. Im większych przymrozków się spodziewamy, tym grubszą warstwę należy wykorzystać.

Jesienią nie zapominaj o podlewaniu

Koniecznie trzeba również pomyśleć o tym, by zapewnić roślinom odpowiednio wilgotną glebę. Wbrew pozorom koniec upałów nie oznacza rezygnacji z regularnego nawadniania. W tym celu można wykorzystać zwykły wąż ogrodowy lub zraszacz teleskopowy. Podlane przed przymrozkami rośliny zyskają dodatkowej ochrony. Zmagazynowana w ziemi woda oddaje bowiem ciepło.

Rośliny, o które szczególnie trzeba zadbać

Ochrona przed niskimi temperaturami zależy przede wszystkim od tego, z jakiego rodzaju rośliną ma się do czynienia. Niektóre odmiany, tak jak np. cebulki astrów mogą pozostać w ziemi. Trzeba będzie jednak przykryć je warstwą próchnicy lub kępą suchych liści. Natomiast dalie trzeba będzie wykopać tuż po pierwszych przymrozkach i przenieść je do piwnicy, gdzie pozostaną aż do wiosny. Opieki wymagają także:

• Hortensje – wskazane jest posypać je korą, dodatkowo oraz okryć agrowłókniną.

• Oleandry – wystarczy je przenieść do pomieszczenia.

• Rododendrony i magnolie – dookoła korzeni należy wykonać ściółkowanie. Dodatkowo młode egzemplarze warto okryć iglastymi gałęziami, jutą lub słomą.

Szczególnie wrażliwe na niskie temperatury są też niektóre pnącza – w tym m.in. bluszcz, powojniki i glicynie. W ich przypadku wystarczy jedynie osłonić przed mrozem dolną część głównego pędu. Pozostała część rośliny szybko na wiosnę odrośnie. Warto również zadbać o rośliny z krótkim systemem korzeniowym, których korzenie znajdują się tuż pod ziemią. Mowa tu m.in. o roślinach wrzosowatych, które powinno się zakryć siatką jutową lub gałęziami drzew iglastych. Dzięki temu korzenie rośliny nie zamarzną wraz z ziemią.

Podsumowanie

Jesień lubi zaskakiwać niespodziewanymi przymrozkami, a te z kolei mają negatywny wpływ na rośliny. Dlatego też wraz z końcem lata warto zadbać o to, by wszystkie egzotyczne rośliny doniczkowe powróciły do domu. Opieką należy otoczyć także te okazy, które pozostają w ogrodzie. Delikatne rośliny poleca się przykryć agrowłókniną lub innym materiałem. W zależności od gatunku niektóre bulwy mogą wymagać wykopania. Nie można również zapomnieć o krzewach, które należy przyciąć przed zimą.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =